Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

32 minutes ago, 75NOR said:

1. BlindSpot: uneori mai am mici momente de neatentie in oras si ma gandeam ca ma salveaza de chestii nedorite. Cere senzorii suplimentari de la Park Assistant

 

Nu au legatura una cu alta. Blind Spot foloseste unitati radar care sunt intre caroserie si bara spate. Rear Traffic Alert pune frana cand dai cu spatele daca sunt intrunite conditiile. La fel cum si Park Assist de la 2.0 in sus pune frana cand dai cu spatele. Deci senzorii de pe lateral sunt doar pentru Park Assist. Poti avea foarte bine doar senzori fata-spate + Blind Spot + Rear Traffic Alert (feature care tine de Blind Spot, detectarea obiectelor stationare sau in miscare se face prin intermediul unitatilor stanga-dreapta din spatele barii si  nu prin intermediul senzorilor de parcare). E adevarat ca in cazul Blind Spot sau PLA 3.0 pe spate se pun alti senzori ABS fata de masinile care nu au unul din cele 2 sisteme:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, rempha said:

Smartgate nu este pentru a putea folosi Google Maps pe smartphone. Smartgate este pentru a vedea "vehicle data" pe telefon, si personal mi se par 85 euro irositi inutil. Pentru a putea folosi smartphone + google maps ai nevoie de Smartlink (standard pe Style) si infotainment de la Bolero in sus (standard pe Style). SkodaInfotainment Mda, intr-un final am inteles si eu, mersi de link. Cred ca Bolero 8'', care vine cu SmartLink si cu Bluetooth mi-ar fi de ajuns. Nu neg ca mi-ar placea Columbus, dar e vorba de alti 800Eur peste ce am bugetat

Nu sunt neaparat Pro Columbus (am generatia veche pe masina actuala), l-am folosit frecvent pana sa apara Waze, dar inca il folosesc in afara tarii unde infrastructua este dezvoltata si Waze nu iti indica pe ce benzi sa te incadrezi, si e mai precisa navigatia masinii cu hartile updatate. In cazul de fata as bifa Clevepack Styke (include Columbus, Maxi-DOT color, Media Command App) pentru avantajul de 500 de euro care ar ajuta la pastrarea valorii masinii la revanzare in raport cu pretul de achizitie. Clar se poate si fara navigatia masinii acum poti integra smartphone-ul cu sistemul de infotainment al masinii (Waze nu merge deocamdata integrat, sunt doar anumite aplicatii de pe telefon pe care le poti vedea pe ecranul masinii,o singura aplicatie de navigatie si bineinteles Google Maps prin Android Auto). De acord cu remarca ref la valoarea de revanzare. Din tara ies 1 data pe an doar.

Jante 19" Phoenix, imi plac mai mult decat Sirius si sunt mai ieftine cu 77 euro. Aici e de gustibus. Am pe actualul Superb jantele astea - in format 18'' - si arata foarte bine. Phoenix sunt prea elegante din punctul meu de vedere.

Park Assist (287 euro), eu nu as pune. Chiar ai nevoie de de asistent la parcare laterala? Senzorii fata/spate mi se par suficienti. E un moft, de acord. 

Blind Spot (327 euro), se poate si fara. Din ce am vazut, becul din oglinda (cam mic dupa parerea mea, nu sare in ochi) se aprinde devreme, cand masina de pe banda alaturata este inca departe. Si asta e un moft, daca il adun la Park Assist aproape am scos banii de Columbus...

Scaunele electrice (se poate si fara) dar merg, mai ales cu tapiteria alcantara. La asta nu as renunta, e un pitic personal. 

In loc de SunSet simplu am pus Pachet Functional (contine SunSet, + USB si priza 220V in consola mediana spate, si suport tableta pentru pasageri). Mergem 2 in masina, nu am nevoie de prize 220V spate sau suport tableta, prefer doar SunSet.

