Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

@Fyl la ce curs de schimb a convertit dealerul prețul din euro în lei?

 

Ai intrat în posesia mașinii sau abia a ajuns la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fyl Felicitari!

O poza cu plansa de bord si volanul, ca ansamblu, asta pana creezi topicul dedicat.

Dupa comanda am aflat ca si masina mea va venii cu acest volan. Sunt oarecum sceptic in privinta lui.

 

 

Modificat de emihai90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de urari

mai vedem cu prezentarea, ursul asta e mai introvertit (ca si proprietarul)

cursul a fost cel de la Porsche (chiar daca nu-i luata de acolo), cam BNR+1%

e inca la dealer, sa vedem cind am timp sa ma duc s-o ridic

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FylEu nu cred ca voi avea rabdarea ta.Cand aflu ziua ca trebuie sa ajunga masina mea cred ca ma plantez de dimineata in curte la dealer sa o astept....:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursul e comandat din alta localitate, n-am vrut sa insist prea des cerind update-uri, am aflat doar cind a ajuns, nu mai devreme

PS. Mondeo-ul l-am asteptat aproape 6 luni, am rabdare destula

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am constatat că modelul Kodiaq nu mai poate fi configurat cu  motor pe benzină și tracțiune integrală.

 

Pentru diesel este disponibilă doar cutia automată.

 

La automobilele noi cu livrare imediată apare la dotări opționale „INMATRICULARE DEFINITIVA < 31.12.2020”.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil e legat de normele de poluare. La toate modelele VAG cam bate vântul prin configuratoare. Eu mă gândeam că 2.0 TSI o să iasă definitiv, probabil înlocuit cu hibridul.

Modificat de zaboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Categoric modificarile sunt datorate normelor de poluare.

 

Citez din contractul semnat la final de august : " incepand cu 1 ianuarie 2021, potrivit reglementarilor legale, vehiculele noi din categoriile M si N1, trebuie sa respecte o noua norma de poluare, anume norme Euro 6d-ISC-FCM, care inlocuieste norma Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC " . 

 

Astfel toate autovechiculele vandute ca noi din norma Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC trebuie inmatriculate definitiv pana la 31. decembrie 2020. 

 

In perioada urmatoare, banuiesc ca acele  masini cu mentiunea „INMATRICULARE DEFINITIVA < 31.12.2020”. Vor primi discounturi generoase, sau se vor vinde ca inamtriculate si rulate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emihai90Ai perfecta dreptate,insa e ciudat ca obliga inmatricularea inainte de 31.12.2020. 

Noua norma de poluare se aplica de la 01.01.2021 doar pt constructori auto urmand ca din 01.01.2022 sa fie 100% aplicata si la autovehicule NOI care se inmatriculeaza.

Astfel incat sa nu sufere prea mult constructorii Auto. In DE se va mai putea inmatricula si dupa 31.12.2020 motoarele care sunt doar Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC.

Probabil l-a noi RAR-ul nu prea doreste sa isi bata capu.

@drignVAG lucreaza la update si pentru 2.0 TSI astfel incat sa corespunda noilor norme de poluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aia a "apus" si 2.0 BITDI din gama VAG ( Passat si Kodiaq ) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Yasmin, este pe site-ul RAR lista cu termenele de înmatriculare:
https://www.rarom.ro/cs-uploads/termene_limita_inregistrari.pdf

La mine în contract (20.08.2020) este cu totul altceva:

Quote

 

F. NOTA DE INFORMARE CU PRIVIRE LA MODIFICARILE ADUSE VEHICULELOR USOARE PENTRU PASAGERI SI COMERCIALE
1. In cazul in care vehiculul/vehiculele comandat(e) fac(e) parte din categoriile de vehicule M sau N1 (clasa I) aferente vehiculelor usoare pentru pasageri si anumitor vehicule usoare comerciale, Cumparatorul declara ca, prin prezentul contract, a fost informat despre faptul ca incepand cu 1 ianuarie 2021, potrivit reglementarilor legale, vehiculele noi din categoriile M si N1 (clasa I) trebuie sa respecte o noua norma de poluare, anume norma Euro 6d-ISC-FCM, care inlocuieste norma Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC, respectiv, pentru vehiculele electrice hibride, norma Euro 6d-ISC, utilizate pana la data de 31 decembrie 2020.

2. Prin urmare, datorita unei actualizari a gamei de produse, este posibil ca vehiculul/vehiculele comandat(e) sa fie livrat(e) deja cu specificatiile noii game (modificare aplicata tuturor produselor de serie), care a fost verificata conform ciclului de testare WLTP si indeplineste deja cerintele normei de poluare Euro 6d-ISC-FCM.
3. Cumparatorul declara in mod expres ca este de acord cu posibila actualizare datorata tranzitiei la norma de poluare Euro 6d-ISC-FCM a vehiculului/vehiculelor care fac obiectul prezentului contract, iar Vanzatorul declara in mod expres ca aceasta posibila actualizare NU implica vreo crestere a pretului brut.


