Jump to content

Elcar Gid


elad
 Share

Postare recomandată

mersi vlad. un pret estimativ poti sa imi dai?

ps: si eu am fost multumit de elcar gid de fiecare data cand am fost in service, 10x to vlad. ;)

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,9 TDI ..

Senzor nu stiu daca are (nu cred).. e masina unui prieten da el nu a mai avut timp sa intre pe forum asa ca am postat eu ;)

Atunci spune-mi varianta cea mai scumpa... macar sa-mi fac o idee de pret!

multumesc

si eu vreau pret .. sau nu mai vreti clienti :Driver: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ElcarGid asculta si mecanicul, si vopsitorul pentru ca sunt platiti bine.Problema apare la noile angajari , atunci cind firma se extinde si dureaza pina cind ii aduce si pe noii angajati la nivelul celor vechi.Atunci apar ceva probleme si este de datoria noastra sa multumim clientul si sa scolim cit mai rapid angajatii.Din fericire toti sunt dispusi sa invete...cine nu, la revedere!

Mentalitatea si pretentiile patronilor din Romania...e , aici pot spune ca este un caz fericit.Doresc sa se faca treaba de calitate si angajatii sa fie platiti cit mai bine.Asigura tot sprijinul!

Clientii merita respect!Trebuie sa aiba pretentii mari!Noi trebuie sa le rezolvam problemele!

La dealerii auto din Arad, Oradea, Timisoara va garantez ca sunt probleme exact de acelasi fel!Si acolo se lucreaza la schimbarea mentalitatilor, ca peste tot in Romania.

Daca oricine se asteapta ca rezultate sa vina peste noapte, se insala!

Si de ce se fac noi angajari ? O firma care functioneaza de cativa ani , care si-a format personalul calificat pe care sa se bazeze ( mecanici care acu cativa ani visau doar Dacia cu carburator ) , in care a investit bani , de ce tot face angajari ? Sau s-a extins service-ul la un numar mai mare de posturi de lucru ? Sau poate mentalitatea patronilor e de vina ?

Din ce am observat ( am lucrat pentru diversi importatori ) problema este tocmai scolitul rapid si insuficient .

Si intr-adevar daca observati pe forum VW si nu numai , nu sunt deschise topic-uri despre reprezentantele auto din Ardeal enumerate . Acolo mentalitatea nu are de ce sa fie schimbata .

La noi pauzele lungi si dese cheia marilor succese ! Si intr-adevar mi s-a intamplat la Elcar Gid ca mecanicii sa intre in pauza de masa si eu sa stau sa admir Simileasca in asteptarea oamenilor muncii infometati . De parca timpul meu nu costa ! Si asta pentru o banala revizie .

Insa bunul simt nu-l obtii in urma unor cursuri la Porsche !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am cam lamurit...DA!S-a marit numarul posturilor de lucru!In ceea ce priveste pauza de masa, doresc ca oamenii care stau peste program ori de cite ori este nevoie , sa si manince!Mergi in Ardeal, si mai stam de vorba in privinta rapiditatii si mentalitatii.Daca ar fi fost vorba de probleme de calitate, mizerie in autoturisme,modalitate de tratare a clientilor,etc ar fi fost intradevar o problema la noi.Si vreau sa spun ca problemele mentionate chiar ma intereseaza, altfel nu mai deschideam acest topic.Este vorba in ceea ce afirmi doar de "respect".Da, clientul TREBUIE respectat, trebuie sa-i fie solutionate problemele, dar acesta nu trebuie sa uite ca si angajatii service sunt si ei OAMENI!

@maxxim...am trimis oferta pe "private"...nu ai primit-o?

Modificat de elad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce se fac noi angajari ? O firma care functioneaza de cativa ani , care si-a format personalul calificat pe care sa se bazeze ( mecanici care acu cativa ani visau doar Dacia cu carburator ) , in care a investit bani , de ce tot face angajari ? Sau s-a extins service-ul la un numar mai mare de posturi de lucru ? Sau poate mentalitatea patronilor e de vina ?

Din ce am observat ( am lucrat pentru diversi importatori ) problema este tocmai scolitul rapid si insuficient .

Si intr-adevar daca observati pe forum VW si nu numai , nu sunt deschise topic-uri despre reprezentantele auto din Ardeal enumerate . Acolo mentalitatea nu are de ce sa fie schimbata .

La noi pauzele lungi si dese cheia marilor succese ! Si intr-adevar mi s-a intamplat la Elcar Gid ca mecanicii sa intre in pauza de masa si eu sa stau sa admir Simileasca in asteptarea oamenilor muncii infometati . De parca timpul meu nu costa ! Si asta pentru o banala revizie .

Insa bunul simt nu-l obtii in urma unor cursuri la Porsche !

