Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

Atunci alb, nu stiu exact care e mai rezistent

Alb candy, alb laser uni sau alb moon metalizat

Nu alb candy ! Am eu si nu-mi mai trebuie. E nemetalizat si e mult mai sensibil decat cea metalizata la lovituri de pietre de pe drum. Ziceai ca faci multi km, deci o sa ai toata capota + aripi fata ciuruite.

Idem si laser white e tot nemetalizat.

 

Mergi cu incredere pe Moon White, e metalizat si arata foarte bine.

 

Vezi ca are Gorillaz_Doc asa ceva :)

Salut si mersi de sfat, ce motor au cei de la bv in TD.

2.0 TDI 190 DSG Style cu de toate, adica inclusiv piele bej perforata si roti 235/40/19

2.0 TDI 150 DSG cu alcantara

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am plecat la bv

Asta ma face sa termin cu treaba asta plus imi vin bo-urile pana atunci

Asta ma face sa termin cu treaba asta plus imi vin bo-urile pana atunci

Care dintre ei? Ca sunt 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Delcar.

Da un telefon inainte, sa te asiguri ca au masina disponibila.

 

Vezi ca ninge de sparge pe aici...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti si multumesc de ajutor dar se pare ca nu am intrat in grupul VAG ca era prea buna oferta de la Mercedes si am platit avansul la un E 250, oferta de black friday in combinatie cu oferta dealerului am luat cu piele navi becker, acc, afs, in pricipiu tot ce am vrut main putin incalzire scaune spate carlig si a fost valoarea masini cu 10 % in plus fat de skoda, va multumesc inca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danny: BRAVO ! Oricat de fan VAG sunt, nu pot sa nu te felicit pentru decizia luata (cu riscul de a-mi lua avertisment).

 

Oricum ar fi, Superb3 L&K, nu se va compara ever cu un E Klasse. Sper ca ai luat cutia automata aia noua, nu cea in 7 trepte.

Skoda la 43k va fi tot Skoda orice ai face.

 

Felicitari inca o data si sa te bucuri de ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da multumesc, sper sa nu iau ban, masina este de 1 luna pe stoc 7 gtronic plus ii cutia si am uitat sa precizez ca e 4matic, daca era numai spatele nu o cumparam.

Va multumesc inca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la titlul topicului in lumina noilor informatii, mi se confirma inca odata ca Skoda are preturi prea mari, prea mari pentru ceea ce reprezinta in prezent aceasta marca. Imi place Skoda, dar mi se pare irational ca din cateva optiuni adaugate sa ajungi din urma un E Klasse (nu C Klasse). Am fost pana in Germania acum o luna si din nou nu mi-a venit sa cred ca nu prea vezi pe strazi masini Skoda (mai rar cate un S2 break).

Spunea @75NOR intr-un post mai vechi ca pretul cu care s-a vandut S2 non-facelift spre sfarsitul ciclului de viata este un pret corect, deci se poate. Skoda doreste mult sa ajunga din urma Passatul sau chiar sa-l depaseasca la cateva capitole, dar nu se poate doar prin pret. Colegul @danny32 a ajuns la vorba aia veche "a pus optiuni si iar a pus pana a ajuns sa cumpere Mercedes".

Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa. Skoda o gasesti pe toata strazile Europei, in Marea Britanie e o masina intalnita mai des decat Vauxhall si ei chiar au masini scumpe comparativ cu Germania. La fel, in Franta sau Spania sunt destul de des intalnite. In alta ordine de idei, nu uitati ca E Classe e la sfarsitul ciclului de viata, o sa apara in primele luni ale anului viitor noul model si incearca sa scape de stocuri la preturi mai mici (de fapt, cele corecte). Daca iti mai vine si una fabricata in Egipt sau in Turcia ai o problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa vina si din Uzbechistan, sa incerci sa pui egal intre o skoda si un mercedes( indferent ca e la inceput sau sfarsit de cariera) mi se pare hilar.

Cred ca cel mai intelept este sa acceptam cu totii ( eram un potential client de superb pt ca octavia nu ma atrage) ca preturile practicate sunt exagerate si nesimtite*.

