Jump to content

Nu am caldura in masina


djdolphins07
 Share

Postare recomandată

Hmm.... si eu l-am schimbat a doua oara - si am pus tot Wahler. Acum, o sa vad cum se comporta, in timp - daca nu-mi va place, bag unul OEM si asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, poate tu ai nimerit unul mai bun. :icon_thumleft:

Stiu sigur ca nu sunt singurul de pe forum care a avut probleme cu Wahler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o sa optez spre OEM. Dai un ban dar... Gasesc la oricare magazin de piese OEM???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cam cat antigel se pierde atunci cand schimb senzorul g62?, sa stiu cat cumpar , sau daca exista o modalitate de recuperare a lui ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cat de repede te misti... poti pierde pana in 100-200 ml... sau chiar 1 litru, daca iti prinzi degetelele pe acolo... oricum, cumperi 1litru de antigel si unul de apa distilata... sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat senzorul g62 si acum totul sa rezolvat temp apei sta acum la 90 de gr !

post-16436-0-44864900-1329805515_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce poate fi..am caldura ok in masina..insa..la picioare nu se simte mai deloc.. Ce anume ar trebui sa verific?

Multumesc de orice sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut am si eu o problema cu caldura asemanatoare,acul de temperatura sta la 90 de grade si baga o caldura foarte slaba in mers, iar la relanti baga aer rece mentionez ca am pus mana pe furtunele de la calorifer si sant caldute, atat turu cat si returu, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, nu am gasit unde sa postez si eu problema mea.

Am cumparat un vw bora 1.9 tdi, 85kw, 115 cai cam acum o luna. Masina a mers bine cam o saptamana dupacare au inceput problemele.... baga caldura inauntru cand avea chef, consuma antigel la una cu motorina, poate chiar mai mult, urca temperatura la 110-120 grade dupa ce trecem de 2200 de turatii.

Am fost recent si am schimbat termostatul si pompa de apa care s-a constatat ca avea o paleta rupta.

Dar dupa toate acestea masina tot mai pierde apa si nu baga caldura.

S-a verificat calorierul si nu este fisurat sau infundat.

Mi s-a spus ca ar putea fi garnitura de chiulasa sau chiulasa ovalizata. Are cineva vreun sfat sau o idee despre problema mea?

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,

am si eu un golf 4 din 98 ahf 110 cp,nu-mi scade atingelu,nu-mi da apa in ulei,acul imi sta la 90 de grade si imi da greu caldura,apas si eu econ si sa schimbe aerul din masina sa ma incalzesc,am climatronic la masina.....c pot sa-i fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, o diagnoza - sa verifici temperaturile raportate de senzori, cum lucreaza servomotoarele, etc. Daca totul functioneaza in parametrii, atunci verifici caloriferul - sa nu fie infundat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica furtunele , daca se intaresc lasa caloriferul in pace e de la garnitura de chiulasa, bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut. Am si eu o problema golf 1.6 fsi 2003. ! Am climatronic, iar cand stau pe loc cu masina, climatronicul nu da caldura, chiar daca e pe HI, chiar daca temperatura motorului este la 90ºiar .cand accelerez putin gata da caldula incepe sa dea caldura.ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa a fost schimbată acum 10000 km. Eu zic k da nu sare apa de 90 si baga căldură in mers. Cand stau la semafor nimik. Daca turez incepe sa bage caldura.

Cum il pot verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica temperaturile afisate in blocurile de masura de pe VCDS, pe climatronic.

 

verifica termostat.... nu cumva sa nu inchida perfect.

 

verifica calorifer - sa aibe debitul care trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

termostat - il scoti, fierbi apa si cu termometrul, vezi cand deschide. Verifica si carcasa lui, sa fie ok.

 

calorifer - scoti furtunele care intra in el - pe la motor - si bagi un furtun cu apa pe tur, altul pe retur - bagi apa cu presiune si vezi cum iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carcasa e ok anunt trecut am schimbat garnitura. Am sa verific si revin cu ce am rezolvat!! Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba au termostatul si caloriferul cu faptul ca lui ii baga caldura doar cand tureaza motorul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa zice ca-i buna (si la benzinar, daca nu era, sigur vara sarea de 90 de grade)... ce poate sa mai fie... verifica in blocurile de masura de pe climatronic, sa vada valorile... dupa care, trebuie sa mearga pe circuit.... altceva nu are ce sa faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi spunea cineva pe aici ca a schimbat 3 pompe, pana sa aiba caldura in masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este următoarea cele 2 furtune din compartimentul motor care duca la calorifer cand turez sunt ambele calde(fierbinți). Cand numai turez unul din ele bănuiesc ca turul incepe sa se răcească. Deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa...de care zici tu ca e buna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!