Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

On 15.08.2018 at 16:00, andrei_221 a scris:

am reusit sa finalizez si eu upgrade-ul la volan multifunctional de octavia 3. Pentru Octavia 2 preFL,  la fel cum s-a mai discutat, este nevoie de :

1. calculator de coloana ...CH

2. butoane de fabia 2 FL/ Yeti FL/Superb FL cod cu .. F ( fara padele DSG)  sau G ( cu padele DSG)

3. RNS510 sau clona de China

4. suplimentar, pentru cine vrea sa aiba functionale si comenzile pentru computer de bord, necesar ceasuri de bord de FL si alte cipuri in chei.

Insa pentru modelele mai vechi de 2008, este nevoie si de ABS/ESP si posibil ECU care sa fie compatibil cu ceasurile de FL, pentru a avea immo functional.

A mea este ultimul lot din octombrie 2008, inainte de FL si are module compatibile cu FL, nu a fost nevoie sa inlocuiesc nimic, decat ceasurile

 

Buna ziua! Sunt foarte impresionat de ce ati reusit sa realizati. Sunt posesor de O2 preFL din 2008, motorizare 1.6 MPI si v-as fi profund recunoscator daca m-ati putea media spre a obtine rezultate similare cu ale dvs. Nu va pot explica in cuvinte ce sentimente am experimentat dupa ce am vizionat acest videoclip postat de dumneavoastra dupa ce am fost refuzat si batjocorit de toti mecanicii din Bucuresti pentru aceasta dorinta a mea de a monta un asemenea volan pe O2 a mea. V-am citit toate postarile de la inceputul acestui topic de pe vremea cand facea parte din alta discutie si as dori sa aflu mai multe detalii despre piesele de care am nevoie si instructiuni exacte cu pasii necesari ca sa duc acest proiect la bun sfarsit. Masina mea este manuala in 5 trepte si a venit din fabrica fara cruise control si fara comenzi pe volan. In momentul de fata dispune de navigatie cu Android si camera de marsarier incorporata in manerul haionului. Din cate am inteles, este nevoie sa-mi scanez masina si sa cumpar un calculator de coloana, volan care sa NU provina de pe O3 ci de pe un Yeti sau un Superb pentru compatibilitatea butoanelor sau daca este de pe O3 atunci vor trebui schimbate butoanele, navigatie insa dupa cum spuneam dispun de una aftermarket cu Android si ceasuri de bord de pe o O2 FL impreuna cu alte chip-uri in chei urmand ca la final sa se codeze codiificarile in ECU. V-am citit postarile cu mare atentie si va asigur ca nu este vorba de lipsa de interes insa am niste nelamuriri, iar daca m-ati putea sfatui in continuare v-as fi ptofund recunoscator. Planul meu este de a monta un volan multifunctional de O3 VRS pe O2 preFL a mea si sa beneficiez ca si dvs de toate functionalitatile acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-ma sa inteleg....ai ceasirile de FL?

Daca da,ai nevoie de calculator coloana HL+volan compatibil...fie Yeti..fie O3 cu butoane compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

In primul rand vreau sa va multumesc foarte mult ca mi-ati raspuns. Nu am cumparat inca piesele intrucat sunt inca la parte de documentare. Am citit acest thread cu mare interes si am inteles ca imi trebuie:

- un nou calculator de coloana cu codul 1K0953549CH

- casuri de bord de Octavia 2 Facelift cu codul 1Z0920903M sau 1Z0035156F

- cablaj cu codul 3T0971584

- volan cu codul 5E0419091AS

- butoane pentru volan cu codul 5E0919719F

- o noua maneta pentru stergatoare cu codul 1k0953519

In afara de asta, dupa cum spuneam as vrea sa montez si o maneta pentru tempomat/cruise control cu codul 1K0953513G pentru a beneficia si de aceasta functionalitate, insa nu stiu daca va fi compatibila cu restul pieselor. De asemenea nu stiu daca spirala din coloana va necesita sa fie si ea inlocuita.

As vrea sa confirm daca asta e tot ce va fi necesar pentru acest retrofit si daca toate codurile pieselor mentionate mai sus sunt bune si se vor potrivi pe masina mea.

De asemenea v-as fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda pe cineva care s-ar putea ocupa de montarea pieselor si codarea necesara intrucat eu nu dispun de aparatura necesara.

Va multumesc foarte mult si va doresc o zi frumoasa in continuare!

 

Renunta la citarea inutila, se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si CCS, nu trebuie inlocuita spira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu ai ceasurile instalate....

Toate sunt ok...cu precizarea ca volanul nu trebuie obligatoriu cu acel cod si ai uitat de adaptorul ceasurilor..deorece nu este plug&play. Ccs va merge...cum spunea si colegul Bundy.

