Jump to content

Noul motor 1.5 TSI


Iulian M
 Share

Postare recomandată

Dupa parerea utilizatorilor s-a schimbat ceva in bine la dinamica EVO2 fata de EVO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine cea mai mare diferenta e trecerea la ciclul Buddack pentru EVO2 pentru toate versiunile de 1.5tsi, deci au turbina cu geometrie variabila.

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar fi interesat ceva detalii tehnice , diferente hardware intre 85kw si 110kw spre exemplu. Din cate am vazut pe site-urile tunnerilor puterea finala este diferita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenciu Victor

Akon, daca folosesc aceeasi turbina si 85kw si 110kw si e downgrade din soft la cai ... Cu Stage 1 la 85kw ajungi la 110kw din soft ... Desi la Benzinare e bine sa cumperi cea mai mare putere in bugetul tau ... Ca la soft nu obtii mare lucru, mai ales cu cate au pe ele .... Dar depinde si pe ce masina, ca 85 kw pe golf s-ar putea sa fie mai sprinten ca 85 kw de pe caddy ... Eu din ce am inteles 1.5-ul asta ACT ar fi cel mai fiabial motor pe benzina de la vag, din ultima vreme :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@akon in 2021 cred ca doar varianta de 96kW era cu ciclul Buddack. Intrebarea e daca versiunea de 85kW e pui de 96kW si ciclu Buddack sau pui de 110kW si ciclu Otto. 

@Nenciu Victor la mine au iesit destui chiar daca au fost din varianta mai putin puternica de 1.5tsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre 1.5 TSI de 150cp si cel de 130cp erau pana acum turbine diferite si de asemenea pistoane diferite. 

Acum e posibil la versiunile noi sa fie doar pistoane diferite.

Modificat de Vlad48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!