Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Multumesc Cezar. Am comandat deja tampoanele alea de cauciuc si vad ce fac si cu restul. 

Link către comentariu

Ieri am depășit 30.000 km cu un drum dus-intors pe Bran. 

O sa îmi lipsească agilitatea si ușurința cu care "inghite" drumurile de munte. 

Pentru ca o belea nu vine niciodată singură, reparațiile efectuate încep să faca "pui" si au apărut sau crescut noi greieri prin mașina. 

Consum, daca interesează pe cineva, 5.7℅ la 47kmh medie. 

 

IMG_20161029_154446-1024x768.jpg

IMG_20161029_154601-1024x768.jpg

Link către comentariu

Sigur le inghite mult mai bine decat Huanita, consumul chiar mai conteaza? Am facut ieri Cluj-Valcea, azi dupa o "vizita" la cei care nu mai pot grai, ne intoarcem....eu am avut in 2 persoane consum de 5,1 .... Macar am aflat ca se poate face din nou Sebes-Sibiu pe autostrada fara sa mai cobori de pe ea... Pai o data cu greierii, nu vine o incalzire aftermarket sau alt interior cu incalzire ca tot suntem la subiect :))

Weekend fain, personal consumul e can can cat timp este sub 8/100 ;)

 

Link către comentariu

Cred că mai de graba o sa vina scaune incalzite la pachet cu alta mașină :))

Soon, very soon!

 

Link către comentariu

Analizez toate variantele disponibile.

Pana una alta caut variante sa rezolv cu greierii. O sa revin cu info. :) 

Edit: @ToniM consumul e ultimul aspect care contează. Siguranța, distracția și persoana din dreapta, astea contează. :D 

Link către comentariu

"persoana din dreapta, astea contează"

Cat timp nu e masina de anglia :))

Bafta la cautari,ca si upgrade la ce model te-ai gandit?

Link către comentariu

Cum ziceam, am mai multe variante în cap insa pana la momentul potrivit răman doar idei. :) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pfff...been there, done that :))

Eu pana prin martie ma voi lafai in bus/pe jos/taxi sau in dreapta....

Asteapta si tu anul nou, si asa dupa vreo 3 luni #numazic vezi unde stai exact ;)

 

Link către comentariu

Sunt in prospectiuni dar pana cand nu scoate ceva capu bine de tot din nisip nu zic hop. Intai sa vad noul contract, sa vad preturi/modele lansate anul asta, variante si toate cele, iar abia apoi ma pun "la drum".

Pana una alta, mestec in mamaliga, ma enervez si...incerc sa nu ma mai gandesc :)

@ToniM tu ai prastia, nu te vaita. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic

Pentru ca sub nicio forma masina asta nu s-a vrut dusa, data, vanduta samd am decis sa redeschid topicul si sa continui jurnalul. :) 

Intre timp am ajuns la 35.300 km, am schimbat actuatorul de la turbina si totul e ok-ish. Pentru ca imi sta in obicei, sunt in cautare de un nou set de jante de vara pentru ca m-am plictisit de cel actual si simt nevoia de o schimbare.

Planuri pentru viitor ( asta daca in continuare masina nu se vinde la pretul dorit de mine) sunt:

- scaune incalzite ( preferabil cu alcantara)

- frane de 312 mm

- punte spate independenta ( aici e doar o ambitie prosteasca; ma gandesc ca voi castiga ceva la confort)

- senzori de parcare fata/spate

Asadar, vedem cu decurg lucrurile in viitorul nu foarte indepartat. 

Link către comentariu

Sa o "iau" punctual :))

- daca tot schimbi textura fata, sper ca o faci si pentru bancheta spate (aka alcantara fata / textile spate :()

- sper ca jantele sa ceara, altfel le simti lipsa? :P

- +1, worst case pentru confort tragi o antifonare extra si va fi "alta masina" in combinatia cu puntea independenta

- se simte nevoia sau esti plictisit? :)

Asadar, macar un dar sa fie, ca bine va fi sigur ;)

Din nou...decizii usoare iti doresc ^^

Link către comentariu

Da da, tot interiorul sper sa fie. Avea @Rave candva unul doar ca de ST si, din prea multa lene, l-a dat.:banghead:

Legat de jante, ma plictisesc tare si repede, din pacate, asa ca daca e sa gasesc ceva ok la pret si calitate, le voi schimba.

Legat de nevoie, e un cumul de factori care ma duce intr-o singura directie si anume vanzarea. Tot ce nu stiu este cand se va intampla.:icon_thumright:

Link către comentariu

Sincer te inteleg, daca era octavia de mult era dusa ca romanului ii trebuie o masina superclassica si portbagaj cat mai mare( pana la urma este si normal) , plus masina nici nu este cu ceva motor iesit din tipare cum ar fi un Cupra care este vanat de cunoscatori... Plus ca seat nu prea este cunoscut la noi...asta stiu si eu, ca voi pierde mai mult la masina actuala cu 2.0TDI cu tot, decat am pierdut la fosta O2 FL 1.4TSI... 

In legatura cu franele sunt curios, ala m-ar tenta si pe mine la vremea cand or veni schimbul la disc... 

Legat de trenul de rulare spate, sunt foarte sceptic ca se poate face ceva, ma gandesc ca prinderi tot trebuie schimbate pe acolo...oare merita. Imi pare bine ca ai revenit si asteptam curios retrofiturile :) 

Link către comentariu

Fiindca nu aveam somn i-am tras 2 fise la spalatoria Omv. 

Pacat ca motorul si mai ales chargecoolerul nu permite mari "nebunii" la capitolul putere pentru ca nu ar fi stricat +150 cp. :)

 

IMG_20170312_002635-1664x1248.jpg

Link către comentariu

Ca urmare a celor doua sesiuni de dat pe circuit sunt nevoit sa schimb (cel putin) placutele pe spate asa ca am comandat Trw. :)

De asemenea, desi "calculatorul" zice ca mai pot face 17k km pana la urmatorul schimb de ulei (am facut unul dupa ziua de Adancata), ma gandesc ca pe la 40-45k km sa il schimb (5-10k km de acum inainte).

Si, pentru ca altfel nu as fi eu, sunt in cautare de (alte) jante de vara. :))

N-am stare. :D

 

 

Link către comentariu

Pai daca tot nu ai stare asa cum te stim, jante noi, arcuri sport si un soft si deja e alta masina :)) 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!