Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Daca tot am prins putina lumina m-am apucat de treaba si am schimbat seturile de roti. Out cele de iarna si in cele de vara. :)

 

IMG_20170315_175121-1664x1248.jpg

IMG_20170315_182235-1664x1248.jpg

IMG_20170315_190851-1664x1248.jpg

Link către comentariu

@cristi511: bun, bun.... Ai si masina de echilibrat pe acolo, prin curte, cumva ? :P

Nu vrei tu sa sustii industria locala - aka de vulcanizari - cu o echilibrare de control ?

Parerea mea :) 

P.S. Evident, arata mult mai bine incaltata cu 18 :) 

Link către comentariu

Tinand cont ca erau echilibrate cand le-am dat jos au ramas in aceeasi stare si acum, la montaj. :P

Pentru control am dat o tura pe centura si totul e ok. Hai mersi! 

Jantele astea nu sunt cele mai aratoase insa au specificatiile perfecte. 

Link către comentariu

Eu zic ca esti doar plictisit de ele, din punctul meu de vedere arata foarte misto.... really. Big like.

Link către comentariu

Consumul a scazut, a devenit de tdi intradevar, cauti jante noi, o pozezi... Tu te.ai reindragostit de masinuta si nu vrei sa spui :wub:

Link către comentariu

S-a epuizat cota pe 2017. Cine-o vrea, da avans acum si o primeste la anu. :))

Link către comentariu

@mihai.onu94: am revenit la sentimente mai bune. Daca tot nu s-a legat nimic concret am zis ca e cazul sa imi reintorc atentia asupra ei. Mai am chestii de rezolvat, sper eu cat mai repede. :)

@CristiALF: fara campanie. Nu mai exista anunt de vanzare pentru masina. :P

@Luciosu: cel mai probabil la anul va pleca, daca va mai pleca din familie. Sau va ramane la mama. Totul e variabil. 

Am incercat sa fac o "magarie" si sa dau comanda de discuri 312x25, portetrieri si placute aferente dar am renuntat pe moment pentru ca ar insemna cam 1400 ron aruncati pe o incertitudine.

Codul de etrier pentru 288 difera cu o litera, gen 123456 vs 123456a, fata de cel pentru 312. Inca studiez daca pot face upgrade-ul sau nu. :)

Link către comentariu

Eu in locul tau as investi primii bani in ceva mult mai important - vreo 40 CP probabil si o droaie de Nm ;)

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Un Revo stage 1,  un interior custom de la Albert si o incalzire in scaune si are tot ce-i trebuie, in rest e perfecta. Poate si niste OZ -uri cu spite subtiri?

Link către comentariu

@CristiALF nu tine turbina :) . 195cp/430nm sau 205cp/450nm, cam astea ar fi variantele. 

@vdragos caut un interior cu scaune incalzite, daca se nimereste sa fie cu alcantara, cu atat mai bine.

Cat priveste jantele, obligatoriu trebuie sa aiba et 40-43 si 8j. 

Nu imi dai mie jantele de pe xp? :D

Edit: nu umblu la putere pana cand nu fac upgrade la frane. Defapt, la frane umblu oricum, chit ca voi face soft sau nu.

Cat priveste interiorul custom...nu conosc acest Albert si nici nu am luat aceasta varianta in calcul pana acum. :)

 

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Nu sunt bune, au ET 54 parca :)) eu votez pentru un interior custom, am vazut unele bestiale.

Link către comentariu

Pai acum ai rezolvat problema, nu cred ca mai trebuie sa iti faci griji de turbina. Trebuie sa tina, da-o naibii. 205CP este cam mult, varianta cu 195 este mai safe.

E foarte bine sa investesti si in frane, doar ca probabil e sensibil mai mult decat un remap.

