Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

@nsm Si eu am Driving mode selection dar cica daca pui pe Audi s-ar simti mult mai prompt. Oricum, intr-adevar, comparand Eco cu Sport, se simte o imbunatatire considerabila in raspunsul acceleratiei si directiei. Sau poate la directie e doar placebo, ca te face sa o calci mai tare si inevitabil e alt feeling. Sunt curios daca e si vreo functie pentru frana "sport". Pe octavia stiu ca am activat si raspunsul franei ca la RS si se simte ca raspunde mai prompt frana. Oricum la Superb 3 e mult mai prompta frana fata de Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, 75NOR said:

@mishou: Salut, bine ai venit pe aici :) 

Felicitari pentru comanda, vad ca ai mers pe dotari "electro-techno". :) SLA iti va aduce "gherutele" alea iluminate cu LED in faruri - nice touch. 

Ai uitat sa ne spui ce culoare si ce jante ai ales :)

Doar ca si curiozitate personala, ai hobby-uri care implica iesit de pe asfalt ? Combinatia 4x4 + PDG spre asta ma duce cu gandul

Cred ca esti chiar pe "buza" cu livrarea anul asta, din cauza sarbatorilor. Mai intai trebuie sa primesti confirmarea comenzii de la fabrica, apoi se aloca VIN masinii. Pana nu se intampla lucrurile astea, sunt doar speculatii. Eu zic ca in vreo 3 saptamani lucrurile ar trebui sa fie clare. Si apoi mai depinde de cum lucreaza transportatorii, daca se trage linie in saptamana 51 sau nu

@75NOR Multumesc mult pentru mesaj

Pentru aceasta configuratie vine din start cu: Stratos 7Jx17" cu anvelope 215/55 R17 - nu am pus ceva custom

Am destul de des ocazia sa ies de pe asfalt - la munte & iarna la ski... Nu s-a intamplat des... dar cu masina curenta am avut situatii in care nu am putut urca undeva, chiar daca aveam cauciucuri de iarna, iar un 4x4 ar fi ajutat mult... sigur ramane valabila chestia cu lanturile... dar 4x4 e mai simplu ;)

Sun la dealer peste 3 saptamani sa vedem care e situatia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In directie e mai evidenta schimbarea decat la motor la a mea. Se testeaza simplu: la relanti apesi pe normal si directia e moale si daca apesi pe sport, se intareste considerabil de mult. O alta schimbare este la faruri: pe eco nu mai sunt adaptive in timp ce pe sport si normal sunt.

Interesant este ca atunci cand cuplez o remorca pe carlig, nu ma mai lasa in modul eco ci doar normal sau sport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm Eu oricum o tin pe Individual, am setat farurile pe Sport (ca sa se miste cat mai mult pe curbe), am setat motorul pe Sport, toate de fapt le-am pus pe sport, mai putin directia pe care o tin pe normal si o modific in sport doar pe serpentine. In oras n-are rost..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/27/2016 at 10:38 AM, 75NOR said:

De ce credeti ca au schimbat echiparea OEM cu Pirelli P7 si au trecut la alte branduri ? Pentru ca Pirelli nu a indeplinit "target price" cerut.

Se pare că au trecut la Hankook Ventus Prime2 (alea de vară).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 29.10.2016 at 2:08 PM, ionelmc said:

Se pare că au trecut la Hankook Ventus Prime2 (alea de vară).

Deci se confirma informatia ca de la MY 2017, 18'' vin echipare cu Hankook.

Iar 17'' vin cu Falken.

Curios cu ce vin 19'', dar o sa aflu :) 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzisem ca au semnat ceva cu cei de la Mabor - special pentru rotile de 19'', au scos un UHP cei de la Mabor...

