Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Ok, am zis ca daca tot am lasat aici cateva randuri, ar fi doar fair sa revin:

  • am inceput TD in vizita la benzinarie pentru alimentare, urmat de cumparaturi la Lidl (unde am observat, cel putin la marcajele din parcarea Lidl Cluj de pe varianta Zorilor-Manastur), masina este mai lunga decat marcajele - ori lasi spatele mai iesit, ori treci cu fata peste linia despartitoare -aspect observat si pe camerele din Area View
  • desi lung, am ramas placut impresionat pentru viraje cat si sensuri giratorii - ajuta foarte mult la senzatie directia progresiva
  • inceput spectic cu un DN de 60km, la inceput clar ma simteam ca intr-un tanc, la final un pic in dubii
    • masina pe sport se tine decent in viraje, viteza si km ii bifeaza fara griji, am observat ca cel putin intre localitati, viteza de rulare a fost ~10/20km/h mai mare decat cum o bifam cu Ateca de 190ps - desi ~1,9t motorasul biTDI de 240cp urca frumos si izolarea fonica, subiectiv vorbind, mi se pare superioara fata de fosta masina din '17 -desi si unitatea pe care am facut TD nu cred ca era mai noua de '18
    • am tinut pe normal/confort/individual, pe sport pe sotie o deranja sunetul de motor care intra in habitaclu de la accuator/boxe, insa i s-a parut cel pe normal/confort, deci nu as fi fost "obligat" cu ea in masina sa stau cu sunetul pe off :)
    • am ajuns cu un consum ~8 spre 9 daca nu ma insel, insa m-am dat putin la masina, fara sa fortez
  • pe retur a revenit sotia la volan, ea s-a deplasat pe alocuri cu viteza mai mare ca mine, a fost si ea placut impresionata de cat de repede face viteza si de directia progresiva
  • la intrarea in Cluj, inainte de Feleac, am schimbat soferii la Lukoil si am revenit spre casa via Faget/drumul Sf. Ion spre Plopilor, unde inspre final, i-am zis sotiei, ca daca incape in garaj, o si luam
    • culmea ca a incaput, cu 5cm mai mult cred ca nu incapea :))
  • Joi dimineata am dus unitatea inapoi, si le-am zis ca daca ne intelegem la pret, o voi comanda
    • aveam dubii pentru disponibilitatea motorului biTDI, cat eram si interesat de anumite dotari MY21 care le observasem
      • aparent pana la finalul lui August inca se mai poate comanda motorizarea, dupa va disparea conform noilor WLTP, la al doilea catalizator pe motoarele diesel, va lua compartimentul unde pe moment, era turbina actuala (sau cel putin ce am gasit/citit pe net, don't shoot the messenger ^^)
      • volanul capacitiv mi s-a comunicat ca este doar pentru Octavia nou iar scaunele ventilate pe Kodiaq doar pentru varianta de piele normala, nu si la cele de alcantara, aka nu se pot comanda pe vRS
      • perioada livrare ~15 saptamani
    • oferte am luat de la Delcar BV si de la Compexit CJ, la cel din urma am primit oferta cea mai buna, insa aici cred ca a ajutat foarte mult contactul catre eie - via directorului de vanzari de la Seat :P
      • am anuntat Delcar ca le multumesc pentru timp, si la Compexit le-am spus care sunt urmatorii pasi, as trece azi, 17 iulie pe la ei, sa bifam actele si sa achit avansul
  • era o alegere chibzuita, care ma multumea
    • in acelasi buget m-am uitat si la masini din '18 -> prezent, inclusiv sh GLC43 cat si SQ5, insa pana la urma a venit ratiunea si nu m-a lasat piticul sa achit anumite sume pe intretinerea care imi place la masini, doar ca si marca premium, cel putin dublu in reprezentante, si aici incepem doar la schimbul de ulei
    • inceputul cautatului de masini a inceput in plina pandemie, cand de plictiseala mi-am pus si Ateca de vanzare, deci pana azi, am avut cateva luni de "variante/ganduri/etc"
    • noua Octavia RS vine fara 4x4, Tiguan R doar la final de 2020, Cupra Leon ST incep sa apara din Septembrie, insa parca nu as fi renuntat neaparat la garda la sol pentru o masina combi, tot mergeam pe ideea, daca tot am schimbat paltonul de la Ateca, macar sa fie una si cu motor mai mare, si volun portbagaj mai mare
      • Ma multumea Kodiaq RS as follows
        • Intretinere Skoda
        • Impozit/Asigurare decenta
        • volum interior
        • dotari arhi sufieciente
        • cruiser care inghite km
        • desi R20 jante, pe confort mi sa parut mai confortabila ca Ateca pe R19 (insa aici nu aveam DCC)
        • sotiei i-a placut
  • si fiind multumit, dupa ce am primit oferta, i-am si trimit un whatsapp sotiei, cu mesajul, gata, o luam?
    • as fi fost si eu in final impacat, multumit, ca am luat o masina chibzuit, care era "ce trăbă", consum diesel, volum si putere decenta
    • mi-a raspuns: stai sa ajung acasa
  • si dupa replica eie: "nu vreau sa iei o masina sa fi multumit, totusi de ce nu vrei Formentor sa fi fericit?"

