Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Crede-ma, nu am citit pana acum sa fi reclamat cineva stopuri aburite. Stopuri fisurate da, am schimbat si eu la masina sotiei stopul dreapta de pe aripa.

Link către comentariu

S-au aburit probabil pentru ca am spălat mașina și a venit frigul peste noi.

Vedem mâine ce zice reprezentanta. :) 

Link către comentariu

Update: am facut comunicarea catre reprezentanta, cu pozele aferente si directorul de calitate in copie. Am observat ca o singura adresa de mail notata corect poate "lubrifia" destul de bine procedurile. To be continued...

 

Link către comentariu

Astazi am fost sa se faca constatarea si s-a gasit si cauza: lipitura incompleta a plasticului :). Stopul se va schimba pe garantie, fara probleme, pana vineri. De asemenea, i-am rugat pe domnii de la service sa faca reglarea farurilor pentru ca bateau aiurea, care s-a rezolvat pe loc, fara costuri pentru mine.

Per total, o experienta absolut agreabila. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Avantajul unui eveniment de genul Track day este ca, pe langa distractia de pe pista, ti se fac si poze foarte misto :D :

 

IMG_7878.JPG

DSC_0014.JPG

DSC_0028.JPG

DSC_0067.JPG

IMG_7928.JPG

DSC_0061.JPG

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Pai nu e :P ca filtru ala nu doarme, face regenerari la greu sa protejeze planeta de incalzirea globala :)) 

Faza tare e ( mi s-a povestit) ca pe linia dreapta toate benzinarele erau VVVRRRUUUUUUAAAAMMMMMM iar eu...ffffffsssssssss  ( adica dead silent). Pe portiunea virajata am stat in fata gti-ului mk6 rosu dar pe linia dreapta s-a teleportat de langa mine. :na:

Link către comentariu

In general la evenimentele organizate intalnesti oameni superi ok, cu masini super ok. Cei "cu petarde pe la esapemente, wanna be v8" se pastreaza pentru turele de capitala, in noapte.

Felicitari pentru experienta. Ti-au tremurat putin genunchii? :)

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Cred ca sentimentul a fost mai degraba de nerabdare decat de emotii/frica din 2 motive extrem de puternice:

1. n-am vreo racheta de masina deci eram constient ca nu o sa fie nevoie de extra talent sa ma tin la ea

2. prima sesiune am facut-o sub indrumarea lui @C Z R, care mi-a explicat care ar fi trasa ideala, care sunt zonele de franare samd.

Apoi, pe langa astea sunt genul de sofer care apreciaza infinit mai mult un drum virajat decat o autostrada ( ex: plec de acasa sambata sa fac Transfagarasanul doar pentru experienta condusului) si de-a lungul timpului m-am dat la masinile pe care le-am condus suficient incat sa dobandesc niste reflexe si o experienta intrinseca zic eu suficienta pentru 150 de cai. Ceea ce intradevar m-a debusolat initial a fost lipsa totala a reperelor vizuale dar dupa 2 3 ture a inceput distractia :D

In sesiunea a 2a m-am dat singur si nu de pune ori m-am trezit ca intru prea tare in viraje, prea tare pentru feelingul meu nu pentru ce putea efectiv masina sa duca. Desi cu Cezar in masina am scos un 2.28 am avut un fast lap singur ( din pacate necronometrat) pe care l-am simtit in zona 2.22-2.24. 

Pana la urma m-am dus acolo sa ma distrez, sa ma bucur de experienta si nu in ultimul rand sa vad daca totusi ceea ce credeam eu ca stiu despre mine, soferul, se verifica. Si am ajuns intreg acasa, fara sa fierb frane, fara sa ies in porumbi si fara sa fac vitezisme. Job done!

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
7 minutes ago, Bebeee said:

Felicitari pentru experienta. Ti-au tremurat putin genunchii? :)

Si transpirat palmele... Cine spune ca nu, nu il cred. Emotia si adrenalina cand te vezi pe pista sunt ceva special, indiferent cu ce masina esti.

Sa mergi "tare" nu inseamna doar top speed, ci sa mergi curat pe pista, iar asta e cel mai greu ;) Aici e de fapt skillset-ul ;)

Link către comentariu

Tizule, fiecare dintre noi reactionam diferit la stimuli de genul asta. Eu unul ma "desumflu" dupa ce se petrece evenimentul dar in timpul lui sunt "stanca" plus ca am mers cu aerul dat drumu si directionat spre volan :)) .

Experientele tale pe Adancata implica masini cu pest 200 de cai pe roata motrice..asa ca nu se compara cele doua experiente. :) 

Cat priveste modul de condus, ca de pilotat piloteaza aia cu brevete sau carnete dedicate, smooth is the name of the game. 

