Jump to content

Alba ca zapada - Tiguan 2.0TDI BMT


grp

Postare recomandată

@mihai.onu94: Vineri le testez la drum lung ca plec de dimineata spre Piatra Neamt :).

Si eu zic ca e o diferenta majora, cam 10% peste cele de la Skoda si 80% peste Philps-urile alea.

BTW vrea cineva doua becuri D3S Philps "originale" 6000K. Le dau ieftin :))))

Link către comentariu

I'm very happy with my xenon headlights :D. Azi am.facut un drum Galati - Piatra Neamt si noile becuri nu se compara cu "originalele" alea Philips. Lumina nu este foarte alba, cum am avut la Audi, dar este mult mai "plina" fata de halogen. Farurile au fost reglate la service. Sunt foarte multumit de toata investitia, chiar daca nu e inca finalizata.

Desi am mers destul de tare, unde s-a putut, consumul a ramas in zona de 5.4l/100km. De obicei cand era mai cald si mergeam numai ziua, media era mai sus, spre 6.2l/100km.

 

 

P71222-133816.jpg

P71222-133758.jpg

P71222-052626.jpg

P71222-052633.jpg

P71222-054640.jpg

P71222-061450.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Pentru ca se apropie primavara cu pasi repezi, desi azi a nins la Galati, ne pregatim de schimbarea "bocancilor" de iarna cu "incaltarile" de vara. Am facut primele probe, cu distantierele de 15mm :) , pentru ca mi se pareau prea inauntru noile jante (practic erau cu 13mm mai inauntru). Multumesc inca o data lui @andrei.toledo pentru distantiere si prezoane! Mai raman de retusat jantele pe 18" si cautat anvelope pe 18" de vara pana vine primavara. Asa ca anvelopele de vara de pe Tiguan au intrat la vanzare si aici pe forum.

 

 

P80210-081539.jpg

P80210-083126.jpg

P80211-172356.jpg

Modificat de grp
Link către comentariu

Sunt Vancouver 18'', 7.5JxET51, 5K0 601 025 L, 57.1. Nu am idee daca au fost puse pe Passat, dar e posibil. Nu difera cu mult fata de cele pe 16'' Portland, ca si design.

Singura nepotrivire era cea de ET, dar acum am rezolvat-o, desi la proba initiala (cu anvelopa 235x50) nu atingea pe nicaieri.

Link către comentariu

Sunt jante de Golf 6, GTD mai exact.

Ca mod de identificare pe viitor, daca modelul nu e unul cunoscut, ET-ul de 51 este specific Golf-ului(si suratelor lui - Octavia, Leon, Eos, Scirocco etc), Passat-ul il are mai mic..

Link către comentariu

@Rave: multumsc pt precizari, este bine de stiut.

@vik71: eu am luat deja jantele din poze, nu imi mai trebuie altele deocamdata :)

Fiind in Piatra Neamt cu ceva treaba, am avut o surpriza peste noapte. La Galati eu am scos racleta de zapada, aici ... :D

 

P80214-212654.jpg

P80215-072041.jpg

P80215-092210.jpg

P80215-092207.jpg

Link către comentariu

alea sunt pe 16 de iarna si arata f. bine 

pentru vara recomand 18 ,e alegerea ideala ,zic eu, pe tiguan iar modelul new york e de succes [ nu incerc sa -ti vand neaparat ceva !] 

raclete ,solutii de dezghetare le am pus si eu demult in garaj 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am bifat revizia anuala, totodata depasind 125.000km pana acum. Am mers tot pe Mann pentru filtre si Liqui Moly 5W30 ca si ulei, cu care am inlocuit traditionalul Castrol.

Cam murdar mi s-a parut filtrul de aer, pentru cei 12.000km facuti de la ultima revizie, din care mai mult de 5.000km facuti la drum lung.

De asemenea, una din bucsele mari Lemforder schimbate anul trecut in mai, la puntea fata si care au costat ceva bani, a cedat deja. De tot rahatul mi se pare situatia, intrucat kilometrii sunt facuti pe asfalt, nu pe aratura. O sa le comand de pe ebay.de si am sa le montez singur (m-au taxat tura trecuta cu 160 de lei pentru manopera, in conditiile in care sunt 3 suruburi de desfacut si apoi strans).

Meyle e mai ok decat Lemforder? Sau care ar fi ordinea producatorilor la bucse, brate, pivoti, bielete antiruliu?

 

P80310-083501.jpg

P80310-084359.jpg

P80310-084405.jpg

P80310-084411.jpg

P80310-084340.jpg

P80310-085913.jpg

P80310-084421.jpg

Modificat de grp
Link către comentariu

Pai as merge, dar numai 10 luni sa tina o bucsa de 140 de lei? Intrebarea mea era daca este ceva mai bun ca Lemforder, ca as lua.

Link către comentariu

Lemforder sunt premium quality , mai nou Lemforder made by Turkey dar eu n am avut probleme cu tot ce am montat 

nu ma mira cat era filtrul de aer murdar ! eu la 5.000 km il verific musai [ tot tiguan 2.0 tdi !] si cumpar de ala cu burete protector 

incearca sa ,,sari,, de Mann data viitoare si du-te la Mahle sau  Valeo sau Purflux  ,mann a fost odata first class !! te pot ajuta cu o bucsa originala de la Tiguan [daca te referi la bucsa de la brat !]

filtru Valeo la filtru motorina  prin comparatie cu Mann cu 2 clase peste la calitate !

Modificat de vik71
Link către comentariu

Piesele de unde le-ai luat? Toata lumea stie de lemforder, insa, ca si castrol si mann, sunt si falsificate destul de mult produsele lor.  Depinde de cat de norocos te stii :( 

Link către comentariu

Le-am luat de la service-ul la care le-am.schimbat. si repet, la 140 de lei bucata plus manopera, ma asteptam sa fie ok. O sa le comand de la nemti, sa vedem.daca sunt diferente. Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cand te gandesti ca ninge si se mai duce noroiul de pe masina, dar Dumnezeu iti trimite nisip direct cu ninsorea ?

 

P80323-161223.jpg

P80323-161228.jpg

Link către comentariu

de fapt, eu m-am intors din Tenerife cu o mana de nisip si am trecut pe la tine :biggrin:

Link către comentariu

Mai am doua operatiuni de facut si anume, curatatul interiorului jantelor cat mai temeinic, intrucat nu as vrea sa il mai vopsesc si apoi vopsitul fetelor jantelor. Sincer abia astept ?

Si ma pregatesc emotional si financiar de schimbarea (din nou) a bucsei mari dreapta fata si inlocuirea amortizoarelor fata-spate.

Daca tot am ajuns la acest aspect ce sa iau: Sachs, Monroe, Kayaba, original VW? Ca nu mai sunt la curent.

Link către comentariu

Sincer, dintre cei mentionati mai sus, as merge pe Kayaba. Si in loc de original VW m-as uita la Bilstein. Doar parerea mea, nu dati cu "petre". 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!