Canton da, aduce calitate sunetului dar in acest caz as bifa si DAB (92 euro), sunt deja 4-5 posturi radio in Romania care emit digital si de acum o sa tot apara, este viitorul transmisiei radio. Norvegia opreste transmisia radio anologica incepand cu 2017 (vezi stiri pe internet) si probabil o sa mai urmeze si alte tari. Ar fi pacat sa ai sistem de sunet de calitate in masina si in 2-3 ani majoritatea posturilor radio sa emita digital. Multumesc frumos pentru pontul cu DAB, ai dreptate. O sa il bifez, mai ales ca nu e mult, pot renunta la SmartGate pentru asta.

Nu stiu care e bugetul dar cu un discount si rabla posibil sa ajungi unde vrei. Vezi configuratia atasata! Multumesc de configuratie. Rabla nu pot sa fac, trebuie sa fie leasing financiar clasic. Bugetul...in nici un caz nu e 36k, cat e la lista. 

Superb_2.0TSI_DSG_Style.pdf Multumesc de configuratie si de timpul alocat

Vezi pe textul tau, comentariile mele cu rosu. :) 

 

2 hours ago, Hayate said:

Nu au legatura una cu alta. Blind Spot foloseste unitati radar care sunt intre caroserie si bara spate. Rear Traffic Alert pune frana cand dai cu spatele daca sunt intrunite conditiile. La fel cum si Park Assist de la 2.0 in sus pune frana cand dai cu spatele. Deci senzorii de pe lateral sunt doar pentru Park Assist. Poti avea foarte bine doar senzori fata-spate + Blind Spot + Rear Traffic Alert (feature care tine de Blind Spot, detectarea obiectelor stationare sau in miscare se face prin intermediul unitatilor stanga-dreapta din spatele barii si  nu prin intermediul senzorilor de parcare). E adevarat ca in cazul Blind Spot sau PLA 3.0 pe spate se pun alti senzori ABS fata de masinile care nu au unul din cele 2 sisteme:

 

Multumesc frumos, m-am prins. Inca nu sunt hotarat cat de util este BlindSpotul. Asta + Park Assist sunt aprox 600Eur...

La Park Assist imi place ca iti indica si cum te situezi fata de bordura, ceea ce e util. La parcarile pe dreapta e simplu, faci mirror-down, dar pe stanga sunt cu ochii cat farurile, ca sa nu-mi ating jantele. Ma gandeam ca de 200Eur cat e PA, scutesc ochii cat felinarele la parcarea laterala pe stanga. :) 

3 hours ago, Habba said:

@ 75NOR:

2. Daca e asa, dpmdv e inutil. Bine, eu sunt singur in masina cam 90% din timp, inca vreo 8% din timp suntem 2 persoane (doar in fata, ambele), iar in restul de timp nu prea imi pasa. Pentru mine, cel putin acum, nu e masina de familie. La fel, e masina de 2, pentru 99% din timp. Doar pentru un extra confort as bifa reglaj electric pentru scaun pasager, dar fara optiunea de 45Eur de extra-reglaj

3. Perfect. Atunci e chiar util - spre must to have, dpmdv. Deci monitorizarea distantei pana la obiectele laterale vine de la ParkAsiist si nu de la BlindSpot, desi ambele sistem impart aceeasi senzori. Bine de stiut pentru viitor (eu avand ambele sistme, nu mi-am batut capul pana accum). Pune-l fara rezerve. Da, de la ParkAssist vine monitorizarea distantei laterale. Noaptea, pe ploaie cred ca e chiar util.

Cu partea de conectivitate avansata m-am lasat pagubas. Am incercat de doua ori Android Auto, am reusit sa conectez S6-ele (urmand sfaturile de aici), insa mie personal nu-mi aduce nici un castig imens. Momentan prefer fara. Am Amundsen cu navigatie (6.5 inci, ca masina e din Martie), iar telefoanele (ca am din pacate doua) le tin conectate pe bluetooth (si de cele mai multe ori e aruncat in ghiozdan, in spate). Se pot prelua si apelurile pe Whatsapp, etc. Referitor la Bluetooth, il ai pe cel standard, sau ai bifat vreuna din optiuni ? Stii cumva daca cel standard vine cu antena de pe plafon, aia stil shark-fin ? Nu-mi dau seama daca antena aia e standard la Bluetooth, sau trebuie bifata optiunea de Bluetooth cu 250Eur. Chiar folosesc BT, mi se pare super util. Esti multumit cu Amundsen, nu folosesti waze prin tara ? 

