Jump to content

Retrofit [Passat CC]


yrynel
 Share

Postare recomandată

Initial am incercat sa fac trimurile fara lumina cu fir luminiscent. Nu ai cum, iese o mizerie.

asa ca am cumparat trimurile cu lumina si am schimbat doar ledul din cap cu fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, iobau998 said:

Initial am incercat sa fac trimurile fara lumina cu fir luminiscent. Nu ai cum, iese o mizerie.

asa ca am cumparat trimurile cu lumina si am schimbat doar ledul din cap cu fir.

Deci tu acum ai trimuri oem cu lumina? Sau ai reusit sa folosesti acel fir luminiscent in spatele trimurilor stock? 

 

Aceeasi idee cu lumina full rosie o vreau si eu.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimuri OEM cu lumina. Doar ca am schimbat ledul din capul baghetei se plastic cu fir. (Cand o sa iti vina o sa iti dai seama despre ce vorbesc).

pe cele stock fara lumina din pct meu de vedere este f f greu sa le faci. Sa decupezi in ele, o mizerie, probabil iese o tampenie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.. multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegii. Pentru montat lumini sub scaune la un Cc 2011 in Galati avem vreun membru care se pricepe ? Instalatia o am deja. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Daca e similar ca la golf 6 probabil trebuie legate de firele deja existente pentru iluminatul la picioare din fata. 

Am presupun ca ai iluminat la picioare in fata ca nimeni nu isi ia iluminat sub scaune ( adica in spate ) daca nu are deja in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am deloc iluminare.am montat instalatia , foarte greu sub scaune in spate.... Cum leg acum instalatia la centrala de lumini? Trebuie si codata?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Pentru incalzire in scaunele fata, cam ce trebuie pt upgrade, daca masina nu are din fabrica? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistentele din perne, cablajul si unitatea de climatronic care sa stie de scaune incalzite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci trebuie cumparata doar rezistenta din perna, nu tot scaunul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa cumperi si scaunul, dar in mod cert va fi mai scump retrofit-ul. Vb cu @Al Bundy sau cu @F l o r i n ptr pret manopera. rezistentele le gasesti la colegi in Aria comerciala.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/27/2016 at 1:48 PM, F l o r i n said:

Cristy

1. Un BCM care sa suporte proiectoare - trebuie sa faci o scanare sa vedem codul BCM-ului tau, sa iti zic daca suporta sau nu

2. lampi cu proiectoare

3. buton cu pozitia de proiectoare

4. confectionare cablaj de la buton la BCM si de la BCM la proiectoare

Salut,

BCM-ul de pe masina e 3AA937087J.Suporta proiectoare sau trebuie cumparat altul?

Multumesc.

 

Modificat de cristy 9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

BCM-ul de pe masina suporta proiectoare(am verificat daca exista pinul 25 pe conectorii A si C),am cumparat toate piesele necesare dar nu stiu la ce pini sa ma leg cu firul ce duce de la comutatorul de lumini la BCM.Ma poate ajuta cineva?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai sa verific in Elsa ca nu gasesc ceva....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 03.08.2016 at 0:58 PM, iobau998 said:

Daca ai vers D nu mai trebuie update. Doar cateva calibrari mai ..... speciale.

Daca ai vers A sau B trebuie. De 3aa...C nu stiu.

Toate aceste camere au aceeasi parte hdd, doar soft difera.

Din 01.2011 pana in 10.2011 au aparut 4 versiuni de camere, deci vw si-a dat seama cumva ca  dat-o in bara. Vers D a aparut in 10.2011 si este ultima pana la 3Q...

 

Sursa de unde am calibrarile mi-a demonstrat ca merge, insa eu tot timpul am un pic de "indoiala" in buzunar. In momentul in care finalizez la mine si va merge ok voi posta ce trebuie facut.

Salut iobau998,

 

ai reușit ceva cu Sign Assist-ul ?

 

Eu am instalat din fabrică

Address A5: Frt Sens. Drv. Assist (R242)       Labels: 3AA-980-654.clb
   Part No SW: 3AA 980 654 D    HW: 3AA 980 654 A

 

Poți să ne dai mai multe detalii cu privire la ”calibrările... mai speciale” ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara am o problema. Am cumparat un kit Pla 2.0 pentru Passat-ul meu B7 2013. In acest dotarile masini montate de fabrica sunt, FrontAssist, ACC sezori de parcare fata spate vroiam si optiunea de pla 2.0. Dar am probleme am facut gaurie (miscare proasta din partea mea), am tras firele de la senzori din spate, dar la cei din fata nu am gasit mufa poate imi spune  si mie  cineva unde este, am schimbat modulul cu cel dat de chinezoi. Am pus vcdsul pe masina si am masina plina de errori de comunicare in special plus 2 errori de la senzori din fata de park assist ca nu sunt conectati(ca nu am gasit mufa). Dar modulul chinezoiului se poate coda doar Audi n u am pe nicaieri VW. cine ma poate ajuta. Exceptand errorile de la radio deoarece am schimbat radioul cu unul cu android de la chinezoi(si daca are cineva o idee cum pot folosii in continuare bluetooth de fabrica cu unitatea de la chinezoi as fi fericit) si exceptand eroare intermitenta care o am pe climatronic la un motoras restul errorilor au aparut dupa ce am pus senzori de parcare.