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratorul se pare că nu are opțiunea pentru podea variabilă (la portbagaj). Eu am primit mașina fără podea variabilă ... :scratch:

Trebuia cerută opțiunea separat? Care e faza?!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionelmc ce podea variabila pe Superb? E perfect asa cum e portbagajul, la ce ai nevoie de podea variabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionelmc Stiam ca doar pe unele combi-uri exista podea variabila la portbagaj, dar nu cred ca pe Superb exista optiunea pt asa ceva. Oricum un portbagaj mai mare nu am vazut la alte masini din clasa asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV

 La ce clasa ai vazut portbagaj mai mare? (cu roata de rezerva inclusa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV Ma gandeam ca o sa raspunzi ca la clasa SUV/pick-up. E posibil ca Skoda Kodiak sa fie mai mare. Astept sa testez live :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La SUV/pick-up portbagajele nu sunt mai mari. Dar ziceam ca ma raportez la clasa Superbului tocmai pentru ca mai sunt 2-3 masini de genul Touran care au portbagajul putin mai mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR

Azi am primit o informatie de la dealer-ul Skoda despre posibila data de livrare: saptamana 52/16
Asta ar putea insemna ca termenul de livrare este de 8 saptamani de la data lansarii comenzii. Sper sa ramana asa... ar fi un grozav "cadou" de Craciun.

Data Planificare_small.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit revenim OnTopic :) 

Mda, se pare ca la TDI190 DSG se misca foarte repede comanda, probabil se aloca multe linii de fabricatie pentru ele pentru a satisface cererea. Chiar asa, inghesui Superbul sub brad ? ;)

Ce linii de fabricatie sa aloce pentru un nebun care vrea 2.0TSI 220 ? :P  Dar, nu ma deranjeaza catusi de putin, am fixurile si placerile mele, e perfect daca vine dupa ce iesim din iarna...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa impodobesc bradul direct in parcare :biggrin: si pun o funda la masina. 

Domnilor, este pe undeva o lista cu lucruri de verificat cand se ridica masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mishou Nu cred ca gasesti ceva complet, dar te-as sfatui sa o privesti atent si pe dedesubt (praguri, bara fata/spate, etc) sa nu patesti ca mine. Eu nu m-am gandit sa ma uit si pe sub ea. In rest, uita-te sa regasesti pe ea dotarile pe care le-ai cerut, eventual cere-le sa nu iti lipeasca stickere pe luneta/hayon/parbriz/etc. pentru reclama dealerului (daca nu te deranjeaza, sari peste asta). Si inca ceva, fii atent la zgarieturi pe lac/vopsea + ornamente/plastice interior. In rest, ai garantie cam pentru orice alte probleme poti descoperi apoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mishou: e greu ca in momentul ala, cand esti super entuziasmat, sa te apuci sa-i cauti defecte :) 

Pe langa lista mentionata mai sus care e foarte buna, daca esti super tipicar poti cere sa ti-o urce pe elevator sa te uiti pe dedesubt la scuturi, praguri si brate - doar asa poti fi 100% sigur ca nu a avut avarie la transport...

Foarte important mi se pare sa verifici, asa cum s-a spus deja plasticele, ornamentele si volanul, sa nu fie zgariate, caci dupa nu poti demonstra ca asa erau si ca nu le-ai facut tu.

In principiu ar trebui sa fie ok, eu nu am avut surprize neplacute. 

Ca fapt divers, stam mult mai bine decat altii: cel mai "hot" topic in UK este ca la livrare sa uita sa se scoata blocatoarele de amortizoare care se pun pentru transport, ca sa evite sa frece barele la urcare/coborare. La noi nu am auzit de suprize de genul asta.

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dupa ce treci de verificarile vizuale verifica si presiunea in roti :) Tot de la transport, vin rotile extra umflate.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh da, cata drepatate ai. Uitasem ca mi-am primit masina cu 2.7 in roti si mi se parea caruta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce te faci daca descoperi vopsea zgariiata sau alte elemente avariate care nu sunt usor de inlocuit? Exista un ghid pt asemenea experiente (nefericite)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!