Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

Raman pe jantele standard de la style, vad ca arata destul de bine Stratos.Nu stiu daca pe 18 sunt chiar indicate in oras...Gresesc cumva?

Modificat de adigolf2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat 18" in oras sunt un dezavantaj dar la drum lung la viteze de autostrada sau pe serpentine cele de 18" fac masina mai stabila. Spun din experienta cu 225/40 R18" de vara si 205/55 R16" de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu votez 18". La 235/45 sunt de nerefuzat, mai confortabilew decat 17" de la Superb 2 care veneau cu 225/45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, notat voi lua pachetul cu Columbus si jante pe 18. Ce ziceti de Zenith?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acum cu o masina de DT- Superb Ambition cu Alcantara, LED, Xenon, Keyless etc. Masina este foarte ok pt o persoana cu pretentii normale, dar opinia mea personala este ca e pozitionata clar sub Passat. Daca vrei o masina corecta si spatioasa, Superb se achita cu brio, dar tot Passatul mi-a ramas mai mult la suflet.Altfel, ratiunea spune Superb, dar inima spune Passat. Mai vedem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul Columbus 8" si jantele de 18" o sa imbunatateasca aspectul atat la interior cat si la exterior.

Alegerea jantelor tine de gustul fiecaruia. Pe 18" mie imi plac mult cum arata Pegasus felgeXS.jpg?F=0F0F&M=PJ6&P=LA

Pana la urma care e lista finala de optionale? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul lucru pentru care nu am luat Passat e deschiderea haionului. 

 

@rempha

 

Am ajuns cu stylul asa de sus, incat daca mai pun 1000 euro iau L&K . Grea decizie...

Modificat de adigolf2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ieftin L&K cu DSG este 36.000 si vine cu 2.0TDI 190CP din care scazi Cleverpack-ul de 500 euro.

Vrei sa spui ca ai ajuns la 34.500 cu Style 2.0TDI 150CP DSG (inclusiv cleverpack).?

L&K vine cu ceva bunatati genul DCC, piele maro, canton, scaune electrice cu memorie, jante 18" pe negru (arata bine mai ales daca alegi vopsea alba) etc. merita daca bifasei deja din optionalele care vin cu L&K.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as lua scaune de piele fara incalzire dar mai ales fara ventilatie. Alcantara e cel mai potrivit material, asta daca nu iti plac cele simple.

Pasul la L&K tot implica investitii si uite asa ajungi la foarte multi bani dati pe Superb. In ochii unora poate merita dar daca ai renuntat la 190cp pt ca mergi in oras mai mult, nu vad de ce ai merge pe dotari ultra de genul L&K...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 pentru 18'' Pegasus, sunt si preferatele mele

+1 pentru alcantara, asa cum spunea si @bz1, pielea "obliga" la scaune incalzite si ventilate, asta daca vrei sa faci treaba cum trebuie.

Automat cer si scaune cu reglaj electric si uite asa mai bifezi 2k Eur

 

@adi: pe ce configuratie ai ajuns atat de sus? IMO un Style 2.0TDI 150 DSG, cu extra-dotari ok nu ar trebui sa sara de max 32k la lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33k si vreo 200 cu motorul de 190cp. La L&K nu cred ca poti lua alcantara. Iar la 33k nu am inclus alkantara nici dcc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Style 2.0TDI DSG pret de lista este 31680euro si sari de 32k dupa ce optezi pentru vopsea metalizata.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adi: no offence, dar esti tare nehotarat, am senzatia ca, de fapt, nu prea stii ce vrei si de asta oscilezi printre toate optiunile si motorizarile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat. Vreau o masina sa o tin mai mult ca octavia. Cum pui ceva optiuni peste echiparile predefinite cum te apropii de alta clasa. Nu ti se pare cam mult 33k pt. Superb?..fara dcc sau alcantara...e drept cu 190cp, dsg . Am vrut sa aleg optiuni pe care sa nu le regret mai tarziu ca nu le-am inclus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi aduc aminte daca ne-ai spus bugetul alocat pentru achizitie.

 

Daca ai in jurul a 30k ideea e urmatoarea:

 

- varianta a: motor *slabut dar optionale multe (150 + dsg);

- varianta b: motor puternic si optionale lipsa. (190+dsg sau 220+dsg).

 

Tu ce iti doresti concret?

