Jump to content

Golf 6 - 1.4TSI 160CP


codz
 Share

Postare recomandată

Craciun fericit tutoror.

Revin cu un aspect pe care l-am descorit astazi pe cand eram cu testerul pe masina. Masina la relantiu sta undeva la 640 - 680 rpm, in aceste conditii apar missfire-uri pe cilindrul 3. AM incercat sa o turez un pic peste 800 rpm-840 rpm si nu am m-ai avut nici un missfire,si trepidatiile motorului au disparut. Cum revin cu turatia joasa,problema revine. Astazi mi-am amintit ,dupa ce mi-am luat masina turometrul statea peste 800 de rotatii.... Stau si ma gandesc eu acum...nu cumva problema a fost mai demult,si respectiva care mi-a vandut masina, a mascat totul prin ridicarea rpm-ului? Aveti idee cum pot mari rpm-ul la relantii prin VCDS sau alta metoda? Mentonez de asemeni ca robinetu acela in bord si uneori epc-eul se aprind numai in momentul in care masina este la relantiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine tot la 680 sta si tot pe cilindrul 3 am missfire, nu cred ca asta e ceva anormal la tsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si de la bobine/fise ,la fsi la 75000 erau deja obosite si dadeau missfire..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta nu e normal,deoarece daca ruleaza la relantii,tremura ca naiba masina de asemeni uneori cand vreau sa o accelerez in sarcina trepideaza foarte urat masina, plus ca poate tu ai cateva ...dar la mine sunt apx 10missfire/sec Cat despre bujii, si bobine,le-am schimbat intre ele,daca ar fi fost vreo una bulita,s-ar fi mutat problema cu siguranta la celalalt cilindru

Modificat de adelix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la Auto Group Constanta, la o cautare a codului VIN mi-au gasit baieti ca masina avea in 2011 prin luna octombrie 150 000 km , 2 rechemari la service si 2 interventii la motor :(

Traim in Romania...trebuia sa ma fi asteptat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce estimator bun sunt:D

stai linistit nu km sunt problema, ci felul cum a fost reparata sau cum se va repara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai nr actual de km tercuti in contractul de vanzare-cumparare te poti duce cu ea inapoi la vanzator. Un avocat te poate invata cum sa ii scrii o scrisoare de prietenie celui care ti-a vandut masina.

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pacat ca exista personaje din acestea, desi ( o dau putin in offtopic) am prieteni ce aduc masini de dincolo, au mers la neamt acasa si km pe bord 190k in ecd miles tot atatia, cartea service tot atatia, a sunat tipul la vw si i s-a zis ca in februarie ultima intrare in service a fost la 225k ( tipul a mers prin iulie dupa masina ) , deci prietenul tau ce ti-a adus masina se poate sa fi luat teapa la randul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si mai bine: daca l-a tepuit neamtul, tb sa aiba pe contractul de vanzare-cumparare din germania nr de km actuali, caz in care vanzatorul de acolo poate sta pana la un an in parnaie.

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU neamtul da teapa, turcii sau arabii din parcurile auto de la ei, rar se mai gasesc masini bune si in Germania. Asta este viata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

acum ca a luat o cu km dati inpoi asta e nu are ce sa mai faca,trebuie sa afle care au fost interventiile la motor si cat de grave au fost ......sau cel mai sigur o vinde si ia alta......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cui o vinde? nu cumva devine tepar la randul lui, stiti voi- aia pe care ii blamati toti pe aici ca inseala lumea, dar pe urma veniti cu sfaturi dastea utile...

Nu te transorma in ceva ce detesti f tare.

Repara masina - in cel mai rau caz cumperi un motor functional - e in jur de 1000e bloc+chiulasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu mi-o cumpara nimeni la cum face motoru la relantii. Am duso in service la Skoda..astept sa vad ce imi zic baietii de acolo. Apoi probabil ca o sa o vand. Pacat de motorizare,imi placea la nebunie cum tragea. O sa imi iau un 1.6 mpi...ca stiu ca nu creaza probleme :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 mii euro,aceeasi culoare cu a ta :)) dsg,navigatie,senzori fata spate,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

cel mai tentant este sa iei un motor din dezmembrari

http://www.ebay.de/sch/i.html?_nkw=CAVD&_sacat=61277&Marke=VW&_dmpt=DE_Autoteile&_odkw=CAXA&_osacat=61277&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

uite de exemplu

rex si a luat la a lui un motor cu 40.000 km dar de 1.4 122cp si e multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ca a luat o cu km dati inpoi asta e nu are ce sa mai faca ...

sigur ca da. Ca nu exista legi in tara noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina efectiv impecabila,din toate punctele de vedere,chiar nu parea fugarita atata. Daca nu imi pica motorul,chiar nu ma interesa numarul de km. Azi m-au sunat cei de la Skoda, si urmatoarea operatiune..vor demonta chiulasa. O sa va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

cel mai bine dc reparatia depaseste 1500 eur la motorul actual ,mai bine mai pui inca 1500 eur deci(3000 eur in total) si iei un motor din dezmembrari care are mult mai putini km si apoi ai o masina pe care sa o tii mult si bine ........stiu ca sunt o gramada de banii,dar asta e.......citeam pe niste site-uri de prin australia si se pare ca la aceste motoare sunt probleme cu unul din cilindri fie 3 fie 4 care se pare ca fac joc mai mare in bloc si se ajunge pana acolo incat nu se mai poate face altceva decat inlocuirea blocului......

oricum mult noroc......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si crezi ca daca as lua un motor la mana a doua,nu se poate intampla la fel? Sper sa nu se lase cu schimbat motorul...ca-s trist :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

abuwz : ce legi? astia nu stiu cum sa ne mai fure deci.....oricum aici suntem off topic...

omul este suparat dai o caruta de banii(11.000) pentru care muncesti ceva si iei o masina de care nu te poti bucura.....

in romania daca te duci in targ f rar gasesti o masina cu un istoric curat si cu km originali,iar din afara nu mai zic......

Din afara ca sa iei o masina cat de cat sa fii sigura de ea fie o iei de la proprietar de acasa fie de la reprezentanta......

adelix te cred,dar poti gasi motoare bune,iar dc il iei cu km mai putini si cat de cat mai nou ,il ai asa cum il ingrijesti.....ulei bun,benzina buna etc. Eu nu zic ca este lege ce zic eu ,dar este o solutie de luat in considerare....mai sunt colegi pe forum care au trecut prin asa ceva.

unul este rex de la cluj care a terminat motorul lui si a gasit in afara unul cu 40.000 km (al lui avea 75000),si chiar era multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie chiar nu mi se pare normal un motor nemtesc,care pe vremuri tinea si 500 000 de km,chiar si 1 milion km ,am prieten cu un vechi passat, acum in perioada asta la peste 60 000 km ,in cazul meu 200 000 km sa te astepti sa schimbi motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi pare rau pt adelix.

si mai mult, daca m-as chinui eu sa strang 11000 euro pt q ma alege in final cu o masina masluita care nu merge cum trebuie as avea si mai multe motive sa o returnez sau sa rezolv problemele (vicii ascunse) pe banii vanzatorului. Asta daca tin intr-adevar la banii mei.

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!