Jump to content

Alba ca zapada - Tiguan 2.0TDI BMT


grp

Postare recomandată

Nu te supăra, imi plăcea mai mult fără!

Link către comentariu

@florinpbv: Nu ma supar, mie imi place ?. Vazusem la Tiguanul lui @Andrei_72, care are aceeasi culoare si atunci mi-au disparut dubiile. In plus cand am sa adaug si tipsurile, sper sa nu se mai "lipeasca" ochii pe hayon ☺.

Link către comentariu

"Frumuseţea este în ochii celui care priveşte"   daca lui grp ii place , atunci restul e cancan :) 

Link către comentariu

Corect :) era doar parerea mea...oricum stie Florin ca imi place "albinoasa" lui. 

 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Azi am reusit sa pun si anvelopele de vara pe jante si sa le pun pe masina. Din pacate am uitat distantierele acasa, ceea ce inseamna ca le voi scoate in week end din nou si le voi monta si pe astea :). Un minus ar fi ca ornamentul bling bling se desprinde putin. E greseala mea si va trebui sa il scot si sa sper ca va rezista adezivul, daca nu va trebui sa inlocuiesc si adezivul. Am plecat putin stramb si am crezut ca daca il fortez cumva va rezista, dar nu. :banghead:

@florinpbv: Cu ce bande vrei sa o vezi? :)

Modificat de grp
Link către comentariu

Acum vad ce am postat mai sus...

Ma refeream la jante (încă ma corectează telefonul :)

mai fac o glumă Florine, cand il dai jos mai fa o poza fără acel ornament...sa imi ramana asa in memorie Tiguanul ?

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

Iaca si jantele :). Astept sa ajunga si emblemele de centru ca sa fie complete, pun si distantierele si mai fac niste poze :).

 

P80524-073054-001.jpg

Link către comentariu

Gata, am pus distantierele si nu am spalat masina, pentru ca zic astia ca va ploua azi. Asa ca o sa o spal maine. 

Din pacate nu am decat 19 prezoane lungi (asa le-am luat), iar cel normal nu ajunge sa se stranga. E vreun pericol daca merg in 4 prezoane din 5 cateva zile pana cumpar unul? Maine si luni nu cred ca e deschis pe undeva...

Am spalat si jantele de iarna si le pun la "varat'' :rolleyes:

 

P80526-105246.jpg

P80526-105252.jpg

P80526-111631.jpg

P80526-111637.jpg

P80526-105302.jpg

P80526-111641.jpg

P80526-113051.jpg

Link către comentariu

Aproape acelasi model, putin mai stilizate si anvelopele putin mai late :)

 

P80526-161618-001.jpg

P80526-161551-001.jpg

Link către comentariu

Am schimbat lancea pt spuma de la Karcher cu una de pe Aliexpress si sunt foarte multumit. Spuma este mult mai groasa, adera pe tabla mai bine si dureaza mai mult.

Vremea innorata a fost perfecta pt spalat. La sfarsit cateva poze cu noile jante de GTD. Stiu ca sunt unii colegi care cauta repere de GTD, parca de la Brasov. Acum pot vedea cum vin jantele, de Golf GTD, pe un VW alb .

Am pus si ultimul prezon lung asa ca pot merge linistit. Cauciucurile Nexen N8000, extraload, sunt putin cam galagioase, dar tinuta de drum este mai ferma, peretele lateral intarit ajutand mult. Masina a ramas surprinzator de comoda, chiar daca s-a mai ridigizat putin cu noile jante si anvelope.

 

P80527-090022-001.jpg

P80527-090030-001.jpg

P80527-090035-001.jpg

P80527-090017.jpg

P80527-102419-001.jpg

P80527-102354-001.jpg

P80527-102331-001.jpg

P80527-102500-001.jpg

Link către comentariu

:) un coleg de la Bv tocmai a dat un like la pozele de mai sus ?

Link către comentariu

La fel si un coleg de la Bucuresti care asteapta si niste poze de mai departe, sa vada mai bine cum dau jantele pe masina :) 

Link către comentariu

Cu jantele astea arata foarte Touareg-ish in poze. Imi place! :) 

Link către comentariu

@Rave: sa stii ca exact la asta ma gandeam si eu: cum pot face un set de jante potrivite sa transforme Tiguan-ul in Touareg-ish! :wub:

Link către comentariu

Arata foarte bine !   Mult mai impunator !  Si culoarea lor se integreaza bine cu albul ! Felicitari pentru efortul depus ! 

Link către comentariu

Si avem un castigator! Exact, amortizoare de capota :) . Dupa 25 de zile de asteptare au sosit amortizoarele dedicate pt Tiguan, de la fratii nostri rusi de Tiguan, asa ca, daca sambata asta nu ploua, am treaba! Yupiii :D .

Link către comentariu

Si eu le am le lista mea dar nu am gasit in RO nimic disponibil , probabil tot la extern voi apela si eu  . Ma poti ajuta te rog pe prv cu un link ? 

Multumesc. 

Link către comentariu

Azi m-am hotarat sa lucrez mai mult la Tiguan. Am folosit o folie de bitum si polipropilena de 2mm pentru a rigidiza tabla de la capota, iar peste aceasta, o folie de burete hidrofob si aluminiu de 6mm. Bineinteles am sters cu alcool izopropilic inainte, iar in prealabil, ieri, am spalat cu o solutie pentru spalat motor. Restul de folie cu burete, l-am lipit pe podeaua din portbagaj. Acum mai am doar habitaclul de izolat, asa ca nu a mai ramas mult :D .

Cele patru placute de montaj ale amortizorelor, le-am vopsit in culoarea caroseriei, pentru a nu fi un contrast foarte mare. Montajul a fost foarte usor, a durat cam 10 minute, pentru ca necesitat schimbarea traseului furtunului de la antigel si decuparea unui burete (se vad in fotografie inconjurate in rosu). Ca si scule, am folosit o tubulara de 1/2, un torx T25 si unul T27. Amortizoarele sunt foarte tari, cam de la jumatate cursei ridicand capota. Se vede si in filmuletul din link:

Week end placut tuturor.

 

P80608-180720-horz.jpg

P80609-130608-horz.jpg

P80609-140143-001-horz.jpg

P80609-150111-001.jpg

P80609-152936-horz.jpg

P80609-153002-horz.jpg

P80609-153010-horz.jpg

P80609-153015-horz.jpg

P80609-153612.jpg

Link către comentariu

Faina lucrare! :icon_thumright:

Mulțumesc pentru descrierea detaliata. Mi-ai răspuns deja la unele întrebări pe care le aveam. Totuși ar mai fi una: Nu a fost necesar sa decupezi și buretele de pe partea stângă?

Link către comentariu

Nice Job !  Vad ca totusi nu au fost tocmai "OE". Pistonul din stanga intra exact prin suportul de cabluri de la vasul de expansiune?   Oricum per total arata bine si o treaba bine facuta mai ales cu vopsitul lor. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!