Jump to content

Retrofit [Passat CC]


yrynel
 Share

Postare recomandată

Vali vezi ca este ceva topic dedicat . Totul depinde de ce pretentii ai de la un astfel de aparat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Vali , o perioada am cautat si eu acest model de navigatie cu sistem android dar m-am lasat pagubas deoarece am umblat pe cateva inclusiv pe modelul pe care tu l-ai postat mai sus si calitatea este foarte proasta . Se blocheaza , calitatea sunetului este mai proasta decat cu un rcd510 spre exemplu . 

Acum ma tot informez despre un RCD330 . Nu pot sa-mi dau seama daca este ceva mai bun sau mai prost decat RNS315 . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! A schimbat cineva duzele de la parbriz? Nu imi plac cum stropesc (3 jeturi), as vrea sa imi pun daca este posibil din acelea care stropesc tip perdea .un cod , pret etc 

Multumec

 

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pot schimba, verifica intai daca le ai si incalzite (au o mufa suplimentara), ca sa stii ce sa cumperi.

Se potrivesc de la foarte multe masini (Passat B6, B7, Skoda.. etc) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc

O sa ma uit astazi sa depistez mufa,se potrivesc si de la golf 6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, da.

Coduri piesa:
5M0 955 986 C/A
5M0 955 986 9B9
1T0 955 986 9B9
2KD 955 986

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! La cc nu se poate pune ornamentul acesta de la bara ?

IMAG2456.jpg.fd1ed85b36dc0caa6df9b79375a398f5.jpg

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In niciun caz, evident. Nu se potriveste. E o fusta - cea negru lucios, pe care sunt aplicate cele 3 ornamente cromate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai repede ii pui o evacuare cu tipsuri frumoase decat ornamentul ala "wannabe evacuare fake" .. :D  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 12.09.2017 at 8:52 PM, bubu182 said:

Din ce stiu eu, da.

Coduri piesa:
5M0 955 986 C/A
5M0 955 986 9B9
1T0 955 986 9B9
2KD 955 986

Cum se demonteaza cele vechi ? Vreau sa trec si eu la cele perdea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la un VW CC 2014 se poate face retrofit cu incalzirea in scaune , as vrea chiar si pe bancheta din spate daca este posibil  .

 Ce trebuie sa caut si care ar fi gradul de dificultate al montarii instalatiei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face. Eu personal caut scaune fata cu incalzire ca sa ma apuc de treaba . 

De asemenea, cablajul il iau gata facut de pe aliexpress . Pot sa il fac si eu, dar prefer sa il iau gata facut .

Gradul de dificultate este mediu spre greu. Iti trebuie ELSA si ceva cunostinte de electrica. 

Bafta.

PS1: Eu am cc1, 2012 cu bcm. Deci instalatia in teorie ar trebui sa fie cam la fel daca nu chiar identica cu a ta.

PS2: Iti trebuie: scaune sau rezistente de incalzire, modulele de sub scaune, cablaj, panou de clima cu incalzire in scaune si programare

 

Modificat de mari-rds
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare! Sunt posesor al unui passat cc 2012 . Masina este "full" mai putin camera de asistenta frontala si cea de mers înapoi... ma intereseaza daca pot pune cele 2 camere , ce implica asta si cam la ce pret . Masina are acc, parcarea automata si asistenta pentru faza lungă/scurtă automat +încălzirea in parbriz. Tin sa mentionez ca locuiesc in Germania momentan si am foarte putine cunostinte despre masini si noile tehnologi.

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@r0c0sty Din pacate, nu se poate monta camera de la Lane / Sign / Light Assist in parallel cu parbriz incalzit. Are ceva de a face cu faptul ca respectiva camera functioneaza pe baza de infrarosu, iar incalzirea electrica in parbriz "o orbeste".

Legat de camera de marsarier (RVC), se poate monta camera Low Line de pe Golf 6, model care nu are linii de ghidaj, dar care neavand modul separat, este mai ieftina si mai usor de instalat sau cea care vine OEM, in speta, High Line, care are si modul separat pentru liniile de ghidaj, dar care vine si cu un pret "premium". Camera se gaseste in jurul a 2-250,-euro, modulul este undeva la 150,-euro, iar cablajele in jurul a 50-100,-euro. La pretul acesta se adauga evident manopera si codarea. Ca montaj, se inlocuieste sigla de pe haion cu cea care contine camera, se da gaura pentru scurgere in care se monteaza un tub de cauciuc ce vine de la camera si se trag cablajele de la unitatea multimedia din bord pana in portbagaj unde este instalat modulul si apoi pana pe haion catre sigla/camera.

Trebuie, totusi, intai sa verifici daca unitatea multimedia pe care o ai instalata are mufa pentru camera in spate (adica in bord), altfel, trebuie schimbata si unitatea cu una care are si poate sustine aceasta functie.