 

Link către comentariu

Daca ai urmarit topicul Jettei (si nu numai) inseamna ca stii ca sunt promotorul unor frane mai potente chiar si cand nu se umbla la putere. Am eu un pitic, mai mare, dar serios. :)

 

 

 

Link către comentariu

Cateodata iti dai seama de ceva bun de langa tine cand esti pe punctul de a face o schimbare. Pentru mine, schimbarea nu ar fi fost altceva decat un moft, fara ca defapt sa imi indeplinesc dorintele. :)

Incep sa redescopar cat de mult imi place Leonul. Astazi, fiindca a fost o vreme absolut perfecta pentru plimbare, mi-am luat jumatatea de mana si ne-am urcat in masina cu gandul sa bem o cafea si sa mancam un papanas la Cabana Voina. Drumul pana in Campulung este efectiv ca in palma ( traiasca Straco) asa ca suspensia sport + rotile pe 18 nu s-au simtit.

Insa, odata ajuns la intersectia dintre E574 si DJ 734, starea de spirit s-a schimbat si "chilotul" din minte s-a trezit la viata. Drumul pana la cabana, trecand de Leresti si Pojorata, cu o scurta oprire la superbul baraj de pietre Rausor, este pur si simplu DELICIOS! Asfaltul impecabil, desi inca acoperit pe ici pe colo cu nisip, traficul aproape inexistent si niste curbe care justifica pe deplin desfasurarea etapei de CNR ( viteza in coasta?) m-au facut sa redescopar atuurile masinii. Mi-am adus aminte cat de mult imi place o masina care "sta pe drum", care raspunde la comenzi si mai ales care te face sa te simti in siguranta si iti permite sa te distrezi. :wub: Ca sa nu mai vorbesc ca n-am primit plangeri "din dreapta". :Driver:

Revenind, fiindca un traseu de genul asta are tendinta sa "iti fure" atentia, nu am realizat ca am ajuns la cabana pe o ninsoare ca-n povesti. Da, ninsoare, eu avand anvelope de vara. Noroc ca totusi nu a tinut si in plus am plecat in juma' de ora ca nu aveau papanasi, sau paie pentru suc sau..cam orice altceva:banghead:. Pacat de locatie pentru ca putina implicare materiala si spirituala ar putea insemna un succes teribil. Dar deh, asa suntem noi romanii, ne place sa fim comozi.

Asa ca, dupa o cafea si 2 guri de Pepsi ( "Cola nu avem"...) ne-am pus la drum cu destinatia Pitesti: plecasem de acasa cu gandul sa mancam papanasi si trebuia sa mancam papanasi cu orice pret. Timpul este relativ cand conditiile sunt perfecte caci nici nu ne-am dat seama cand am ajuns la Guinness Pub, unde am servit niste papanasi geniali.

Asadar, misiune indeplinita!. A da, si 160 km batuti fara stres. :) 

 

IMG_20170319_161538-1664x1248.jpg

IMG_20170319_165410-1664x1248.jpg

IMG_20170319_170536_1-1664x1248.jpg

IMG_20170319_165509-1664x1248.jpg

IMG_20170319_195801-1664x1248.jpg

Link către comentariu

Ce schimbare de atitudine in leg. cu masina :lol: Acum ceva timp cand voiam sa-mi cumpar Leon FL si am vorbit cu tine pe PM, pareai foarte dezamagit :o

Sa o stapanesti cu placere in continuare :cheers:

Modificat de AllinDanut
Link către comentariu

Asta nu inseamna ca nu o voi schimba in viitorul apropiat. Minusurile sunt acolo dar am ales sa le ignor inca o perioada si sa ma bucur de ce am. :)

Am spus doar ca nu avea rost sa fac o schimbare de dragul...schimbarii. :P

Link către comentariu

Intotdeauna, "a good drive" schimba ceva. La mine mai functioneaza si sa o las nespalata ceva timp si atunci cand e iar curata imi rup gatul... 

