Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

@75NORCred ca e de așteptat și la noi sa fie ceva asemănător. Ce spui tu ma duce cu gândul la echiparea cu care vine standard Golf 7 GTI. Nu are nici măcar climatronic și cotiera centrala asa cum au alte versiuni. 

Cred ca grupul VW duce o politica interesanta cu treaba asta, scot mașini gen GTI, RS, etc, la care prețul standard e aproape cel de pe echiparea imediat următoare,  dar de fapt e marketing, pentru ca îți scot din opțiuni și ei sunt siguri ca cel puțin unele dintre ele vor fi adăugate înapoi,  dar pe bani suplimentari. Înțelegeți voi ce zic..

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A aparut o culoare noua pentru 2017 - inca nu e in configuratorul nostru.

E Patina Grey - personal imi place de mor :)  Cu niste Sirius-uri pe 19'' iese genial 

$_20 (1).jpg

$_20 (2).jpg

$_20 (3).jpg

$_20.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vad S3-uri pe mobile.de pe la 21-22k, km putini (20-30k), TDI 150 cp cu DSG, preturile SH par bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Flavyus Cu max 1000 euro in plus iti poti lua una la fel din tara, noua (cand zic de pret, ma refer cu tot cu discount obtinut la dealer, nu pretul de lista care e mai mare), nu cu un an vechime si utilizata de altcineva inainte.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate @RzzV: am studiat si eu bine piata din De, daca vrei ceva bine dotat si cu km putini, iese la bani de una noua - discounturile de aici.

Ideea e ca la ei una noua si dotata este foarte scumpa. Aruncati un ochi pe www.skoda-auto.de pe configuratorul lor si vedeti cat iese. E normal ca la sh sa fie scumpa dupa 1 an, caci a fost valoarea de noua foarte mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut. Ca exercitiu am scos o oferta Ambition TDI 150 cp DSG cu pachetul dedicat si ceva optionale (multa conectivitate) la 25500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce dealer... pare pret bun avand in vedere ca pleca de la lista de 28k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru colegii care au deja Superb 3, am nevoie de cateva informatii referitor la optionale (sa vad daca merita sau nu)

Blind Spot. Merita 300Eur ? Functioneaza ok sistemul, se aprinde in oglinzi cand ai masina in unghiul mort ? Cum e cu avertizarea la iesirea din parcari daca vin masini ? Tipa sau direct opreste masina ? 

Comanda scaun electric pasager pe stanga spatarului: O sa iau si scaun pasager electric si sunt in dubiu pentru a extinde dotarea pentru 45Eur, vine cu butoane si pe stanga spaturului. In viata reala chiar ai nevoie de ele ? Nu da senzatia de masina cu sofer, avand comenzi si acolo ? :) 

Parking Assistant: Partea de garare a masinii cu fata, e doar marketing, sau functioneaza ? Eu am incercat-o vreo 5 min pe o masina de TD, dar nu ne-am inteles si m-am enervat si am lasat-o balta. Nu am apucat sa citesc manualul, sa vad cum functioneaza, de asta intreb...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, 75NOR said:

 

Parking Assistant: Partea de garare a masinii cu fata, e doar marketing, sau functioneaza ? Eu am incercat-o vreo 5 min pe o masina de TD, dar nu ne-am inteles si m-am enervat si am lasat-o balta. Nu am apucat sa citesc manualul, sa vad cum functioneaza, de asta intreb...

 

La asta imi dau cu parerea doar. Mi-am pus si eu problema asta si am intrebat pe cineva ce are passat de vreo 5 ani cu optiunea asta. A zis ca a folosit-o doar demonstrativ - de genul ia uite ce are masina mea. In rest - nu prea cred ca e nevoie si nici utila - mai ales in bucuresti unde locurile de parcare sunt cum sunt numai dreptunghiulare nu. Ce ti-as recomanda insa - senzori parcare fata. Eu nu mi-am luat..si parca imi lipsesc un pic. Cel putin primele dati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR la ce varianta de echipare/motorizare/transmisie te gandesti?