Am codat in steer assist, la park assist si am pus 1  (pentru PLA 2) in can am bifat si functia de park assist dar am eroare acum de com unicare cu modulul. si o gramada de prosti de genul. A si men tionez ca acum nu mai merg deloc senzori am doar un bipuit lung cand apas pe buton si nu mai functioneaza autohold-ul. am atasat logul de la auto scan. sunt dispus sa vin  si la cineva sa ma AJUTE. HEEEELP!!!

Va multumes!

Log-PH-25-PYX-WVWZZZ3CZDE083825-222930km-138522mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea cu 4H0 nu e buna. Se poate rescrie SW cu unul pentru unitatile 3AA 919 47S L/S (astea sunt pentru Passat B7)

Cand spui "ca nu am gasit mufa" te referi la faptul ca nu stii unde sa conectezi cablurile de semnal care vin de la senzorii PLA fata la unitatea PLA? Daca asta e:

- senzor fata stanga pin 2 la pin 9 din mufa T12 (cea din mijloc)

- senzor fata dreapta pin 2 la pin pin 10 din mufa T12 (cea din mijloc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/14/2016 at 11:25 PM, cristy 9 said:

Salut,

 

BCM-ul de pe masina suporta proiectoare(am verificat daca exista pinul 25 pe conectorii A si C),am cumparat toate piesele necesare dar nu stiu la ce pini sa ma leg cu firul ce duce de la comutatorul de lumini la BCM.Ma poate ajuta cineva?

 

Multumesc.

Am gasit unde se leaga firul intre BCM si comutatorul de lumini si anume : la comutator pinul 5 iar la BCM conector A pinul 21.Am postat cu gandul ca va fi de ajutor cuiva pe viitor.

Drumuri bune sa aveti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Hayate said:

Unitatea cu 4H0 nu e buna. Se poate rescrie SW cu unul pentru unitatile 3AA 919 47S L/S (astea sunt pentru Passat B7)

Cand spui "ca nu am gasit mufa" te referi la faptul ca nu stii unde sa conectezi cablurile de semnal care vin de la senzorii PLA fata la unitatea PLA? Daca asta e:

- senzor fata stanga pin 2 la pin 9 din mufa T12 (cea din mijloc)

- senzor fata dreapta pin 2 la pin pin 10 din mufa T12 (cea din mijloc)

Salut, multumsc pentru raspuns, in primul ran d nu stiu cum se rescrie acea unitate, eu am un vcds clona. si pen tru mufa eu am cumparat un kit de la chinezoi care are o mufa adaptoare cred ca pentru curent la s enzori si care mai are inca doua fire care trebui bagate in mufa  de pe masina. mufa este ceva de genul acela facut cu rosu o  sa ajung la m asina si o sa fac poze acolo.si in afara de rescris mai trebui sa fac cev a?

https://www.aliexpress.com/item/Intelligent-Parking-Assist-Park-Assist-PLA-2-0-For-VW-Passat-B7-CC-3AA-919/32754620623.html?spm=2114.30010308.3.1.xN9VaC&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10000009_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10037_10054_10033_10059_10032_10099_10078_10079_10077_427_426_10103_10073_10102_10096_10052_10107_10050_10106_10051-10033,searchweb201603_1,afswitch_2_afChannel&btsid=c499e801-e2a8-44d1-92bd-9f0c9abf4ddb

HTB1Q_d3NVXXXXcsapXXq6xXFXXXP.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit mufa pentru senzori din fata era la chioreni. Asa ca senzori frontali sumt conectati. Acum cine ma poate ajuta cu rescriere modulului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/28/2016 at 11:24 PM, Hayate said:

Unitatea cu 4H0 nu e buna. Se poate rescrie SW cu unul pentru unitatile 3AA 919 47S L/S (astea sunt pentru Passat B7)

Cand spui "ca nu am gasit mufa" te referi la faptul ca nu stii unde sa conectezi cablurile de semnal care vin de la senzorii PLA fata la unitatea PLA? Daca asta e:

- senzor fata stanga pin 2 la pin 9 din mufa T12 (cea din mijloc)

- senzor fata dreapta pin 2 la pin pin 10 din mufa T12 (cea din mijloc)

Dar am o problema pe modul scrie 3AA919475s si su. 4h0919475E. Deci unde este gresit? Sau ce comand acum ce cod cu L sau cu S?

IMG_20161230_124153.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit, am facut rost de modulul de parkassist 3AA919475L. L-am progamat pentru passat 365. dar tot nu este functional. am codat si in steer assist dar am o problema la modulul ABS(3AA 907 044 AG) habar nu am ce trebui sa adaug la ce am in momentul acesta. Am incercat cu +256 cum am gasit pe alte forumuri si nu merge, se face pom de craciun masina.

Ca dotari am (ACC, front assist, Auto hold, DSG, lane assist, mentinera benzi de mers dar nu am si side assist) as dori sa stiu ce trebui sa fac pentu PLA 2.0 si TMPS indirect.

Am montat acel modul si am destule erori inclusiv la front assist. Va rog daca se poate sa ma ajutati. Daca e poate sa imi spuna cineva pasi care trebuie urmati si unde trebui modificat, masina a avut inainte decat 8 senzori. Eu unde m-am jucat cu vcds-ul a fost la CAN, Park assist si steer assist.

Va multumesc. HEEEEELP

PLA 2.0.txt

Modificat de polyy88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze,daca nu postez unde trebuie,dar am o intrebare: oglinda exterioara de Scirocco se potriveste la Passat CC? Este aceeasi oglinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste, sistemul de prindere pe usa e diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Retrofit [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!