Jump to content

App-Connect si VW Car-Net


hiro
 Share

Postare recomandată

On 7/16/2017 at 6:36 PM, mah2m2c said:

Pot fii conectate impreuna ex. Esti conectat cu android prin USB si in acelasi timp te conectezi pe bluetooth pe iphone si îți vor aparea de exemplu agenda tel din iphone cu numele acestuia si agenda androidului cu numele lui, o sa vezi ca pe ecranul BT va aparea sa selectezi pe care vrei fara sa deconectezi androidul. Maine fac un filmulet si am Sal postez. Nu prea ma pricep la explicații mai bine filmez.Navigatia masinii nu poate merge impreuna cu Waze! Ori una, ori alta!

Te rog sa faci filmulet daca nu ai pus :).

 

Modificat de misucatinas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor,

Am reusit sa conectez o tableta Samsung Galaxy Tab A-2016, Android 7, prin Android Auto, instalat dupa indicatiile lui Cris07-pag.4 din topic.

(Am incercat si cu un smartphone Lenovo Vibe P1, Android 6, insa fara succes; mesajul afisat este ca nu e compatibil cu App-Connect).

Functioneaza perfect navigatia Waze si Maps, muzica Google Play si, daca aveam SIM de voce, probabil ca si hands-free prin bluetooth.

Masina este un Golf VII-2017 cu optiune App-Connect si Car-Net.

Numai bine!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Revin cu intrebarea daca pot activa App Connect pe Radio CD Composition Media cu mentiunea ca unitatea infotainment nu are buton App si nici MirrorLink in meniu. 

Cod unitate: 3Q0035819C

Hardware: H41

Software: 0468

Codec media: 4101.0.0.0

Bluetooth version: C300

App - Connect: 4101.438.1.5

Radio DataBase Version: 1.9.4

USB Surfstick Version: 4101.438.1.4

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt posesorul unui Golf 7 ce are optiunea App connect. Am importat contactele din telefon dar nu se afiseaza si pozele asociate la persoanele din lista de contacte. Am ferificat formatul pozelor ca sa fie compatibil cu ce scrie in manual. Acesta este jpg, deci nu ar fi aceasta cauza. A mai intampinat cineva aceasta problema? Ce este de facut? Masina este produsa in mai 2018.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am pozele si cred ca nu este nimeni pe forum care sa aiba poza aferenta contactelor din meniul Phone (butonul aferent) chiar daca pe telefon are poza (eu am la unele contacte). Sincer nu mi-am batut asa mult capul ca oricum telefonul il conectez prin Android Auto si acolo apar pozele atunci cand initiez un apel. Jetta 2017

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat de ce nu se vad pozele pentru contactele din telefon.  Pe site-ul vw la compatibilitatea telefoanelor cu media composition de pe golf se poate vedea ca numai anumite telefoane pot transmite pozele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In T-Roc-ul meu sunt afisate pozele contactelor puse la favorite pentru apelare rapida in sectiunea Phone. Folosesc telefon cu sistem de operare iOS, iar  pozele afisate pe display-ul unitatii infotainment sunt asociate contactelor in cauza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine face si cat costa instalarea app connect pe un passat 2018? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activarea se face la reprezentanta si costa ~200 de euro. Nu stiu sa se poata face in alt mod...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am gasit intr-un meniu "ascuns" al Rado CD Composition Media de pe masina mea o lista cu coduri instalate si altele ce sunt suportate...Ma poate lamuri si pe mine cineva ce este cu aceste coduri si ce semnificatie au?

 

WhatsApp Image 2018-09-23 at 20.24.02 (2).jpeg

WhatsApp Image 2018-09-23 at 20.24.02 (1).jpeg

WhatsApp Image 2018-09-23 at 20.24.02.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva un Galaxy S9 plus sa ma ajute co configurarea Android auto? La mine nu merge neam, imi da eroare mereu cand conectez telefonul. Spune sa actualizez soft-ul radio-ului masinii insa habar nu am cum sa fac asta, iar masina abia am luat-o asa ca sper sa aiba printre ultimele soft-uri.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci fain Rave insa la selectarea Golfului apare doar Discover sau Discover Pro. Eu am Composition Media pe masina.

Ideea e ca si aplicatia Android Auto de pe telefon nu se deschide daca telefonul nu e conectat la masina, am incercat sa o reinstalez - tot degeaba. Am citit pe un forum ca nu e problema ca nu se deschide cu telefonul neconectat, asa ca am sperat sa mearga dupa ce il conectez. Teapa, tot nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca o varianta mai veche de Android Auto de pe apkmirror La mine se deschide cu telefonul neconectat. Am versiunea 3.5.683024 si am tot Composition Media

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat exact varianta ta si tot nu merge :( Cand conectez telefonul la radio imi da urmatorul mesaj: "Your car software didn't pass Android Auto security checks. Make sure the car's date and time are set correctly and that Google Play services have been updated". Am verificat ora si datab si sunt corecte. Google Play e la ultima versiune. Soft-ul masinii... habar n-am ce sa-i fac. Mentionez ca masina are 2 zile de cand e la mine...

