Jump to content

Golf 7 "Macaroana"


laduncaag

Postare recomandată

Salutare,

Am avut timp in seara asta si am rezolvat si footrestul. Am respectat instructiunile de skoda, care s-au potrivit la fix. Panoul de plastic l-am indepartat detul de mult, fara a fi necesar sa-l scot complet. Mi-a luat cam 20 min.

 

WP_20170615_004.jpg

Link către comentariu

Da, chiar arata bine, poza asta e de toata jena. Merita fiecare leu. E amuzant cum chestii la care nu m-as fi gandit acum 3-4 ani imi pot face deliciul la fiecare drum :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salutare,

Am ajuns la prima borna. S-au adunat destul de repede km, n-a facut anul si deja mergem la revizie. O sa trecem pe interval fix si pastram uleiul LL.

 

WP_20170709_006.jpg

WP_20170709_007.jpg

PS: poze facute pe A3 de copilot

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Cristi Dunca
Citat:

O sa trecem pe interval fix si pastram uleiul LL.

De ce anume ? 

Link către comentariu

Cred ca e mai sanatos pt masina mea. LL e un ulei mai "flexibil" face fata mai bine situatiilor non-optime (drumuri scurte, fluctuatii de viteza). Am observat de exemplu ca la 110 km pe CruiseControl uleiul are 93-97 grade, la 130km are 101-104, la 60km are 87-91. Daca merg pe national si am un ritm alert, depasiri, nu trece de 101 grade. 

Iarasi am observat ca trecerea dintre regimuri de viteza se vede imediat in temp uleiului (2-3 min). Asta imi confirma ca este un ulei flexibil, cum ziceam.

E prima data cand sunt atent la astfel de lucruri, nu am termen de comparatie. Am sa mai intreb, am sa mai citesc. Momentan, prima revizie va fi cu LL.

Si un interval mai scurt de schimb este pt a ma asigura ca uleiul ramane in parametri. 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Asa, deci a fost foarte bine la Avia, detalii in topicul dedicat:

http://vwforum.ro/topic/3234-aviamotors-bucuresti/?page=60#comment-2848384

In afara reviziei am mai inlocuit lamela stergator spate, intrucat sacada f urat si stingatorul intrucat expira luna asta.

Costul a fost 884: 750 revizie (cu reducere club avia), 77 lamela  57 stingatorul

De asemenea, am facut si un update de soft auto hold, actiune de fabrica.

Am fost multumit de aceasta vizita in service.

Efect imediat al schimbului, motorul are un sunet mai liniar la urcare in ture peste 3000 si plecarile de pe loc nu mai sunt asa in suturi. 

Am verificat si nivelul dupa oprire, este la maxim.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
On 13.07.2017 at 9:28 AM, laduncaag said:

? la revizie

WP_20170713_006.jpg

Nu ma pot abtine: esti de partea gresita a geamului ;)

Ce ulei? Castrol LL ai folosit ? 

Link către comentariu

:) Am stat la verificare, nu am stat toata revizia pt ca in general las lumea sa-si faca treaba si pt ca in scurtul timp cat am stat, mecanicul mi-a facut o impresie buna.

Dap, Castrol LL la butoi, 79 lei / litru.

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare,

Câteva updateuri:

- am făcut deja 4200km de la revizie, consumul ulei e la fel, am deja 400ml mai jos de maxim, pastrandu-se deci consumul de 1l la 10k km.

- mașina merge ceas în rest, aștept cu nerăbdare timpul schimbărilor mai curajoase (arcuri, jante 17, soft) dar asta la anul. Până atunci mă bucur de o mașinuță excelenta pt noi.

- mici accesorii luate azi in vederea plecării în Grecia:

 

20170825_140109.jpg

20170825_140122.jpg

Cam atât, weekend plăcut!

Am uitat sa spun, accesoriile de la skoda: 2*suport (39buc) + carlig (19) + suport tableta (89) = 186 lei.

Link către comentariu

Bravo pentru intentiile de anul viitor :) - softul este si pe lista mea.