* referire la modelele de top, L&K, variantele 190 sau 280. Restul preturilor sunt doar mari dar cu putin efort la negociere se rezolva.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Sa nu uitam totusi ca skoda este o marca de volum,si ca discutam de skoda L&K. Colegul de forum nsm si cu mine am cumparat superb sub 30k, inaccesibil pt cel mai chel merc e classe. Ba as putea spune ca un 3 sau c slab accesorizat sar de acest pret. Si, in afara de pretul de achizitie, sa nu uitam costurile operationale. Ma bucur ca ai avut oportunitatea de a alege la acest nivel de pret, si, probabil ca si eu as fi facut la fel...pana una alta...skoda rules!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pun semnul egal, spun doar ca a fost o conjuctura care se intalneste foarte rar. Un E250 pleaca de la peste 49k euro fara nici un fel de optional pe ea. Felicitari oricum pentru achizitie! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la titlul topicului in lumina noilor informatii, mi se confirma inca odata ca Skoda are preturi prea mari, prea mari pentru ceea ce reprezinta in prezent aceasta marca. 

Spunea @75NOR intr-un post mai vechi ca pretul cu care s-a vandut S2 non-facelift spre sfarsitul ciclului de viata este un pret corect, deci se poate.

Parerea mea...

Sunt absolut de acord cu tine si s-a mai discutat asta.

Skoda (ca si brand al VAG) merita cumparata doar daca iei chell-line sau maxim Ambition cu 1-2 extra-optionale pe ea. Altfel, preturile frizeaza clasa premium.

Si da, am mai spus-o, eu am luat la 24k eur (TVA inclus) S2 2.0 TDI + DSG + optionale de 3k eur. Asta e pretul corect. 

De altfel, la acel moment costa exact cat o O3 cu aceleasi dotari - semn clar ca O3 era over priced.

Sa nu uitam totusi ca skoda este o marca de volum,si ca discutam de skoda L&K. Colegul de forum nsm si cu mine am cumparat superb sub 30k, inaccesibil pt cel mai chel merc e classe. Ba as putea spune ca un 3 sau c slab accesorizat sar de acest pret. Si, in afara de pretul de achizitie, sa nu uitam costurile operationale. Ma bucur ca ai avut oportunitatea de a alege la acest nivel de pret, si, probabil ca si eu as fi facut la fel...pana una alta...skoda rules!

Doc, nu prea pot sa-ti dau dreptate. Un 3-ar bine dotat, 320X drive (2.0d 190 cai, 4x4, automata 8 trepte, Xenon, scaune incalzite,senzori parcare, navi, roti 18'') este 29 900 + TVA, oferta publica. Si este 3-arul nou, adica cel proaspat lansat, cu facelift.

 

Un  Superb 3 Style, 2.0tdi 190, 4x4, DSG, cu alcantara si dotari echivalente sare de 33k Eur.

 

Cat despre costuri, BMW vine cu 100 000 km service gratuit. 

 

Deci ? Mai pare ieftina Skoda ? Mai e marca populara - de volum ? 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@NOR

1. Pretul a fost 24k euro cu tot cu optionale sau fara (nu se intelege exact)?.

2. Poti pune un link cu oferta BMW?

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta BMW

 

Edit: sper ca nu se trezeste cineva sa pretinda ca Superb este peste Seria 3....ca e mai mare si e mai spatioasa, da...dar aici se opresc plusurile!

LE: Bmw-ul vine cu noul 2.0d de 190cp. Si zf8....

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@NOR

1. Pretul a fost 24k euro cu tot cu optionale sau fara (nu se intelege exact)?.

2. Poti pune un link cu oferta BMW?

24k euro a fost pret final. (S2 2.0tdi DSG, Xenon, roti17'', conectare telefon, senzori parcare, scaune incalzite, Bolero + SoundSystem, Sunset, TPM)

Oferta BMW

 

Edit: sper ca nu se trezeste cineva sa pretinda ca Superb este peste Seria 3....ca e mai mare si e mai spatioasa, da...dar aici se opresc plusurile!

LE: Bmw-ul vine cu noul 2.0d de 190cp. Si zf8....

Ca sa nu mai vorbim de capitolul "tinuta de drum": directia la BMW si tractiunea sunt fenomenale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci seria aia 3 cu alcantara e de fapt 33.900EUR  + TVA si nu 29.900 EUR + TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ajunge la 42,036 euro....adica cat un L&K de 190cp....si iar da cu virgula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Iar cel de 30 000 cu tot cu tva este 37200. Si dintr-o data avem alta perspectiva. Pt ca daca 29 900 bmw, atunci S3 a mea 23 700. Si brusc sunt imbatabil la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In postul #235 mi-am expus destul de clar rationamentul.

