Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

@RzzV : chestia cu reminderul tine de conexiunea bluetooth, si la mine face la fel 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca au mai lucrat la partea de software.

Pe Superb 2 am conexiune Bluetooth "Premium", cu RSap si tot tacamul, dar nu-mi reaminteste sa nu-mi uit telefonul :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai, s-ar putea sa fi gresit, s-ar putea sa te anunte doar daca esti conectat pe USB, am sa verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laduncaag Cu siguranta nu eram conectat cu USB cand m-a anuntat. Ma anunta cand il am in Phonebox, dar nu stiu daca e legat de BT sau nu, ca oricum il am conectat mai mereu la BT.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te anunta la conexiune cu BT si fara Phonebox.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

News referitor la configuratii:

- A redevenit disponibila selectarea Interiorului Bej pe Style (pana acum era restrictie)

- Se poate opta pentru optiunea "Volan Incalzit" contra aprox 100Eur daca am retinut bine.

- Sportline-ul ramane doar cu 190TDI (6M, DSG, DSG4x4) pe termen nedefinit.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, colegi! As vrea si eu o parere din partea voastra.

Am de ales intre a face comanda de Skoda Superb ambition 2.0 190 Dsg cu cateva optionale si a lua una cu 20k km mult mai dotata, echipare style (pret de lista 38 200). Este vorba de masina de drive test. Amandoua ar fi pe la 30-31de mii.

Voi ce ati lua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege varianta noua, cu atat mai mult cu cat cealalta are 20k km, masina de drive test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După ce am condus un pic, niște opțiuni mi se par complet inutile:

  • Lane assist - Nu te prea ajută pe drumurile noastre și în plus te face să bruschezi volanu dacă vrei sa schimbi banda.
  • Smart light assist (faza lungă „automată”) - Când merge e fain (pentru aia care îs in fața ta, nu pentru tine). Din păcate nu se activează niciodată destul de repede. Nu te poți baza pe ea.

    O altă problemă care o aduce (presupun) e că faza lungă (aia normala nu automată) se cupleaza foarte încet, nu poti să „blițezi” rapid. Bănuiesc ca e din cauza pleoapelor care obturează partea superioară a farului și care se mișcă încet (mecanic).
  • Navigația - Bănuiesc că o fi bună dacă nu ai internet dar altfel ...
  • Plasa despartitoare portbagaj sau Plase de prindere in portbagaj - Dacă iți pui ambele optiuni primești 6 plase care nu ai unde sa le pui ...

În rest, ce merită: blind spot detection, acc (ala de 160 cel puțin), camera video spate, phonebox, covoare cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionelmc: bun postul tau.

Am apreciat obiectivitatea, in general lumea are tendinta de a spune ca cele mai bune optiuni sunt cele pe care le au ales pentru masina :) 

Apropos de SLA, se poate dezactiva? Adica sa ai faza lunga pe "manual" ? 

De blind spot, de fapt de "rear traffic allert" ce poti sa ne zici ? Te avertizeaza cand iesi cu masina cu spatele din parcare si vin alte masini pe strada ? E util ? 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SLA se poate dezactiva din setări. Diferența între SLA și SLA-dezactivat e numarul de ori de care trebuie să tragi de manetă ca să activezi faza lungă manuală (2 vs 1). Părerea mea e că mai bine faceau un buton separat pt modul automat (gen cum e la proiectoarele de ceață).

Îs curios dacă fără SLA (opțiunea) merge mai repede blitzul sau așa îs toate proiectoarele cu xenon ...

Avertizările de rear traffic par să funcționeze, dar nu am ieșit cu spatele într-o stradă unde se circulă cu viteză. Când funcționează face beep continuu și apare cu roșu în zonele astea:

Image 006.png

În orice caz, e util (credeam că e ceva standard, de aia n-am zis de ea).

 

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca ar trebui sa "bata" mai departe decat senzorii de parcare spate, de aici ar fi venit utilitatea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

51 minutes ago, ionelmc said:

Îs curios dacă fără SLA (opțiunea) merge mai repede blitzul sau așa îs toate proiectoarele cu xenon

Tot puturoase sunt. Te obisnuiesti in timp sa stai cu mana un pic mai mult pe flash ca se se obeserve intentia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun postul, singura opțiune pe care am regretat puțin ca nu am pus-o a fost SLA, dar dacă e cum spui, nu-mi pare rău.

