Jump to content

Retrofit [Passat CC]


yrynel
 Share

Postare recomandată

Trebuie kessy si e posibil sa aibe o alarma aftermarket care sa stie de trraba asta cu modulele ei separate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !  am o probema la stopurile de pe masina , sau ars cateva leduri, stopul este capsat si nu pot sa ajung la leduri pentru a le schimba , singurul bec pe care pot sa il schimb si are mufa este cel de pe marsarier.A mai intampinat cineva problema asta ? a desfacut cineva stoprile ?va rog sa imi dati un sfat

IMG_0160.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, floryn_80 said:

Salutare !  am o probema la stopurile de pe masina , sau ars cateva leduri, stopul este capsat si nu pot sa ajung la leduri pentru a le schimba , singurul bec pe care pot sa il schimb si are mufa este cel de pe marsarier.A mai intampinat cineva problema asta ? a desfacut cineva stoprile ?va rog sa imi dati un sfat

IMG_0160.JPG

Florin......ti-am mai raspuns la aceata intrebare zilele trecute,nu ? De ce postezi aceelasi lucru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30/11/2017 at 12:37 PM, mari-rds said:

Trebuie kessy si e posibil sa aibe o alarma aftermarket care sa stie de trraba asta cu modulele ei separate.

Referitor la ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de duzele de parbriz, am pus noi, originale, cu perdea, dar din pacate sunt pozitionate prea apropiate pe capota, iar zonele din stanga si dreapta jos raman nespalate daca sunt foarte murdare, cred ca au pus cu jet cu o logica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, EsTeTicu said:

Apropo de duzele de parbriz, am pus noi, originale, cu perdea, dar din pacate sunt pozitionate prea apropiate pe capota, iar zonele din stanga si dreapta jos raman nespalate daca sunt foarte murdare, cred ca au pus cu jet cu o logica...

Asa pateam si eu, e un bug al lor.. nu poti s-o rezolvi oricum le reglezi.

Am pus duze de audi imbunatatite , au un jet mic suplimentar fix acolo pe colturi.. sunt special facute R + L ca set .

Coduri :

4g0 955 987A

4g0 955 988A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu182

Astea de Audi cu 4G0 sunt si incalzite? Se potrivesc plug&play in locul celor oem de Passat CC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se incalzesc.

Modificat de dogu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt acelasi model cele din link cu cele pe care le-am pus eu, atentie la coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Care ar fi costurile estimative pentru acest retrofit, eu am Vers1 pe masina un passat cc din 2009, am citit pe forum dar nu am gasit exact denumirea pieselor?

Si de la PLA 1 la PLA 2 e greu de facut trecerea?

2 senzori de parcare spate laterali, 2 suport, cablaj, unitate de 2.0 senzori de abs spate specializati si mai ales modul de ABS /esp care sa stie de pla 2.0

Trebuie toate facute ca si-n postul de mai jos?

De pe pagina colegului iobau998:

Update:

in cele din urma am decis sa mai fac un retrofit si anume pla 2.0 cu OPS 360 grade.

ce presupune ca piese (avand in vedere ce dotari am acum pe masina):

1. Schimbat pompa ABS cu cea de B7 si calculator frana de mana cu cel de B7.

2. Plus 2 senzori parcare bara spate

3. Schimbat unitate pla 1.5 cu cea 2.0 plus senzorii Abs puntea spate cu cei de B7.

Sunt la pasul 1. Montez abs si calc epb. 

Am resoftat gateway la 7n0...aj, cel care suporta 360 ops.

va trebui sa resoftez si radarul de acc, ca sa devina 3aa.

norocul este ca gateway si radar acc au acelasi hardware si poti merge pe resoftat.  Resoftarea am facut-o singur cu odis-e.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca si costuri la cat ar ajunge? Cineva care a trecut de la Pla1 la Pla2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai pompa de abs este 200-250 eur

Unitatea de senzori si aia maxim 80-100 eur

Calc de frana de mana (pt ca schimbi abs ul) si ala100 eur

Daca schimbi calc de frana de mana treb sa schimbi butonul de frana de mana, de aici consola centrala.

Plus senzorii suplimentari, si senzori abs

plus manopera care nu e putin (schimbat pompa, dat gauri in bara, softari.. Etc).

Te sare de 1500 eur cu capul gol.

ideea este ca se poate fara probleme face.

Am citit si eu postarile lui iobau998, omul respectiv a luat o pe etape, dupa cum se vede acolo, pana a ajuns unde a ajuns.

Modificat de Yogurd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca pentru PLA 2.0, pt passat cc din 2011, daca pompa de abs suporta (si cred ca da) imi trebuie doar modulul si inca 4 senzori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am. Merci!

Address 03: ABS Brakes        Labels: 3AA-614-109.clb
   Part No SW: 3AA 614 109 Q    HW: 3AA 614 109 Q
   Component: J104   C2 450M VE0E 0011  
   Revision: --H07---    Serial number: 00000003843668

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am Pla 1, pompa de abs e cea 3aa sau doar la modele noi s-a montat asa ceva?, 1500 de euro destul mult oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu stiu daca e aria corecta unde postez, insa stie cineva daca portierele de pe CC facelift (358) se potrivesc pe CC ul vechi (357) ?

 

Dar aripile fata?

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portierele sigur se potrivesc. Aripile fata nu sunt sigur, dar tind sa cred ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am mai inteles la altii, aripile s ar potrivi.. sper ca si la balamale. Aripile cica nu se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut retrofit (vreo 3) la Passat CC - la CC - tot - fata, spate, plus interior - m-am ocupat de partea electrica, codari, etc - merge tot.

Parca imi aduc aminte ca aripile fata se potrivesc - nu le-a schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Retrofit [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!