Jump to content

P o p i c a

Postare recomandată

Felicitari! Sa o stapanesti sanatos! Se vede ca ai facut alegerea pe criterii obiective. Esti foarte bine documentat si cu siguranta amortizarea masinii se va face mult mai repede decat una 'obisnuita'. De asemenea e si foarte atragatoare, imi place foarte mult. Ne place sau nu ne place, cam aceasta va fi tendinta in viitorul apropiat, cel putin in tarile civilizate, la noi ajung cele 'aruncate' de altii.

Link către comentariu

bine ai venit cu noul tau E  :icon_thumleft: . Sunt curios cum e senzatia sa conduci masina fara a auzi un motor? ce ma framnata mai tare e faptul ca nemaiavand zgomotul de motor care sa acopere alte zgomote tehnice as auzi cred tot felul de greierasi prin masina iar asta m-ar tampi de cap pentru ca, totusi, fiind un Golf nu exceleaza la capitolele astea, plasticele sunt cum sunt si rigiditatea caroseriei la fel.  

 

Oricum, multa energie sa ai cu ea si asteptam impresii mai multe despre cum merge!  :D

Modificat de mik15
Link către comentariu

Multumesc, multumesc :D

Motorul se aude foarte discret doar cand acceleratia este la podea si viteza trece peste vreo 40km/h. E un sunet asemanator celui de motor jet, iar pentru a-l auzi trebuie oprita muzica. Nerd boner right there :rolleyes:

Zgomotul de rulare este si el prezent, mai ales pe ploaie, iar zgomotul produs de vand este inexistent. Asta a fost un mare plus pentru mine. Greierasi nu am auzit inca dar in caz ca apar is pe ei, like a hawk. :ninja:

 

Statiile de incarcare sunt presarate peste tot prin zona. Am 2 in drum spre job, 4 pana la aeroport si in parcarea acestuia si una inspre cabana. O pot incarca si la reprezentanta VW care e la 5 min de mers pe jos.

Link către comentariu

Foarte tare!

Sa o stapanesti sanatos!

Mi-as dori si eu una pentru oras, pentru drumul casa-birou-casa.

Link către comentariu

Foarte tare si felicitari! Fara clienti pt auto hybride si electrice nu se va realiza niciun progres. Si eu am folosit un an de zile un Prius din 2011, si toata lumea imi spunea ca de banii dati pe masina isi luau un Passat sau un Audi A4 :D

Link către comentariu

o hibrida e cu totul altceva. dar 30.000 de euro pe o masina cu autonomie de 180 de km e putin cam mult. mai ales ca incarcarea dureaza 10 ore

plus ca, incarcati zilnic, acumulatorii vor ceda in mai putin de un an, sau cel putin autonomia lor va scadea suficient sa devina frustranta folosirea masinii

ganditi-va cum ar fi sa nu va functioneze alternatorul, sa aveti toti consumatorii pe baterie si in fiecare noapte sa o puneti pe redresor. cat credeti ca va fi durata de viata?

eu unul sunt de parere ca o masina electrica nu e o solutie in momentul de fata

Link către comentariu

Bateriile folosite sunt speciale

Nu or sa pice asa repede

Banuiesc ca sunt ceva deep cicle

Oricum o masina superba

Link către comentariu

In momentul asta, daca nu as sta la bloc, mi-as cauta un eUp! cu cea mai mare placere! Dar la noi e mai greu...

Link către comentariu

Felicitari pentru masina! :) Sa o stapanesti sanatos! Esti in ton cu viitorul, de acolo din Norvegia nu de pe aici mai pe la sud :)

 

Cred ca este o placere sa conduci o masina electrica, desi esti limitat la zone unde ai statii de incarcare, altfel ma gandesc ca, de exemplu, ar fi o aventura sa vii cu ea (pe roti) in Romania :) cum ar fi?

 

Cand ai timp de niste poze cu elementele specifice e-golfului: port incarcare, compartiment motor.

 

Ma intreb daca macar la e-golf au facut plata podeaua din spate, dar nu cred, este exagerat tunelul median care foloseste doar la modelele 4x4 dar au lasat asa la toate.

Modificat de codz
Link către comentariu

o hibrida e cu totul altceva. dar 30.000 de euro pe o masina cu autonomie de 180 de km e putin cam mult. mai ales ca incarcarea dureaza 10 ore

plus ca, incarcati zilnic, acumulatorii vor ceda in mai putin de un an, sau cel putin autonomia lor va scadea suficient sa devina frustranta folosirea masinii

ganditi-va cum ar fi sa nu va functioneze alternatorul, sa aveti toti consumatorii pe baterie si in fiecare noapte sa o puneti pe redresor. cat credeti ca va fi durata de viata?

eu unul sunt de parere ca o masina electrica nu e o solutie in momentul de fata

Ai si ceva baza la ce spui?
Link către comentariu

vezi link-ul din primul meu post.

daca tesla care costa peste 120.000 euro nu a reusit sa rezolve problema acumulatorilor nu vad cum o poate rezolva VW la o masina care costa de 4 ori mai putin

Link către comentariu

masinile electrice sunt inca intr-un stadiu extrem de inapoiat - datorita acumulatorilor.

in general la toate divaisurile si gadgeturile actuale singurul lucru care nu a tinut pasul este sursa portabila de energie...

 

dar se va progresa si la capitolul asta in niste ani, doar ca acum, Zenith chiar are dreptate...