Fiecare face ce vrea cu banii lui, fiecare stie ce isi doreste de la o masina. Ma opresc aici si urez spor achizitii colegilor doritori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci seria aia 3 cu alcantara e de fapt 33.900EUR  + TVA si nu 29.900 EUR + TVA.

Vezi ca seria 3 cu "alcantara" e de fapt M Packet interior si M Packet exterior. 

De la Skoda nu ai cu ce sa-l compari, caci Sportline-ul apare abia la vara.

 

Il compari cu Passatul R Line si guess what: Passatul costa la fel cat BMW-ul, vezi pe configurator.

 

Discutia e OT, nu are sens sa continuam pe acest topic.

 

Daca vreti haideti in aria de VERSUS, la "Passat B8 si Concurenta", exact despre asta se discuta in ultimele posturi

 

http://vwforum.ro/topic/116778-passat-b8-vs-concurenta/page-11

Iar cel de 30 000 cu tot cu tva este 37200. Si dintr-o data avem alta perspectiva. Pt ca daca 29 900 bmw, atunci S3 a mea 23 700. Si brusc sunt imbatabil la pret.

Nu esti fair. :winter:

Pretul tau a fost de MiniFlota, trebuie sa spui si asta, altfel plateai 30,000.

 

Pentru "orice om normal" care cumpara 1 masina, Superbul tau costa aprox 30,000. Adica aproape cat BMW-ul, care vine in plus cu 190 cai, 4x4, navigatie si altele...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Lamuresc si ma opresc din ot: vreau doar sa comparam mere cu mere. Masina mea a fost 34+k pret de lista curat. Din cauza de miniflota am obtinut 29+k. In principiu cam 5% peste ce se obtine in mod normal (calcul grosier). Toate preturi CU Tva. Oferta bmw e 29900 FARA Tva. Adica 37200 cu tva, si nu cred ca mai negociezi ceva. Configurati dvs o S3 la 39200 si vedeti ce masina iese(ca sa mai negociezi un 7% sa ajungi la 37200, pretul bmw oferta). Atunci comparati mere cu mere. Inteleg, sunt Ionatane vs Bot de iepure, dar macar suntem pe aceeasi creanga...

P.S. Din ratiuni de spatiu si pret ( metru liniar de masina/10k E), superb is best for me. Nu sunt ipocrit. Daca posedam mai multe zeci de mii de E, probabil ca seria 5. Oricum nu seria3, dar bmw peste merc. O oferta gen sfarsit de model + masina expusa+black friday apare rar si o putem cataliga ca atipica. Repet, nu sunt ipocrit. Il felicit pe cel care a prins-o si il invidiez.

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa va zic nici eu nu sunt curios de seria 3 sau C din cauza spatiului, nu cumparam nici una dintre masinile aste dar E Clase vb totusi de un alt spatiu, am fost si la VW inainte de a ma hotara pe Skoda dar porbagajul lasa de dorit la passat, la E este mare porbagajul si latime destul de mare de incarcare comparativ cu passat-ul. Credeti-ma ca nu visam la asa ceva ca discutam totusi de o masina in varianta care am cumparat-o pret de lista 63500 Euro cu TVA cea ce era departe de bugetul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au dat la pompa cu preturile...~ 300 euro, in plus evident. (pregatire reducere TVA sau asta e planul de amortizare dieselgate cu +1% de la fiecare nou prost, pardon, client!)

 

in alta ordine de idei dintre posesori, cum apreciati posibilitatea a 3 scaune copii (pana in 4 ani) pe bancheta spate? sau doua scaune+ un adult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teapa mare va fi daca, in stilul specific proeuropean, printr-un oug adoptat pe 31 decembrie se va amana intrarea in vigoare a noii cote de tva si atunci sa vezi cum cei care au marit preturile pe hartie pentru a putea reduce cota de tva, vor linge acolo unde au scuipat - scuzati exprimarea dar e cea mai plastica descriere.

 

Doua scaune si un adult, nu merge combinatia. Am probat eu, adultul sta ca sardina. Mai bine il urci in microbus.

Pentru asa ceva recomandarea este Skoda Polar cu sapte locuri :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Consiliere achiziție Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!