Jump to content

Golf 7 "Macaroana"


laduncaag

Postare recomandată

Cu ajutorul trusei din imagine...

WP_20170114_11_40_15_Pro.jpg

s-a montat frumosul ornament...

WP_20170114_11_50_58_Pro.jpg

WP_20170114_11_51_07_Pro.jpg

durata operatiunii, cam 10 min. Vin bine pe masina, nu se vede capătul. La efectul sonor nu ma asteptam, dar parca e mai plin si o f mica idee mai gutural pe accelerare.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

+5cp ;) arata perfect, daca tot avem doua tevi merita sa arate si bine

LE: un sfat, nu folosi racleta de gheata pe parbriz, il zgarie, este ceva de domeniul absurdului, plasticul sa zgarie un geam de parbriz dar nu stiu cum naiba este adevarat, apar zgarieturi de unde nu te astepti; cauta o racleta care are un cauciuc tare pe o parte si in loc de racleta foloseste spray degivrant din belsug si mai mult timp de maxaircon pana se topeste

Modificat de codz
Link către comentariu

Mersi, chair arata fain :) 

Nici o grija cu parbrizul, incalzirea in parbriz face racleta de domeniul istoriei, nici nu am in masina :)

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

@codz, nu racleta il zgarie, ci praful si tarana care se depune pe parbriz si peste care ingheata. 

Link către comentariu

Salutare,

Am tras și noi o fuga pana în Ardeal cu ocazia mini-vacantei. O după amiaza la Brașov, o noapte la Rupea și o zi de vizitat.

Cum am mers pe Valea Prahovei, fuga a fost cam jumate "paș paș" :) dar am supraviețuit. Mai trecem la "pierderi" și ca ne-am dus degeaba pana la Homorod și Ungra sa vizitam bisericile fortificate, intrucat la niciuna cel însărcinat cu cheia nu era de găsit. 

Trecand la cele bune, drumul a fost placut prin Ardeal, ca de obicei, cetatea Rupea este minunata; si cand vor reusi sa aduca si muzeul in incinta cetatii va fi o experienta asa cum merita locul. Cu cele doua pierderi am dres-o la biserica Neagra, unde am tras o tura rapida ca era mai cald afara :) 

Vom reveni mai la vara, sa mai vizitam din zona asta frumoasa.

"Macaroana" a tras vesel pe unde s-a putut, si n-a zis nu nici la poze cu fanii :)

 

 

DSC_0641.JPG

 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Salutare,

Revin la subiectul cu jantele cu niste propuneri si intrebari. Ziceam ca m-am decis sa raman cu "Toronto" pt iarna si pt vara sa-mi iau altele mai pe gustul meu. 

M-am gandit sa le iau pe 17, sa fie un mix de aspect/comportament/consum/pret echilibrat.

M-am tot uitat si mi-ar placea modelele "Mallory" si "Shanghai". Sunt foarte diferite intre ele. Shanghai sunt comform ideii mele cum ca ar arata f bine cu multe spite subtiri. Insa si Mallory mi se par foarte faine.

Mallory: 8J ET41 https://www.google.ro/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fi138.photobucket.com%2Falbums%2Fq263%2Fjgutlebe%2FMobile%20Uploads%2FIMAG1861_zpsfzuktjhr.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fforums.vwvortex.com%2Fshowthread.php%3F7243104-mk7-golf-R-WINTER-WHEELS%26p%3D91539066%26viewfull%3D1&docid=4h_J-LI6hZ4dQM&tbnid=Nvb-7-j1hCylwM%3A&vet=1&w=800&h=452&bih=852&biw=1280&q=golf mk7 mallory wheels&ved=0ahUKEwj_-qT15d_RAhUEXhoKHRGQCG4QMwgdKAIwAg&iact=mrc&uact=8

Shanghai: 7J ET ? nu am gasit imagini pe golf, mai jos una din configuratorul de germania pe un scirocco

Shanghai.jpg

Ce ziceti, care ar arata mai bine ?

Si ce parere aveti de dimensiunile tehnice : ET41 si anvelope 235 sunt prea mari pt golful meu? Ar fi mai ok Shanghai care vin cu 225 (si probabil ET mai mare putin) ?

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Parca mai degraba Shanghai. Sau poate Salvador.

Si mie mi se pare ca pe Golf merg mai bine jantele cu mai multe spite...

Dar e doar o parere, depinde de gustul fiecaruia.

Link către comentariu

Eu zic sa nu cobori cu ET sub 44. Exista Mallory pentru Golf 6 cu 7.5x17 ET51 care ar fi mai ok decat 8x17 ET41, mai ales ca masina are suspensia standard.

Clar nu 235, ci 225/45.

Link către comentariu

Daca treci la 17" stii ca vei pierde la demaraj, da? Eu la motorizarea ta nu as face trecerea - dar asta e doar parerea mea. Ca look o sa fie mult mai bine, normal.

 

Link către comentariu

Mersi de opinii si info!

Si mie imi plac shanghai mai mult.

Da, o sa pierd din demaraj, dar sunt din ce in ce mai convins ca voi face resoftare stage 1, jantele de 17 vor veni doar asa (tot atunci).

Momentan încerc sa ma hotărăsc la un model, ca sa încep rutina de căutare. Nu cred ca le voi găsi repede, asa ca o iau din timp.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Mie imi plac mai mult cele mallory. Legat de demaraj, o sa simti diferenta, la fel si la consum, dar trebuie sa faci si anumite sacrificii pentru frumusete :)) 

Intreaba-l pe colegul @The_Ego ca el are experiente pe 1.4 tsi de 122 de cai cu diferite marimi de jante. 