Angajari s-au facut si se vor mai face chiar si la firmele mari.. si acolo lucreaza tot oameni! In ziua de astazi se lucreaza pe "perioada nedeterminata" pentru a putea da libertatea dorita muncitorului, celui pe care noi il dorim "robot" sa-si aleaga singur drumul in viata..

In povestea ta, s-a intamplat sa nu se respecte ora stabilita in finalizarea reviziei??

Si apropo.. Daca mergi pe vorba veche "Clientul, stapanul nostru", ar fi bine sa-ti schimbi parerea!!! Clientul trebuie sa fie multumit dar nu stapan pe intreaga Romanie.. :lol:

Modificat de adrry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barbato mihail

mai nea chibutiule ...

da' interesant chibut ai mai gasit .

ce ai vrea matale daca am inteles eu ,e ca cineva sa ia pauza de masa mai tarziu de dragu timpului tau

data viitoare cand te duci la elad eu ii propun sa puna un mecanic sa faca chestia asta si sa iti treaca in factura 1000 ron taxa de lucru in pauza de masa.nu te supara dar si metabolismul mecanicului costa ca si timpul tau , numai ca el admira stalpii de la elevator !

cat despre mentalitatea din ardeal ,din cate stiu eu au trebuit sa se duca moldovenii, oltenii ,adica astia de dincoace ca sa-i uneasca cu tara , ca vezi mata uite asa de-alungul timpului iancu e ianos,matei e matias ,...al dracului melc ,l-ai vazut cum tasneste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pana acum mergeam la un mecanic particular..refuzand sa cred ca la un service se chinuie cineva ptr tine, sa fie interesat sa-ti rezolvi problemele cat mai repede cu bani putini ..ca sa zic altfel "sa tina cu mine".

M-am inselat.

Ca sa nu repet, este exact ceea ce as fi spus si eu :blink:

Singura diferenta este ca eu stau in Bucuresti, deci distanta ar reprezenta o mica problema..

Am fost acolo aproape "tras de mana" de colegul de forum agopteam, unul dintre cei multumiti de calitatea serviciilor.

Al doilea care m-a convins sa ma las pe mana lor a fost chiar Vlad, care si-a asumat partea de negociere cu ASIROM-ul, de care mie mi-era sincer sila.

Prima incercare de a-mi repara masina a fost la Petru aka RPA_Auto, dar devizul mi-a fost refuzat de catre desteptul de inspector, care voia sa ma trimita la service-ul Prestige Berceni, unde avea el "actiuni" (si ii multumesc pe acesta cale lui andREI pentru ca m-a convins sa nu calc pe acolo).

O mare bila alba pentru felul in care doreste Vlad sa-si multumeasca clientii si pentru felul in care isi impulsioneaza colegii.

Toata stima pentru felul in care incearca sa schimbe mentalitatile si se vede ca, in mare parte, reuseste.

Problemele reclamate de mine au fost rezolvate in timpul solicitat, in plus mi s-au depistat si altele de care nu aveam habar. Unele dintre ele au fost rezolvate pe loc, in limita timpului disponibil.

Cele care necesitau mai mult timp au ramas de rezolvat la o vizita ulteriora in service.

Per ansamblu ma declar multumit si cred ca viitoarele probleme (pe care nu mi le doresc :))) le voi rezolva aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost si am rezolvat vopseaua. Multumesc inca odata lui Vlad, pentru respectarea promisiunii.

Pe mine m-au convins, si sigur acolo, la elcargid se schimba ceva... omul sfinteste locul.

Nota 10.

Ps: pentru carcotasi, va anunt eu cand e ziua portilor deschise la ElcarGid, sa vizitati macar serviceul? :D

@seba ... eu eram convins ca domnisoarele de acolo te-au convins sa revii. Dar daca tu spui ca ele nu au nici o contributie, asa o fi! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, le-am uitat :P

A naibii memorie, ma lasa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am fost sambata pentru o repozitionare a carcasei oglindei de la astra. din pacate nu s-a rezolvat mare lucru pentru ca sunt rupte multe din clipsurile de prindere. (pietoni neatenti... carcasa nefiinf julita sau zgariata). oricum, nota 10 (din nou) pentru Vlad si echipa. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am trecut acum doua zile pe la ElcarGid. Toate sunt cum le stiti, si cum le banuiti. Agitatie, promptitudine, seriozitate...

Am ajuns la 9 si am plecat la 17, am trecut cu emotii printr-o schimare de kit ambreiaj si alte maruntisuri. Felicitari echipei.

:) Pentru cei ce nu cred, pun la dispozitie comanda de intrare in service cu data si ce am solicitat ...

Ps: Paste Fericit tuturor alaturi de cei dragi, pentru toata echipa. Vlad raman dator :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur cu adevarat sa vad ca la Buzau este un service cu adevarat capabil. Motivul - la origine si eu sunt tot buzoian :D , crescut in Micro XIV, in prezent doar cu resedinta de vara doar la Sarata Monteoru.