Asa ca am incalecat pe o sa, nu va mai pierd timpul si neuronii cu povestea vietii mele, recomand cu drag Kodiaq-ul, chiar bifeaza foarte multe aspecte, eu voi reveni probabil prin Noiembrie/Decembrie, cu putin noroc, ca posesor de Formentor fericit?

 

@ct_act tot ce e posibil sa fie '19 atunci acel Kodiaq, iar ca dimensiuni, formentor este mai mic ;)

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si daca Formentor nu incape in garaj, revii la Kodiak RS. :))

Si ca fapt divers, cred ca vRS pe kodiak a aparut in 2019 (la dealeri). Pe la jumatatea lui 2018 era încă camuflat pe Ring cu Sabine la volan.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM Dupa ce ti-am citit istorisirea legata de testarea  Kodiaq RS, m-am simtit ca dupa un film de suspans cu un final total neasteptat :) Oricum statistica arata ca de cele mai multe ori masinile sunt alese pana la urma cu inima ;)  Te asteptam cu prezentarea prin preajma Craciunului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce in configurator alegerea de Family Pack e conditionata de adaugarea uneia dintre tapiteriile partial sau full  din piele?

pt MY21 cu ce fel de SIM vine infotainment-ul? prin el se conecteaza si masina la net si pasagerii?

si am eu un pitic care tot intreaba: dintre cei care au primit ursii 2.0 TSI recent, mai aveti si injectie MPI sau au scos-o?

 

Modificat de Fyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil din limitarile liniei de fabricație sau alt motiv ce ține de livrarea de piese in posturile de lucru ale fabricii. Poate Family pack e gândit cu ceva măsuțe / cu partea din spate a scaunelor in piele / cu buzunare pe spatarul scaunelor (la Tiguan sunt toate pe pachetul partial piele).

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fyl in noua versiune MY21, Family Pack nu mai vine cu spatele scaunelor din fata imbracate in piele artificiala motiv pentru care acum obliga la selectarea unei tepiterii. Cumva schimbarea e din iunie. Din cate am inteles MIB3 vine cu eSim.

Modificat de Rekwire
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Salutare, doresc sa schimb masina din semnatura. 