Mai stiti ce altceva pot incerca?

Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest tip de nefunctionalitate este in general o problema ce se poate rezolva la dealer pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit! Am urmat instructiunile urmatoare (prima data am facut update-ul de Google Play urmand procedura), pentru cei care se vor lovi de aceasta problema.

Please try the following steps to resolve this issue:

1. Connect your phone to your car with a USB cable first - do not open the Android Auto app on your phone first.

2. After you’ve plugged into the USB cable in your car, unlock your phone and check the phone screen.

3. Follow the getting started flow and accept all permissions in Android Auto.

4. Still no luck? Try updating your Google Play services by following the steps below:  

Android 6.0 or above

Settings > Google > Menu> Help & Feedback > Menu > View in Google Play Store  > Update (*If you see “Deactivate” button instead of “Update” button, no action is needed. You are already on the latest version)

 

Exista o problema totusi: vocea se aude in telefon iar eu ma asteptam sa se auda in difuzoarele masinii. Asa e by design?

Modificat de Abu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, trebuie sa se auda in difuzoare. Incearca, in timpul unui apel, sa vezi ce-ti apare pe telefon in meniu - la speaker sau acolo de unde iti alegi pe unde sa iasa sunetul, telefon, speaker, bluetooth etc. 

Nu am Android asa ca nu pot sa-ti zic exact :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat. E o setare in Waze, accesibila din telefon: "Play sound on phone speaker" care era selectata. Merge super acum, multumesc tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare totusi ca este posibila activarea AppConect pe MediaPro, prin update de software, “Home”made.

 

Ma intereseaza subiectul am un Passat B8, 01.2015, cu media pro si am doar MirrorLink, asa ca am “Rasfoit” netul si-am gasit :

 

 

ce ziceti?

Se pare ca exista si o firma din Bucuresti, sectorul 6, care face acest lucru:

 

 

 

 

 

 

Modificat de coolfrik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma din București face online... Deci nu home made, din păcate. Putem face asa ceva, costul este destul de mare, având în vedere ca trebuie plătit mai departe, pentru accesul la server, operațiune, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

coolfrik

daca te interesezi, o sa vezi ca, firma aceea are ... pret de reprezentanta.

ei cumpara cheia/softul de la vw si doar o/il activeaza .... nu e nimic " conceptie proprie".

Am fost si eu interesat la un moment dat dar, ptr mine, pretul de platit ptr ce mi ofera, nu este justificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, cascadoru said:

coolfrik

daca te interesezi, o sa vezi ca, firma aceea are ... pret de reprezentanta.

ei cumpara cheia/softul de la vw si doar o/il activeaza .... nu e nimic " conceptie proprie".

Am fost si eu interesat la un moment dat dar, ptr mine, pretul de platit ptr ce mi ofera, nu este justificat.

Am studiat mai mult aseara, si iti dau perfecta dreptate in ambele situatii, si vis-a-vis de pret si de modul de activare, care e unul legitim pana la urma.

Avand in vedere ca activarea se face over the net... o sa fie cred imposibil de ocolit modalitatea oficiala.

Totusi pe magazinul vw, apare a si componenta licenta de activare, la  205 euro daca-mi amintesc bine.

Interesant este daca mai e nevoie sau nu de codari suplimentare cu VCDS, in primul video posta de mine, olandezul doar face update si obtine appconnect.

Eu am pe A-Klasse-ul sotiei optiunea by default (pe media ce nici macar nu are navigatie) iar de cand Apple a dat drumul si la aplicatii terte in AppleCar Sys e o adevarata placere s-o folosesti, merge waze, merge spotify, google maps.... si probabil o sa apara si altele.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma App Connect, Android Auto si Mirror Link este o chestiune software? Sau este hardware? In sensul ca unitatea infotainment are o componenta hardware in afara de interfata USB care permite functionalitatea AC, AA si ML.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La alta marca au reusit niste baieti sa activeze Android Auto prin schimbarea firmware-ului de pe unitati. CarPlay nu merge pentru ca Apple-ul are nevoie de niste protocoale speciale pe USB-uri si nu va merge pana nu sunt schimbate si porturile USB, nu stiu daca si cablajul. Si schimbarea firmware-ului a fost posibila doar pentru ca respectivele unitati erau bazate pe Android din fabrica.

Dar asta tot nu e un raspuns pentru ca tot e posibil sa fie nevoie de ceva hardware si aceste unitati sa-l fi avut deja incorporat fara sa fi avut firmware-ul necesar ca sa fie activ.

Oricum, nu e ceva ce poate fi facut usor si in niciun caz ceva ce poate fi activat cu VCDS sau OBDEleven

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!