Nu stiu daca merita cele 3 optiuni de mai sus, dar ele reprezinta ~1% din valoarea masinii si cred ca poti sa le bifezi daca iti fac cu ochiul.

Scaunul electric la pasager il am si nu mi se pare un castig, uneori vrei sa-l culisezi rapid si stai dupa motoras. La sofer imi place ca am memorie si am 2 pozitii salvate pentru mine si sotie. Daca ma aplec putin ajungi la comenzile electrice de la scaunul pasagerului, dar daca era manual nu era nevoie sa ma intind, pentru a culisa scaunul in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Am testat parking assistant sau parcarea automata pe un Qashqai. Ce-i drept are si sistemul de BirdView, cu camere dde jur imprejur. Facut test, parcare laterala, intr-un spatiu in care m-as fi chinuit putin, si a bagat-o perfect din prima. Mi se pare interesant, mai ales pentru doamne. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, _ionut said:

La asta imi dau cu parerea doar. Mi-am pus si eu problema asta si am intrebat pe cineva ce are passat de vreo 5 ani cu optiunea asta. A zis ca a folosit-o doar demonstrativ - de genul ia uite ce are masina mea. In rest - nu prea cred ca e nevoie si nici utila - mai ales in bucuresti unde locurile de parcare sunt cum sunt numai dreptunghiulare nu. Ce ti-as recomanda insa - senzori parcare fata. Eu nu mi-am luat..si parca imi lipsesc un pic. Cel putin primele dati.

E doar 200Eur optiunea asta. Zic ca merita macar pentru ca ai senzorii suplimentari de pe lateralele barelor si-ti arata si fata de bordura cum te situezi... Asta era rationamentul meu

1 hour ago, rempha said:

75NOR la ce varianta de echipare/motorizare/transmisie te gandesti?

Nu stiu daca merita cele 3 optiuni de mai sus, dar ele reprezinta ~1% din valoarea masinii si cred ca poti sa le bifezi daca iti fac cu ochiul.

Scaunul electric la pasager il am si nu mi se pare un castig, uneori vrei sa-l culisezi rapid si stai dupa motoras. La sofer imi place ca am memorie si am 2 pozitii salvate pentru mine si sotie. Daca ma aplec putin ajungi la comenzile electrice de la scaunul pasagerului, dar daca era manual nu era nevoie sa ma intind, pentru a culisa scaunul in fata.

@rempha: 2.0TSI DSG 220 Style vreau. Configurat sa fie cat mai "driver's machine" poate o Skoda sa fie. Adica cu directieprogresiva, suspensie sport, roti19'' + Canton, sunset.

Vreau sa pun alcantara, iar reglajul electric la scaunul pasagerului l-as pune doar ca sa nu mai vad reglajul manual acolo. Adica, la tapiteria asta mi se pare ca cere asa ceva, chiar si pentru cele 4-5 dati pe ani cand va fi folosit.

1 hour ago, Luciosu said:

@75NOR Am testat parking assistant sau parcarea automata pe un Qashqai. Ce-i drept are si sistemul de BirdView, cu camere dde jur imprejur. Facut test, parcare laterala, intr-un spatiu in care m-as fi chinuit putin, si a bagat-o perfect din prima. Mi se pare interesant, mai ales pentru doamne. :) 

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iesi mai bine cu un Passat 2.0TSI DSG HL incl. DCC (garda la sol -10mm), care vine deja cu Alcantara si mai bifezi tu Pachet Sport R-Line (include directie progresiva si privacy glass 65%)?

Passat este mai "driver's machine" decat Superb deoarece e mai scurta si acest lucru este confirmat de multi care au facut "car review" (inclusiv Thomas de la Autogefühl).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha...oho, deja visez configuratoarele. Raspunsul este NU, "hell no" :)

Uite si de ce:

Passatul e mai scump la lista cu 2,500Eur. La motorul asta, imi baga pe gat DCC - pe care nu-l vreau sub nicio forma, iar Superbul nu te obliga la el.

