Jump to content

Golf 7 "Macaroana"


laduncaag

Postare recomandată

Salutare,

Am ridicat masina astăzi, dupa 2 luni si jumatate. Este un golf cl cu pachet style si alte optiuni, descrise la momentul configurării aici

Multumesc pentru sfaturile utile, cu ajutorul lor am reusit sa configurez adecvat masina si astfel asteptarea a fost doar cu emotie nu si cu regrete. Astfel ca dupa ce emotiile si-au spus cuvântul si m-au trezit azi noapte la 4 am putut sa ridic masina cu convingerea ca ceva frumos si util se intampla.

Dupa o scurta oprire de alimentare la omw pipera am făcut o plimbare pana la snagov si retur. Pot sa va ofer astfel si primele impresii:

bune:

- motorul este adecvat, in utilizarea de rodaj, accelerează repede si consuma putin;

- cutia manuala si ambreiajul sunt pur si simplu perfecte

- suspensia e suficient de comfortabila in oras, sa vedem la drum întins cum se aseaza

- vizibilitate excelenta, pozitie de condus ideala

- scaunele ergoactive excelente

mai putin bune:

- ac-ul parca l-as vrea mai prezent

- jantele nu-mi plac

-sunetul e putin ciudat, se aude clar dar cam din cutie. Nu am avut la disp decât radio momentan, revin dupa flac.

indecise: surpriza, oglinda retrovizoare e cea noua fără rama, nu stiu inca daca imi place sau nu

Cam atât impresii scrise, restul sunt zâmbete. Cum ajung acasa pun si pozele de astăzi.

Numai bine!

 

Link către comentariu

Bravo, felicitari, un eveniment de sarbatorit :) sa o stapanesti sanatos si multi km!

O sa fii multumit si de drum intins, nici o grija, suspensiile si in general tinuta de drum este foarte buna la G7.

Daca cutia manuala merge perfect este ff bine, nu mai ai emotiile unul DSG7 :) 

Vezi la AC ca ai trei moduri: low, medium si strong (sau asa ceva), apesi pe butonul "SETUP" din jumatatea de jos a butonului rotund central al climatronicului (in jumatatea de sus are "AUTO")

Modificat de codz
Link către comentariu

prima alimentare ☺

WP_20160825_13_50_15_Pro (2).jpg

WP_20160825_13_50_30_Pro.jpg

WP_20160825_17_36_29_Pro(1).jpg

WP_20160825_17_37_24_Pro.jpg

WP_20160825_17_38_07_Pro.jpg

WP_20160825_17_38_48_Pro(1).jpg

WP_20160825_18_09_38_Pro.jpg

Am luat covorasele de cauciuc cu golf, maine vine protectia scaun copil.

Va las, ma duc sa ma culc, dupa cum va ziceam, m-am trezit la 4 ☺

p.s. Scriu din masina ?

Mersi @codz, am găsit setarea, e mai bine.

Link către comentariu

p.s.2 dupa 55 km pana la snagov si retur, aveam consum 4.9 ? , dupa inca 20 km prin traficul de ora 6 a urcat la 6.5. Are u kidding me? Cu vectra mea scoteam 11 minim la acelaşi traseu.

Link către comentariu

Daca asta e consumul de rodaj iti spun sigur ca o sa mai scada cel putin jumatate de litru daca nu chiar un litru la suta de km.

Eu asa am patit. In primii 5 mii de km o sa scada consumul vanzad cu ochii, practic la fiecare drum vei avea consum mai mic. Dupa 5 mii de km o sa mai scada putin consumul dar mai greu si abia pe la 10 mii de km vei avea consumul minim.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu

Bravo, sa o stapanesti sanatos! De unde ai luat si cat au costat presurile din cauciuc? Si eu trebuie sa imi iau, o sa vorbesc joia viitoare cand ajung la service sa vad exact - eu vreau si tavita in portbagaj.

 

Link către comentariu

De la pbn, la livrare, 358.

Cu tavita mai astept, din cauza configuratiei porbagajului la golf hatchback nu pot folosi tavita decât in pozitia mai înaltă a podelei si pierd niste spatiu.

p.s. Mersi de urări

 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Foarte frumoasa mașina,  sa te bucuri de ea cat mai mult! Și consumul scos e de invidiat. Eu cu al meu tdi scot maxim 1l mai puțin pe același traseu  (pana la Snagov), dacă merg regulamentar, ceea ce bănuiesc ca ai făcut și tu.

Link către comentariu

Multumesc ! uite inca unul : piata muncii -> pipera, ora 8:15 - 8:55 , medie 14km consum 7.6 :)) 

Link către comentariu

Am uitat sa scriu in descrierea initiala, pretul final a fost de 18.800, dupa bonusul de 750 euro primit ca sa inlocuiasca programul rabla.

Practic a fost pret de lista ~24k - bonus style, bonus remat, reducere dealer, bonus rabla de 750e = 18.8k

Mi se pare un pret f bun pt configuratia masinii, cu siguranta valabil doar pe a doua perioada de viata a unui model.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Felicitari pentru masina, s-o stapanesti sanatos.

Ramaneti va rog la subiect, fara versus, fara sfaturi de cumparare post-achizitie. Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu

Multumesc, si scuze de offtopic.

On: am facut un test al parbrizului anti uv la pranz, dupa cateva ore de stat direct in soare: rezultatul este f multumitor, volanul si bordul sunt abia caldute, aerul e incalzit in habitaclu dar se poate respira, nu arde precum la precedentele masini. e exact ce ma asteptam de la el.

