Jump to content

Alba ca zapada - Tiguan 2.0TDI BMT


grp

Postare recomandată

Ma tot uitam pe pozele tale si nu ma prindeam ce lipseste, si m-a lovit deodata... Barele de pe acoperis!!! :))  Adica astea. La ele nu se poate face retrofit? Ar schimba complet aspectul exterior d.p.m.d.v. :D 

 

Link către comentariu

Habar n-am dacă se poate face retrofit :), pentru ca nu îl doresc :P. Portbagajul e mic intradevar dar nu vad cu barca pe acoperiș :).

Am avut si la Golf si la Audi, acum o sa ramana clean look :).

Link către comentariu

Cred că nu m.ai înțeles. Eu mă refeream la barele acelea longitudinale strict dpdv vizual, nu pt carat chestii pe mașină ???? 

Link către comentariu
2 hours ago, ToniM said:

Hai ca ai bifat ceva, si inca te "lupti" cu morile de vant, cred ca multi "cunoastem" fenomenul de "taca-taca" al sotiei si "investitiile" noastre in masini, insa vorba ta: "Dar o data microbul luat, e mai greu sa ma debarasez de el"

Frumoasa masina, sa va poarte sanatosi mai departe, spor la "bricolari" :D

 

Tre' sa înțeleagă ca diferența între bărbați și copii ii data de prețul jucăriilor! :D

Link către comentariu

Aseară a ieșit băiatul meu cu mașina în oraș, iar când s-a întors mi-a spus ca miroase mașina a ambreiaj. Intradevar era un miros puternic de ambreiaj încins. El mi-a spus ca era cu piciorul pe ambreiaj, în treapta 1 la semafor (se făcuse rosu pentru pietoni, dar încă nu era verde pentru mașini) când a început sa se simtă mirosul. Și ca nu s-a urcat pe nici o bordura,

Eu nu am pățit asa ceva niciodată. Singura data când am încins ambreiajul, a fost la Audi, a fost când realmente am chinuit mașina, sa urce cu spatele o bordura înaltă iarna și am patinat cu ea vreo 2-3 minute încercând sa ies de acolo.

Ati mai auzit/pățit asa ceva? E un motiv sa ma îngrijorez? Dimineață am mers cu ea și în afara de mirosul puternic din mașină, nu am sesizat nimic aiurea la ambreiaj. Se poate face o verificare a ambreiajului în vreun anumit fel?

Link către comentariu

Poate nu apasat pana la capat pedala in treapta 1 si a frecat putin discul , asta ar explica :huh:

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

1. o pui pe stand si se poate verifica orice, daca doresti, nu numai ambreiaj

2. poate a facut ceva si n-a zis...eu cu Dacia 1310 am facut fata spate intr-o mocirla acum 15 ani vreo ora si tot n-a mirosit ambreiajul...dar l-am schimbat pe la 130k.

vad in primul post masina avea 96k...daca schimbati des masina poate cineva merge cu el neeliberat cum trebuie, poate patineaza, greu de zis in scris.

vezi cum se manifesta mai departe. dar mai am o intrebare...sigur miroase a ambreiaj? uneori mai merge ventilatorul si dupa oprire cu niste miros de plastic incins...

de la un ambreiaj calcat la o trecere de pietoni nu se intampla nimic.

Link către comentariu

Imi aduc aminte mirosul de ambreiaj de cand l-am "afumat" la Audi. S-a diminuat mirosul, dar inca stau cu geamurile coborate si in seara asta.

Inclin sa cred ca nu l-a calcat de tot si a ramas in sarcina, e inca incepator in ale condusului :). Tot citisem inainte de a lua Tiguanul ca producatorii folosesc aceleasi ambreiaje ca la berline si de aici problemele cu ambreiajul la SUV-uri, dar nu m-am asteptat sa fie si la mine. In fine, o sa il urmaresc sa vad daca patineaza sau nu schimba cum trebuie.

pS: Sau poate a facut ceva ce nu a zis :)

Modificat de grp
Link către comentariu

Nu am avut rabdare si m-am jucat cu el :). Am inlocuit clema cu una R-line, am montat airbag-ul, acum nu mai pot sa-l scot :). Il las pana sambata cand ma ajuta un prieten pe volan si sambata montam tot pe masina.

P61207-190220.jpg

P61207-191240.jpg

Link către comentariu

Deși pe net toți scoteau volanele și le puneau la loc într-un minut, eu mi-am rupt buricele degetelor sa scot airbag-ul de pe volanul de pe mașină, cat și de pe cel nou, întrucât pusesem airbag-ul sa vad cum este și apoi a refuzat sa iasă ușor :) .

