Jump to content

Retrofit [Passat CC]


yrynel
 Share

Postare recomandată

Ce vezi tu OEM in taieturile si lipiturile alea???Nicivorba.....

Butoanele de care zic eu sunt chiar finutze decat crezi....asa cu putin crom ca si manerele usilor....:))),dar nu stiu daca mai trebuie vreun modul ceva...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca faci instalatia originala, trebuie modul incalzire. Dar, butoanele alea nu cred sa functioneze cu modulul original.

Si eu recomand tot varianta originala, decat sa decupezi usi, tragi cablaj in usa... nu iese cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, citind topicul am descoperit lucruri noi, dar mai am o nelamurire am un CC facelift 2013 cu senzori de monitorizare presiune pneuri si nu stiu unde pot vedea in meniu presiunea din fiecare roata. Gasesc doar optiunea sa le memorez presiunea din ele si atata altceva nu imi mai arata. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ai. Are TPMS via senzori ABS, nu ai senzori de presiune pe fiecare roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa ok cred ca am inteles, am doar prima varianta de monitorizare presiune pneuri, (mai low cost) deci daca imi cumpar roti de iarna nu imi trebuie cu senzor pe fiecare roata.

multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu trebuie. Dupa inlocuirea rotilor, doar memorare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si varianta mai rara, cum am eu, cu senzori in roti, ce functioneaza prin modulul de confort, dar nu apar in meniu. Banuiesc ca este din cauza ca nu face diferenta dintre roti, in VCDS apar presiunile, dar se numesc Wheel 1, 2, 3, 4, indiferent cum le sucesti.

Si eu sunt tentat sa fac retrofitul la cel nou, dar ma enerveaza ca trebuie si alt CAN (probabil si alte instrumente) pt ca merge pe pinii de extensie, iar asta provoaca cu totul alte modificari complicate.

On 10/28/2018 at 10:50 PM, Crawest said:

Ce vezi tu OEM in taieturile si lipiturile alea???Nicivorba.....

Link-ul este pentru o Skoda, evident ca nu asta iti recomandam, ci sa vezi codurile pentru piesele ce iti trebuie, pe CC exista OEM incalzire pe bancheta iar plasticele alea s-ar potrivi perfect in spatele cotierei tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 17.12.2017 at 22:27, seanjohnn a scris:

Care ar fi costurile estimative pentru acest retrofit, eu am Vers1 pe masina un passat cc din 2009, am citit pe forum dar nu am gasit exact denumirea pieselor?

Si de la PLA 1 la PLA 2 e greu de facut trecerea?

2 senzori de parcare spate laterali, 2 suport, cablaj, unitate de 2.0 senzori de abs spate specializati si mai ales modul de ABS /esp care sa stie de pla 2.0

Trebuie toate facute ca si-n postul de mai jos?

De pe pagina colegului iobau998:

Update:

in cele din urma am decis sa mai fac un retrofit si anume pla 2.0 cu OPS 360 grade.

ce presupune ca piese (avand in vedere ce dotari am acum pe masina):

1. Schimbat pompa ABS cu cea de B7 si calculator frana de mana cu cel de B7.

2. Plus 2 senzori parcare bara spate

3. Schimbat unitate pla 1.5 cu cea 2.0 plus senzorii Abs puntea spate cu cei de B7.

Sunt la pasul 1. Montez abs si calc epb. 

Am resoftat gateway la 7n0...aj, cel care suporta 360 ops.

va trebui sa resoftez si radarul de acc, ca sa devina 3aa.

norocul este ca gateway si radar acc au acelasi hardware si poti merge pe resoftat.  Resoftarea am facut-o singur cu odis-e.

 

 

Revin cu doua intrebari: Are cineva codul la piesele necesare (pompa abs in special)? Trebuie schimbata si consola centrala cu cea de facelift 2011. Eu am sistemul cu 10 senzori , 6 fata + 4 spate. Pla 1 sau Pla 1.5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un vw cc 2012 si vreau sa instalez acc pe el. Am gasit pe net codurile pieselor necesare dar pentru passat b7 si as vrea sa-mi confirmati daca sunt ok si se potrivesc si pentru cc.