 

(sublinierile sunt în contract).

Fiind vorba de directive europene, nu cred că RAR e de capul lui.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zaboss exact acele randuri se regasesc si in contractul meu. 
Nu inteleg la ce diferente te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, scuze, nu am văzut unde se termină ghilimele. Am crezut că

Quote

 

Astfel toate autovechiculele vandute ca noi din norma Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC trebuie inmatriculate definitiv pana la 31. decembrie 2020. 

 

 

 

face parte din contractul tău.
O să fie interesant de văzut cu ce normă de înmatriculare vine. Momentan, nici o veste de la dealer, teoretic ar trebui fabricată săptămâna asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, va fi interesant, sunt sanse ca unele masini sa trebuieasca inmatriculate anul asta, in scurt timp de la livrare.

Totusi sper ca 1.5 tsi, (cazul meu) sa vina cu noua norma, am de gand sa o inmatriculez in 2021.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea (2.0TSI, 4x4) construita pe 04.09.2020 si livrata pe 26.09.2020 are norma EURO 6DG si trebuie inmatriculata pana pe 31.12.2020 (am inmatriculat-o deja)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam așa mă gândeam și eu. Dacă ei au scos acum din configurator, mașinile deja comandate vin pe norma veche. Zicea cineva pe aria de Octavia că în februarie se va putea comanda 2.0 TSI, deci probabil de atunci va reintra și pe Kodiaq.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte probabil. In prezent in configuratorul pentru RO singura echipare benzina este 1.5 tsi 2x4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate din grup ai diverse ciudățenii. Fie fără automată, fie doar motorul de 1.5, fie doar cel de 2.0 și 272 CP...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9876_Kodiaq_KW41_2020.pdf

 

Și din catalogul de prețuri a dispărut 2.0 TSI.

 

Nu-mi dau seama dacă celelalte prețuri au rămas la fel sau au crescut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul de baza pentru un style 1.5 tsi DSG este la fel ca cel din august, am comparat cu comanda mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul acesta s-au schimbat undeva în aprilie, cred, fiindcă eu am amânat achiziția care trebuia făcută la final de martie și când am revenit în august era cu 714 euro mai mult configurația.

Modificat de zaboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zabossEu am citit pe forum din DE ca acolo se v-a putea inmatricula pana la 01.01.2022.Si in Documentul de la Rarom

M1,N1 clasa 1  apare pana in 31.12.2020

N1 clasa 2 apare pana in 31.12.2021

N1 clasa 3 & N2 apare pana in 31.12.2021.

PT Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC Euro 6

https://www.fleeteurope.com/en/new-energies/europe/features/amended-euro-6d-evap-and-isc-could-cause-more-homologation-delays?a=DQU04&t[0]=WLTP&t[1]=RDE&t[2]=Euro 6d&t[3]=Euro 6d TEMP&t[4]=emission standard&t[5]=EVAP&t[6]=ISC&curl=1

Nu vor avea cum sa te oblige sa le inmatriculezi anul acesta.Poate intradevar o sa fie putin mai speciala inmatricularea lor.

In alte ordine de idei.

@drignDepinde ce motor vrei sa cumperi.

2.0 TDI 150PS a fost compatibil cu noua norma de poluare si nu au mai schimbat pretul lui

2.0 TDI 190PS a devenit de 200PS si a fost scumpit cu 400 eur(fata de august)(Aici motorul in sine a suferit modificari destul de mari fata de 190ps)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic n-ar trebui să am probleme fiindcă mașina ar veni peste o lună, deci timp suficient pentru înmatriculare. E posibil ca să nu mai fi existat posibilitatea comenzii încă de dinainte de scoaterea din configurator, astfel încât să se asigure livrările până la final de noiembrie.

Pe de altă parte, în activitatea profesională noi ne-am prelevat de câteva ori de o ordonanță de urgență care spune că pe perioada stării de urgență/alertă termenele se prorogă corespunzător până la, parcă, 30 de zile după încetarea stării, cu excepția cazurilor în care este dispus altfel. Deci, în mod normal ar trebui să existe o prorogare a termenului de 31.12.2020.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e prin orasele voastre la inmatriculari dar eu am prins rezervare online tocmai pe 9 noiembrie...si e facuta inca din 30 septembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat ursul, ora cam tirzie pentru poze

 

din ce am apucat sa butonez pe drumul de intoarcere (mers calm 95-110km/h pe E85, la intrare in Bucuresti aveam 6.6%), o chestie interesanta: de cite ori vroiam sa activez ACC-ul, pentru citeva secunde afisa 'predictive ACC is unavailable in your country'

 

si wireless charging-ul ori incarca f.lent, ori uneori nu incarca deloc, in 1h30 mi-a incarcat noul SE de la ~20% la doar 51% ... poate asa e normal, n-am facut niste calcule, pina acum nu l-am mai incarcat prin Qi

 

Skoda Connect n-a vrut sa se activeze inca, mai e si miine o zi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!