Jump to content

Elcar Gid


elad
 Share

Postare recomandată

Userul tutu0581 primeste o bila neagra. De ce? Pentru ca atunci cand cineva a laudat Elcargid-ul, a raspuns pe forum ... eu cum l-am criticat ... am primit PM.

In viata trebuie sa fi echilibrat. Nu ai parte doar de lucruri bune.

P.M. tutu0581 ... v-am criticat tot din vina dumneavoastra. Mecanicii firmei fac firma de ras, nu eu.

Modificat de AdCrys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-mi pare rau sa citesc experiente mai putin placute.

AdCrys nu am scris nimic pana nu am verificat cele zise de tine,Ti-am scris in pm pentru a afla exact ce te-a nemultumit.

Ce vreau sa va asigur este ca lucrurile sunt in schimbare ..orice problema aveti , va rog sa o comunicati aici sau direct consilierilor,vom cauta sa va ajutam.Nu suntem perfecti, dar incercam sa rezolvam problemele.Chiar i-mi pare rau ca sunt si ceva feed-backuri negative ,va multumim.Stim deja vreo doua domenii in care mai trebuie sa lucram.Cu ajutorul vostru echipa va creste! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ACUM 22 mai ora 09:00 sunt deja cu masina preluata si baietii lucreaza la ea.

Domnii consilieri (si de la mecanica expres si de la caroserie) m-au primit super fain, mi-au preluat datele si masina, m-au chemat langa ea sa discutam...acum stau la o cafea din partea casei si cu net la laptop :-)

Mai vin :-)

* Brusc a disparut (am modem la mine deci nu ma puteti impiedica sa relatez de la fata locului....glumesc ;-) ) reteaua wireless :-) oare dece? :lol:

Modificat de DArtagnan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa precizez iarasi : serviceul elcargid buzau a ajuns sa aibe niste standarde de calitate foarte ridicate, este cu mult peste alte serviceuri din Bucuresti de renume. Urmeaza si la mine sa fac revizia :lol: de 130k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vi cu modem :-))

Sper ca nu sunt offline:

- flash news: Mecanicul este Tudor Nicusor (angajatul lunii), am fost cu dansul la un test de drum (nu dam detalii de viteza :lol: ) si masina merge brici, ca si lipa de astfalt, pana acum tremura usor la peste 140 KM/h. Mi-a fixat si o problema cu aeru conditionat, n-a lipsit freon, ci traseul era blocat electronic spre picioare...curatat macarale geamuri fata...totu' e brici :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

sunt posesorul uniu G4 1.6, 16v azd foarte puturos. De 1 an ma chinui sa-mi dau seama unde sunt cei 105 cai. Am incercat la jde service_uri dar nimic, toti cica masina nu are nimik. Faza e ca nu are demaraj deloc, daca ma bag intr-o depasire imi trebuie distanta frate sa ajung viu in fata, iar cand incep sa urc o panta mica imi dau palme cand vad in ce hal imi cade turometru chiar daca am peste 3500 turatii, daca ma duc in bucuresti in traficul ala sunt mort ii incurc pe toti si-mi iau numai carne in gura de la restul soferilor.

Saptamana viitoare fac o vizita la Elcar sa vad ce zic baietii sunt ultima mea speranta de a mai pastra masina asta de care m-am atasat prea mult

PM Tutu te rog zi-mi si mie o zi si o ora la care as putea aduce masina pentru un test la sange.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vi se pare ca miroase,numai 'laude' ,oare credeti ca nu au angajati care se ocupa cu aceste discutii pe forum si isi fac reclama asa zis mascata, mai ales acele 'fete' vezi doamne caci cunosc skoda amanuntit,praf in ochii mananca si ele o paine alba[cozonac chiar] pe langa bosorogi aia care le freaca.pe mine mau tinut 4 zile pt. o zgarietura pe bara si cand ma duceam la ei parca ei plateau ratele, pur si simplu nu am putut sa-mi vad masina 4 zile.deci traim in romania chiar daca este buzau si ciocoi noi exista si aici.multumesc celor care stiu sa citeasca cu adevarat, nu va faceti iluzii ca o sa-l apucati pe dumnezeu de picior la elcargid buzau PRAF IN OCHII.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o programare la elcar, vineri 26.06 pentru inlocuire parbriz, la ora 8.30.

am vorbit cu domnul Marian Pascu si mi-a zis ca se rezolva intr-o singura zi.

@tutu. sper sa fie adevarat si sa nu am probleme, pentru ca am nevoie de masina in aceasi seara si mi-am luat deja concediu pentru ziua respectiva. daca ar putea aparea probleme v-as ruga sa ma anuntati pentru a modifica data intrarii in service. actele de la asigurator (allianz) au fost trimise pe mail la domnul Pascu.

ingrijorarea mea si insistenta mea de a stii ca totul o sa fie bine, vine din faptul ca am mai inlocuit anul trecut un geam lateral (cel care nu se deschide) si se facuse comanda gresita si am avut masina indisponibila 3 zile.

