Jump to content

Retrofit [Passat CC]


yrynel
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

nu, se folosesc vechile cabluri, se adapteaza. Convertorul era pt camera low, nu high

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, te rog ajuta-ma cu un link sau mai multe detalii, ca sa ma documentez pana ce imi vine navigatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, 01-YNU said:

Va rog sa ma ajutati, doresc sa achizitionez o unitate MIB 2 sa o pun pe CC-ul meu din 2013 (momentan am un RNS315) si as vrea sa stiu ce mufa adaptoare imi trebuie pentru camera spate OEM, este modelul highline cu acele linii care se curbeaza.

Ca sa pastrezi camera cu toate functiile ei (liniile de ghidaj) iti trebuie un convertor RGB to AV CVBS

 

LE cum ar fi acesta https://www.aliexpress.com/item/32749913857.html

Modificat de teh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, F l o r i n said:

nu, se folosesc vechile cabluri, se adapteaza. Convertorul era pt camera low, nu high

deci sa inteleg ca a mea nu are convertor pentru este high...nu stiu ce credeam ca eu ca toate au acel convertor, indiferent ca este high sau low

 

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu sunt cam in ceata, deci asta am eu pe masina in acest moment.

IMG_0250.JPG

IMG_0251.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera ta transmite in AV, modulul de camera transforma in RGB si baga liniile de ghidaj. daca vrei sa pastrezi liniile mai pui un convertor RGB to AV ca sa intre semnalul in MIB.

daca nu vrei liniile, atunci cel mai simplu e ca de la camera ta sa duci un cablu pana la intrarea in MIB sau sa folosesti cablul existent si sa-i pui alte mufe, dar eu as trage unalt cablu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
1 hour ago, 01-YNU said:

deci sa inteleg ca a mea nu are convertor pentru este high...nu stiu ce credeam ca eu ca toate au acel convertor, indiferent ca este high sau low

 

Ala e modul camera highline. Convertorul este o chinezarie....care face altceva 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu stiu daca a mai fost intrebata treaba asta, dar oare este vreo solutie pt a monta un display digital la CC.

Stiu ca majoritatea masinilor care sunt cu display digital sunt pe platforma MQB, dar versiunea americana de Passat este inca pe platforma PQ46 ca si CC-urile si are cockpit digital, asta imi da inca o speranta ca s-ar putea face ceva si pt CC-uri.

Prin cautarile mele am gasit momentan doar varianta OEM care nu merge la CC.

Dar in acelasi timp am gasit varianta chinezeasca care ia placa de baza de la ceasurile analog si o pun intr-un display digital facut de ei si ii plug and play din cate am citit si vazut. Partea proasta ii ca nu am gasit sa fie si pt CC-uri, am intrebat un chinez si o zis ca poate o sa fie o solutie peste cateva luni.

Dar as vrea sa stiu daca mai stie cineva de alte variante sau soluti.

Atasez videoul si link catre solutia chinezeasca.

video

Cockpit digital pe Aliexpress

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Se lucrează la acesta varianta,  de catre chinezoi.....bine, nu se compara cu cele de MQB originale, din punct de vedere al graficii, calitatii, etc. Dar pt moment, alta solutie nu o sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare,

Aveti idee daca pompa de ABS cu respectivul cod 3AA614109BK suporta ACC ? sau trebuie inlocuita? sau resoftata? Si ce anume presupune resoftarea? trebuie demontata pompa fizic de pe masina  sa fie resoftata?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate resofta si pe masina, dar nu e cea mai ok varianta. 

Facuta cum trebuie,  se demonteaza si se modifica. 

Se poate demonta partea electronica fara demontarea pompei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Doresc și eu sa fac retrofit de la pla 1.5 la pla 2.0 la un Passat cc din 2009 .Am găsit pompa ABS de b7 cod 3aa... AG , întrebarea mea ar fi este compatibila cu Acc? Dacă trec la pompa ABS 3aa trebuie sa schimb și ochiul cu unu 3aa sau se “pupa” pompa ABS de b7 cu ochiul meu 3c ? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ochi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radarul acc îl am cu 3c0 la fel și ABS -ul , dacă trec la ABS 3aa trebuie sa schimb și radarul ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

As vrea sa mut bateria din compartimentul motor in portbagaj ca și cum e la 3.6 benzina pentru că din neatentie am cumpărat o baterie mai lunga de 353mm și cu ocazia asta am zis sa o fac și sa schimb ulterior cutia filtrului de aer  cu un intake custom cum e la r32/3.6

Am găsit de vânzare suportul de siguranțe, suportul de baterie, capitonajul și ceva cabluri.

 Știți cumva de ce as mai avea nevoie? Și pe unde ar fi de tras cablurile?

Screenshot_20200706-113623.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, din motivul tau, nu as face aceasta modificare. In timp, sunt probleme la aceste cabluri, deci mai multa bataie de cap o sa fie, decat sa cumperi alta baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Imi puteti spune va rog daca retrofitul la auto hold pt un passat CC 2011 care nu are aceasta functie este accesibil si simplu de facut ? " am auzit " ca s`ar putea doar cu cumparare buton + cablu + activare, similar cu montarea pilotului automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, buton, jos consola centrala, conectare in calc frana de mana, activare si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare ! Este cineva care a facut retrofitul la faruri cu xenon oem si are posibilitatea de a explica cum se poate face ? Tin sa precizez ca am deja farurile cu ballast , centralina de afs , senzorul de nivel si cablurile adaptoare . Practic ce ma intereseaza mai mult e cum trebuie legate cablurile de la centralina afs cu masina ..nu am gasit instructiuni pe nicaieri 😥

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instrucțiuni....mai greu. Tutoriale, poate găsești. Da, am facut de multe ori acest tip de retrofit, la multe VAG URI. 

 

Daca o sa dai detalii despre ce an este masina ta, o sa iti scot mâine diagramele, pt a face montajul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineața. La masina mea (vw cc an 2014) am interior din material textil cu reglaj electric la șofer. As dori sa schimb interiorul cu unul din piele. Am găsit la un preț foarte bun interior din piele adus din UK cu reglaj electric doar pe scaunul din dreapta. Se poate monta? Ma poate ajuta cineva contra cost? Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta. Cel mai usor e sa ramana asa si se face electric cel din dreapta. Daca vrei si la sofer, se complica lucrarea, avand in vedere ca trebuie desfacute scaunele, jos tapițeriile, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.02.2021 at 18:46, F l o r i n a scris:

Instrucțiuni....mai greu. Tutoriale, poate găsești. Da, am facut de multe ori acest tip de retrofit, la multe VAG URI. 

 

Daca o sa dai detalii despre ce an este masina ta, o sa iti scot mâine diagramele, pt a face montajul 

Luna a 11 2008 ..e chiar prima serie de cc apărută 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Imi puteți spune daca interiorul de pe vw b7   sedan se potriveste pe vw cc facelift 2013

(Cu tot cu fețe de usi)

Mulțumesc si o seara faină!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!