Nu are standard Bixenon/LED. Automat, inca 1,500Eur.

Jantele pe 19'' s-au scos din configuratorul de Romania, iar cand erau costau 1,500Eur - dublu fata de Superb

Pachetul R-Line este 3k Eur si personal nu-mi place. La exterior il gasesc prea NFS pentru caroseria asta, iar la interior materialul de pe lateralele scaunelor este o musama ieftina cu aspect glitter. Volanul e excelent - in schimb. Centii mei :)

Eram inclinat sa optez pentru Passat, doar pentru ca ofera directie progresiva. S-a rezolvat si la Superb acum.

Ce testase Thomas era Superbul cu directie standard (mi-a confirmat in comment pe youtube) de aici remarca lui cu directia "indirecta". Dar, asta e corectat.

Deci, pe scurt: aprox 4k Eur diferenta intre Superb si Passat (fara sa mai adaug si R-Line, doar din diferente la lista+faruri+Kessy+Portbagaj Electric,etc)

In schimb, la Passat e mai misto pozitionat butonul Start/Stop, dar asta e, o sa pot trai la Skoda cu el acolo.

Plus, ca astia de la VW inca viseaza sa vanda cu 3% discount, iar eu refuz sa dau aproape 40k pe un Passat. Cand au auzit de 2.0TSI mi-au ras in nas, ca nu se oferteaza asa ceva :( 

La Skoda e o alta abordare de preturi si discountare, plus ca imi fac masina cum vreau si tin bugetul intr-o zona rezonabila.

Oricum, iese mult si Superbul, nu e ieftina :( Dar, am zis ca o fac cum trebuie, ca sa o pot tine 7 ani, sa nu ma trezesc ca la asta ca ma oftic ca nu am ales tot ce am vrut.

Vedem daca si cum inchidem. In Noiembrie trebuie sa platesc avansul ca sa o dea in fabricatie, ca sa imi vina la inceput de Aprilie, cand vreau.

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachet Sport R-Line nu obliga sa iei pachetul R-Line (din ce am vazut in configurator), dar ce este ciudat ca te obliga sa iei DCC chiar daca ai optat pentru varianta 2.0TSI DSG incl. DCC (ca si cum ai platii optiunea de 2 ori).

De acord cu tine in legatura farurile (la masina de 34.800 pret de lista vine cu faruri cu halogen - oribil), te obliga sa faci upgrade la LED care nu e ieftin. In legatura cu jantele de 19" am vazut ca nu sunt disponibile, dar impreuna cu suspensia sport imi e teama sa nu se degradeze prea mult confortul (daca mergi cu familie la bord posibil sa conteze).

Pana la urma ai dreptate, pretul la Passat cu ce vrei tu sare de 10% fata de un Superb similar.

Bifezi CleverPack Style cu reducerea suplimentara de 500Euro pentru Navigatia Columbus (inclusiv Maxidot Color si Media Command App) sau nu ai nevoie?

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, 75NOR said:

2.0TSI DSG 220 Style vreau. Configurat sa fie cat mai "driver's machine" poate o Skoda sa fie. Adica cu directieprogresiva, suspensie sport, roti19'' + Canton, sunset.

Și cutie manuală?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha: ar fi asa:

Style, Cappuccino, cu Sirius 19", Alcantara, Sunset, Canton, Directia progresivă&Suspensie sport, Smartgate, Prezoane antifurt.

Cochetez cu: scaun electric pasager, Park Assist, Blind Spot. Astea 3 fac 1k eur si daca sunt la limită cu bugetul as putea sa nu le pun.

Ratez ceva?

In loc de Columbus, merg cu Smartgate+ Smartphone pe google maps, oricum Bolero are 8" acum, la fel ca si Columbus. Scutesc 800eur. Tu esti pro Columbus?