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bifat si revizia de 30.000, tot la Elcar. Programat sambata la 08.30. Masina a fost in service la 08.40 cu receptia facuta. La 11.30 revizia era gata (inclusiv schimb lichid frana si test)... am mai stat un pic sa schimb un claxon defect. La 12.00 plecam spre Bucuresti.

Ca de obicei foarte multumit. Daca as fi folosit la revizie materiale cumparate de la ei, aveam reducere 40% la lucrari si 5% la piese, in baza cardului de fidelitate. Asa am avut reducerea la operatiunile auxiliare (inclusiv schimb filtru motorina care, apropo, nu e operatiune inclusa in revizia de 30k? :) ). Inca o mica observatie: am observat ulterior pe fisa de verificari ca bateria nu e ok si poate era potrivit sa-mi spuna ce si cum.

Celor interesati... lichidul de frana folosit are norma 501.14 :)) (detalii aici). Detalii despre preturi o sa postez la "revizii golf 5"

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manopera de revizie include: inlocuire ulei+filtru ulei,verificare jocuri articulatie,presiune roti,sistem iluminare,baterie (aici ai avut dreptate),interogare memorie defecte,etc. In cadrul reviziei pot aparea in functie de nr. de km sau de perioada de timp lucrari suplimentare cu facturare separata: inlocuire filtru aer,polen,combustibil,bujii,lichid de frana,etc (daca te uiti bine pe fisa de revizie la final sunt mentionate cu"bulina"si cu explicatie aferenta).O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tutu am facut o programare pentru masina din semnatura la revizie pe data de 4.07 iar consilierul de service nu mi-a dat oferta cu pretul pentru revizie poti s avb cu el te rog sa mi-o trimita deoarece vreau sa platesc avansul de acum.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti bine pe fisa de revizie la final sunt mentionate cu"bulina"si cu explicatie aferenta

Corect. Am vazut si tocmai asta m-a intrigat. Ma gandeam ca la 30k nu e lucrare suplimentara. Mersi pentru explicatii.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c.iulian nu ti se pare ca laudele apar doar la lucrari gen : schimbat ulei, inlocuit bec si schimbat filtre?

Toti ceilalti (ca si mine) care au avut treaba la service (nu revizie ... asta se face la orice colt de strada de catre oricine) au avut probleme la ElcarGid.

Faza comica (tragica) ultima data cand am fost la ElcarGid: (Am zis sa nu mai dau bile negre insa cei care sunt angajati ElcarGid si scriu pe forum sunt pe langa total)

Dupa 2 zile de stat cu masina in service, la plecare nu aveam nici un fel de lumina pe fata (faza lunga sau scurta). Mi se explica faptul ca bateria a fost descarcata si nu au avut timp sa mi-o incarce. Daca o sa merg macar 30 de minute cu ea, o sa se incarce. Dupa 1 ora jumatate de mers am constatat ca farurile nu se aprindeau. M-am intors si a ramas masina la ei in service (ca sa-mi incarce bateria) Pe seara am mers sa o iau si nu mi-a trecut prin minte sa verific farurile. A venit noaptea ... stupoare ... nici un fel de lumina.

A 2-a zi am fost la un electrician, un prieten. Avea o "mica defectiune" .... doar o siguranta arsa!

ElcarGid ... multumim pentru calitatea serviciilor dumneavoastra.

Modificat de AdCrys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat la ElcarGid probleme de tot felul, electrica, vopsitorie, revizie, mecanica etc...

Nu am avut nici un fel de problema, o bila alba de la mine. Mai sunt si unele probleme ca peste tot, nu cred ca e cineva perfect, dar cu calm se rezolva toate. Bafta. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la ei de 3 ori: de doua ori cu Golful (vopsire bara fata + revizie la 96.000 km.) si o data cu un Logan 1.5 dCi cumparat de la Weltauto PBN. S-o luam in ordinea numerelor de pe tricou.

1) Vopsit bara fata Golf: lucrare bine facuta la zona in cauza, cu 2 observatii: cand mi s-a dat masina inapoi, avea pe capota niste urme ca cele de la dezlipirea unei bande scotch, care nu ies nici la frecare cu spirt sanitar. In plus, cand am ridicat masina, era murdara. Ar fi putut proceda la fel ca si colegii lor de la Baia Mare care returneaza TOATE autoturismele spalate (respect&multumiri Robot BM).

Nota 6/10.

