Jump to content

Alba ca zapada - Tiguan 2.0TDI BMT


grp

Postare recomandată

Publicat (modificat)

@VW CC: Mersi! :)

Azi daca nu a mai plouat, i-am dat si un exterior, mai ales ca imi sosise vineri spuma activa Mafra. Foarte buna, a curatat o parte din mizerie doar lasand-o sa isi faca efectul, dar curatarea adevarata este doar cu manusa de spalare, asa ca i-am mai dat o data si am spalat-o cu manusa.

Imi venisera si prezoanele antifurt, asa ca le-am pus si pe acestea si mai ales capacele de protectie cu care stateam in portbagaj. 100 lei pe prezoane antifurt noi + transport + scos prezoane vechi pentru o prostie a unora de la vulcanizare...

Avantajul de a sta la curte, e ca te poti apuca de spalat, cand iti vine pasarica :D.

O saptamana usoara, tuturor.

PS: Am pus mana pe un far cu xenon, iupii :D

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Modificat de grp
Link către comentariu
andrei.toledo

Nu te potolesti cu achizitiile :)) Se vede ca a ramas singura masina din familie ! Mult spor in continuare ! 

Link către comentariu

Mersi Andrei :). E boala veche si costisitoare, dar daca nu mai am alte hobby-uri :). Te-am vazut trafic, e mai inchisa culoarea aia decat in poze, dar pe mine ma omoara jantele alea ale tale. Poate intr-o zi te descalt de una si o punem la mine sa vad cum ar veni :)))))

Link către comentariu

Tadaaa :). Acu' ii caut pereche :D.

Poate aruncati un ochi si o ureche si aici, poate imi dati niste indicii:

 Mersi anticipat.

P70516-173147.jpg

Link către comentariu

De prin luna martie am inceput sa tin o evidenta la km facuti in oras si motorina alimentata si sa vad cat e de precis consumul estimat de calculatorul masinii. Pe bord am cel mai des consum de 7.8-8.4l/100km in oras, pentru drumurile destul de lejere si mai lungi de 6 km, iar pentru drumurile mai scurte de 6 km un consum de 8.9-9.6l/100km. Media pentru 1.721 km parcursi in oras este de 8.76 l/100km ceea ce e destul de bine avand in vedere masina.

Aproape am finalizat o etapa, adunarea componentelor pentru retrofitul bi-xenon. Am cumparat:

  • senzorul de nivel,
  • cablajul necesar,
  • adaptoarele de trecere de la halogen la xenon,
  • becurile D3S Philips 
  • modul afs,
  • calculatoarele pt xenon
  • droserele pt xenon
  • farurile

Mai am doar centrala electrica pt ca a mea nu cred ca suporta xenon si led (BCM 5K0 937 086 M) si va trebui sa iau ceva care sa aiba codul 5K0 937 087, dar nu stiu ce terminatie trebuie inca. Oricum, momentan am terminat si bugetul alocat acstui proiect asa ca ne oprim aici si continuam partea de cercetare si intretinere.

Am o rugaminte poate ma lamureste cineva daca pt mine, modulul AFS cu codul 5M0 907 357 C (pe care l-am luat) este bun. Am gasit pe alte site-uri si modulul 5M0 907 357 F si pana voi incepe sa le montez ar trebui sa stiu daca trebuie sa iau altul sau nu. De asemenea as fi recunoscator daca la BCM, mi-ar spune cineva care anume ar trebui sa o iau, pentru ca stiu ca mai are o litera ca terminatie, urmata de alte litere.

 

 

P70520-090420.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Desi pica bine, acum ca m-am uitat inca o data la anuntul initial, se pare ca sunt mai mici cu 5mm in latime. Pica perfect pe ambutisarea pragului ca forma, dar e mai mic in latime si parca nu imi prea place. Am trimis mesaj chinezilor sa vad ce au de zis, dar parca mai bine o sa deschid disputa si o sa vreau banii inapoi.:banghead:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi daca tot e cald si nu mai ploua, am zis sa montez ornamentele la praguri. M-am inteles cu chinezul si mi-a returnat o parte din bani asa ca, nu le-am mai trimis inapoi si le-am pus pe masina. Am sters regulamentar cu alcool izopropilic, masurat si unde se aseza cel mai bine le-am fixat. Sper ca adezivul ala 3m sa reziste cat mai mult. Desi sunt chinezesti, arata surprinzator de OEM iar de picat pica pe onduleul pragului foarte bine. Daca era late de 5.5cm, cum zicea initial in anunt, acopereau pana la cheder. Sa zicem ca sunt multumit.

