Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

@cristi511: Adica ai sunat tu, sau e pamflet ? :)

Am vorbit eu si intr-adevar, termenul este de 5-6 luni.

Nu e un model RS in adevaratul sens al cuvantului, ci este un pachet RS. C'mon este aceeasi chestie cu S-line si M-SportPacket, adica exterior, interior, dar fara motorul "ala" :) 

La fel ca si mai vechile editii MonteCarlo, sunt niste accesorii exterioare grefate pe caroserie + alte scaune, volan, tapiterie plafon.

In rest, tot ce este, poti selecta ca optiune pentru orice Superb.

Din ciclul chestiilor ciudate, daca vrei camera de mers inapoi te obliga la stergator luneta, pentru ca au washer amandoua :(  Arata ca pixu' cu stergator luneta.

Partea buna cu jantele astea de la Sportline este ca au un ET indestulator, astea si Sirius sunt singurele la care rotile stau cum trebuie si nu bagate spre interior sub caroserie, cum se intampla la toate 17'',18''

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pamflet si trebuie tratat ca atare :))

Tocmai asta zic, sunt optiuni disponibie puse din fabrica si se numeste Sportline.

Ideea e ca pana nu apar preturile pt Ro sa nu te grabesti. Dar mi se pare o bataie de joc termenul ala de asteptare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, cristi511 said:

Tocmai asta zic, sunt optiuni disponibie puse din fabrica si se numeste Sportline.

Mai putin scaunele cu design special, fetele de usa imbracate in alcantara si plafonul negru. Exact dotarile care imi "bifeaza mie chestii" si fac masina speciala, cum spuneai tu pe un alt topic.

Astea nu le poti lua sub nicio forma pe niciun Superb.

Evident ca astept preturile. Voi vedea atunci cat de mult imi doresc cele mentionate de mai sus si daca sunt dispus sa le platesc ca atare. Restul, sunt retrofit/optiuni din configurator, cum spuneam.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Vecinul" de birou care are S3 1.4 tsi manual are scaune cu alcantara si fetele de usi ( si sper sa nu ma insel) tot cu alcantara. Din ce imi dau seama e un Style basca. Chiar discutam cu el ca eu la Leon am piele ecologica pe panouri iar el alcantara si ca sunt foarte tari. Dar mai verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are scaune alcantara si fetele de usi cu piele ecologica. Pe pariu :)  Asa vin OEM, chiar ieri m-am dat cu un Style cu scaune alcantara

Uite cum arata alea de SportLine

Skoda-Superb-IAA-2015-00-26-1024x678.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

   Am sunat sa cer o oferta la dealer-ul Satu Mare si la un Ambition, 2.0 tdi,  Gri Bussines, Bixenon, Canton si Kessy a zis ca dureaza 4 luni si ca nu se mai incadreaza in rabla, wtf????

Modificat de octavia 4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca poti sa ceri o oferta si-n alta parte, la altii care vor sa vanda. La un Ambition TDI se sta cam 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Asta i-am zis si eu respectivului, nu mai zic ca s-a mirat cand i-am cerut un pret "mai bun" avand in vedere faptul ca am mai cumparat de la ei o masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti mai pierde timpul cu ei. Vorbeste si la Delcar, Avia si Brady si vezi cine vrea sa vanda 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre Delcar,  Avia și Brady, la Brady obții cel mai bun preț, la Delcar cel mai mare pt Superb. Dar dacă omul a întrebat la Satu Mare presupun ca sta pe acolo și nu ii e foarte la îndemână sa cumpere din București, Brașov, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

La Oradea au fost mai flexibili, am obtinut un discount de 550 € :)) Nu cred ca e problema distanta daca se ajunge la discounturi de +1000€ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta, asa cum ti-am spus si in privat, Bucurestiul e solutia. Aici obtii discount de 2000+ euro (strict discount dealer, fara sa pui la socoteala "discounturile" alea din configurator si programul rabla).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, octavia 4ever said:

La Oradea au fost mai flexibili, am obtinut un discount de 550 € :)) Nu cred ca e problema distanta daca se ajunge la discounturi de +1000€ :)