Link către comentariu

+1 pentru Mallory si de la mine (ca si optiune dintre cele 2)

Daca faci remap atunci esti ok.

 

Link către comentariu

Am roti de 18" Rotary pe 1.4 122. Nu cred ca demarajul este afectat. Poate chiar e ajutat de aderenta. Comparand cu Dover oem de HL. Si nici consumul nu e asa diferit. Nu iti pot spune exact pentru ca difera mult si conditiile meteo. Dar totusi cred ca 17" e varianta mai buna din toate punctele de vedere. 

Link către comentariu

La o prima cautare, mallory găsesc destule, dar varianta cu 235/45 și Et 41. Se mai găsesc cele de polo, cu 215/40 et 46. Cele de golf 6 nimic. Shanghai absolut  nici una.

despre comportamentul mașinii , ma astept sa fie ok; pt mine pana acum rotile, cauciucurile și suspensia sunt f ok, dacă rămân in aceiași parametri in mare, sunt mulțumit.

 

Link către comentariu

E irevelanta dimensiunea cauciucului cu care le gasesti. Cel mai bine doar jantele. Merg 225/45 pe cele de Scirocco/Passat CC care au latime 8.

Cele de polo nu merg pt ca au prinderea 5x100.

Link către comentariu

Si eu recomand sa cumperi doar jantele. Asa ai posibilitatea sa alegi ce anvelope vrei. Uite poza cu Golf alb, suspensie stock si jante de 18 si tips de Yeti. 

CC331A70-1083-475B-B515-FEC01DD0429A.JPG

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare,

O intamplare : in ultimele saptamani imi scartaia scaunul de la sofer. Mai exact, baza scaunului, cea de plastic, in zona din spate a sezutului. Au trecut temperaturile foarte scazute si el tot scartaia. Eu am doar 82 kg, sotia 60. Asa ca am cerut o vizita la pbn. Sambata insa mi-am facut timp si am curatat masina pe interior, nu o mai facusem cum trebuie de anul trecut. Am curatat cu produsul pt suprafete din plastic de la Mafra. A doua zi am observat minunea, nu mai scartaie. :) M-am fatait, nimic, am apasat in zona stiuta, nimic. Am sa sun azi sa anulez vizita in service... voi urmari problema.

In rest nimic nou, am iesit din iarna cu o bara de revopsit si cam atat; masina s-a comportat foarte bine, parbrizul si scaunele incalzite au fost super. Asteptam plimbarile de vara.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Ma bucur ca ai rezolvat cu scartaitul ala, era deranjant intr-adevar. 

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salutare,

Tocmai am ridicat masina din service, dupa o saptamana de mers cu taxiul, imi venea sa o pup :)

Am rezolvat "iar" problema scaunului scartaitor. Mai exact, prima rezolvare a fost o pacaleala; schimbasem unghiul sezutului si de aceea disparuse; a doua zi l-am reglat iar si a reaparut problema. Rezolvarea PBN a fost desfacerea partiala a tapiteriei, mai exact in dreptul aripioarei stanga a sezutului. Se pare ca scartaia efectiv la contactul dintre burete si baza de plastic. Au gresat si au pus o bucata de pasla. Au asezat totul la loc si ramane de vazut daca problema mai apare. Ei tin dosarul deschis vreo saptamana, sa urmaresc si sa ii anunt. La primul contact, nici un sunet. Sper sa ramana asa, nu-mi surade ideea unor demontari mai serioase. 

P.S. cica a mai fost problema, si rezolvarile au fost de obicei similare cu cea descrisa mai sus.

P.S.2 Experienta intreaga la PBN, in topicul dedicat:

http://vwforum.ro/topic/50798-porsche-bucuresti-nord/?page=21#comment-2816057

 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Pentru ca a crescut copilul, am inlocuit scaunul auto. Primul cu isofix, arata bine, materiale bune, stabil, sa vedem la drum cum se comporta. 

 

 

WP_20170327_001.jpg

WP_20170327_002.jpg

Scaunul soferului persista in problema cu scartaitul din pacate, asa ca va trebui sa ma organizez pt o noua vizita la service. Aiurea, dar nici nu pot sa stau cu el asa, ma streseaza si-mi strica fengshui-ul :( 

Link către comentariu

Salutare, 

Am profitat de vremea buna si ne-am dus pana baraj Paltinu, pe Doftana. Foarte frumos acolo, am gratarit niste porc, am stat la soare, aer curat, tot ce trebuie :)

Scaunul juniorului a trecut testul. Foarte comfortabil, a dormit tot drumul; si-a gasit usor pozitia, si nu a transpirat excesiv.

Pe partea auto, o mica problema din pacate. S-a aprins martorul de nivel ulei. S-a intamplat la intoarcere, la 40 km de Bucuresti.

Nu aveam la mine, si pe A3 nu sunt benzinarii asa ca am lasat-o la 120 si am venit acasa. Am 8300 de km, nu e cam devreme pt martor ulei ?

E adevarat ca s-a circulat 60-70% urban. Am verificat nivelul la 15 min dupa oprire si era putin peste minim. O sa mai verific maine dimineata pe lumina. Mi-e ciuda ca azi dimineata m-am tot gandit sa verific dar avand niste urgente am plecat fara sa ma mai uit.

Link către comentariu

Salutare,

Noutati din toate directiile:

1. Am completat ulei, a intrat fix 1 litru pana la max. O sa urmaresc. 

 

ulei.jpg

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!