Cam atat.

Comentariile mele, cu rosu, pe textul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha Bolero de 8" si Smartlink sunt standard si pe echiparea Ambition, nu doar pe Style. Numai echiparea Active nu are standard Bolero + Smartlink.

Jantele 19" Phoenix intr-adevar arata foarte bine, dar parca si eu as alege Sirius in locul Phoenix-urilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR despre discount Passat poate nu vorbesti cu dealerul care trebuie.

In ordine aleatorie la toata discutia recenta:

1. Blind spot se aprinde devreme dar mi se pare util. La Passat e insa becul mult mai mare.

1.1 Rear traffic alert la fel mi se pare foarte util. Mi-a bipuit de cateva ori fara frana si o singura data am avut un "false positive" in care, in parcare supermarket, o alta masina iesea in cu totul alta directie la distanta mare insa mi-a pus o frana de am crezut ca am lovit ceva.

2. Scaun electric dreapta....nici ca-mi pasa :)

3. Parking assist, nu l-am folosit vreodata, dar intr-adevar senzorii laterali ii gasesc foarte utili. Nu inteleg totusi cum sau la ce te referi cu afisare distanta pana la bordura...? :huh:

 

4. Shark fin, din deducerea mea infailibila este antena GPS, deci vine atunci cand sistemul din masina are inclus GPS. (ceea ce cred ca e cazul de la Bolero in sus)

5. DAB.... fiecare cu parerea lui si depinde de unde citeste dar e cam mort sau cel putin in coma standardul la ei, ce sa mai vorbim de viitor la noi. Nordicii...pot sa tot schimbe ca au de unde. In plus cine mai asculta over the air radio azi!? Reclame non stop, aceeasi muzica si programe cam slabe; podcats, radio digital prin internet, sau muzica personala/ cloud.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. La Superb becul e in sticla oglinzii, pe cand la Passat becul e de fapt o lampa cu LED-uri in carcasa oglinzii.

4uum40.jpg

2zecmtf.jpg

3. La asta se refera 75NOR, la afisarea 360 grade a obstacolelor:

OPS360.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sln: Inteleg punctul tau de vedere ref la Passat si ai dreptate - am contactat un singur dealer.

Totusi, avand in vedere ca pe configuratie identica, Passatul e cu aprox 4.5k Eur mai scump decat Superbul, sunt absolut sigur ca la VW nu se ofera discounturi duble fata de Skoda - ca sa ajung la paritate de pret si sa ma gandesc serios la varianta asta. Nu vreau sa fac un versus intre Passat si Superb, s-a mai facut :) Doar ca Passatul nu-mi intra in buget - cu ce vreau eu pe el. Daca s-ar fi pus 2.0TSI Ultra de 180 cai cu DSG6, atunci era o optiune serioasa vs. TSI220, as fi putut renunta la puterea mai mare in favoarea siglei din Wolfsburg.

1. Trebuie sa ma mai dau cu masina, sa vad cat de util e pentru mine BS

3. Adica se afiseaza prin liniute aproprierea fata de bordura/laterala, ca la senzorii fata-spate

Shark Fin am la actualul Superb si tine de conectivitatea telefonului, nu de Navi. Pe masina al Bolero + BT, nu Navi. 

5 minutes ago, Hayate said:

1. La Superb becul e in sticla oglinzii, pe cand la Passat becul e de fapt o lampa cu LED-uri in carcasa oglinzii.

Multumim inca o data de exemplificarile foto

Mda, e mare diferenta intre afisarea BS, sistemul de la Superb poate fi greu de vazut, mai ales dupa-amiezele cand iti bate soarele din spate.

Ref la asta cu "franatul singur" am patit o chestie cu masina de TD si m-a enervat teribil:

Plec de pe loc si imi dau seama ca nu inchisesem de tot usa, era intre-deschisa. In momentul in care deschid usa ca sa o inchid cum trebuie, masina fiind imi miscare, imi tranteste o frana pana la 0 de sa musc din volan. Aveam maxim 10-15km/h, abia demarasem, dar a fost sinistra senzatia, plus ca incepuse sa bipaie prin bord ceva avertizare. 

