Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

Sau poate vine standard tocmai datorita garzii la sol micsorate si optiunea dispare din configurator ca sa nu il selectezi de 2 ori. Ar fi si asta o situatie.

Oricum, nu scutul este punctul cel mai de jos al masinii, ci bratul suspensiei. Valabil la orice masina. Scutul trebuie sa protejeze zonele sensibile (baia ulei, carcasa cutiei de viteze) si sa asigure curgerea fluida a aerului pe sub masina. Zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal, fluxul de aer si izolarea fonica is mai greu de cuantificat. Cel mai mare plus la acest scut de plastic ii protectia la jeg. La Golf am mers o perioada fara scut. Era stropita inclusiv capota, iar ce era prin compartimentul motor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza la consum atat aerodinamica de deasupra cat si cea de sub masina. Orice gaura provoaca turbulente care duc la zgomot si consum marit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreo incompatibilitate intre PDG si selectarea modului de condus Sport - cu optiunea "Driving Mode Selection"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mishou nu, nu are legătură una cu alta. Sport e pentru faruri, motor, acc, direcție, etc. Nu are treaba cu pdg.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca modul sport infuenteaza si suspensiile, ca modul eco sau confort

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare un o masina foarte ok, are toate dotarile necesare unui om normal si pretul e bun. Zic..

Dar e tare rau faza asta:

Quote

Descrierea masinii:

[...]

Hayon

Really ?! :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 cam scumpa. Eu pe a mea am mai multe dotări + ca e my17 (ecran 8inch, alte îmbunătățiri, etc) și am dat cu fix 1000 euro mai mult. Asta având în vedere ca are 10k km și mai puține dotări, zic ca nu merita. Practic, cu prețul asta o poți lua la 0km, my17, doar ca trebuie sa aștepți sa vina comanda.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rzzv diferenta este ca cea din anunt are DSG. Conteaza si asta. Probabil ca mai negociaza si ei vreo 500E macar.

Modificat de Jaw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, RzzV said:

@cristi511 cam scumpa. Eu pe a mea am mai multe dotări + ca e my17 (ecran 8inch, alte îmbunătățiri, etc) și am dat cu fix 1000 euro mai mult. Asta având în vedere ca are 10k km și mai puține dotări, zic ca nu merita. Practic, cu prețul asta o poți lua la 0km, my17, doar ca trebuie sa aștepți sa vina comanda.

Cat era optiunea de DSG ? Vreo 2k Eur aprox ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact..masinile nu sunt chiar identice, cu plusuri si minusuri. 

In plus, nu pot beneficia de rabla. Multumesc pentru impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 @Jaw @75NOR

DSG inseamna ~1500eur in plus. La un Superb nou, Ambition, 1.4tsi DSG + kessy + scaune incalzite + Xenon + Sunset (ca altceva nu vad sa aiba suplimentar fata de Ambition), plus reducerea dealerului, ajungi la pretul masinii din respectivul anunt + probabil ~1000eur. Puteti sa faceti singuri o simulare si sa va dati seama ca asa este. Chiar si fara rabla, la pretul de lista al masinii iti poti scadea din start macar 2000 euro, reducerea dealerului. Vi se pare ca deprecierea masinii respective face doar 1000eur? Unde pui si diferentele de echipare intre my16 si my17.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare sunt curios cum ajungeti voi de la 29200 la 23800...

In fine, masina a avut ambreiajele schimbate si cam atat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, vreo 28500 la lista mi-a iesit si mie la repezeala masina asta :) 

MY2017 vine doar cu oglinda interioara schimbata, Bolero 8'' si culori suplimentare pentru iluminarea LED interioara.

Totusi, scazand toate discounturile posibile, dupa 1 an de zile vechime, rezulta o devalorizare de 14%. Putin, foarte putin. Deci - pretul de revanzare e mare.

In alta ordine de idei, faptul ca a avut ambreiajele DSG7 schimbate e foarte bine, o face mai dezirabila intrucat s-a rezolvat problema clasica, scapi de o grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pare ca aveți dreptate. Am configurat acum exact ce are masina ai și iese la 28274 eur. Minus 8%, vine 26000eur. Deci diferența e de 2000+ eur fata de cea din anunț. Aveți oarecum dreptate. Eu comparam cu preturile pe care le știam când am comandat-o eu. Dar uitasem ca intre timp s-au scumpit cu ~1000eur.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare rapida: are cineva Smartgate ? Sau, s-a jucat cineva mai consistent cu un Smartgate ? 

Vreau sa inteleg cam ce "informatii despre masina" iti da si cam care e relevanta lui. 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Am eu, sincer nu m-a convins de ce stie sa faca. E ceva cam de umplutura care nu isi merita nici macar 10 euro din punctul meu de vedere. M-am jucat putin cu el in primele zile, dar nu stie sa faca nimic concret, numai balarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de feedback.

Oricum, am vazut ca se poate activa ulterior in service, daca chiar e nevoie de el.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Nu ai nevoie de nimic din el, nici macar ca moft. E pur si simplu inutil. Sunt bani aruncati. Mai util e sa iei o carpa noua cu care sa stergi praful de pe bord in masina decat sa activezi SmartGate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV De 90 Eur sau 800Ron (la activare ulterioara in service), iti dai seama cate lavete pot cumpara ? :) 

De phonebox ce impresii ai ? E util de 250Eur ? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar. Phonebox-ul, am spus si pe topicul masinii, e minunat. Merita din plin cei 250Eur. Unu la mana, e un loc perfect in care sa pui telefonul, il tine foarte bine, nu il zgarii (are un cauciuc pe care asezi telefonul), vine cu iluminare led in interiorul lui, vine si cu iluminare led in jurul brichetei de langa el (astea doua dau un ambient special in zona aia a consolei), iar doi la mana, cel mai important lucru, telefonul se incarca wireless cat sta acolo. Daca faci un drum de 1-2 ore pana la munte sa zicem (la tine nu e cazul), cand ajungi acolo sigur ai telefonul incarcat.

Si inca ceva interesant, nu stiu daca e legat de Phonebox sau nu, dar cand opresc motorul, daca am telefonul acolo, ma avertizeaza pe bord sa nu uit telefonul in masina.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de impresii. Mda, pare o dotare utila - ma tot gandeam la ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!