Jump to content

App-Connect si VW Car-Net


hiro
 Share

Postare recomandată

Salutare

Astazi am reusit sa folosesc Waze-ul pe masina folosind android auto. Daca doriti sa il aveti si voi pe masina tot ce trebuie sa faceti e sa instalati versiunea de Waze 4.24.0.113 pe care o gasiti pe apkmirror. Dupa ce o instalati va duceti frumos la masina, conectati telefonul prin usb la android auto si cand apasati pe butonul care va duce la navigatie trebuie sa va apara o sageata. Apasati pe ea si selectati Waze. Eu am incercat pe un S6 Edge .

waze.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BoxeR
versiunea din appstore este 4.24.0.2 deci mai noua decat aia de pe apkmirror, merge doar cu 4.24.0.113? Astazi am bagat si eu android auto dar nu am testat inca si de asta te intreb. Vad ca atunci cand apas pe sageata ma duce automat in google maps

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge ! Cea mai buna veste pe anul asta ! Multumesc !

0.113 e mai nou decat 0.2 ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este! Am incercat cu 0.2 pentru ca am crezut ca e mai noua dar de pare ca nu, am discutat si cu cineva de la Waze Romania si mi-a spus ca doar versiunea asta merge (beta) si ca vor lansa in curand una in appstore. Waze l-am instalat peste aplicatia existenta si nu am avut probleme cu pierderi pe cont sau alte chestii. La prima conectare a fost mai greu dar apoi se conecteaza imediat si merge perfect- chiar si pe comanda vocala din butonul de pe volan

IMG_20170618_173746.jpg

IMG_20170618_173756.jpg

IMG_20170618_173830.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ooo, daca asta merge, chiar e super! Incerc si eu si va spun :)

LE: Eu am instalat mai demult 4.25.0.2 si nu merge....

Modificat de Contrasens
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, a mers!

 

Waze.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am fost pana jos sa verific daca mai merge Android Auto, dat fiind ca Duminica dimineata plec in concediu. Pana acum nu l-am mai folosit de la ultima testare care a fost povestita pe pagina anterioara. Bineinteles ca acum nu mai merge, habar n-am de ce...Iar vrea Android Auto sa se updateze si bineinteles ca nu merge "pentru tara noastra". Sa-l ia dracu de Android infect, deja ma apuca spumele :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il dezinstalezi pe cel vechi si il reinstalezi pe cel nou dupa ce l-ai descarcat cu un apkdownloader 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la aplicatia Android Auto ? Pai de ce mama naibii trebuie iar sa o dezinstalez si instalez ? Nu poate si ea sa mearga ok ca o aplicatie normala ?! Trebuie vreo anume versiune de Android Auto like ultima neaparat sau cum? Eu am acum v2.1.704903-release

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 2.3.716603. Acest soft nu este dispnibil pentru RO. Drept pentru care noi , cei din RO trebuie sa recurgem la astfel de metode.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am pierdut vreo 30-45 minute si l-am rezolvat (iar..). Am pus si Waze-ul versiunea 113 beta (am incercat cu ultima versiune de ieri si nu merge, intr-adevar doar versiunea 4.24.0.113 (release 6 Iunie parca) functiuneaza )

Astia cu Android Auto nu au de gand sa dea drumul si in tara noastra, sa nu ne mai chinuim ca nebunii de fiecare data ?!   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concediu placut! Sa speram ca nu mai apare vreun update pana ne intoarcem din concedii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut ceva drumuri destul de lungi in weekend. Am facut greseala sa ma bazez pe navigatiile disponibile prin Android Auto (am ultima versiune oficiala, nu stau in RO) pentru ca am acces bineinteles la Google Maps si Waze 113 beta. M-a exasperat, m-a adus la disperare....se pierde legatura USB din 5 in 5 minute (sau mai des). Daca s-ar reconecta imediat, ar fi cum ar fi....dar nici asta nu merge intotdeauna. Am resetat telefonul (un Moto X cu Android 5.1 Lollipop), am incercat si cu alte cabluri USB. Degeaba - o maare porcarie! De acum inainte nu mai plec fara Tomtom-ul meu credincios care se lipeste pe geam dar nu m-a lasat niciodata de izbeliste.... :(