 

 

2.jpg

5.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10-horz.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Si mai micșorăm lista de bifat:

Interior:

  • RNS510 - bifat
  • Folie geamuri - bifat
  • Iluminat led-uri interior - bifat
  • Tava plastic portbagaj - bifat
  • Volan R-line - bifat
  • Footlights spate - bifat
  • Footlights led albastru - bifat
  • Ornamente pedale - bifat
  • Ornamente praguri uși - bifat
  • Interior R-line (scaune+fete de usi) - urmeaza
  • Subwoofer portbagaj - urmează
  • Insonorizare interior - urmeaza (tot citesc si sper sa merite apoi)

Exterior:

  • Bara fata R-line - urmează
  • Bara spate R-line -urmează (am gasit ceva, sper sa o pot lua)
  • Bandouri R-line - achizitionate, urmeaza montarea
  • Protecții plastic aripi R-line - achizitionate partial, urmează montarea (pentru ca nu se potrivesc cele standard)
  • Faruri xenon - urmează (ca la carte cu senzor autoleveling)
    • senzor autoleveling - achizitionat
    • modul AFS faruri - urmeaza
    • mufe trecere halogen la xenon - achizitionat
    • cablaj senzor autoleveling - achizitionat
    • centrala electrica highline cu suport xenon - achizitionat
    • faruri cu xenon - achizitionat
    • Drosere si becuri D3S - achizitionat
  • Tips-uri Inox - urmează
  • Jante 18" vara - urmează
  • Retuș vopsea sărită - bifat și urmează în același timp (mi-a dat careva o ușă în portiera spate...)

Resoftare 

Probabil prin toamna voi reusi sa fac retrofitul la xenon sau cel putin asa sper eu :). Intre timp doar intretinere si colectionam piese si alte cheltuieli bifate in alte directii. Asta e, mai asteptam.

Modificat de grp
Link către comentariu

Intr-adevar o lista completa.  Felicitari pentru ce ai bifat si mult spor in continuare!:icon_thumright:

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu

@ShadoWzZ: Am ramas doar cu o jucarica, daca pe celelalte doua le-am dat :D. Daca n-ar fi ratele si copiii erau gata pana acum :))))).

@laduncaag, @Andrei_72: Cand citesc despre Tiguanul altora imi tot vin idei, dar pachetul R-line era si este inca un "must". E adevarat ca lista e lunga dar se mai pot adauga chestii, ca de exemplu lumini in portiere in loc de banalul ochi de pisica, pe care le-am si achizitionat, dar mai astept sa imi vina clipsuri de rezerva, in cazul in care rup vreunul dar mai ales, inca citesc despre materiale de insonorizare. Cand voi desface usile, am sa le si insonorizez, iar in plus am sa schimb si oglinda dreapta (pe care am achizitionat=o de asemenea) intrucat de cand am cumparat-o, se da peste cap usor, semn ca a fost lovita la proprietarul anterior. Nu sunt hotarat daca sa schimb si becurile din oglinzi cu leduri, pentru ca ma gandesc ca in cazul in care se arde, iar trebuie scoasa oglinda.

Aseara am spalat Tiguanul daca tot a fost frumos afara si a plouat torential :). Ne mintim ca la meteo...

Link către comentariu

Cand ai pus folia pe geamuri nu au fost desfacute usile? Sau s-a montat cu geamurile pe masina?

Link către comentariu

Cum au iesit geamurile de la portierele din spate? S-a putut monta folia pana in marginea geamului? Se vede undeva marginea foliei (jos/lateral)? 

Ai putea eventual sa pui una sau doua poze facute mai de aproape?

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Acum sa speram ca totul e ok, doar farurile au alt cod restul sunt ce trebuie, iar costul investitiei de pana acum e ok.

@ShadoWzZ: Ba da, dar am uitat sa le scot de pe faruri pentru poza :)

P70904-114442.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!