Any ideas ce sistem e responsabil pentru asta? Front Assist cumva ? 

Cred ca sunt prea batran pentru masinile astea doldora de tot felul de prostii electronice :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer doar un scurt OT :). Poate sunt nebun dar Superb ca si design este muult peste Passat, chiar nu vreau un vs ci doar mi-am exprimat opinia, adica nici daca ar fi la aceiasi bani aceleasi dotari nu mi-as lua passat. Repet opinie subiectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 minutes ago, 75NOR said:

Cred ca sunt prea batran pentru masinile astea doldora de tot felul de prostii electronice :( 

Da da, de acord :)) 

Iti trebuie alcantara, directie progresiva + suspensie sport si...atat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, corbu33 said:

Sincer doar un scurt OT :). Poate sunt nebun dar Superb ca si design este muult peste Passat, chiar nu vreau un vs ci doar mi-am exprimat opinia, adica nici daca ar fi la aceiasi bani aceleasi dotari nu mi-as lua passat. Repet opinie subiectiva.

Sunt in asentimentul tau. Si eu gasesc design-ul Superbului peste Passat. Doar ca, la interior, sunt cateva detalii mai bune la Passat, adica au materiale mai bune ca aspect. In schimb, iarasi de gustibus, nu-mi plac aeratoarele alea false de pe bord. Ca si optiuni, m-ar fi tentat un Active Info Display, desi, daca il iei fara Navi e cam fas.

14 minutes ago, cristi511 said:

Da da, de acord :)) 

Iti trebuie alcantara, directie progresiva + suspensie sport si...atat!

Bai Tizule, macar am puterea sa recunosc :) 

Da, doar de alea am nevoie.

Apropos, cu Front Assist, ajuta cineva un om batran ? :) (vad ca standard la Style).

Daca sunt in coloana si sunt neatent, franeaza singur pentru mine ca sa nu-l pocnesc pe ala din fata ?  

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Eu cu Front Assist ala am emotii sa nu patesc chestii asemanatoare cu cea descrisa de @The_Ego in topicul cu masina lui. (vine standard pe orice Superb, chiar si pe echiparea Active)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/17/2016 at 10:24 PM, corbu33 said:

la ce dealer... pare pret bun avand in vedere ca pleca de la lista de 28k

 

Brady, inclusiv Rabla

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, RzzV said:

@75NOR Eu cu Front Assist ala am emotii sa nu patesc chestii asemanatoare cu cea descrisa de @The_Ego in topicul cu masina lui. (vine standard pe orice Superb, chiar si pe echiparea Active)

Ok, atunci dezactivam din Maxi-Dot si gata.

Oricum si pentru SS ma gandesc la "permanently disable". Daca ajung sa ma vad cu masina, o sa cer setarea asta la livrare

Later edit:

Am gasit toate sistemele de siguranta prezentate aici:

Sisteme Siguranta

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asa tragic cu FA. Te avertizeaza sonor si pe computerul de bord..daca tot nu reactionezi si pericolul este iminent incepe sa franeze..daca tot nimic atunci frana la maxim. Cand te avertizează sonor si vizual deja iti faci o idee despre ce e vorba. Dupa 8500km eu recomand ACC si FA.

Ca orice sistem electronic nu e infailibil. Cine vrea poate sa dezactiveze FA din cb.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego: cand te avertizeaza sonor, trebuie sa franezi pana ajungi la o distanta pe care el o considera sigura si apoi tace ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Te avertizeaza sonor foarte rar si cand chiar e pericol. Concret...cand te apropii cu o viteza disproportionata fata de cel din fata sau cand franeaza brusc ca sa faca schimbe directia si sistemul crede ca nu se da din fata si urmeaza coliziune.