Ca optiuni as avea de ales intre Kodiaq L&K 2.0 TSI 4x4 DSG Benzina / 2.0 l / 140 kW (190 CP) / Direct Shift Gearbox , dotariile optionale le voi enumera mai jos si Superb Combi Style 2.0 TSI 4x4 DSG 272 (CP) (aceasta masina nu are rost sa vorbim despre ea aici , dar am zis totusi sa o trec ca sa stiti variantele, iar pentru style am obtinut un discout de aproximativ 20% de la 46440 la 37.297)

Urmeaza sa primesc de la Skoda o oferta de pret pentru varianta de mai sus dar intre timp as dori sa stiu daca am ales bine, mai trebuie ceva de adaugat, sa merg pe cealalta varianta 

Airbag-uri laterale spate 283,22 €

Crew Protect Assist 142,80 €

Detectare oboseala sofer 39,27 €

Duze stropitoare parbriz incalzite 23,80 €

Elemente suplimentare protectie sasiu 247,52 €

Family Pack 163,03 €

KESSY - sistem access keyless 235,62 €

Oglinda retrovizoare 104,72 €

Parbriz incalzit si senzor de ploaie 259,42 €

Parking Assistant 302,26 €

Pregatire telefon cu Bluetooth 265,37 €

Priza 230 V si USB 134,47 €

RDKS - Sistem de masurare a presiunii in 163,03 €

Servicii Online SKODA 0,- €

Sistem de Navigatie Columbus 1.144,78 €

Sleep Pack 142,80 €

Virtual Cockpit 385,56 €

Volan incalzit multifunctional 85,68 €

 

TOTAL :  44.904,65 €

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia Superbul si s-a rezolvat totul :D 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

asa ma gandeam si eu , dar am cateva drumuri pe an la munte pe un drum forestier si as avea nevoie de o masina mai ridicata sa zic asa. Imi face cu ochiul acel motor 2.0 272 de cai dar mi-e frica de consumul de ulei. Din ce am citit nu ar consuma , dar masina actuala consuma 1L la 1000km :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei nu consuma si eu as lua Scout-ul oricum. Nu va avea garda la sol a Kodiaq-ului, dar oricum..., suficient pentru oameni normali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum sunt dotarile la skoda exact denumite sau integrate in pachete, dar eu as alege si clima pe 3 zone ( sau 4? ), scaune fata+spate incalzite, si obligatoriu incalzire/ventilatie stationara.

Farurile cu LED sunt standard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Farurile led sunt standard, clima este pe 3 zone, nu exista pe 4 la skoda, scaune fata+spate incalzite sunt standard la varianta L&K 

Legat de Incalzire stationara cu telecomanda este optional si costa 836,57 €, nu am luat-o in calcul pana acum.

în urmă cu 16 ore, CristiALF a scris:

Ulei nu consuma si eu as lua Scout-ul oricum. Nu va avea garda la sol a Kodiaq-ului, dar oricum..., suficient pentru oameni normali.

Varianta Scout nu are asa multe pachte din care dealer-ul poata da discount. Trebuie sa vin 5k in plus ca sa iau un Scout cu putine optiuni.

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sterescugabriel eu as taia parbrizul incalzit, si as pune incalzire stationara ( diferenta va fi mica de doar 577 eur )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Observ ca modelul L&K are deja senzori de ploaie , nu inteleg de ce nu au pus doar parbrizul incalzit. o sa tin cont de asta. 

merita diferenta de pret intre Sistem de Navigatie Columbus si Sistem de Navigatie Amundsen avand in vedere ca majoritatea mergem cu waze , diferenta e 1.144,78 € fata de 342,72 € ?

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Sunt si eu interesat de schimbarea masinii cu urmatoarea configuratie de Kodiaq:

 

image.thumb.png.851a33fa71dc5c65ef119576d5ddd524.png

Exista ceva dotare care sa o recomandati si nu am ales?

DSG 7 este cutia umeda,nu?

Indiferent ce selectezi tot nu voi avea Traffic Jam Assitanty,nu?Se poate activa ulterior,nu?

Legat de trecerea la MIB 3 inclusiv pt Bolero,ce anume inseamna acest lucru?Nu vor mai exista diferente intre Amundsen-Columbus ? sau e pur si simplu update la interfata ?