ACC nu vreau, conduc de placere, nu de nevoie/job, asa ca atunci cand sunt in masina  vreau sa ma bucur de condus

Nici Smart Light Assist, la ce erori da electronica in zilele astea, la o masină pentru 7ani nu m-as baga la asa ceva. 

Referitor la suspensie, eu zic asa: acum avem amândoi 225/40/18. Eu o găsesc foarte ok, doar ruliul ma deranjează uneori. La S3, la 19" ai mai mult talon decat avem acum pe 18". Deci confort ceva mai bun. Suspensia sport va aduce arcuri mai scurte, deci rezolvăm ruliul. Amortizoarele  sunt aceleași

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/19/2016 at 8:55 AM, 75NOR said:

Pentru colegii care au deja Superb 3, am nevoie de cateva informatii referitor la optionale (sa vad daca merita sau nu)

Blind Spot. Merita 300Eur ? Functioneaza ok sistemul, se aprinde in oglinzi cand ai masina in unghiul mort ? Cum e cu avertizarea la iesirea din parcari daca vin masini ? Tipa sau direct opreste masina ? 

Comanda scaun electric pasager pe stanga spatarului: O sa iau si scaun pasager electric si sunt in dubiu pentru a extinde dotarea pentru 45Eur, vine cu butoane si pe stanga spaturului. In viata reala chiar ai nevoie de ele ? Nu da senzatia de masina cu sofer, avand comenzi si acolo ? :) 

Parking Assistant: Partea de garare a masinii cu fata, e doar marketing, sau functioneaza ? Eu am incercat-o vreo 5 min pe o masina de TD, dar nu ne-am inteles si m-am enervat si am lasat-o balta. Nu am apucat sa citesc manualul, sa vad cum functioneaza, de asta intreb...

In ordinea numerelor de pe tricou (am 1 si 3 ca optionalele pe Style-ul de care ma folosesc, la 2 sunt in dubiu, vezi mai jos).

1. Blind spot e util. Mi se pare una din cele mai utile dotari de avut in oras (pe langa DSG). N-am intalnit (inca) cazuri in care sa nu ma avertizeze. La mers cu spatele, te anunta (avertizare sonora) cand pe traiectoria aleasa ai alt obiect (stationar ori in miscare). Nu opreste masina, sau cel putin n-am ajuns eu la limita in care s-o opreasca (daca o fi vreuna). E de verificat aici, daca senzorii laterali vin inclusi doar cu BlindSpot sau ai nevoie si de Park Assistant.

2. La mine ambele scaune sunt cu reglaj electric, insa doar cel de la sofer are posibilitatea de a memora (3 memorii parca, plus butonul "set" in partea stanga-superioara a scaunului). Sper ca la asta te referi. Scaunul din dreapta are butoanele lui de reglare (electrica), insa fara memorii, in partea drepata a scaunului. Nu se poate regla scaunul pasagerului de pe locul soferului.

3. Parking Assistant (teoretic am versiunea 3.0), insa nu l-am folosit inca niciodata (6 luni). Habar nu am ce sa te sfatuiesc. Cred ca e mai mult un moft, sa-ti spun drept.

Spor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Habba: mersi mult de impresii.

1. BlindSpot: uneori mai am mici momente de neatentie in oras si ma gandeam ca ma salveaza de chestii nedorite. Cere senzorii suplimentari de la Park Assistant

2. Corect, doar cel de la sofer are memorie. Mai nou, contra 45Eur mai vine un set de butoane de reglaj scaunul pasagerului, amplasate pe laterala spatarului, catre sofer. E un moft, pana la urma, dar imi lasa impresia de masina cu sofer, caci dotarea e foarte utila pentru pasagerul dreapta spate - sa-si faca mult loc in spate.

3. Stii la ce e bun? Iti arata in lateralul masinii cat mai e pana la borduri sau alte obstacole pe care ai putea sa le ratezi. E doar vreo 200Eur, de asta inclin sa-l pun.

Esti multumit de SmartLink ? Cum functioneaza in viata reala ? 