Pe de alta parte ce vreți sa spuneți cu blițurile încete? Mie mi se aprinde faza lunga în aceeași clipa în care am atins maneta. Nu observ niciun delay, și am dat destule flash-uri de politie noaptea încât sa vad funcționarea lor. În cea mai mare parte a timpului circul pe întuneric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine clipeste extrem de rapid. Ai impresia ca e fulger :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rear Traffic Alert nu are nici o legatura cu senzorii de parcare. Se folosesc 2 senzori RADAR, aceeasi realizeaza si functia de blind spot. Rear Traffic Alert acopera o distanta de aprox 25m in lateralele si spatele masinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm Exact, asta e senzatia. Nici nu apuc sa realizez ca am dat de maneta si am si orbit pe cine e in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

37 minutes ago, catalinTM said:

Rear Traffic Alert nu are nici o legatura cu senzorii de parcare. Se folosesc 2 senzori RADAR, aceeasi realizeaza si functia de blind spot. Rear Traffic Alert acopera o distanta de aprox 25m in lateralele si spatele masinii. 

Good post.

Ceva de genul stiam si eu, era clar ca nu sunt aceiasi senzori.

La 25m iti da un "range" de siguranta bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.10.2016 at 2:55 PM, 75NOR said:

Boon, hai ca a venit si momentul ala...

Azi am platit avansul pentru:

Superb 3 Style

  • 220 TSI DSG

Optionale (fata de standardul Style)

  • Cappuccino Bej
  • Interior Alcantara
  • Jante 19'' Sirius (235/40)
  • Suspensie Sport
  • Directie Progresiva
  • Canton
  • SunSet
  • Parbriz incalzit (pentru ca vine cu IR reflective coating) 
  • Volan cu padele
  • Parking Assistant
  • DAB
  • Prezoane antifurt

Me - happy :wub:

Am configurat-o dupa sufletul si poftele mele :) , asa ca nu are sens sa dezbatem de ce nu am pus aia sau aia... :) 

Am configurat-o la blind, fara TD cu asa ceva, in ideea in care suspensia sport si directia progresiva, complimentate de jantele 19'' ar trebui sa-i dea tinuta de drum pe care o caut, iar motorul...e razbunarea mea pentru anii in care mi-am dorit un Golf 5 GTi si nu mi l-am putut permite.

Now...we wait. O sa fie o iarna luuuuunga, dar primavara va fi superb-a :P 

Short up-date: finally am primit si un ETA aproximativ: week 11 2017 :wub:

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR se pare ca mai ai de asteptat pana dupa jumatatea lunii martie. O asteptare lunga si grea... :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E perfect asa, inainte de 15 Martie nu o vroiam :) 

Nu vreau sa fac rodajul prin zloata, flescaiala si frig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor... ce ziceti? Sunt beneficii pentru aparatoarele de noroi? Cred ca se murdareste mai putin masina. Ar fi si dezavantaje? Aveti puse pe masina aparatoare de noroi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vad niciuna.

Au ai mei pe masina asa ceva, se murdareste fix la fel de mult ca la mine - fara aparatori. 

Iarna sta zapada acolo, trebuie data jos.

Aspectul este...cah :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus si pe topicul masinii, inainte de achizitie, e mai mult pt ceilalti participanti la trafic.

Uite chiar ieri pe drum mi-am luat o piatra in parbriz de la o depasire mai in forta a cuiva in fata.

Later edit: dupa cateva drumuri de iarna, pot afirma ca nu ramane pic de zapada pe ele, cade singura. Am pipait weekend-ul asta si pe ale socrului, care are skoda, si dupa parerea mea de expert sunt exact acelasi lucru, deci presupun ca si cele skoda se vor comporta la fel.

Later later edit :) : singurul inconvenient pe care-l vad este ca la borduri inalte plus unghi al carosabilului se mai ating de trotuar si e enervant; 

am inceput sa garez mai mult cu fata decat cu spatele din cauza asta, sau sa prefer parcarea laterala. Daca aveam blind spot nu ma deranja, dar neavand, iesirea din garare cu spatele e mai riscanta. 

Totusi, problema asta o am la golf ca e hatchback, la sedanuri mi se pare mult mai safe, intrucat portbagajul iti permite sa iesi mai safe cu spatele. Esti mai usor vizibil si na, daca cineva nu se uita, e aer acolo nu e copilul.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!