Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

la cablaj trebuie sa il adaptezi, nu ai aceelasi conector la spira, difera un pic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Domnilor, 

 

Octavia 2 FL vrs, 2010, volan 3 spite fara comenzi. Calculatorul actual pe masina este 1K0953549CQ. Vreau sa pun acelasi model de volan, dar cu comenzi si inainte de a incepe sa comand piesele, vreau sa va rog sa imi confirmati ca sunt corecte piesele necesare:

- volanul este cel din poza de mai jos --> 569094_volan-vrs-2-facelift-skoda-modele-2009-13-comenzi-dsg-airbag_1.jpg.3d6898db1446e1127ab4722af1e21f1d.jpg

 

- calculator coloana 1K0953549CH sau CJ sau CK

- cablaj airbag 3T0971584 (aici nu sunt foarte convins, gasesc si coduri cu 5K0, 1K0, 1K0971584K, etc ... ma puteti indruma catre ce e corect ?)

 

Multumesc in avans!

Modificat de AndreyPH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculator Ch il gasesti cel mai usor cred

vezi intai daca iti vine volanul cu cablaj, poate nu mai e nevoie sa il iei separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Incerc sa fac pe O2FL retrofitul la volan de O3. Volanul este deja multifunctional. Am atasat scanul cu VCDS. Banuiesc ca imi trebuie calculatorul de coloana 5K0953569AH (acum este Part No SW: 5K0 953 521 BN    HW: 5K0 953 569 E). Volan am gasit pe cars-equipment.com volan si airbag-ul compatibil (cred) 3T0880201G. Poate cineva sa-mi confirme daca sunt ok? Mai este nevoie si de cablaj?

Multumesc.

scan.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane calc coloana(care e inclus in spira)...cel actual e ok. Iei volanul complet,cu airbag si cablaj si o sa mearga..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Adica ce e poza? Mersi.

Capture.PNG

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am reusit :)  Functioneaza tot. Multumiri celor implicati :) 

20220411_092747 (Large).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut colegi!

Aveți ideea merge montat modelul acesta de volan de golf 7 pe Octavia 2 facelift.Mentionez ca volanul meu nu are comenzi!

Ma interesează doar forma volanului,comenzile de pe el mai puțin, de aceea îl montez.

Știu ca ambele au prindere cu bit de 88!

Mulțumesc seara buna!

Trebuie codat ceva pt a funcționa claxonul?

Screenshot_20220501-223711_Firefox.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, merge.

nu ai ce coda, claxonul se rezolva din cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor.Detin o skoda octavia 2 facelift model 2009 cu volan fara comenzi cutie manuala.Recent mi-am cumparat un volan cu comenzi ce provine dupa o skoda superb an 2016 cu mentiune ca are si acele padele pt schimbarea treptelor.Calculatorul de coloana pe care il am acum pe masina este: 1K0 953 549 CM cu specificatia Midline.Va rog mult sa-mi spuneti ce tip ( cod ) de calculator am nevoie ca sa-l fac functional? Din cate am observat sunt destul de multe modele cu mentiune Highline doar ca nu stiu sigur care pe care sa-l aleg tinand cont si de modul de comunicare LIN 1.3&2.0.Cel cu CH in coada este extrem de rar.

Mai necesita achizitie de alte componente?Va multumesc mult de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai putin,gaseai raspunsul singur. Nu merge volan O3 pe O2Fl cu niciun calculator lin 2. Doar cu inlocuire butoane +calc coloana lin 2 sau modul AM..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Volanul provine de pe o skoda superb 2016 nu este de o3.Sa inteleg ca si la aceata necesita inlocuire de butoane?intreb pentru ca din cate am citit eu( ori am inteles gresit) achizitia unui volan de superb nu mai presupune si schimbarea butoanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vor merge decat cum ti-am zis mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum.Poti sa-mi spui o serie de cod de produs pentru comenzi si pentru calculator de coloana lin 2?Nu vreau sa cumpar si sa constat ca nu exista compatibilitatea necesara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CH si comenzile cu F sau G in coada.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completare: C,D di E. Toate cu 5E la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super.Multumesc inca o data de ajutor.Ramane sa va mai deranjez dupa ce reusesc sa fac rost de acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Volan cumparatSalutare! Masina este octavia 2 facelift vrs manuala, am cumparat volan identic dar cu comenzi si padele plus cablaj.

Pot sa anulez padelele fizic fara sa imi apara eroare?

Ce cod de calculator coloana imi trebuie sa functioneze in afara de CH ( pe masina este cu terminatia CQ )

Trebuie neaparat sa schimb si maneta de stergatoare ca sa pot sa umblu la maxidot de pe comenzile volanului?

Captură de ecran_20220929-065457_Chrome.jpg

Modificat de 18GSG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculator cu CF va merge la tine. Maneta poate ramane...nu e obligatoriu sa o schimbi. Se dezactiveaza din codare. La fel si padelele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie orice calc High line, cu versiune de soft 0111, fara senzor g85. CD, CE, CF, CH, CJ, CK. Maneta trebuie schimbata, la multe daca ramane maneta blocheaza anumitye comenzi din volan.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 04.12.2014 at 10:10, F l o r i n a scris:

Volan plus cablaj - daca iti alegi un volan cu airbag diferit, trebuie si alt airbag.

 

calculator coloana - ai nevoie de 1K0 953 549 CD, CE, CF (daca e DSG, nu merge acesta), CH, CJ, CK (daca e DSG, nu merge acesta).

Florin, scuza-mi intrebarea, dar eu am luat un calculculator coloana CD, e bun pentru un volan Fl pus pe octavia 2 din 2005 NFL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, remus enache said:

Florin, scuza-mi intrebarea, dar eu am luat un calculculator coloana CD, e bun pentru un volan Fl pus pe octavia 2 din 2005 NFL?

ai nevoie de 1k0 .... CH, CJ, CK (daca e DSG, nu merge acesta - CK merge numai la masinile echipate cu cutie de viteze manuala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.10.2022 at 8:36, Al Bundy a scris:

NU, ca nu stie de senzorul g85

 

Am înțeles, acum poate tu știi,îmi trebuie doar codul CH,CK CJ? Care au Lin 2.0?

Pot știi cumva dacă volanul meu necesită  Lin version 1.0 sau 2.0?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!