Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Pentru ca de la inceput am zis ca mi se pare ca sistemul de sunet cu 8 difuzoare se aude foarte bine (dupa urechea mea muzicala) am zis sa fac un sample video. Track-ul folosit e mp3 tras la 320kbs deci absolut nimic special iar telefonul folosit este un modest Huawei P9 Lite.

Recomand auditia cu casti pentru o experienta veridica. :)

In plus, un video cu o repriza prinsa pe autostrada:

 

 

Link către comentariu

@cristi511: domnu' moderator, lasati inaltele mai jos, mai ridicati o idee mediile :) Si putina amplitudine pe bass ar fi si mai bine :P 

O sa fac si eu un sample d'asta :) 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Ai ascultat direct pe telefon dar e ok.

Urechea mea muzicala cere inaltele sus, cat mai sus, mediile putin peste normal la muzica de genul asta (sus la live-uri) si un bass mediu sau putin peste medie ca sa nu "deranjeze" plasticele la niveluri ridicate ale volumului. :P

Insa eu n-am platit xxx euro pe un dif central care sa asigure o spatialitate mai buna si un bass care sa asigure putere tocmai pentru ca n-am avut placerea sa imi configurez masina. (Big regrets here)

Daca s-ar fi putut, as fi luat b&o sau h/k sau meridian sau orice de genul asta, platind fara prea multe emotii pretul cerut. :)

 

Link către comentariu

La urmatoarea poate, e ok si asa :)

Si eu am fost arhi multumit de cele 8 dif-uri de pe Octavia, insa....nu regret deloc banutii platiti pt Sound-Systemul de pe Ateca....nici eu nici sefa nu suntem melomani...insa putem sesiza diferenta

Cat despre repriza, cred ca le bifez si eu cel tarziu in weekend....e soare...e uscat...nu mai am bari/jetbag....si am 67xy km in bord, deci imi "permit" acuma :D

 

Link către comentariu

Azi am schimbat placutele ( plangeau a schimbare de cand am plecat de la Adancata dar cine si-a batut capul...) si am re-echilibrat rotile. 

Am mers pe Trw fata/spate. :)

 

IMG_20170329_171816-1248x1664.jpg

IMG_20170329_171811-1248x1664.jpg

Link către comentariu

Exemplu de placuta distrusa (vezi foto atasat).

Da, mai aveau carne pe ele insa siguranta mea e mai importanta. Le-am distrus pe circuit insa pur si simpu n-am stat de ele pana azi. :)

Urmeaza o perioada de slow break in iar in week-end un drum de munte care ma va relaxa complet. 

 

 

IMG_5059.jpg

Link către comentariu

Daca tot am dat rotile jos sa schimb placutele am zis sa fac si treaba asta. :)

Cu alte cuvinte, cine n-are batrani sa-si cumpere. :P

Link către comentariu

Zilele astea plec la plimbare. Profit de faptul ca acum cateva luni m-am inscris la un cross la Brasov si o sa imi iau "jumatatea mai mica" (prietenii stiu de ce :P ) sa mergem la ozon, oxigen si orice alt element/gaz rar mai implica aerul de munte. 

Colac peste pupaza, daca reusesc sa fiu suficient de convingator si o sa prezint zgomotul, praful si mirosul de benzina/cauciuc/ambreiaj ars intr-o nota pozitiva, poate prind si 1 2 etape de Tess Rally 2017. :wub: 

Motivul pentru care scriu aici este ca va fi primul drum cu adevarat lung in care voi verifica consumul si comportamentul masinii dupa schimbul de actuator. Traseul este Mioveni - Bucuresti - Poiana Brasov, in total 317 km ( vezi captura). Sper sa pot face drumul tur-retur cu un plin si sa mai si ramana ceva de fataiala :P.

Avem placute de frana noi, avem roti pe 18 proaspat echilibrate, 0.5 pasageri si bagajele aferente, plinul facut si asfalt uscat (sper). Avem autostrada (de departe cea mai plictisitoare etapa), avem dn-uri si avem si cateva serpentine. Lipseste ceva?

In functie de ora de plecare, la retur, incerc sa cobor pe Rasnov - Paraul Rece - Predeal ( pentru mai multe serpentine evident :D ) asa ca sper sa ma relaxez maxim. 

De tinut minte, astfel de trasee le fac cu gandul in dreapta si cu ideea de a ajunge la destinatie nu mai repede ci in siguranta :)

 

 

 

 

 

Screenshot_2017-03-31-00-05-47.png

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Ai si varianta : Pitesti - Targoviste (opresti sa bem o cafea :P) - Moreni - Floresti si de acolo iesi in DN1 (total 208 km - drumul este bun spre foarte bun)

Link către comentariu

@cristi511: Auzi Tizule, recunoaste ca tu mergi pe la Bucuresti ca sa pui niste km pe placutele alea inainte sa le incingi :) 

Link către comentariu

Nu nu, pe autostrada nu franez ca doar d-aia scoteam consumurile alea extraordinare :P.

Placutele au inceput sa se "imprieteneasca"  cu discurile. Simt pedala ferma, au bite si imi lasa sentimentul de siguranta.

Din ce m-am documentat se pare ca pistonul etrierului are aceeasi dimensiune atat pentru discurile de 288 cat si pentru cele de 312 asa ca cele dintai sunt ceva mai agresive. Big up pentru treaba asta. :)

 

 

Link către comentariu

Am bagat azi ca berila, 333 km. Partile de autostrada (A1,A3) le-am facut pe repede inainte pentru ca nu mai am rabdarea necesara.