Ai si SmartGate ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Smartgate nu este pentru a putea folosi Google Maps pe smartphone. Smartgate este pentru a vedea "vehicle data" pe telefon, si personal mi se par 85 euro irositi inutil. Pentru a putea folosi smartphone + google maps ai nevoie de Smartlink (standard pe Style) si infotainment de la Bolero in sus (standard pe Style). SkodaInfotainment

Nu sunt neaparat Pro Columbus (am generatia veche pe masina actuala), l-am folosit frecvent pana sa apara Waze, dar inca il folosesc in afara tarii unde infrastructua este dezvoltata si Waze nu iti indica pe ce benzi sa te incadrezi, si e mai precisa navigatia masinii cu hartile updatate. In cazul de fata as bifa Clevepack Styke (include Columbus, Maxi-DOT color, Media Command App) pentru avantajul de 500 de euro care ar ajuta la pastrarea valorii masinii la revanzare in raport cu pretul de achizitie. Clar se poate si fara navigatia masinii acum poti integra smartphone-ul cu sistemul de infotainment al masinii (Waze nu merge deocamdata integrat, sunt doar anumite aplicatii de pe telefon pe care le poti vedea pe ecranul masinii,o singura aplicatie de navigatie si bineinteles Google Maps prin Android Auto).

Jante 19" Phoenix, imi plac mai mult decat Sirius si sunt mai ieftine cu 77 euro.

Park Assist (287 euro), eu nu as pune. Chiar ai nevoie de de asistent la parcare laterala? Senzorii fata/spate mi se par suficienti.

Blind Spot (327 euro), se poate si fara. Din ce am vazut, becul din oglinda (cam mic dupa parerea mea, nu sare in ochi) se aprinde devreme, cand masina de pe banda alaturata este inca departe.

Scaunele electrice (se poate si fara) dar merg, mai ales cu tapiteria alcantara.

In loc de SunSet simplu am pus Pachet Functional (contine SunSet, + USB si priza 220V in consola mediana spate, si suport tableta pentru pasageri).

Canton da, aduce calitate sunetului dar in acest caz as bifa si DAB (92 euro), sunt deja 4-5 posturi radio in Romania care emit digital si de acum o sa tot apara, este viitorul transmisiei radio. Norvegia opreste transmisia radio anologica incepand cu 2017 (vezi stiri pe internet) si probabil o sa mai urmeze si alte tari. Ar fi pacat sa ai sistem de sunet de calitate in masina si in 2-3 ani majoritatea posturilor radio sa emita digital.

Nu stiu care e bugetul dar cu un discount si rabla posibil sa ajungi unde vrei. Vezi configuratia atasata!

Superb_2.0TSI_DSG_Style.pdf

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ 75NOR:

2. Daca e asa, dpmdv e inutil. Bine, eu sunt singur in masina cam 90% din timp, inca vreo 8% din timp suntem 2 persoane (doar in fata, ambele), iar in restul de timp nu prea imi pasa. Pentru mine, cel putin acum, nu e masina de familie.

3. Perfect. Atunci e chiar util - spre must to have, dpmdv. Deci monitorizarea distantei pana la obiectele laterale vine de la ParkAsiist si nu de la BlindSpot, desi ambele sistem impart aceeasi senzori. Bine de stiut pentru viitor (eu avand ambele sistme, nu mi-am batut capul pana accum). Pune-l fara rezerve.

Cu partea de conectivitate avansata m-am lasat pagubas. Am incercat de doua ori Android Auto, am reusit sa conectez S6-ele (urmand sfaturile de aici), insa mie personal nu-mi aduce nici un castig imens. Momentan prefer fara. Am Amundsen cu navigatie (6.5 inci, ca masina e din Martie), iar telefoanele (ca am din pacate doua) le tin conectate pe bluetooth (si de cele mai multe ori e aruncat in ghiozdan, in spate). Se pot prelua si apelurile pe Whatsapp, etc.

Cam atat.

 

 

 

Modificat de Habba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!