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu

Foarte frumoasa..chiar de invidiat. De ce spui ca nu iti plac jantele? Mie unul mi se par foarte potrivite pentru ceea ce noua ne ofera guvernul si se numeste infrastructura. 

As dori sa te intreb cat de scurte sunt primele 3 trepte..in mod special a 3-a/cuplul cam pe unde isi face simtita adevarata prezenta? 

 

Link către comentariu

Multumesc, chiar e frumoasa pe alb, face contrast fain cu elementele cromate si cele negre.

jantele nu-mi plac ca design, nu as opta pt roti de 17, tocmai din cauza infrastructurii, cum ziceai si tu.

a 1-a nu e f scurta, ceea ce in bucuresti mi se pare ok, cand mergi bara la bara nu vrei sa bagi a 2-a doar ca sa opresti dupa 2 m.

a 2-a e normala, misca prompt masina

a 3-a mi se pare putin intarziata daca o iei prea de jos, normala peste 2000

pune 10-15% mai multa eficienta la ce am descris pt ca acceleratia mea e de masina noua si rodaj, adica destul de timidă ?

masina se misca bine, daca te gandesti ca nu e o motorizare suficienta pt golf, stai linistit, chiar e ok

Link către comentariu

Va trebui sa fac ceva in privinta sunetului pe viitor. E ok, dar mai slab decât cel cu care ma obisnuisem la vectra. E clar dar nu are "carne" suficienta.

Link către comentariu

Bucura-te de masina si nu-i mai cauta nod in papura ca din cauza reducerii costurilor de productie o sa-i tot gasesti chichite si o sa-ti para rau. Drumuri bune, imi place mult masina, 

Link către comentariu

Multumesc de urări, masina e f frumoasa si ma bucura f mult. Aveam asteptari destul de mari de la ea si pot spune ca mi le depaseste pana acum.

Cu masina dinainte, vectra c, am avut din prima in ultima zi sentimentul compromisului. A fost o masina f buna pt scopul cu care am luat-o dar nu-mi plăceau multe la ea. Pretentiile mele sunt deplin satisfăcute cu golful dpdv automobilistic. Asta cu sunetul e asa, un confort, pe care as vrea sa-l ofer masinii cândva. Si poate o dorinta de a aduce si vectrei un omagiu, ca saraca prea multe discutii despre golf a indurat ☺

Link către comentariu

Sunt legat de capitala vreo 2 săptămâni asa ca mai fac plimbări prin jur. Am făcut vreo 50km pe drumul vechi spre mare in dupa amiaza asta, f plăcut pana m-a alungat furtuna ☺

pe sistemul putin, da bun: 90km/h, treapta 6, consum 3.7 % ☺

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos pe "Macaroana".

Ceea ce spui tu cu sunetul slab, mi-a spus-o la un moment dat un vecin cu golf 5.

Se pare ca nu prea au evoluat de atunci. Sau incearca sa forteze mana clientilor cu sistemul dynaudio excite.

Eu sunt foarte multumit de Canton-ul de la Skoda (echivalent Dynaudio). S-aude tare si clar cand vrei, dar creeaza si o atmosfera ambientala super. cand ai chef de un mers chill.

La ce consum are, mai e putin si-si produce singur benzina! :))

Drumuri bune!

Link către comentariu

@CrS1985 Multumesc! Sunt curios cum se aude sistemul premium, poate o sa am ocazia la intalnirile saptamanale. Consumul e o surpriza f placuta :)

Vreau sa dau azi o comanda de produse de curatare pe Mafra.ro: Am urmatoarea lista :

 1  x PULIMAX 500 ml18.71 RON

 1  x TRATAMENT 3 IN 1 PLASTIC 28.92 RON

 2  x PANNO 1SHINE interior 9.53 RON

 1  x RESIN OFF19.11 RON

Total Plata: 83.02 RON

Am inteles de pe topicul de ingrijire auto ca pulimax-ul e ok pt pielea ecologica de la ergoactiv.

Tratamentul pt plastic e ok pe toate zonele masinii ? Trebuie sa am grija sa nu dau pe partea textila ?

2 lavete una pe bord si una pt piele. Urmeaza sa ma uit si pt geamuri.

Link către comentariu

salut ... eu am folosit pulimax pe plafon,stalpi si tapiterie ... scoate murdaria binisor ... nu am folosit-o la pete mari ... 

Frumoasa masina ... sa te poarte sanatos!

Link către comentariu

A mai trecut o săptămână, "Macaroana" e inca in rodaj, încă facem cunoştinţă cu ea, si eu si sotia.

Impresia generala e in continuare f bună, am mai umblat si pe la setările de sunet si parcă e mai bine.

Astept cu nerăbdare weekendul viitor sa o scot la drum întins.

pana atunci, un consum de Bucuresti pe primii 300km. SS oprit dupa primii 200.

 

WP_20160903_12_29_18_Pro.jpg

saptamana viitoare am sa iau presuri textile si tavita portbagaj. Tavita de la rimi pt ca vreau din aceea pt pozitia de jos a portbagajului. Pt presuri nu sunt hotărât daca sa iau rimi sau oem. A avut cineva rimi textile?

Si ultimul accesoriu, protectie pt vopsea in dreptul pragurilor. Iarăşi o alegere aici, intre oem si

 

Ma gândesc la un compromis de genul protectii non oem mai ieftine si presuri oem.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!