2) Revizie 96.000 km. Golf: in principiu, multumit, n-a fost extrem de scump, mi s-a facut si reducere 40% la manopera si 5% la service, insa mie mi s-a parut ca--virgula--consilierul a fost excesiv de sarguincios. Mi-a repetat de patru ori toate operatiunile efectuate si pretul acestora, desi i-am spus limpede ca am inteles de prima data. La completarea in carnetul de service, casutele de la check-list erau bifate aiurea, pe motiv ca erau in germana. Imi pare rau, insa asta nu e o scuza acceptabila, din doua motive: a) manualele de service au format si continut identic, difera doar limba in care sunt tiparite; b) daca nu stii, intrebi, nu bifezi aiurea, cum ti se pare tie.

Ca o ultima observatie, piesele nu erau din acelea originale, in cutie alba cu sigla VW pe ele, ci piese de producator, desi eu nu specificasem ca as vrea varianta "de buget".

Nota 6/10.

3) ITP Logan. Ei, aici vine partea spinoasa. Am cumparat un Logan 1,5 dCi de la Weltauto PBN, masina care avea parbrizul fisurat si ITP expirat. Cei de la PBN mi-au spus ca imi pot face ei ITP-ul si-l va trece, chiar cu parbrizul fisurat, urmand ca acesta sa-l inlocuiesc pe Casco, insa va trebui sa o las acolo vreo 4 zile. Alta varianta ar fi s-o duc la un alt service VW, sa-i fac ITP-ul acolo, urmand ca ei sa se deconteze intre ei. ATENTIE: vorbim de 75 lei. Asadar, am mers la Buzau. Acolo mi s-a spus ca ei trebuie sa incaseze cash, ca altfel nu se poate, desi primisera un mail de la PBN prin care li se cerea explicit sa se faca ITP-ul si facturarea pe PBN. ElcarGid mi-a zis ca e OK, insa nu se pot apuca de lucru decat dupa ce le plateste PBN. Zici ca-i bagam in blocaj financiar cu suma asta... In fine, am platit cash, le-am explicat treaba cu parbrizul, au vorbit si cu cei de la PBN care i-au rugat sa-mi dea ITP-ul (masina e tip-top in rest). Zis si facut. Se apuca oamenii de treaba si surpriza, masina pica ITP-ul. "Dupa ce inlocuiti parbrizul pe Casco, reveniti, achitati 10 lei si primiti placheta ITP."

Nota 2/10. (nu 1, ca n-au copiat)

Media vizitelor: 14/30 Calificativ: slab.

Oameni mai ingusti la minte si mai limitati in resurse intelectuale rar am vazut. Frate, inteleg ca e o masina de 3 lei, de-aia am si luat-o, insa sa te comporti in halul asta, da-o-ncolo de treaba. Oricum, mi-am incheiat pe veci socotelile cu ei. Audiurile o sa le servisez la Cluj, la Baia Mare sau in germania, asa ca... sa ne auzim cu bine si sa traim fiecare fericiti, cu bunele si relele noastre.

As sugera totusi celor de la ElcarGid ceva mai multa flexibilitate in relatia cu clientii, nitica operativitate in plus si, daca se poate, atentie la detalii. Daca nu, merge si-asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan: nu te supara dar esti putin cam deplasat la ultimul punct tu de fapt de ce ii acuzi, ca nu au incalcat legea? Pur si simplu legea in vigoare nu permite sa trec ITP-ul daca ia parbrizul fisurat si PUNCT. De ce nu ti-au facut cei de la PBN ITP-ul daca au fost asa de binevoitori. Nu mi se pare normal sa critiji un service din prizma faptului - oof sunt nasoli deoarece au respectat legea.

Acum sa revin la primul punct, mi se pare URAT ce au facut ca nu ti-au spus ca filtrele nu sunt originale mi s-ar fi parut OBLIGATORIU sa iti prezinte solutia pana sa ti-o factureze.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ANdi B.: Legat de respectarea legii, perfect de acord cun tine. Numai ca, vezi tu, deranjant nu e ca "nu se poate ca asa zice legea" ci faptul ca in cazul meu nu se poate, dar asociatul meu care are un Mercedes E 280 CDI 2007 are si el ITP-ul expirat, masina e in Italia, si el a dus talonul, cartea de identitate si 200 de lei "atentie" si s-a rezolvat fara ca macar masina sa fie de fata la ITP.

...pe principiul romanesc "facem noi sa fie bine" sau "las' ca ne-ntelegem noi."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta suna ceva de genul: "daca pentru altul s-a incalcat legea de ce nu s-ar incalca si pentru mine". Parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu procedez in felul urmator,daca nu sunt multumit de serviciile unui service (sau altceva) nu mai calc pe acolo in veci. Nu ma vaiet si nu ma tavalesc pe jos de suparare.. Am fost la PoRo, la Midocar si la AMI cate o singura data si mi-a ajuns.