Mai colegi....dealerii de provincie sunt batuti in cap...anul trecut in septembrie am mers la 4 dealeri auto SKoda pentru un Octavia Style 2.0TDI si ei o tineau pe ale lor... 550 euro reducere si atat... ca cica Porche Romania nu le da mai multa miscare... povesti... sunt dealeri cu vanzari mici si vor sa aiba castig marisor pe o masina... sunt absolut inflexibili...asa am ajuns sa am Leon ST cu reducere de peste 2200 euro la un FR bine echipat si motorizarea dorita... Adica Ford da si cate 20% reducere si Skoda nu ca au vanzari??? Si nici fordurile noi nu sunt petarde... numai VW-isti se uita asa la ei.... Eu acum le-as rade in fata si le-as zice ca ma insulta ca si posibil client... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei1980eu am obținut 2200+ euro reducere la Superbul comandat. Deci se dau și la Skoda, dar nu vor sa lase la preț anumiți dealeri. Am obținut și de la Brașov și de la Buzău oferta asemănătoare, deci nu doar în București sunt reduceri mari la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

E altfel in provincie unde vand 2 masini pe saptamana fata de un dealer din Bucuresti care vinde poate peste 10 masini pe saptamana :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o in ultimul timp. 

Discountul primit variaza de la client la client, in functie de "papagalul" fiecaruia. Nu e obligatoriu ca tu sa primesti acelasi discount pe care l-am primit eu..sau viceversa.

Voi vreti sa "sara" dealerii pe voi cu bani, cu discounturi, cu cadouri doar ca ati pus o intrebare. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda clar nu lasa...cel putin in provincie nu. Crede-ma am stat pe ei 3 saptamani le-am aratat oferte de la ford si si opel,... pe unii ii si cunoasteam fiind client fidel...si degeaba. Seatul de ce a putut sa sara dintr-o data, si ei au tinut un pic de suspans dar in 2 ore eram intelesi... a si la Cluj - Top Car seat Si Compexit Skoda lucreaza impreuna... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut oferta de -10% pe masa, semnata si stampilata de dealer la o O3 Rs...despre ce vorbim? 

Ca nu am mers mai departe e alta poveste, nu am avut buget.

Da, am umblat pe la ei vreo 2 saptamani, am tot cerut test driveuri si fara sa duc o alta oferta. Mentionez ca dealerul Skoda Pitesti e separat de Vw- Audi - Seat.

Ps: nu ma cunosteam cu cineva de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar stai un pic...la RS se prea poate ca nu vand una in fiecare zi si si costa mult... dar la una asa de pulime, O3 Style 2.0TDI cu optionale pas...( care tot o masina bine echipata este si din segmentul mai scump al modelului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, RzzV said:

Intre Delcar,  Avia și Brady, la Brady obții cel mai bun preț, la Delcar cel mai mare pt Superb. Dar dacă omul a întrebat la Satu Mare presupun ca sta pe acolo și nu ii e foarte la îndemână sa cumpere din București, Brașov, etc.

Mersi de pont, de altfel, cred ca o sa intru si eu in toamna in sarabanda asta a cererii de oferte

Hai sa-ti spun cum gandesc eu: pentru >2,000Eur discount iau masina si de la Timisoara daca trebuie, nu-mi pasa. Costa 200Eur un bilet de avion pana acolo,sau 500Eur platforma sa-mi aduca masina acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici discutam de achizitionare superb, nu de Octavia, Seat, etc. La Octavia RS posibil sa lase pana la 10%, la Superb nu lasa din simplul motiv ca nu au nici ei atat discount de la importator.

@75NOR Eu am luat-o evident de unde era cel mai aproape de mine pentru ca aveam si cea mai buna oferta. O singura oferta putin mai avantajoasa aveam la 120km distanta, dar diferenta era de 100 de euro, asa ca nu m-am obosit. Ca idee, de la Delcar Brasov am obtinut 7,5% pentru Superb, pentru mai mult nici nu au vrut sa stea la discutii desi am spus clar ca daca lasa cat altii iau de la ei (desi nu as fi facut asta, nu avea rost sa merg de la Bucuresti la Brasov pt acelasi pret).

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai obtinut foarte foarte bine :)  Mai adaugi finantare pe Porsche cu promotia aferenta si sari de 11%. Iese foarte bine.

Evident, pentru 100Eur prefer confortul dealerului "de acasa"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparut preturile de SportLine in Germania, configuratorul lor e actualizat.

La ei SportLine-ul e cu 4k Eur mai scump decat Style-ul :( 

Ca sa nu mai spun ca un SportLine 2.0TSI DSG e 40k Eur si ca la ei SportLine-ul are ca baza Ambition-ul :(  Adica n-ar standard nici macar senzori parcare fata, sau scaune incalzite

Daca face si Porsche vreo miscare d'asta buna, pa SportLine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se calculeaza discountul de care vorbiti, tinand cont si de alte reduceri (rabla, bonusul de lista etc) ?

Totdeauna e % din pretul de lista integral sau la final dupa orice alte reduceri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret de lista cu toate optiunile vs. bani efectiv de plata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!