Jump to content

App-Connect si VW Car-Net


hiro
 Share

Postare recomandată

Ia codul de produs, magazine care o aduc sunt destule.

 

LE din ce am cautat eu, mufa care trebuie la Apple Car Play este 5Q0 035 726 E, se gaseste din varii surse circa 30 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca este cazul tau, dar ai incercat conectarea cu cablu original Apple?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cablul original, da, nu de aici este problema.

am fost din nou la brady, au pus mufa noua, au codat o, nu functioneaza nici asa, pare ca nici nu se alimenteaza mufa noua din cablajul meu. solutiile s au cam terminat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost sa activez app connect la reprezentanta dar in cazul meu nu este posibil.

Astfel va scriu cateva informatii utile:

Unitatile din sapt. 21 2015 sau mai devreme cu Version HW: H10 SW: 0138 - nu se poate activa AppConnect (au doar Mirrorlink in meniu si scrie ca se poate activa la reprezentanta) - cazul meu chiar daca masina e dupa sapt 21 dar unitatea MIB2 e dinainte.

Unitatile din sapt. 22 2015 sau mai tarziu cu Version HW: H24 SW: 0240 - se poate activa AppConnect

 

Retrofit la Discover Pro se poate face usor? Cat costa adaptarea unei unitati sh la reprezentanta? As cumpara doar baza discover pro fara display si sa o inlocuiesc. Nu cred ca merita investitia intr-un MIB2 cu app connect.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De doua zile nu mai merge versiunea de android auto pentru a putea folosi waze pe amundsen mib 2. Stie cineva alta versiune compatibila? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti in Android Auto - Settings a aparut "Try the new Android Auto", e o interfata noua, deocamdata imi place, e mai prietenoasa decat cea clasica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 9/14/2019 at 10:57 AM, BTeo said:

Am fost sa activez app connect la reprezentanta dar in cazul meu nu este posibil.

Cat ar fi costat, daca s-ar fi putut face??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Golf 7, Composition Media cu App Conect. Folosesc doua telefoane, Android si Iphone. Prefer Iphone pentru Waze, conectat prin cablu. Problema e ca atunci cand Iphone este conectat prin CarPlay, nu se conecteaza bluetooth cu telefonul Android, acesta fiind telefonul folosit pentru apeluri...Ideea e ca as prefera ihone folosit doar  ca modul gps, dar nr de telefon de pe el nu e cunoscut de nimeni... Cine ma suna o face pe simul de pe Android... Dar se pare ca CarPlay si un alt Android prin bluetooth nu pot merge in paralel...S-a mai lovit cineva de problema asta? Exista oare o solutie pentru a functiona amandoua simultan?

Modificat de motanul lenes
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, am intrerupt conexiunea bluetooth cu iphone. dar degeaba... Pe displayul Composition Media apare mesaj, care spune ca in timp ce Apple Car Play e activ (prin cablu), nu se poate asocia bluetooth cu alte telefoane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o tentativa sa las un telefon permanent in consola centrala pentru waze/spotify/google play music/etc. dar m-am lovit de aceeasi problema, cand este activat Car Play sau Android Auto, bluetooth se deconecteaza si partea de telefonie se conecteaza strict la telefonul cuplat prin cablu. Nu am gasit solutie pana acum din pacate... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu daca conectezi un telefon prin AndroidAuto se conecteaza in acelasi timp si la bluetooth si daca dezactivezi BT la telefonul respectiv nu se mai poate conecta la android auto/ apple car play. Deci solutia cu 2 telefoane nu este valabila (unul pentru AA/car play si unul pentru apeluri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi un drum Bucuresti - Constanta si retur...Ca solutie de compromis am folosit redirectionare apeluri - redirectioneaza daca nu rapunde...Putin incomod, dar daca nu merge altfel, e acceptabila solutia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care a mai patit cineva asta si nu stie solutia:

In noiembrie 2019 mi-am activat AppConn/ Android auto pe un Golf 7 din iulie 2015, cu Mib2, la PBV1 ( pret 1400 lei). La acel moment mi s-a spus ca pentru a functiona trebuie instalata AA vs. 4.3 apk - lucru realizat, testat si perfect functional (pe un tel Huawei P10 lite). Ps. Pe acest tel nu merge Mirror Link. 

Ulterior, AA a solicitat update, cel mai probabil datorita faptului ca s-au updatat si aplicatiile de baza (Google play, Maps, Voice), lucru care nu se poate realiza direct din  aplicatie (deoarece nu este dedicata pentru Romania!! - de parca clientii din Ro nu au dreptul de a folosi AA..... ) . 

Solutia, functionala, a fost sa descarc si instalez urmatoarea versiune de AA (4.4.592343 apk) direct de pe net. 

Ps. La momentul instalarii AppConn in service nu a functionat ultima vs de AA (4.9) pe care o instalasem inainte pe tel. din Google Play. 

Si in concluzie, pana acum AppConn pare sa isi merite banii (daca se va mentine functional ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Android Auto este interdependenta de Google Play Services si celelalte servicii google.

Deci daca o anumita versiune de AA zici ca nu iti merge, problema nu e la AA ci la celelalte aplicatii si servicii google. In majoritatea cazurilor un update la google play services (gasesti apk-uri actualizate la zi pe apkmirror spre ex, atentie insa sa stii ce versiune ti se potriveste in functie de procesor si versiunea de android) urmat de un clear data in aplicatie rezolva nefunctionalitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am un golf 7 High-Line fabricat 08.2014 . Am Navigația cea mare și varianta de unitate cu 2 slot USB și Sim. Se poate cumva activa App-Connect sau Mirrolink ? Mulțumesc 

A încercat cineva sa activeze dar a spus apoi ca unitatea mea nu le poate vedea. 

977E7E43-B8C1-445B-9DA7-0679963AA28B.jpeg

91FBED97-5621-4CEE-A677-8B06BE692D2B.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage mmi ul afara și fa o poza la eticheta. E foarte posibil sa nu mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor, 

In luna decembrie a lui 2019 mi-a fost livrata noua masina de munca, un VW Tiguan, dar la care nu am fost destul de inspirat sa activez App-Connect, iar acum incerc sa gasesc o modalitate sa il activez. Atunci cand apas pe butonul de App imi da mesajul "mergi la dealer". Tin sa mentionez ca nu am camera pentru marsarier, iar media se poate vedea in poza atasata. 

Din informatiile voastre imi puteti spune daca merge activata retroactiv? 

Cheers!

PHOTO-2020-01-08-16-12-56.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate activa. Mergi la reprezentanta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut 

La fel ca in cazul lui Bratu Marius, am omis sa aleg aceasta optiune, nu am stiut ca trebuie sa platesti APP connect sa poti lega telefonul.

Am un Passat B 8.5 cu Media Composition.

Aveti idee cat costa activarea App Connect wireless ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La skoda aceasta functie costa 700 lei, asta ca sa iti faci o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am intrat in posesia unui Golf VII 2016 iar pe Discovery am aplicatia App Connect.

Am inceput sa solicit oferte de la reprezentantele din Bucuresti si Brasov iar prima oferta primita este de la Midocar.

Midocar: 1500 licenta + 300 ron manopera.

Le-am spus ca mi se pare exagerat de mare oferta lor si am refuzat-o.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!