O sa tin minte traseul asta, iar dupa ce trec si eu pe vara, o sa il incerc cu placere :D 

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Asa da, din pacate in jurul Clujului ( prin jur inteleg o arie de 200 km) nici o locatie frumoasa nu nu poate fi atins pe astfalt bun, doar pe cele peticite sau rupte cu gauri, sau astfalt turnat de 20 de ani... pe care acest seat se comporta de parca ar vrea sa se rupa cateodata, iti aplica niste lovituri pe spate... dar cum zici si tu, m-am obisnuit. Pe astfalt bun chiar si in varianta combi se misca onorabil, chiar iti produce zambete pe fata. Si eu nu am jante de 18 doar 16 pe iarna si 17(OEM) vara...pentru ca si asa este foarte rigida masina cu plastice care au tendinta sa scartaie pe drum denivelat(deocamdata putine dar fara musica aud deja cateva in surdina) . Lasa ca o sa testez in locul tau...eu nu am planuri de vanzare pentru anii urmatori . Numai bine :)

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu

Bravo Cristi, masina arata exceptional, se misca absolut decent si personal sunt absolut incintat ca ai revenit la sentimente mai bune. Consumurile pe care le scoti sunt normale si ma indoiesc ca vei putea scoate acelasi lucru cu o benzina sau chiar cu Dusterul 4WD. Ghinionul tau a fost ca ai avut un defect mic la o piesa care nu prea se poate diagnostica decit cu loguri in mers. Probabil ca iti puteai da seama ca e ceva in neregula cu turbina doar daca foloseai o perioada in paralel o masina identica.

Cite despre Voina ... e splendid acolo, nu am mai fost de mult, mi-a fost frica sa nu stric masina.

 

Link către comentariu

Salut Dragos,

Consumul este ultimul pe lista de lucruri care ma faceau sa vreau sa schimb, lucruri la care nu am renuntat si pe care la un moment dat le voi bifa. :) (cu o alta masina) 

De cativa ani (vreo 4) ma duc pe acolo si drumul a fost foarte bun (de la intersectia cu E574) insa nici nu sunt genul care sa isi bata capul prea tare cu subiectul asta. Ma adaptez in functie de calitatea asfaltului si nu stau sa caut rute alternative doar ca sa nu dau in 2 gropi :P

O sa caut si alte destinatii aflate la maxim 1-1.5h de Mioveni pe care sa le bifez duminica si unde sa merg sa imi beau cafeaua ( chiar si din termos). 

Cum spuneam candva, important e cu cine faci drumul, destinatia e relativa. :wub:

 

Link către comentariu

Hai sa mai scriem cate ceva pe aici. Am ajuns aproape de 36k km in 18 luni de la achizitie si cred ca voi mai "bate" pe ceas inca 1000 km pana la finalul lunii. 

Schimbarea actuatorului defect mi-a "pus" cca 100 km in range-ul total asa ca acum ma pot "lauda" cu peste 700km (teoretici) facuti cu un plin. First time ever! :))

Azi n-am stat locului sI am facut un drum de Bucuresti, pe o ploaie ca-n povesti, ocazie cu care am mai testat Matadorurile putin. Sunt exemplare din punctul meu de vedere, chiar nu am ce le reprosa. :)

Tot pe vremea asta descopar ca romanul e sofer de vreme buna si atat. Cum se schimba vremea si apar 2 fulgi sau 3 stropi de ploaie uita complet de regulile rutiere si de bun simt... Concret, toata autostrada a trebuit sa astept sa se elibere banda 2, banda pe care circulau "chilotii" cu 80-90 kmh. Mama ei de incalzire globala...

Hai Romania!:ROflag:

 

PhotoPictureResizer_170326_165630251-1248x1664.jpg

IMG_20170326_165449-1664x1248.jpg

IMG_20170326_165457-1664x1248.jpg

Link către comentariu
On 3/11/2017 at 7:18 PM, cristi511 said:

Da da, tot interiorul sper sa fie. Avea @Rave candva unul doar ca de ST si, din prea multa lene, l-a dat.:banghead:

:icon_thumright:

Si mie imi pare rau... :banghead:

Oh, fu... domnul moderator!! Am lipsit mult rau :))

Modificat de Rave
a
Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!