Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

De azi am trecut la setupul de iarna: jante oem + Michelin CrossClimate 225/45/17.

 

IMG_20161008_163703.jpg

Link către comentariu

Au rulat si iarna trecută pe mașină, fix in configurația asta. 

Mi se par atat de mici si urate jantele astea oem..wow wow :)) dar am zis ca nu bag 1leu în plus în mașină și asa rămâne! 

Link către comentariu

iwVMwnc.jpg

Am schimbat draciile astea ca ma lucrau la psihic. 

Varianta de jos (perdea) are codul : 5MO 955 985 C 9B9 fara incalzire. 

Multumesc @Hayate si @loghy pentru informatie. :icon_thumright:

Link către comentariu

Astea sunt stropitorile pentru parbriz, nu? Tu le aveai incalzite pe cele vechi sau erau tot normale, fara?

 

Link către comentariu

50 ron bucata, treaba de 5 minute sa le schimb. 

@CristiALF normale. fara incalzire. Cele cu incalzire sunt 150ron/bucata.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Intreb pentru ca ma gandeam ca totusi nu cred ca e asa simplu de la normale sa treci la incalzite, nu? Adica la mine, am si eu un pic pitic ca nu am putut sa imi pun separat duzele incalzite, ca nu s-a putut..si ma gandeam ce ar insemna un astfel de upgrade, ca nu cred ca e doar diferenta de duze in sine..

 

Link către comentariu

iti trebuie duze incalzite cod: 5MO 955 986 C si cablaje ( aici nu ma bag ca nu stiu).

poate te ajuta link-ul asta sa te orientezi. M-au ajutat colegii mentionati mai sus. :) 

Link către comentariu

Mda...nu cred ca are rost sa ma zbat pentru ele, e maricica bataia de cap. Plus ca eu de fel nu vreau sa umblu la duze din motive de stropit aiurea dupa interventie. Mai vad, e o chestie doar pentru viitor la o adica, vine iarna..vad daca e tragedie. Pana acum la alte masini nu a fost..

 

Link către comentariu
13 minutes ago, CristiALF said:

Intreb pentru ca ma gandeam ca totusi nu cred ca e asa simplu de la normale sa treci la incalzite, nu? Adica la mine, am si eu un pic pitic ca nu am putut sa imi pun separat duzele incalzite, ca nu s-a putut..si ma gandeam ce ar insemna un astfel de upgrade, ca nu cred ca e doar diferenta de duze in sine..

 

Tizule, este absolut frectie povestea cu diuzele incalzite. 

Am eu la Superb, iar in iarna asta, cand au fost zilele cu -25-28grade au fost fix degeaba. Aveam lichid de parbriz de -25 si a inghetat cu tot cu diuzele incalzite, desi motorul era cald. A trebuit sa bag masina la subteran 1h ca sa-si revina. Am schimbat lichidul de parbriz pe ProX si nu am mai avut probleme.

25Eur prost cheltuiti in configurator - cel putin in cazul meu.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Da tizule, ok, la temperaturile alea...dar la 0 - -10 grade gen, adica in majoritatea timpului sunt utile. Mai ninge pe ele, te ajuta zic eu. 

Eu nu le-am pus ca insemna sa dau practic 300 EUR (pachetul de iarna) doar pentru ele, iti dai seama ca nu sunt tampit. Ca restul din pachet le aveam deja odata cu farurile si scaunele.

 

Link către comentariu

Da ma..bine ca aveti voi scaune incalzite la masini...:banghead::banghead::banghead: 

Asa se intampla cand nu esti atent. Cand am luat masina am crezut ca vine by default cu asa ceva si ghici ce...nu vine.

Link către comentariu

Sa stii ca aproape nici o masina nu vine cu scaunele incalzite, desi este un mizilic, normal. Toti iti cer bani in plus pentru aceasta super "optiune". Depinde un pic si de motorizarea ta, cateodata lipsa scaunele incalzite nu este o tragedie, alte ori devine o problema iarna. Nu stiu cat de repede se incalzeste 2.0 TDI-ul asta nou, vechea mea O2 1.9 105CP era praf la acest aspect, daca nu as fi avut scaunele incalzite as fi suferit groaznic. La 307 nu am scaune incalzite dar efectiv nu simt lipsa, motorul se incalzeste aproape la fel de repede ca o bezninara, are nu stiu ce circuit pe la motor care ajuta, este chiar fantastic pentru un diesel :) 

 

Link către comentariu

Motorul meu se incalzeste foarte repede insa problema mea e ca fizic am nevoie de caldura la spate. 

Meh, la urmatoarea o sa fiu mai atent cu a zis Tizu'. Sau as putea sa fac retrofit insa nu vreau sa imi bat capul pentru ca nu o sa mai tin mult masina asta deci implicit nu merita investitii majore. 

Link către comentariu

@cristi511 Te-ai miscat repede. Ma bucur ca am putut sa te ajut. :)

@CristiALF Nu e mare inginerie montarea duzelor incalzite. Ia legatura cu unul din colegii nostri care se ocupa cu retrofit-uri si te vei (vor) convinge.

Problema in cazul tau este ca s-ar putea sa ai probleme, la o adica, pe partea de garantie din acest motiv.

Link către comentariu

Pai am zis, ma lucrau psihic draciile astea.

Jantele de vara sunt de vanzare. Detalii prin pm. :) 

Link către comentariu

Eu zic ca duzele incalzite isi fac treaba. De cand am Golf-ul (5 ani) niciodata nu mi-a inghetat lichidul de parbriz. La vechea masina se intampla in fiecare iarna...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Aproximativ 7500 km de la revizie asa ca azi m-am decis sa schimb uleiul+filtrul. Motivul principal a fost reprezentat de o "nebunie" de-a mea si anume..Adancata. Am zis ca daca tot vine iarna nu e un capat de tara sa mai schimb uleiul...si bine am facut pentru ca ce am scos in motor cu greu se poate numi "ulei". (lipsa miros insa cu o consistenta apropiata de cea a apei)

IMG-20161024-WA0000.jpeg

Am bagat Castrol Edge Proff LL3 + filtru MANN. Cost --> 275 ron. 

De asemenea un mic update legat de duzele schimbate acum cateva saptamani: isi fac treaba cu brio chiar si la viteze de autostrada. Un "mod" foarte reusit. :)

In rest, adunam kilometrii, facem calcule si..."ne bucuram" de lipsa scaunelor incalzite la temperaturile astea. :banghead:

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Cu atat mai mult imi pare rau ca nu am luat benzina dsg. Meh, poate la urmatoarea :).

Cu schimbul asta pot zice ca masina e pregatita de iarna. Anvelopele sunt, uleiul e nou, in rest..apa paie si bataie.

...intr-o companie speciala:

IMG-20161023-WA0006.jpg

Link către comentariu

Eu nu apar...masina e "vedeta" :)) 

Cat o priveste pe Sorana, ne cunoastem de ceva vreme. :) 

Link către comentariu

Întrebare: ma puteți ajuta cu un cod pentru "ciupercile" de plastic care țin plasticul hayonului atașat de caroserie? 

De cand mi s-a schimbat yala tot trancane ceva pe acolo. 

Mulțumesc anticipat :) .

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!