PS- trebuie vazut ce pompa Abs are masina...posibil sa necesite inlocuire.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Legat de acel adaptor CCS pentru compatibilitatea ceasurilor, cum il pot achizitiona intrucat nu stiu exact ce anume sa caut.

Renunta la quote, last warning!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult pentru raspuns Florin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adaptorul comanda.l pe Aliexpress, e mult mai ieftin. 

trebuie sa iei in calcul si Immo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca se face, doar ii spuneam sa aiba in calcul, ca o sa il.coste si acela 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

A mea Skoda Octavia 2 (2007) a fost convertita la cutie automata DSG si bineinteles ca acum inima cere padele pe volan.
Am cumparat un volan de Fabia VRS FL (2010 din cate scria in anuntul de pe ebay) cu comenzi doar in partea stanga, airbag si padele.

Stiu ca am nevoie de calculator de coloana CH (urmeaza sa il comand) dar am inteles ca acele comenzi de pe volanul de Fabia trebuie inlocuite pentru ca nu sunt compatibile cu Octavia (Fabia nu are calculator sub volan(?)).

Stiti cumva care este codul comenzilor de volan de care as avea nevoie pentru a face functionale padelele si implicit comenzile? Si eventual codul cablajului de airbag, pentru ca banuiesc ca si acesta trebuie inlocuit.

Multumesc

image.png.a42add28571ab9b374ad039e1dc8da44.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu trebuie inlocuite. Doar montat calculatorul si codat corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut la îndemână și am încercat cu cu un calculator de coloana 1K0953 549 G (SW050 HW521) și nu a funcționat. Oare o fi din cauza versiunii vechi 050? ( G este highline, lin 1.3). Oricum voi comanda un CH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, danutzutm said:

Am avut la îndemână și am încercat cu cu un calculator de coloana 1K0953 549 G (SW050 HW521) și nu a funcționat. Oare o fi din cauza versiunii vechi 050? ( G este highline, lin 1.3). Oricum voi comanda un CH.

CH, CJ, CK =asta doar dacă mașina e manuala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astăzi îmi ajunge un CH și sper să reușesc să îl testez în seara asta. Vă țin la curent dacă a mers sau nu. (mașina e DSG, Octavia pre-fl, iar de fabrica nu a avut nici macar comenzi pe volan).

Renunta la quote, se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat calculator CH, am făcut codare..rezultat: funcționează padelele și comenzile de pe volan? Mulțumesc mult pentru indrumare! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bună dimineața, deoarece sunt total pe dinafara as dori sa aflu și eu ce am nevoie pentru a pune tempomat pe o skoda octavia FL 2012 și aici ma refer codurile de produse și dacă se poate și un cod de volan(preferabil piele) cu comenzi (ma gândesc sa schimb tot angrenajul). Serie șasiu TMBKE21Z5C2177235. Mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua . Am o octavia 2 facelift din 2011. Am incercat sa schimb volanul fara comenzi cu unul tot de facelift cu comenzi . Am inlocuit Cablajul din volan care face legatura cu spira si nu merge codat noul volan si nici claxonul nu mai merge . Ce trebuie sa fac ca sa fuctioneze tot ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hancualex- merge orice volan O2FL sau chiar si de O3..unele..Ptr pilot e mevoie sa se inlocuiasca grupul de manete cu spira volan cu tot.

@Dan St- ce cod are spira volan? Ca banuiesc sa fie un midline...care nu stie comenzi volan.De aceea nu te lasa s-o codezi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/21/2019 at 5:46 AM, hancualex said:

Bună dimineața, deoarece sunt total pe dinafara as dori sa aflu și eu ce am nevoie pentru a pune tempomat pe o skoda octavia FL 2012 și aici ma refer codurile de produse și dacă se poate și un cod de volan(preferabil piele) cu comenzi (ma gândesc sa schimb tot angrenajul). Serie șasiu TMBKE21Z5C2177235. Mulțumesc anticipat. 

Codurile le găsești în topicul dedicat tempomatului, din aria Octavia 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

N-as vrea sa cer prea mult, dar imi spune si mie cineva cum pot face si eu codificarea de coloana volan?   Nu am faza lunga ??? cred k de acum stie tot forumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/22/2019 at 5:22 AM, spido said:

@hancualex- merge orice volan O2FL sau chiar si de O3..unele..Ptr pilot e mevoie sa se inlocuiasca grupul de manete cu spira volan cu tot.

@Dan St- ce cod are spira volan? Ca banuiesc sa fie un midline...care nu stie comenzi volan.De aceea nu te lasa s-o codezi.

 

@spidomulțumesc mult pentru răspuns.Ma ajuți te rog și cu un cod de produs pentru grupul de manete cu spira cu tot (feeling lost). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat în topicul dedicat? Ca am postat de multe ori codurile 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • alextudor28
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!