Merg la ElcarGid de vreo 3-4 ani, sunt multumit,o sa merg in continuare tot la ei...

Modificat de SSorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha, tare replica...

Apropo elcargid, acum cam o luna am fost la ei sa repar ceva chestii si printre altele i-am rugar sa degreseze macaralele geamurilor fata deoarece scartaiau rau...acum, dupa reparatii scartaie si mai tare, ambele...

Nu stiu ce s-a intamplat... Poate merita incercati si altii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu, daca o zbarcesc si nu o remediaza, caut alt service :D

Sincer,nu vreau sa jignesc pe nimeni si nici sa fac reclama cuiva,dar oamenii aia se poarta f.frumos, stiu sa te atraga.

M-au programat la 08.30 si la 08.35 masina era sus pe rampa deja.

La Midocar am asteptat 2 (doua) ore sa-mi ia masina, a durat 4-5 ore ca sa-mi schimbe o macara de geam,apoi au scos masina

si au "omis" sa-mi spuna. Noroc ca ma plimbam prin curte si am vazut-o. Adica pe banii mei sunt luat la misto ?

La PoRo mi-au cerut 8,5 mil. pt ceva, am refuzat, m-am dus cu un cunoscut si mi-au cerut 3,5 mil.

Eu nu ma rog de ei sa le fiu client...

La ElcarGid chiar m-am simtit respectat si lucrarile au fost de f.buna calitate. ( nu sunt din Buzau,nu am cunostinte acolo si nu sunt actionar la ei ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt client Elcargid de cativa ani buni, poate inca de la infiintare.

Am fost la ei cu diverse masini de la octavia la passat si audi a6 si acum cu touareg. Ce pot sa zic? Mereu a iesit treaba super ok in limita posibilitatilor, consilierii service sunt mai mult decat OK si tot personalul de acolo isi face treaba mai mult decat foarte bine.

Am avut la ei si simple revizii si lucrari mai complexe care in mare parte s-au rezolvat foarte bine.

Am avut si lucrari la tinichigerie/vopsitorie care au iesit impecabil !

Asadar una peste alta este un service de calitate si il pot recomanda si altora.

Sper sa nu fie interpretat ca si reclama sau alte chestii.... este doar parerea mea personala despre acest service.

Toate cele bune si un week-end placut tuturor!

Modificat de iksXL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu se supere nimeni pe mine , si ma scuzati daca jignesc pe cineva .

Consider ca pe acest forum se aduna oameni care isi expun problemele si parerile pe care le au cu sau despre masinile lor si nu numai.

In cazul in care te duci la service , ai o problema , nu se rezolva si taci din gura acolo fara sa zici nimic , jumatate din problema nerezolvata iti revine .

Dupa care vii pe forum si faci afirmatii de genu " reprezentanta x este praf " " mecanicii de acolo sunt niste prosti " etc . Nu este frumos si nu este elegant. Este adevarat ca unul dintre rolurile acestui forum este de a expune toate problemele care apar .

Multi dintre cei care lucreaza la reprezentante , citesc aceste posturi fara insa a replica ceva . Dar in sinea lor apar diferite intrebari : oare nu cumva are dreptate acest client , oare nu cumva am gresit noi ?In acest fel service-urile care tin la propria imagine -poate si ElcarGid - cauta sa faca lucurile in asa fel incat sa le indrepte .

Rugamintea mea este ca daca aveti o problema la service expuneti-o clar si concis fara a face speculatii generalizate , pentru ca nu veti reusi decat sa va atrageti antipatia unor membri de pe acest forum care lucreaza poate in aceste service-uri.

Cu toate acestea , putini de pe acest forum sunt cei care reusesc se expuna problemele de la masinile lor in mod obiectiv si impartial .

Daca am jignit pe cineva si sunt off topic va rog sa ma scuzati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Subscriu la antevorbitorul meu. Eu unul personal sunt foarte multumit de relatia cu Elcar Gid. Am avut nevoie de ajutor si de la dumnealor l-am primit prompt si profesionist. Au verificat de 2 ori ca sa fie siguri ca nu exista loc de eroare. Nu am ce sa le reprosez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma leaga amintiri placute de ElcarGid.

Am fost acolo de multe ori, si nu doar cu revizii. De cate ori am apelat la oamenii de acolo m-au ajutat si au raspuns ireprosabil solicitarilor.

Indiferent ca solicitarea din partea mea, a fost justificata sau nu, au solutionat problema sau macar au explicat ce se petrece, oferind si o solutie de remediere.

Indiferent cat de chitibusar as fi fost, de acolo nu am plecat nemultumit.

Am recomandat si voi recomanda in continuare acest service, au cu ce, domne' au cu ce. :)

Ps: si daca va scartie ceva, ei gasesc si rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!