Jump to content

Golf 7 "Macaroana"


laduncaag

Postare recomandată

2. Scaunul a revenit cu o pasla de dimensiuni mai mari, pare ca acum e ok, nu mai scartaie in nici o pozitie, subiect incheiat definitiv sper.

3. Am luat scutul acela pt zona mediana, pe care l-a pus si @The_Ego (5Q0 825 229 C). Funny story, pe Etka imi arata ca il am montat... 

El arata cam asa: 

 

scut revers.jpg

scut fata.jpg

4. Am cumparat si covorase premium textile, abia astept sa le schimb, dar dupa o spalare in weekend. Arata cam asa:

 

covorase detaliu.jpg

covorase.jpg

3 minutes ago, CristiALF said:

1 L ??!! :o

Dap, 1L la 8300 km, cu rodaj, cu f multe drumuri scurte, 5km cu motorul neincalzit suficient, ce sa zic...vedem.

Link către comentariu

Cool! Cat au costat covorasele, daca nu sunt prea indiscret?

Link către comentariu

392 ron. Astazi dupa o zi la aer f frumoasa, pe seara am bibilit interiorul, am aspirat la omv si apoi am schimbat covorasele . Sunt senzationale, cel putin pt mine. Nu mai avusesem niciodata contact cu astfel de mocheta. 

Codul este 5G1061270

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Wow au costat ceva, dar chiar arata într-un mare fel. Linia albă de pe margine e interesantă, fără a fi excesivă. 

Modificat de Executron
Link către comentariu

Dap, nu sunt ieftine; si cele de cauciuc au fost 350 aprox. Se gasesc si aftermarket de calitate buna din ce am vazut, pe la 150-200.

Link către comentariu

Eu am avut 2 seturi de covorase originale VW si am fost nemultumit pentru ca mi se pare că se uzează mult prea repede. După 1 an începe să se formeze gaură în dreptul zonei unde este tocul pantofului. Da, având cutie automată mișc piciorul din ”călcâi”, dar tot mi se pare excesiv. 

Sper că ale tale vor rezista mult mai mult :)

La Skoda am originale de cauciuc (au costat 500 lei in 2005) și încă sunt în regulă, cu mici uzuri la șofer. 

LE: Cât despre ulei, eu ți-aș recomanda să-l verifici mai des, să nu aștepți până țipă mașina :) Sa trezește cam greu din păcate. 

Modificat de Executron
Link către comentariu

Da, sper sa tina macar 2-3 sezoane la banii astia. Cu uleiul cu siguranta voi fi mai atent.

Link către comentariu

Auzi, incearca la urmatoarea revizie sa le ceri sa-ti puna Mobil 1 ESP 5w30, in loc de Castrol 5w30, o sa consume mult mai putin.

Link către comentariu

La 15k o sa fac revizia si ma trec pe interval fix de 1 an/15k km. Pana atunci voi studia recomandarile de uleiuri pe cealalta norma si vad pe care merg.

Link către comentariu

Pai te lasa Porsche sa pui orice ulei in masina, chiar daca e norma aferenta ?

Link către comentariu

Nu cunosc subiectul inca, am sa ma interesez si revin cu info pe topicul de uleiuri/revizii golf.

Link către comentariu

Pai in reprezentanta te pune sa alegi intre uleiurile lor oficiale:

 

Castrol sau Mobil, altceva nu folosesc, si tu alegi de care sa-ti puna ei (uleiul e de la ei).

 

Si la Avia si la Robot si la alte reprezentante m-au intrebat daca vreau Castrol sau Mobil. 

Link către comentariu

Poti sa mergi pe ulei asa zis OEM, are cod de piesa VW. Nu e castrol, nu e mobil1 sau daca e Castrol rebranduit macar avand cod de piesa vorbim de alte standarde decat cel simplu aftermarket. Pretul la Brady a fost pe la 80lei/l, mult mai decent decat la pbv. Nu mai retin exact codul. Eu numai acest ulei il voi folosi cat timp masina e in garantie.

Oricum suntem off topic, e mai mult tratat pe aria de tehnic. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Salutare,

Am mai pus 1000km pe masina, uleiul a scazut 2mm de la maxim. Urmarim in continuare.

Cu ajutorul lui @EEXCALADE, am activat 2 optiuni pe vcds: un foarte util beep la alarma si staging.

Sotia a descoperit setarea sport si s-a distrat pe drumul pascani - iasi :) zicea ca nu pleaca asa tare si intr-a 5-a. I-am zis sa inceapa un fond de gti :))

Drumuri bune!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Publicat (modificat)

Salutare,

Multumita intrebarii lui @CristiALF si sugestiei lui @vdragos am indeplinit o dorinta veche a sotiei: un parasolar pt copil. 

Tot amanam pt ca nu vroiam unul fix si nu vroiam ventuze. 

Iata achizitia:

 

WP_20170511_002.jpg

WP_20170511_003.jpg

WP_20170511_004.jpg

Calitatea pare buna,instalarea usoara, cumparat din mall Park Lake 89 RON. 

+1 CP :D

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Arata super! Se poate rula si fara detasarea clemei de sus de geam? Adica se atirna cumva de clema aia?

Link către comentariu

Bravo, nu arata rau. Trebuie sa o vad si eu live totusi.

Link către comentariu

Asta speram si eu, dar nu e asa. Cred ca as putea bricola ceva la un croitor, dar nu stiu daca merita, pare ok si asa. Oricum, pana creste copilul sa il opereze singur, tot trebuie sa opresc masina ca sa-i schimb pozitia, si cu agatatoare si fara.

Just now, CristiALF said:

Bravo, nu arata rau. Trebuie sa o vad si eu live totusi.

Cristi pana nu pipaie, nu scoate portofelul ... :)

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am schimbat lichidul de parbriz pt sezonul estival:

http://vwforum.ro/topic/102088-lichid-parbriz-de-unde-de-care-de-ce/?page=14#comment-2795601

Am tot intrat in MOL luna asta, mi-a placut si cafeaua, aud lucruri bune si despre benzina, ma gandesc sa ii incerc o perioada, am sa ma interesez sa vad cum stau cu reteaua.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare,

A mai trecut o luna, nici un eveniment major, ne apropiem usor usor de prima revizie in vara.

Am mai achizitionat un upgrade mic dar util si placut: ornamente pedale metalice.

Pt ca sunt aceleasi pe tot mqb-ul am luat de la skoda. Astfel am dat doar 310 lei in loc de vreo 700 la vw.

codurile sunt 5E1064200 pt setul de 3 pedale si 5E1064209 pt footrest (mersi @Sali3ri).

Cu montajul ceva mai greu la pedala de acceleratie asa ca momentan o poza cu treaba la jumate :)

Am sa revin cu poza finala dupa ce pun si footrestul.

 

WP_20170609_001.jpg

cele doua montate se simt f bine, au aderenta mult mai buna si le simt la picior, ceea ce e un lucru bun.

Weekend fain tuturor!

Link către comentariu

Un tip pt montajul pedalei de acceleratie, am dat cu crema de maini pentru a aluneca. Tin minte ca a fost imposibil de montat altfel.

Link către comentariu

Aha aha. Ma gandisem si eu ca prea m-a muncit... :) ms

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!