Intrebare pt. dl. Vlad: in max. 2 luni vreu sa schimb distributia.

- pot veni cu kit-ul de distributie de la Buc si dvs. sa va ocupati de montaj?

- oferiti garantie in cazul asta? (daca piesele nu sunt luate de la dvs?)

- cat este manopera + alte reglaje ce se fac dupa o astfel de interventie?

Multumesc anticipat si... looking forward sa bem o bere la Monteoru :) :)

masina este cea din semnatura

Modificat de LaurentiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate veni cu kit-ul de distributie de la Buc...garantie se ofera numai la manopera...dar avem noi un pachet pentru masinile mai vechi de 3 ani...kit distributie(4 role,curea, pompa apa)-950 ron-manopera inclusa....si ai garantie si la piese...ce spui? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar prea interesant!, :scratch: , daca nu as cunoaste feedback-ul bun despre ElcarGid, as zice ca oferta asta e "teapa", doar sa "pui botu'".

Merci dl. Vlad, in cazul asta o sa va sun pt. o progamare in max. 2-3 sapt.

De calitatea pieselor sunt sigur ca nu are rost sa intreb, dar, de' stii cum e romanul...mai ales daca stai in Buc. si ai de-a face cu service-urile de pe aici

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma gandeam la aceeasi "schema" ca si tine legat de schimbul distributiei.. da intr-un final ma luat si piesele de la Vlad si am fost f multumit :icon_thumright: - am iesit la aceeasi bani si am scapat si de alergatura dupa piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

o intrebare pentru dl vlad...

stiu din surse "importante" :icon_thumright: ca elcarul intentiona sa ia si partea de service-garantie pentru VW... tot am vazut prin oras la ultima vizita, reclame cu asa ceva... imi poti confirma?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca ma bag... dar Elcargid este deja autorizat sa faca reviziile pentru VW in garantie.! Vezi Dudu ca scrie mai sus chestia asta. Asa ca atunci cand apare GT-ul tornado red, fuguta cu el la Bz la Elcar pt. revizii, si poate mai facem si vreo intalnire sa vedem si noi cum se misca masinuta ta.! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

sar'na de ajutor, dragos... graba... stii cum e :D

sigur o sa se intample chestia de care zici :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citesc pe aici si vad ca sunt oameni multumiti de acest service, BRAVO :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare pentru dl vlad...

stiu din surse "importante" :icon_thumright: ca elcarul intentiona sa ia si partea de service-garantie pentru VW... tot am vazut prin oras la ultima vizita, reclame cu asa ceva... imi poti confirma?

multumesc

Pot confirma ca am facut revizia de 30.000 acolo, ca am mai schimbat diverse chestii tot acolo..si ca sunt fff multumit.

Singura mare nemultumire e ca dl Vlad practica niste metode neortodoxe vis-a-vis de atentia clientilor..

Adica daaaa, are mese si scaune in dreptul geamului prin care iti poti vedea masina dar ciiine dracu isi muta ochii de la receptie, casierie si consiliere vanzare...

Daca pricepeti aluzia..

Acu fara sto..exista 1 sg problema care poate fi drobul de sare..

Cand pleaca mecanicii in proba cu masina..va rog frumos sa le spuneti sa aprinda farurile, pt ca municipiul Bz se termina in 100 m de la service..si chiar nu am chef sa fie vreun politist zelos si sa imi vina acasa "factura" cu punctele de rigoare...

Modificat de asarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Mama Omide-O sa rezolvam problema semalata..

Referitor la inchiderea topicului Avia Motors:NU SUNT DE ACORD!Indiferent de divergentele aparute intre d-l Voinea si d-l Barbato.Daca optica fiecaruia difera asupra cite unui lucru, asta nu inseamna ca nu au ce invata unul de la altul.Nu as vrea sa cred ca acest forum nu mai este 'free'...ma intereseaza si parerile pro si contra, si nemultumitii si multumitii.Pe aceasta cale PROTESTEZ.Ar insemna ca daca vreodata parerea mea nu va coincide cu a d-lui Voinea , acest topic pentru ElcarGid se va inchide? ;)

Ar fi mult mai simplu ca replicile cu atac la persoana sa fie interzise..si eventual sterse..nu credeti?

Modificat de elad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Ar fi mult mai simplu ca replicile cu atac la persoana sa fie interzise..si eventual sterse..nu credeti?

pe viitor atacurile la persoana se vor face invisible si "atacatorul" va fi sanctionat conform regulamentului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar insemna ca daca vreodata parerea mea nu va coincide cu a d-lui Voinea , acest topic pentru ElcarGid se va inchide?

Atata timp cat nu se aduc insulte sau injurii la alti membri topicul ramane deschis. Se poate discuta in contradictoriu foarte bine, dar sa nu se ajunga la amenintari, injurii si jigniri cum s-a intamplat in cazul Avia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!