Link către comentariu

in unele tari incarcarea e gratuita. Am fost luna trecuta la Paris, si am vazut o multime de masini electrice, care incarcau gratuit. Tocmai asta e si ideea, sa incurajeze cumpararea acestor autoturisme. In viitor, se va plati si curentul. Multe statii am vazut ca erau brand-uite de Toyota.

Link către comentariu

Foarte tare masina! Sa o stapanesti sanatos!

Revizia la cati km o faci si in ce consta? :)

Link către comentariu

eu mi-as lua una pentru oras chiar si in RO, daca stai la casa si te invarti prin oras sau chiar job-acasa-job e perfecta, faci o economie considerabila, asta daca nu creste pretul le energie de indata ce numarul masinilor electrice va creste simtitor, de fapt ar fi naiv sa ne inchipuim ca noi ca si end-useri ai acestor produse vom avea costuri cu mult mai mici fata de un motor clasic de cilindree mica.

 

Sunt aproape sigur ca vom ajunge sa platim la fel ca si pentru carburant cand norma vor fi cele electrice, cat despre mediu, stim prea bine cum se poate produce multa energie cu costuri relativ reduse insa cu riscuri foarte mari, deci....e cu doua sensuri toata teoria asta cu salvam planeta cu motoare electrice si nu mai platim atat de mult. 

 

Si da, tehnologia de stocare a energiei e inca in urma, spre exemplu aici unde este foarte cald e unul din motivele pentru care nu se aduc masini electrice, bateriile la 50-60C mediu ambiant nu rezista mult timp, da, Tesla are sistem de racire/incalzire pentru ele, ma indoiesc ca la Golf exista asa ceva. 

 

....si discutia e lunga, concluzia mea este ca probabil in urmatorii 10 ani vom vedea multe asemenea masini in Europa de Vest si N. America(dar in % redus totusi aici), in rest 0.9T e viitorul apropiat se pare :)

 

sa apuc macar sa imi fac o masa de cafea dintr-un bloc de V8/V10 sau V12, or sa fie atat de rare in viitor ca se vor vinde la supra-pret :)

Modificat de mik15
Link către comentariu

Incarcarea nu consta (momentan), spre exemplu in parcarea subterana de la universitate Bucuresti :D

Link către comentariu

Si eu mi-as lua o masina electrica in RO. Am vazut o Tesla S in bucuresti si este foarte tare. Dar pt muritori exista si variante mai low cost, adica Renault. 

Link către comentariu

nu costa incarcarea - dar fa socoteala cat costa sa tii masina acolo 10 ore...

Link către comentariu

@mad_kat: pai daca esti "jmecher" si vrei sa nu platesti acasa curentu...platesti 10 ore de parcare la universitate....asta asa ca tot vorbim de citit printre randuri. :icon_thumleft:

 

Nu ma refer la tine, doar ca statiile alea de incarcare cu siguranta sunt de putere sporita si cred ca rolul lor e ca pe perioada stationarii, de regula 1-2h, sa iti poti lasa masina la incarcat sa ai cat de cat o autonomie cand pleci...zic si eu.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

De fapt cat ar costa o incarcare? Este corect sa zic ca ar trage pana la 22kWh asta insemnand cca 10lei? Asta ar insemna cca 300 lei pe luna pentru cca 4000 km parcursi (daca se merge cu masina zilnic 130km). Comparativ 4000km pe benzina ar fi undeva la 350 EUR.

 

Avantaj 280 EUR / luna, 3400 EUR / an. Asta daca o incarci la priza ta si platesti curentul. Daca nu platesti curentul mai castigi 800 EUR / an.

Modificat de codz
Link către comentariu

Parerea mea e ca oricum ai dao, daca ai rulaj de pana in 200km pe zi 90% in oras nimic nu bate masina electrica la costuri. Momentan.

Doar ca nemtzoaice premium electrice la 10-15keuro nu prea sunt:p

Link către comentariu

Poate ne spune proprietarul e-Golfului ce masini electrice mai sunt in Norvegia, daca prevaleaza Nissan Leaf sau Toyota Prius sau Tesla Model S.

Link către comentariu

Zenith tu esti vreun savant in tehnologia bateriilor si nu stim noi:))! Vezi ca masina nu are baterii 666 ,sunt baterii speciale pentru masina electrica!Cand spui ceva adu si niste dovezi,oricum nu exista la ce spui tu,dar adu dovezile. Bateriile de aia sunt facute,sa fie reincarcate in fiecare zi,omul a zis ca are garantie ceva timp(numai ma uit in spate),dar oricum peste 5 ani.Si daca in 5 ani bateriile scad sub 142 km autonomie incarcata 100% ,cei de la vw sunt obligati sa-i schimbe bateriile.Apropo omul a spus ca la statiile speciale se incarca bateria de la 0-80% in 30 minute.Ce mai vrei?Nu costa nimic,de aia sunt si puse acolo statiile,sa nu te coste nimic cand incarci,UE in special incurajeaza ECO,iar norvegia se claseaza foarte bine!

 

P.S cea mai mica probleme ce tine de baterii si sunt schimbate imediat fara discutii,dar eu zic ca omu cel putin 10 ani nu o sa aiba probleme cu bateriile si bani nu o sa se piarda,eu zic ca este o afacere foarte buna,se amortizeaza sigur pretul masinii! 

Modificat de BazavanFlo
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!