 

*= pentru caroseria superbului.

 

Legat de valoarea masinii, numai tu poti stii daca 33-35 k ti se pare mult pentru o Skoda sau nu. 

 

Mie unul mi se pare chiar foarte mult dar cu ce te ajuta asta la achizitie? Daca varianta 280 4x4 dsg era 33-35 atunci da..era incredible value for money, altfel, cam scumpa.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand se fac asa multi km in regim urban, mai ales in Bucuresti dotarile ar trebui sa fie in fata motorizarii. Cat profiti cand stai in trafic de 40cp si 40nm in plus si cat de niste dotari la interior care iti fac viata mai usoara, mai frumoasa sau un DCC.

Arata altfel un Superb cu piele, sigur ca este un cost mare, dar o face sa arate a limuzina adevarata. Nu o fi cea mai practica solutie, dar estetic si calitativ ridica nivelul masinii, chiar si pentru o Skoda.

Renuntarea la un Passat pentru Superb doar pentru haion personal mi se pare o concesie cam mare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord cu George, asta e si punctul meu de vedere. (ma rog, mai putin replica cu Passatul, dar suntem OT) :)

 

@adi: In Bucuresti vei folosi dotarile - gen alcantara/piele, trapa, Canton, nu motorizarea sau DCC-ul. 

Totusi, ti-ai stabilit un buget, ai un prag maximal pentru achizitie ? 

 

in ceea ce priveste Superbul de 190 cai, fiind scump la 33k, ia configureaza o Octavia 3 sau Leon cu motorul TDI de 184cai si DSG si dotarile de Superb Style si vezi cat ajung. Vor sari de 30k si sunt o clasa mai jos ca spatiu, nemaivorbind de materiale si finisari.

Ti se mai pare scump ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e la 23k octavia...:) incerc o negociere la L&K ..sa vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

biTDI-ul de 240 oare cand il vor introduce? (TSI 280 l-au adus in valul 2 pe Passat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e la 23k octavia... :) incerc o negociere la L&K ..sa vedem

Despre ce Octavia echipata IDENTIC cu Superbul Style TDI 190 zici tu la 23k ? Hai sa comparam "mere cu mere" si sa nu aruncam vorbe...

 

Uite mai jos - cu nota ca O3 vine 4x4 la motorul asta:

 

Octavia 4x4 Style 2.0 TDI DSG 

Motorina / 2.0l / 135 kW/184 CP / Direct Shift Gearbox / 4-usi 

 EUR 25.491,92

Culoare exterior

Albastru Denim EUR 375,72

    ***CleverPack Elegance*** Detalii EUR 1.230,08

Actiune CleverPack   EUR -744,-

Driving Mode Selection Imagine EUR 95,48

Iluminare spatiu pentru picioare Detalii EUR 12,40

Interior Alcantara Detalii EUR 1.171,80

Jante aliaj usor Denom 7Jx17"   EUR 209,56

KESSY - sistem access keyless Imagine EUR 355,88

Oglinzi exterioare pliabile electric Detalii EUR 94,24

Pregatire telefon cu Bluetooth DetaliiImagine EUR 348,44

Proiectoare de ceata fumurii DetaliiImagine EUR 119,04

Radio-MP3-player Bolero, MIB2 DetaliiImagine EUR 130,20

 Scaun sofer cu reglaj electric DetaliiImagine EUR 476,16

Senzori parcare fata/spate Imagine EUR 602,64

Volan sport multifunctional Detalii EUR 203,36

Total: EUR 30.172,92

 

In conditiile in care O3 nu are "virtual pedal", roti 18'' (inca 420Eur la O3) si alte jucarele cu care vine Superbul

 

Am senzatia ca de 7 pagini pe topicul asta dezbatem toate configuratiile si dotarile posibile si imposibile... intr-un buget total necunoscut.

Imi vine sa fac ca la matematica, sa ma uit la finalul culegerii, sa vad ce a iesit.

 

Trebuia sa spui de la inceput ca te poti "intinde" la L&K si era mult mai simplu. Asta o sa-ti spuna/sau nu si omul de vanzari...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V-am mai zis ca am configurat un O3 150 cp benzina si am iesit la 10-15% diferenta cu Superb. Pare ca asta e politica, O3 echipare variante standard sau Superb daca vrei extra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Consiliere achiziție Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!