Asa ca mai micșorăm lista de bifat cu încă un element :)

Interior:

  • RNS510 - bifat
  • Folie geamuri - bifat
  • Iluminat led-uri interior - bifat
  • Tava plastic portbagaj - bifat
  • Volan R-line - bifat
  • Footlights spate - urmează
  • Footlights led albastru - bifat
  • Ornamente pedale - urmează
  • Ornamente praguri uși - urmează
  • Subwoofer portbagaj - urmează

Exterior:

  • Bara fata R-line - urmează
  • Bara spate R-line -urmează
  • Bandouri R-line - bifat
  • Protecții plastic aripi R-line - urmează (pentru ca nu se potrivesc cele standard)
  • Faruri xenon - urmează (ca la carte cu senzor autoleveling)
  • Tips-uri Inox - urmează
  • Jante 18" vara - urmează
  • Retuș vopsea sărită - bifat și urmează în același timp (mi-a dat careva o ușă în portiera spate...)

Resoftare 

  • urmează, deși e mai la coada listei. Aici as prefera ceva liniar, ma mai documentez pana atunci.

 

v1.jpg

v2.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

De sezon si pentru ca garda la sol mare :)). Bine tot am deszapezit toata strada, dar asta asa ca sa nu atinga pe sub ea cand o ingheta. Se simte lipsa de putere fata de Audi, dar la fel se simte si garda crescuta. Pe de alta parte, cu Audi parca nu patina intruna (se aprinde esp-ul mai mereu) cum se intampla cu Tiguanul. Alta chestie naspa e ca nu se pot ridica stergatoarele de pe parbriz. Dar per ansamblu sunt multumit :)

15873304_1509488979079134_2162890879116768088_n.jpg

Modificat de grp
Link către comentariu

Pune stergatoarele in pozitie de service .

Opresti motorul ,scoti cheia din contact si apesi in jos maneta stergatoarelor.

image.png

Link către comentariu

Aha! Deci așa se face :) Ma scuzați 5 min, ma duc pana afara ... :D

@grp așa face și a mea , fata de Vectra dinainte. O fi alta tactica, intra mai des ca sa nu fie așa agresiv.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

f fain volanul de rline, as vrea si eu unul pe viitor. Stii cumva daca sigla de rline se poate dezlipi usor?

Link către comentariu

Mersi, eu intrebam de emblema pt ca nu as vrea sa am gti/gtd/r pe volanul unui golf normal. Oricum, mai e pana la volan ... :)

Link către comentariu

Daca te uiti la poza de mai sus, asa era si la mine si l-am schimbat pe cel simplu cu r-line. Se gasesc de cumparat separat ornamente cu gti, gtd, r-line. 

Link către comentariu

Am achizionat si protectii de plastic pentru incuietoarele de la usi. Aproximativ 12 lei cu tot cu transport de la fratii nostri chinezi :). Mai aveau si de inox, dar mi s-a parut contrastul cu negru mai frumos. Plug and play :)

Aseara am tras o fuga la Bucuresti, 5.8 l / 100km media si aproximativ 4 ore de condus la dus si tot atat si la intors. Se circula pe Urziceni, autostrada fiind inchisa. Avem si noi cativa km de autostrada si nu reusim sa ii deszapezim desi se cheltuie milioane de euro pentru asta. In fine, chiar dupa ce am urcat dealul de la Afumati, a inceput sa traga dreapta. Am redus viteza, am oprit muzica si am auzit zgomotul obisnuit de pana. Dupa ce m-am dat jos, surpriza, ambele anvelope de pe dreapta dezumflate.

Am cateva sute de mii de km facuti si inca nu am intalnit asa ceva. Am scos compresorul, am pus cricul si am umflat vreo ora roata din fata, am pus rezerva in spate si am plecat spre vulcanizare. Am ratat-o pe cea de sub pod (mi-a explicat cineva dar nu am inteles prea bine) asa ca am mai oprit la doua benzinarii si am reumflat roata, sa pot ajunge la vulcanizarea non-stop din Fundeni (pentru cine nu stie pe Fundeni gasiti o vulcanizare non-stop :D). Le-am pus cate un snur, iar cand le voi schimba la primavara am sa le pun si petic. Se mira si baiatul de la vulcanizare, ma minunam si eu, exact pe mijloc cate o gaura ca si cum a intrat un cuisor si a iesit. Foarte ciudat a fost, ca am mers doar pe asfalt, pe banda de langa axul drumului, nu pe zapada...

P70111-122423.jpg

P70111-122444.jpg

Link către comentariu

@VW CC: asa am vrut sa iau initial, dar nu mi-a placut gaura de pe mijloc. Iar pe de alta parte, negrul ala face contrast parca mai frumos decat inox-ul. :)

Link către comentariu

Da, cred ca asa-i, a ta este alba. Eu le-am comandat astazi pt a mea care este neagra si sper sa se aseze bine sa nu zdrangane, fiind de metal nu de plastic.

Link către comentariu

Contrastul pe negru e facut de inox :), deci da. Nu cred ca zdrangane, cel putin astea de plastic s-au "clipsat". Daca nu stau fest, le poti "ajuta" cu o banda dublu-adeziva.

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!