Pompa ABS cu unu din codurile acestea 3AA614109 BC, BB, AA, T, BJ, AN, AM, BS, E, D, Q, AE, AJ, BL, AS, AR, BN - in prezent am cu codul AF.
Radar ACC 3AA907567A sau 3AA907567 
Cablaj 3C0971206A
Sigla VW 3D0853601F JZA

Coloana manete cu ACC 3C9953501BG 
Mufa pt cablaj 6X0973815

Totodata vreau sa intreb daca se poate face upgade la pompa mea abs fara a mai fi necesar s-o inlocuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate upgrade la pompa ta

5 hours ago, seanjohnn said:

Revin cu doua intrebari: Are cineva codul la piesele necesare (pompa abs in special)? Trebuie schimbata si consola centrala cu cea de facelift 2011. Eu am sistemul cu 10 senzori , 6 fata + 4 spate. Pla 1 sau Pla 1.5?

Pt pla 2.0 trebuie abs de b7. De aici rezult: epb de b7, consola centrala de facelift, senzori abs spate de b7, 2 senzori laterali in spate si unitate pla 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea renteaza , am si kessy, trebuie alta consola, sare de 1000 euro investitia, ma gandeam ca daca am ACC front si lane assist nu ar fi trebuit schimbata pompa.

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote! Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca merge instalat plug & play volanul r-line de pe passat b8 sau de pe golf 7 pe CC-ul facelift?

Vad ca volanele astea noi au butoanele de cruise control integrate... se pot coda sa fie utilizate in locul manetei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Edy_77 said:

se pot coda sa fie utilizate in locul manetei?

Nu, nu se pot coda. Se poate instala un modul home made, care sa facă funcțional - full - un volan de B8 cu tempomat, pe cc, B6, Golf 5, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant modelul de volan postat de @Andrei_72... are tot 12 butoane, ca al meu, dar vad ca lipsesc din partea stanga comenzile pentru "up" si "down".

@F l o r i n cel din poza de mai sus vad ca este pus pe un b7 sau CC, asa ceva ar merge plug and play?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge montat, am montat, doar asa cum ți-am scris mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare

caut duze spalator parbriz incalzite tip perdea doar perdea.

acum am cu 3 jeturi care se tot deregleaza de la spalatorie vap.

unde gasesc asa ceva oem cu incalzire ?

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca merg cele de tiguan, vizual par identice.

La cele de audi cu perdea+jet, le-am reglat o singura data la montaj si nu am avut probleme cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snapisrl

Codurile OEM pentru duze sunt urmatoarele:

Duza1: 4G0 955 987A / 4G0955987A
Duza2: 4G0 955 988A / 4G0955988A

Modificat de Manuel N.
poti trimite pe PM alte detalii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bubule astea sunt doar cu jet perdea ???

se portrivesc pe cc meu ?

merci tare mult man ...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se potrivesc pe CC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, o intrebare.

Se poate face retrofit de la scaune fara memorie la scaune full electric cu memorie? 

Stiu ca poti schimba  scaunele complet, dar ma refer fara sa schimbi scaunele, gen sa adaugi functionalitatea la scaunele existente.

 

 

 

scaune cu memorie.JPG

scaune fara memorie.JPG

Modificat de chrys1989
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai nevoie de calculator/modul aflat sub scaun, cablaje, tras firele de can, codare. etc - asta daca ale tale sunt full electrice fara memorii.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt exact ca in poza 2, semi electrice, si as vrea sa le fac full cu memorie.

Poti estima un cost in jurul ce sumei s-ar ajunge toata treaba, sa stiu daca merita.

Multumesc frumos pt raspuns.

Modificat de chrys1989
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu - daca le cumperi noi, fabulos de mult - dezembrari, sa ai noroc sa le cumperi fara scaun....sau scaun distrus, dupa care sa iei ce iti trebuie. Iti trebuie si scheletul scaunului complet, avand in vedere ca difera.... tu ai doar spatar reglabil electric + lombar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Retrofit [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!