Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

Eu nu cred ca un parbriz cu incalzire de Passat este 2700 lei. La Golf-ul meu banal la reprezentanta parbrizul este 2800 lei iar la Mazda 3 am auzit ca ar fi 5300 lei. Repet, vorbesc de parbrize originale nu Made in Turkey sau mai stiu e ce chinezisme care in 6 luni e mai zgariat decat originalul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi, am ales configuratia finala:

 

Superb Style TDI DSG Tractiune Fata, Motorina / 2.0l / 140kW/ 190CP, Direct Shift Gearbox, 5 Usi,      Gri Business   Tapiterie: Stofa   ***Cleverpack Style***   Actiune Cleverpack Style   Adaptive Cruise Control   Cleverbonus Style   Cod intern CleverBonus   Duze stropitoare parbriz incalzite   Jante aliaj usor Pegasus 8Jx18"   Parking Assistant   Pregatire telefon cu Bluetooth   Prezoane antifurt   Smart light assistant   Stergator luneta  

 

Sunt foarte aproape de L&K, insa pe LK daca mai adaugi ceva sisteme depasesc pragul psihologic si bugetul. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptare usoara!

Buna alegerea cu smart light assist. In pretul acela ai prins trei sisteme de asistenta -smart light, blind spot, lane assist-  si un al patrulea bonus -trafic jam assist, in combinatie cu acc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La culoare as tinde catre un moon white? Are cineva idee cum se comporta? 

 

@Makron   - am impresia ca la Style era oricum standard light assist...

Modificat de adigolf2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Light assist e standard in toate nivelurile. Smart light assistant e altceva, mult mai clever

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traffic jam assist nu e functionalitate standard a ACC!?

De ce ar fi interdependent de altele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extras din manual:

Sistemul de asistenţă în ambuteiaje ajută, la viteze sub 60 km/h, la menţinerea

autovehiculului în interiorul benzii de circulaţie (aici intervine lane assist) şi în acelaşi timp la menţinerea

distanţei faţă de autovehiculul din faţă (aici intervine ACC).

Cu acest sistem pot fi echipate numai autovehiculele cu transmisie automată.

ATENŢIE

■ Şoferul trebuie să ţină mereu mâinile pe volan şi să fie mereu pregătit

pentru a prelua el însuşi ghidarea autovehiculului (accelerarea sau frânarea).

Indicaţie

Sistemul este prevăzut mai ales pentru utilizarea pe autostrăzi.

Modul de funcţionare

Citiţi şi respectaţi mai întâi de pe pagina 185.

Sistemul de asistenţă în ambuteiaje este o extensie a sistemelor Lane Assist

» pagina 180 şi ACC » pagina 167 şi funcţionează utilizând funcţiile acestor

două sisteme.

Sistemul poate funcţiona numai prin îndeplinirea următoarelor condiţii de

bază.

Lane Assist este activat şi linia de demarcaţie a fost recunoscută pe cel puţin

o parte a benzii de circulaţie » pagina 180.

ACC este activat şi reglajul este în curs » pagina 167.

Viteza de deplasare este de sub 60 km/h.

Activarea sistemului se produce automat, dacă se îndeplinesc condiţiile enumerate

mai sus şi dacă s-a recunoscut un autovehicul care se deplasează în

faţă. În panoul de bord se aprinde lampa de control .

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ce a spus Makron. In mod normal Lane Assist functioneaza la viteza de peste 60km/h. Pentru Jam Assist merge si sub 60km/h. Nu stiu daca la B8 si S3 e la fel, insa la Q7 vad ca urmeaza linia masinii din fata ta in cazul in care ai obstacol pe banda.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi!

Ciudat insa. In test drive am folosit pe drum fara marcaje ACC si a oprit pana la zero iar apoi a plecat de pe loc spre viteza tinta. Pt ceea ce eu voiam mi s-a parut suficient. Probabil daca vrei sa si tina banda in aglomeratie pe autostrada atunci intr-adevar e nevoie de lane assist. Altfel, la calea ferata din Bascov Pitesti -vara- sau un accident pe Valea Oltului, ar trebui sa fie suficient ACC si tin eu directia, nu?