Nu are treaba sa pastrezi o anumita distanta. Front assist strict pt a evita un impact frontal. ACC pastreaza distanta pana in 20kmh cu cutia manuala si pana oprire cu dsg.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR, nu e nicio problema cu vazutul becului din oglinda chiar si in soare puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci poate fi dezactivat din Maxi-dot si totusi daca la avertizare sonora esti pe faza si atingi frana/acceleratie nu franeaza de nebun? In cazul asta nu-mi fac griji, in 99,9% din cazuri sunt foarte activ la volan si nu exista riscul sa nu am nicio reactie de accelerare/franare inaintea lui.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut. Averitizeaza ca sa te faca atent si sa actionezi daca e cazul..frana, volan. Nu mi-as face griji ca masina o ia razna. Ii e cam frica cand vireaza cineva in fata si vii sa treci pe langa el foarte aproape, mai avertizeaza pt ca i se pare ca nu e safe, insa niciodata nu a franat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT ca nu ma pot abtine, de` trebuie sa tina si cineva apararea la B8, e de gustibus cum zice 75NOR. Eu as sumariza ca Superb e ceva mai agresiv/ sportiv iar Passat e mai sobru/ calm. Insa spatele mi se pare mult mai reusit la B8 fata de Superb in special din perspectiva stopurilor; vorbim aici de Style Led/ Xenon vs Highline Led complet.

 

Revenind:

la B8 pare ca shark fin este atunci cand are si GPS.

FA, asa hiperactiv cum sunt la volan, tot mi se pare foarte util activat: cateva intamplari/ descrieri:

- iti poti seta cat de "saritor"/ sensibil sa fie in avertizare, eu l-am setat pe early si se mai intampla sa se inroseasca bordul si sa bipuie desi situatia este departe de critica. DAR NU FRANEAZA in cazul asta

- apropos de franat si sisteme, orice fac ele daca soferul a piscat frana sau apasa pe acceleratie un pic, all bets are OFF!

- Foarte util si de ce il pastrez ON este pentru atunci cand cel din fata franeaza, eu franez dar sistemul calculeaza mult mai precis ca mine ca cel din fata franeaza mai puternic decat eu am estimat si atunci imi apare warning si pedala imi franeaza suplimentar. 

- in plus, fara FA activ, lane assiste si ACC nu si-ar mai avea rostul/ functiona la drumuri mai lungi cand efectiv mi-e lene in coloane sa mai fac ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sln: de acord cu remarca ref la design si de acord cu remarca de stopuri: cele LED de pe HL arata foarte bine cu schimbarea designului la franare, chiar e un nice touch. Totusi, prea putin te bucuri de el, ca sofer, e mai mult pentru cei din spate :P

Apropos tu de ce nu faci un topic masinii? Eu unul sunt curios.... :)  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt in dubii cu Navi... nu mi-e clar daca merita aia 770Eur, cat il voi folosi, cat e moft...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta - in Munchen am avut un Passat cu navigatie - mi s-a parut mai bun decat google maps la alegerea rutelor - si mai comod de folosit, e acolo tot timpul nu mai stai si cauti dupa telefon, scoate incarcatorul, pune firul - e curata treaba. DAR, si un mare dar, navigatia offline mi se pare ca e in moarte clinica. Nu ai informatii despre trafic (cel putin la noi), nu iti raporteaza nimeni politia din fata ce sta cu radarul, pana updateaza hartile trece o eternitate.. Deci eu as zice ca e mai mult un moft ce poate fi inlocuit de catre un smartphone si android auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu regret "fortarea" vw pentru navigatie cu active info display. L-am folosit fix de doua ori mai mult de "fun".

Nu ai trafic live, nu ai politie, gropi, lucrari, accidente, update-uri de pe o zi pe alta cu drumuri inchise sau sensuri schimbate, etc.

Ia App-Connect sa poti pune Android Auto cu Google Maps si Waze in viitorul apropiat, mai pui 100euro un telefon mai vechi tot timpul conectat in masina si ai terminat povestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie "Active info display" mi se pare genial. Da' mie imi plac chestiile mai high tech :)) Se poate lua si fara navigatie?

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sln: multumesc de feedback. Vad ca toata lumea (inclusiv cercul apropiat de prieteni) care au Navi OEM imi cam spun acelasi lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!