Imi plac si accesoriile luate. De unde le-ai luat exact - de la dealer/care ?

 

Link către comentariu

Poti sa razi, dar primul accesoriu ce functie acopera? :)) Al doilea mi-am dat seama ca e pt o tableta :)

Link către comentariu

Poseta nevestimii :)) Acum o pune pe bancheta spate si nu ajunge la ea. 

Link către comentariu

Eh, cred ca prin asa atentie la nevoile jumatatii iti tii nevasta fericita! :D Drum bun!

Link către comentariu

Revin cu o corectie la consumul de ulei. Se pare ca m-am grabit azi la pranz, am reverificat in seara asta si consumul e de doar 200ml , deci e bine, e in scadere.

@75NOR multumesc, sunt foarte nerabdator, e primul meu concediu adevarat cu masina :)

@Executron pai cum altfel !? :) 

 

Si acum la ceas de seara, ii urez "Macaroanei" la multi ani, caci e ziua eiface fix un an, si sa ne tina sanatoasa cat mai multi ! 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Salutare din Grecia,

Foarte mulțumit de comportamentul masinii. Am adunat deja vreo 1500 km de când am plecat în concediu, am mers pe tot felul de drumuri și încărcat și mai liber. Totul ok, motorul trage frumos din orice poziție, suntem happy.

Mai jos niste poze de azi, săptămână ușoară!

 

20170830_142302.jpg

20170830_142336.jpg

20170830_143111.jpg

P.S. m-as disperat AA tot concediul, de obicei mai pica din când în când. Însă a avut 2 reprize azi și la venire, îmi pica de parcă era un cățeluș beat. M-am ghidat copilotul însă ... nu e bine, sper să-și revină într-o versiune viitoare.

Link către comentariu

Frumoase poze, unde is facute? Apropo, ai grija cu carligul de la tetiera, ca la o frâna mai bruscă, daca pasagerii spate nu au centuri, il pot lua in dinti! :D

Link către comentariu

Mersi de avertisment, dar in general nu sta nimeni în spatele șoferului, iar la mine in mașina centura este obligatorie pe toate locurile.

Pozele sunt pe drumul de coastă de la Vourvorou spre Kavala și din păcate nu reflecta suficient frumusețea locului :)

Ultima e pe undeva pe aici, prima mai jos puțin dar nu mai gasesc, sry.

Link către comentariu

Salutare din... București ! :))

Ne-am întors aseară, acum e la spălat, sper mâine să mă ocup și de interior.

 

20170905_150215.jpg

Am făcut vreo 2300 km, ieri doar eu la volan 780 și am tras câteva concluzii:

* Suspensia se comporta excelent pe orice fel de drum, am mers pe autostrăzi, drumuri expres, naționale, drepte și serpentine, asfalt ca o mocheta și altele rugoase și cu multe ondulații. Nici un reproș pe partea de absorbție, nici in regim de 40/h nici in regim de 110/h. Singurul punct slab al suspensiei rămân ridurile scurte și tari gen sine de tramvai, la care nu face fata f bine.

* Motorul și-a dat bacalaureatul concediul asta. Cu mașina plina a dat dovada de mult a elasticitate, fara efort. Asta a însemnat o deplasare f confortabila pe autostrăzi, doar mici reglări din cruise control iar pe dn-uri depășiri in deplina siguranță precum și un nivel sonor f comfortabil. Consum pe toată distracția, 5.9.

* Scaunele ergoactive sunt foarte faine dar îmi amorțește fundul la vreo 3 ore. Chinuit, pot merge 4. Cu pauze scurte se rezolva. În continuare cred că sunt minunate.

Cam atât, numai bine!

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare,

Suntem harnici, pregatim sezonul de vara 2018 :)

Primul pas, mult doritele jante pe 17, model Dijon, sh, 2100 lei de la un nene f ok.

 

20171004_145942.jpg

Pasul urmator, arcuri sport OEM. Si anvelope, desigur :)

 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!