Mai are cineva problemele astea de conectare?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Contrasens si eu am patit de cateva ori sa se blocheze waze din android auto dar sincer cred ca si telefon are ceva probleme pentru ca mai da rateuri si cand nu e conectat la masina si il folosesc pentru altceva + a fost foarte cald in weekend si se incalzeste destul de tare telefonul deci si asta poate fi o cauza. Waze este beta deci trebuie sa te mai astepti la rateuri. Google maps nu am folosit pana acum dar o sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba numai de Waze...ci la mine conexiunea telefon <-> masina cade foarte des. Asta indiferent daca in momentul respectiv folosesc Waze sau GoogleMaps sau Spotify sau orice altceva.

O sa mai incerc si cu alt telefon, cabluri deja am incercat mai multe. In 2 saptamani am oricum programare la VW si o sa ii intreb si pe ei ce cred despre asta....

 

LE. Am AndroidAuto versiunea 2.4.722803-release, voi ce versiune aveti?

Modificat de Contrasens
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai patesc si eu asa. Asta cu cablul orginal Samsung, imi deconecteaza si reconecteaza. Am observat mai ales pe drum denivelat ( gen pietris) face mult mai des decat in mod normal. Eu cred ca problema e la mufa USB a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am versiunea 2.3.716604 vad ca este mai veche decat a ta, nu stiu daca este o diferenta notabila intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versiunea mea de Android e veche de 2 zile :) insa a facut asa si inainte, acum vreo 2 saptamani. Cat despre denivelari, nu, in mod sigur nu e de la vibratii, ca am mers numa pe asfalt nou, drept ca in palma...:)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a enervat pe drum de multe ori pentru ca pirdeam semnal si se duce naibii traaseul. Dupa care, dupa cateva zeci de secunde sau cateva minute isi revenea. Cateodata insa trebuia sa ii dau iar destinatia. Enervant, dar se poate trai si cu aceste probleme de beta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema cu Waze, ci Android Auto sau hostul Usb al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi Dunca

@Contrasens Am avut si eu problemele descrise de tine la inceput si s-a dovedit a fi cablu USB de vina. Dupa ce l-am schimbat cu unul mic , de exemplu ( https://goo.gl/bc94UD ) , nu am mai intampinat probleme indiferent de gropi / denivelari , etc...

Pierderea semnalului este o problema care persista si la mine la drumuri lungi , presupun ca este din cauza schimbarii dese de relee de semnal..

Andorid Auto e foarte tare! Pentru a nu intampina probleme , de fiecare data cand apare cate o versiune noua dezinstalati apk-ul si reinstalati folosind apkmirror sau alternativele..Neaparat versiunea de Waze sa fie 4.24.0.113 , asta pentru moment.

Multumim @BoxeR pentru postare! Imediat ce am vazut-o am fugit la masina si a mers din prima! Sper sa ne tii la curent is cu versiunea urmatoare de Waze care va fi compatibila pe AA.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai citit pe net, si sunt multi care se plang de probleme de conectare, inca de prin 2014/2015 de cand a aparut MIB2. Din cate mi-am dat seama, pana acum nu s-a gasit o solutie, nici pe forumuri si nici la dealeri/VW (vre-un SW update etc.).

Eu nu stau in Romania, asa ca pot instala orice versiune de AndroidAuto, Waze etc. Chiar si cu ultimul AndroidAuto nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme, deconectare de 2-3 ori la un drum de 10 ore si nu mai vroia, tot scria sa verific daca e telefonul deblocat. 

Am schimbat si cablul si telefonul, nu e din cauza lor.

Acum cand face figuri dau reset la MIB2 (tin pe power apasat ~ 15 sec) si merge iar cateva ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. mie cand incerc sa instalez waze varianta 113 imi zice ca aplicatia nu este instalata si pachetul este deteriorat. A mai patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa instalezi aplicatia din app store si apoi sa pui peste varianta 113. Vezi sa fie bifat in meniul telefonului instalarea din surse necunoscute sau cum se numeste. Daca tot nu merge incearca de pe apkmirror o alta versiunea de waze sau un alt link de download

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!