De asemenea am intales de la 2 dealeri ca incepand cu 01.09.2020 motorul de 2.0 tdi 190ps va creste la 200ps?stie cineva ce cifre v-a avea noul motor?NM in special?

As aprecia feedback de la colegi care au achizitionat recent masina similara cu discount-ul obtinut si dealerul pe PM?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Yasmin Frumoasa configuratia. Eu as mai pune suspensie adaptiva...

MIB3 aduce Android Auto wireless si grafica inbunatatita. Astea din cate stiu eu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as scoate barele argintii, carligul(se poate pune ulterior, cost 700 euro, daca il iei doar pentru suport biciclete nu merita), sistemul de rabatare al banchetelor, si traffic sign recognition(se poate activa dupa cu OBD11) si as pune suspensia adaptiva plus Columbus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carligul original montat after vine la pachet si cu upgrade-uri necesare pe partea de racire daca am retinut bine...iar devizul e substantial. Postase cineva la un moment dat unul.

Si primesti si arcuri cu bulina roșie  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna arcuri cu bulina rosie? Scuzati-mi nestiinta, va rog :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yang exista posibilitatea de retrofit direct la reprezentanta costul pieselor nu depaseste 700 de euro, upgrade pe partea de racire se face doar la modelele care au motor mai mic de 2L.

Parerea mea este ca nu merita sa-ti pui carlig sa-l folosesti doar la biciclete, exista varianta mai ieftina de pus pe plafon. Daca ai rulota sau remorca atunci da, merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kadettro Carligul nu este pentru biciclete. V-a fii folosit pentru remorca.Nu am condus Kodiaq cu suspensie adaptiva,insa am condus Tiguan cu DCC si nu m-a dat pe spate la diferente intre moduri,de aceea nici nu am considerat necesar pt mine. In ceea ce priveste Columbus sau Amundsen din ceea ce stiu eu diferenta e doar de 1,2'' inch intre ele. Nu reusesc sa gasesc informatii cu diferentele intre ele odata cu trecerea la MIB 3(daca are cineva pls PM me)

In ceea ce priveste Traffic Sign Recognition, daca e doar 1 simpla codare cu VCDS sau OBD11  nu merita platit la dealer.

Si eu m-a gandeam sa scot barele argintii,dar doar daca si in prezent "crom-ul" de la geamuri este prost facut si necesita infoliere.Atunci as merge pe varianta Bare plafon negre,crom geamuri infoliat negru (dupa), Jante Triglav Negre + adauga Grila Sportline Neagra(dupa) , opinii?

@yangPoti sa detaliezi te rog ce inseamna arcuri cu buline rosii?Rezista la load mai mare?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Yasmin conteaza si pe ce drumuri ai condus tiguanul cu DCC, daca era neted sau in oraș chiar nu iti puteai da seama de diferențe, dar cum intri pe un DN sau DJ mai denivelat, cauti imediat modul confort.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ct_actDa ai perfecta dreptate Era DN dar plat .O sa verific cumva la dealeri din TSR cand primesc masinile noi de drive test din August daca au cumva DCC astfel incat sa pot sa retestez.

Tinand cont ca nu sunt deloc adeptul pielii si nu imi dau seama din catalog cum arata exact scaunele pe Style strict Textil, puteti sa imi arati o poza colegii care au asa ceva?

Pentru combinatia Piele+textil am vazut deja poze la colegul yang.

 

LE: Nevermind cu pozele ,am rezolvat cu 1 simplu search pe site-uri de vanzari(Stupid guy)

Multumesc Frumos!

Modificat de Yasmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Yasmin said:

 

@yangPoti sa detaliezi te rog ce inseamna arcuri cu buline rosii?Rezista la load mai mare?

 

Nu este userul meu acela :)

Arcurile sunt inscriptionate cu bulina neagra galbena sau rosie si difera in functie de versiune/echipare.

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!