Sper ca ti-am fost de ajutor. Multa bafta la retrofit-uri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.02.2017 at 6:07 PM, mona said:

De montat se poate 100%. Inclusiv aici pe forum a facut cineva retrofit la VIp pe un passat cc.

referitor la intrebarea ta: VIP vine ca o subcomponenta a centralei de confort (ca si alarma de ex). Problema este ca, chiar daca ea apare ca "VIP n. Mounted" ceea ce inseamna ca nu este montat senzorul, nu inseamna obligatoriu ca centrala stie aceasta functie. 

Deci, exista 2 variante: 1. Gasesti o centrala second care a avut din fabrica asa ceva. 2. Instalezi senzorul, codezi si vedem atunci. Daca nu se activeaza trebuie resoftata unitatea cu dataset pt VIP. Gasesti in aria de servicii persoane care au scule.

repet, merge 100% sa faci acest retrofit

Salutare, detin un B6 2009 can N si keyless.

Am urmarit discutiile de pe acest forum si am incercat cu ajutorul unui coleg de pe forum sa imi montez "eazy open" dar nu a mers pe centrala mea.

Pun o poza cu centrala mea de confort din spatele torpedoului dar si un scan cu speranta ca imi puteti spune daca se poate face update. :Driver:

 

Stima!

20171025_154514.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, lambda_dryver said:

@r0c0sty Din pacate, nu se poate monta camera de la Lane / Sign / Light Assist in parallel cu parbriz incalzit. Are ceva de a face cu faptul ca respectiva camera functioneaza pe baza de infrarosu, iar incalzirea electrica in parbriz "o orbeste".

https://www.motor-talk.de/blogs/shanny/lane-assist-fuer-passat-b6-3c-cc-laneassist-la-t3898308.html

Cica s-ar putea (cu una din versiunile de parbriz din link)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, @lambda_dryver nu stiu cum e la CC dar la Passat eu am si camera line assist si parbriz incalzit. Ce-i drept nu este incalzire cu rezistente vizibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe generatia B7-B8 au introdus parbrizul incalzit cu tehnologie prin infrarosu si fara fire care poate functiona impreuna cu Lane Assist. Probabil difera si camera de LA/SA care permite asta.

La lansare, cel putin, nu se putea comanda sau face retrofit aceasta configuratie. Din linkul postat de @C Z R, se pare ca se poate :). Daca se incumeta careva, postati aici ce piese ati folosit si ce presupune montajul. Cred ca ar prezenta interes pentru mai multe persoane! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 15 ore, Jorjel a scris:

@mihai p

Ai butonul incercuit cu rosu din poza de mai jos sau doar pe cel cu verde?

clima.jpg

Eu il am pe cel rosu... cel mai sigur la anul incerc sa schimb parbrizul pana atunci ma ocup de restul pieselor . 

PS. După finalizarea unui astfel de retrofit cu assist lane . Beneficiez si de funcția care tine banda (virează singura) sau te repozitioneaza pe banda in cazul unei depășiri in momentul in care o masina este paralel cu tine? Sau mai trebuie ceva in + ? 

Modificat de r0c0sty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lane Assist este functia care mentine masina pe banda sa, fie in mod Activ (vireaza si opune rezistenta in directie - la masinile cu servodirectie electrica) fie Pasiv (doar avertizeaza, piuie, afiseaza pe display - la masinile cu servodirectie electro-hidraulica). In cazul Passat-ului, Golf-ului etc. vorbim de varianta Activa.

Sistemul la care faci tu referire pentru monitorizarea unghiului mort este Side Assist, care detecteaza masini aflate in parallel sau in imediata vecinatate si aprinde niste leduri dedicate pentru avertizare, amplasate pe oglinzile laterale.

Daca masina este dotata cu ambele sisteme, adica Lane Assist + Side Assist = Side Assist Plus, sistem care, pe langa functiile sistemelor individuale, in cazul in care doresti sa schimbi banda si o masina se afla in parallel/unghiul mort, atunci te forteaza/repozitioneaza/repliaza inapoi pe banda ta pentru a evita o coliziune.

Stric ca raspuns la intrebarea ta: DA, mai este necesara instalarea completa a inca unui sistem de siguranta (Side Assist) ce presupune alte componente precum radare in bara spate cu suportii aferenti, cablaje, unitate de control, oglinzi ce contin ledurile de avertizare si alta centrala de confort care sa stie de aceasta functie si sa poate fi codata.

 

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus cineva pe CC oglinda frameless? Ceva din seria 3G0857511XX?

A mea nu prea se mai dim-uieste, nu stiu de ce, plus ca as vrea si camera noua cu sign assist si HBA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Edy_77 changed the title to Retrofit [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!