Mi-am adus aminte de ce nu mai suport traficul de Bucuresti: am luat aglomeratia in freza de pe autostrada si am facut 2h Militari-Obor-Iesire A3. 

La final, am bagat o urcare de Poiana fara comentarii din dreapta :wub: si m-am putut destinde putin. Drum liber, asfalt bun si uscat, frane bune...o placere!

Ps: am mers tare tot drumul :)

 

IMG_20170331_212210_1-1248x1664.jpg

IMG_20170331_212201_2-1664x1248.jpg

IMG_20170331_214802-1664x1248.jpg

Link către comentariu

Am tot zis ca o sa fac un consum exclusiv pentru o sesiune de "mers pe serpentine" si abia acum am reusit.:)). Rezultatul se vede in poza. Singur in masina, pe urcare, asfalt uscat, drum pustiu, roti pe 18 si cel mai important, traseu insuficient de bine cunoscut. 

Concluzia este ca am nevoie de frane mai bune. :D

 

 

 

IMG_20170401_135149-1248x1664.jpg

 

 

IMG_20170401_142513-1664x1248.jpg

IMG_20170401_102645_2-1664x1248.jpg

IMG_20170401_192102-1248x1664.jpg

Link către comentariu

Lucrurile bune intotdeauna au un final, din pacate. :)

Ieri, pe la 2, ne-am pus la drum cu destinatia Bucuresti. Dar, inainte de asta, am primit invitatie sa poposim pentru masa de pranz intr-o locatie noua (pentru noi) si extrem de draguta.  Zis si facut, ne-am pus "coada" in spatele ghidului ( se stie el :p) si am apucat-o usurel spre DN 1a.

Locatia e asta. Decorul, mancarea si ambianta sunt pur si simplu perfecte insa singura carenta este timpul mare de servire. Se pare ca e trademark si nu vreo greseala asa ca, cu putina intelegere, treci si peste asta. :D

Dupa masa am zis ca e timpul sa ne punem la drum asa ca ne-am luat la revedere, am multumit pentru invitatie si am taiat-o.

DN 1a: multi dintre voi il stiu, cativa l-au folosit pe post de playground insa eu n-am avut placerea sa l pargurg ... pana ieri. 

Ma declar incantat de traseu, de asfalt, de lipsa traficului, de privelisti si mai ales de faptul ca "l-am prins" cu un hatch pseudosportiv. :Driver:

Desi am primit "binecuvantare" din dreapta ( hai, eu sunt atenta in telefon tu distreaza-te) nu m-am repezit in pedale. Traseul necunoscut mie, faptul ca am plecat la drum nu la curse dar mai ales oboseala acumulata peste weekend m-au limitat la 70-75% din "potentialul de chilot" :)). (43 km parcursi in 46 de minute cu 56kmh viteza medie sI 7.1% consum).

M-am relaxat si m-am simtit foarte bine la volanul micului hatch rosu pe traseul asta. De revenit!

Per total am reusit perfomanta sa fac 733km cu un plin in conditiile in care nu am mers deloc incet ( dupa standardele mele), traseul a insumat peste 350 km de autostrada iar consumul la pompa a fost 6.68%. 

 

IMG_20170402_160307-1664x1248.jpg

Link către comentariu

Bravo,  arata bine și este cel mai frecventat traseu al meu.  Uneori merg spre  MM pe acolo.  

Link către comentariu

Hmmm, nici eu nu am facut DN1 A niciodata, si daca tot am drum saptamana viitoare via TgMures catre bucale, cred ca il bifez si eu.

In rest, sa stii ca mie unuia, chiar imi place scufita :*

Link către comentariu

@cristi511: mda, las si eu asta aici :) 

Ideea e ca - in weekend- nu e indicat sa te duci acolo rupt de foame :) Te duci cu gandul ca vei si manca la vreo 45min-1h dupa ce-ai ajuns.

Pana atunci, te relaxezi, stai pe sezlong, te bronzezi, bei cafeaua, savurezi o tzigareta, asculti beat-ul cu iz de Soundwaves, d'astea :P 

Apropos, dupa ce ati plecat omul a bagat Digweed - Transitions pana seara la 19:30. A fost vis.... :rolleyes:

Recomand cu caldura drumul pentru "dat". Din Sacele pana in Maneciu sunt 55km de vis. Doar viraje, ace de par, asfalt excelent si no police. Poti iesi la plimbare + admirat peisajul, sau la joaca in voie, mai ales dimineata cand e pustiu. Duminica dupa-amiaza e cam aglomerat pe sensul spre Bucuresti.

Sa mai scoti Leonul pe traseul asta... Poate chiar cu over night sambata chiar la Valasoaia, ca sa vezi ce petreceri "in session" se dau acolo ;)

IMAG2852.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Inca 2 3 poze si gata. Deja planific urmatoarea iesire, sper sa iasa ceva dragut. :)

 

DSC_0842-2400x1600.JPG

DSC_0852-2400x1600.JPG

 

 

Link către comentariu

Nu stiu ce cred altii, dar forma acestei masini imi spune "sportivitate". Imi place mult. 

Link către comentariu

Mi-am comandat un wannabe spoiler de cupra. Acum nu imi ramane decat sa astept sa vina, sa il vopsesc si sa vad cum fac sa il montez.

 

$_1 (1).JPG

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!