Bineinteles e mai bine sa fie bine cu de toate sistemele decat sa fie mai putin bine, fara toate. :P

Unde pot gasi manualul online?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma faceti si sa rad cand discutati despre sisteme de detectie a ambuteiajelor pe autostrazi...care autostrazi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uitam acum: stiti care e diferenta de pret pentru Superb intre noi si Rep. Moldova? Diferentele variaza intre 4.000 si 7.000 de euro in favoarea lor in functie de nivelul de echipare si motorizare. Iar pretul optionalelor este mult mai mic decat la noi.WTF??

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi complicat sa achizitionezi o masina de la Chisinau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare asta cu Moldova. Am verificat și eu acum - la o echipare style 2.0 TDI 190 DSG 4X4, cu multe opțiuni, ajungi la 34400 în Moldova vs 40700 România. Diferențe foarte mari! Cine poate sa răspundă la întrebarea lui Radu?

Scuze pentru double post: la aceeași echipare, emisiile CO2 specificate: 118 Moldova vs 132 România :))) În Moldova ajunge mai greu dieselgate-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca se plateste vama: 1 euro pe cc. Ar insemna 2000 euro si platforma pana la granita-100 euro. Si cam asta e! Oricum castigi cam 4000 euro fata de preturile de la noi.

Ce ma enerveaza la ai nostrii e lipsa optiunii 1.4 Tsi ACT pe nivelul de echipare Style, in conditiile in care in tarile din jur este disponibil. Nu vreau diesel, prefer confortul in fata vitezei asa incat cred ca s-ar potrivi manusa stilului meu. Iar timpii vad ca sunt foarte asemanatori cu 2.0 Tdi de 150 CP.

Ce ma enerveaza la ai nostrii e lipsa optiunii 1.4 Tsi ACT pe nivelul de echipare Style, in conditiile in care in tarile din jur este disponibil. Nu vreau diesel, prefer confortul in fata vitezei asa incat cred ca s-ar potrivi manusa stilului meu. Iar timpii vad ca sunt foarte asemanatori cu 2.0 Tdi de 150 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edi1000, mai asteapta  pana la MY2017, sau macar pana la 1 ianuarie. E posibil sa se diversifice oferta si la noi. Nu sugerez ca ar fi 1.4 tsi disponibil in varianta style dar, cine stie?...poate, poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Sanse slabe sa diversifice la noi. Am stat 2 ani sa vad ce aduce importatorul nostru minunat in plus pe Golf 7 si au fost doar scumpiri cu 2000 euro la aceeasi configuratie de am ajuns sa avem preturi mai mari decat ungurii si bulgarii, pachete mai amarate, optiuni mai putine. Importatorul fiind acelasi nu priviti cu speranta.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este acelaşi importator dar brandurile sunt tratate diferit. Rigiditatea despre care aminteai la vw este "exclusivistă" .

În privinţa skoda, importatorul a fost întotdeauna flexibil. A se vedea Istoricul octaviei, toate generaţiile şi istoricul superbului.

Cu titlu de exemplu, cine credea vreodata că Superb II va avea 2 tdi 170 şi dsg şi 4x4?..şi totuşi a fost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma uitam pe Youtube la un TD cu Superb pe Autostrada.md si zicea jurnalistul ca masina testata (2.0 Tsi 220 cp Dsg) era 27k euro si nu mi-a venit sa cred. Am intrat pe configurator si...am vazut diferentele de pre URIASE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, m-am interesat direct la sursa. Taxele et co. costa 100 de euro la moldoveni. Vama se plateste statului roman (aici trebuie sa vad exact cat este). Formalitatile dureaza maxim 1 zi. Sa vedem, mai calculam, dar cred ca avem un winner...daca romanii sunt prea idioti sa ceara preturi normale. Problema este ca si in Polonia, si in Bulgaria preturile sunt mai mici decat la noi. PS Discounturile la ei am inteles ca sunt mai mari decat la noi. :) :) :)

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ei este 20%. Dar nu ma intereseaza, pentru ca nu este tara membra UE si nu se compenseaza. Eu oricum nu iau pe firma, nici in leasing, asa incat nu am facilitati fiscale specifice agentilor economici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platesti tva la achizitia din afara uniunii europene. Adica 24%.  Ca persoana fizica.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Consiliere achiziție Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!