Jump to content

Nu am caldura in masina


djdolphins07
 Share

Postare recomandată

pune mana pe furtunul cel gros de la radiatorul de apa

vezi se intareste?>??

si verifica si returul  ( furtunul subtire) care intra in vasul de expansiune

vezi daca vine apa pe el continuu

tine ne la curent cu ce faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi face azi un drum pe autostrada, iar dupa ma voi uita din nou la furtune. Oare poate sa imi zica cineva ce este "chestia" din foto atasata? Se afla sub parbriz, in partea dreapta.

Modificat de Dady-Cady
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care, ca nu ai atasat nimic...

 

reediteaza-ti postul si incarca poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi face azi un drum pe autostrada, iar dupa ma voi uita din nou la furtune. Oare poate sa imi zica cineva ce este "chestia" din foto atasata? Se afla sub parbriz, in partea dreapta.

Voi face azi un drum pe autostrada, iar dupa ma voi uita din nou la furtune. Oare poate sa imi zica cineva ce este "chestia" din foto atasata? Se afla sub parbriz, in partea dreapta.

post-110208-0-45046300-1422469221_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este gura de admisie a aerului, in habitaclu.

 

Filtrul trebuie sa fie deasupra ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Voi face azi un drum pe autostrada, iar dupa ma voi uita din nou la furtune. Oare poate sa imi zica cineva ce este "chestia" din foto atasata? Se afla sub parbriz, in partea dreapta.

Voi face azi un drum pe autostrada, iar dupa ma voi uita din nou la furtune. Oare poate sa imi zica cineva ce este "chestia" din foto atasata? Se afla sub parbriz, in partea dreapta.

 

Despre ce masina vorbim ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Golf IV variant,2003,la care indicatorul de temperatura antigel nu urca la 90 grade doar foarte putin.Am scanat si nu mi\a dat nicio eroare la motor.In acest caz poate fi vorba de G 62 sau doar de termostat(posibil blocat pe deschis)? Multumesc! Motor 1,9 AXR,Tdi PD

Modificat de ddgheorghe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi degraba termostat pe deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danke! Acum 4 ani cand am avut acelasi simptom si am schimbat G62 mi/a dat eroare la scanare asa ca acum voi schimba termostatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Voi face azi un drum pe autostrada, iar dupa ma voi uita din nou la furtune. Oare poate sa imi zica cineva ce este "chestia" din foto atasata? Se afla sub parbriz, in partea dreapta.

Voi face azi un drum pe autostrada, iar dupa ma voi uita din nou la furtune. Oare poate sa imi zica cineva ce este "chestia" din foto atasata? Se afla sub parbriz, in partea dreapta.

 

Tu ai gasit filtru de polen peste ,,plasa'' aia de protectie ?

Ai lipsa piesa asta care vine montata deasupra plasei de protectie ?

post-64586-0-28536500-1422533679_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate termostatul si baga l in apa fierbinte

vezi daca se contracta arcul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici un filtru, este doar plasa aceea de plastic.

Furtunul "gros" se intareste. Cum verific returul de la vasul de expansiune? Tot ce inseamna furtune tur-retu calorifer, raditor si vas de expansiune sunt ferbinti...

Golf, 1.9 TDI, Cabrio, motorizare ALE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca tu nu mai ai acolo filtrul de aer....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici un filtru, este doar plasa aceea de plastic.

Furtunul "gros" se intareste. Cum verific returul de la vasul de expansiune? Tot ce inseamna furtune tur-retu calorifer, raditor si vas de expansiune sunt ferbinti...

Golf, 1.9 TDI, Cabrio, motorizare ALE

Pai... vericule...inseamna ca tu ai praful pe caloriferul interior...de 3 centimetri. :lol:

E posibil ca de la praf + mizerie + condens....caloriferul sa fie asa imbacsit si sa treaca apa prin el cum trece prin tevile din perete.

Incearca sa ajungi la calorifer si sa vezi daca este cald cand pui mana pe el.

Am intalnit cazuri cu masini care nu au filtru polen din fabrica.... in care doar amortea caldura in interior....exact din cauza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot ajunge la calorifer? Chiar daca l-am spalat cu solutie de la Moly si solutie de motor inca sa fie imbacsit? Masina nu a avut acest filtru inca din fabrica.....daca este asa important de ce nu a fost pus? Sa achizitionez unul si sa il pun? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbesc de exteriorul caloriferului nu de interior si celule pe unde circula apa.

De unde stii ca nu a avut filtru de clima montat si asa a venit din fabrica ?

Sa imi lasi seria de caroserie sa verific...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina am achizitionat-o direct din germania, la 50000 de km, in 2005, cu carte service si istoric. Seria este: WVWZZZ1EZ1K011548ACVK1B1512I36E3. Mie mi s-a spus, tot timpul la schimbul de ulei si filtre, ca nu are filtru de polen....dar se pare ca ar fi trebuit sa aiba....acuma nu stiu......nu au pus ei din fabrica?  Intradevar, pe cartea ei, la inspectiile periodice nu apare nici un schimb de filtru polen, din cauza aceasta am spus ca nu a avut din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dady-Cady...masina de care vorbim este cumva un Golf 3? poti confirma Gabi te rog?

Nu de alta...dar aici se vorbeste despre Golf 4/Bora...si daca este cum banuiesc eu...sunteti foarte offtopic...pe langa asta...daca este asa voi muta postul in aria Golf 3 unde ai sanse mult mai mari sa te ajute cineva care a mai trecut prin asta...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat foto cu ea. Este o combinatie intre 4 si 3...:(

post-110208-0-04709400-1422903721_thumb.

post-110208-0-08332200-1422903750_thumb.

post-110208-0-32715300-1422903773_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laur, in 2001 nu mai era G3 si omul a zis mai sus ca e un G4 cabrio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Seria este: WVWZZZ1EZ1K011548ACVK1B1512I36E3

 

Golf, 1.9 TDI, Cabrio, motorizare ALE

Unde a spus?

dupa care...seriile de sasiu majoritatea sunt WWWZZZ1JZ...nu am gasit motorizarea ALE la G4 de 90cai decat AGR si ALH...

http://vwforum.ro/topic/105402-motor-tdi-19-66kw-cod-ale/

Mi-am schimbat de N ori filtrul de polen si clar nu arata ca in poza lui...de asta am dubii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai zis ca se intareste furtunul gros de la radiator

cat de tare???

mai poti apasa cu mana pe el?

iti arunca apa pe la borcan pe la supraplin?

vezi ca furtunele care ies din bord de la caloriferul de caldura sa fie amandoua calde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e considerata G4 cu toate ca e o combinatie prosteasca G3+G4.

G3 cabrio arata cam asa:

 

Masina am achizitionat-o direct din germania, la 50000 de km, in 2005, cu carte service si istoric. Seria este: WVWZZZ1EZ1K011548ACVK1B1512I36E3. Mie mi s-a spus, tot timpul la schimbul de ulei si filtre, ca nu are filtru de polen....dar se pare ca ar fi trebuit sa aiba....acuma nu stiu......nu au pus ei din fabrica?  Intradevar, pe cartea ei, la inspectiile periodice nu apare nici un schimb de filtru polen, din cauza aceasta am spus ca nu a avut din fabrica.

Sa stii ca dupa seria de caroserie cu toate ca masina nu are ac...mie imi da ca are sistemul ala de filtrare (filtru polen).

Nush ce sa zik mai departe....e cam dubioasa treaba.

Oricum tu trebuie sa iti montezi un sistem de filtrare ca altfel  o sa fie jale pentru tine.

post-64586-0-39053000-1422945782_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!