DSC_0002.JPG

Modificat de cristi511
Link către comentariu

@Bebeee: nu trebuie sa se simta nimeni ofensat, pur si simplu este aproape imposibil sa gasesti aici sau la vinzare un GTI/Cupra/R nemodificat.

Link către comentariu

@cristi511 : Tizule, orice experienta de circuit e ceva fantastic. Chiar si cu un kart, sau cu un Logan cu alta suspensie si cauciucuri schimbate. De fapt e chiar ce trebuie ca sa "cizelezi", sa faci "skillset-ul" ala de care ziceam mai sus: mersul curat.

Cu cat e mai puternica masina, ca incepator ai tendinta sa fii mai dezordonat pe pista, caci tentatia puterii e fooooarte greu de stapanit.

Las niste chestii aici, sunt OT, dar sunt ceva ce iti doresc si tie. E ceva deosebit, vis de copil/pustan/adolescent. Dupa o experienta din asta, iti reconsideri "datul" pe sosea :P 

E diploma de absolvire pentru care am transpirat - literally - cel mai mult. Si care mi-a si adus cea mai mare satisfactie, e fericire din aia plina, cu lacrimi de bucurie, tremurat de genunchi si palme transpirate. 10Ture de pista cu fiecare sunt tot ce ai nevoie. Once every few years, 500-600Eur merita ca sa simti senzatiile alea.

E de acum 7 ani. Atunci ala era "The GT3", si 430Scuderia era "za sh*t". Nu ca acum n-ar mai fi.

 

 

FB_IMG_1475134698307.jpg

FB_IMG_1475134710550.jpg

FB_IMG_1475134735103.jpg

FB_IMG_1475134719748.jpg

FB_IMG_1475134728306.jpg

FB_IMG_1475134740709.jpg

 

FB_IMG_1475134661302.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Pentru mine e clar ca va urma o noua experienta in zona asta. Vedem, cautam, gandim si actionam :)

Revenind la oile noastre, astept sa ma sune de la ETG sa ma duc sa schimb stopul aburit. 

Link către comentariu

Cred ca daca iti intra in sange, greu mai iese. Bravo, felicitari ca te-ai dus, si eu am avut intentia de mai multe ori dar nu s-a concretizat, inca!

Link către comentariu

Haaaa, tu erai!!! De ce nu mi-ai zis nick-ul, ca o stiam si eu pe doamna Geta :). Ma bucur ca ai adus scufita la circuit si sper sa ne mai vedem si sa vorbim mai pe indelete. Imi cer scuze ca nu eram prea sociabil cand ai venit la mine, dar eram un pic stresat de masina (eram dupa o reparatie si o modificare importanta).

Din pacate cu tine am o singura secventa filmata, in care trec destul de repede si nu se vede cine stie ce, insa am o secventa mai lunga cu Cupra alba. E pe forum?

 

 

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu

Salut, nu iti face griji ca nu-i bai, stiu starea pe care o ai dupa o reparatie majora si speri ca totul va functiona cum trebuie :D.

Voiam de ceva vreme sa ajung pe circuit insa nu stiu de ce n-am facut-o..probabil n-a fost momentul. Scufita ( Formula Racing) e foarte misto pentru un noob ca mine pentru ca e echilibrata si deci usor de strunit pe franari, curbe sau schimbari de directie.

Am vazut filmuletul tau iar senzatia pe care am avut-o cand m-ai depasit a fost " ba asta e nebun sa-mi bag....." :)) pentru ca nu stiam cat de track focused e masina ta. 

Good job si sper sa gasesti setup-ul perfect cu noua turbina + soft ( care banuiesc ca va urma) si poate ne mai vedem la track-days-uri.

Cupra alba nu cred ca e de pe forum dar din ce mi-am dat seama fotograful (subTurat) a venit impreuna cu sau este chiar posesorul. :icon_thumright:

Modificat de cristi511
Link către comentariu

subTurat este gti-ul mk6 rosu, DRG :)

Mai mult m-ai speriat când țipai "Taurete " :) nu știam dacă ramai concentrat sau nu :)) în rest ai văzut ca te-am lăsat ca te descurcai bine. Mi-ai adus aminte de mine cand am mers anul trecut prima oara. Tot cu una roșie :))

Plăcut surprins de cauciucuri. De la masina știam la ce sa ma aștept (MQB).

Link către comentariu

Nu sunt eu subTurat:). Doar ti-am trimis pozele.

Am si eu o gramada de secvente de pe circuit in care apari. O sa iti trimit un link cu intreg filmuletul.

Link către comentariu

Gata si cu stopul. s-a rezolvat cum au zis, în 2 zile. :)  

Între timp, masina azi face 1an de cand e la mine, 28286 km si 1 accident. 

 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!