Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

Deci daca pun volanul din poza la florin, nu mai e nevoie de nici o modificare?Am uitat sa precizez ca e dar golful

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara domnilor.

Am o problema cu spira de la volan la o Octavia 2 din 2012. Codul de piesa este 5K0953569D.

Pot sa montez si alte versiuni, sau doar cu terminatia D in coada?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da poti dar in functie de optiunile de pe masina(pilot automat,comenzi,Dsg sau nu,etc..) si trebuie adaptata cu vcds pe masina. Dupa cod pare manuala asa este?

Modificat de Skampia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, masina este manuala, fara pilot automat si cu comenzi pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te ajute un coleg care face retrofituri,sa te ajute cu ceva coduri care merg la tine. Oricum poti monta si versiuni HI adica cu optiuni mai multe dar sunt scumpe. Daca vrei doar pentru comenzi volan si BC este mai ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Am nevoie de niste informatii.Masina in cauza Skoda Octavia VRS 2007 maxidot.

As vrea sa pun volanul din poza.(Stema de pe volan ar fi ultima problema,o schimb).

De ce piese as avea nevoie sa l fac sa functioneze?
multumesc anticipat.

CC979D81-7186-4C19-A0D0-5CCF5A4ED08B.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu un calculator coloana HL lin 2.0 si cablajul volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu o sa functioneze toate butoanele, decat daca calc din volan are anumite coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi mi si mie ce cod trebuie sa caut?si codul cablajului?mersi, dau berea

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu trebuie sa ne spui ce codare calc din volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Întreb cunoscătorii, dacă vreau sa montez volan de Octavia 3 pe Octavia 2 prefacelift an 2008 ce șanse am sa fac claxonul si airbagul functionale? Volanul de O3 este cu comenzi dar nu ma interesează funcționarea lor. Am maxidot. Mulțumesc anticipat!

Modificat de vidoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am pe mașina din semnătura volan ca in linkul 1. Pot monta volanul din linkul 2? Am maxidot, mai trebuie achiziționat, codat ceva in plus sau se potrivește plug and play?

Link 1 https://www.pieseauto.ro/volane/skoda/octavia/volan-airbag-skoda-octavia-2-641518334.html#&gid=1&pid=1

Link 2  https://www.google.com/search?q=volan+octavia&rlz=1C9BKJA_enRO879RO879&hl=ro&prmd=ivsn&sxsrf=ALeKk01d7HMIT_xBIamlQRKy53-EZBZGeQ:1583779781261&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiHvY66h47oAhWtQkEAHV4BCjEQ_AUoAXoECAoQAQ&biw=1024&bih=653#imgrc=gGy8533JwgKCQM

Multumesc!

Modificat de vidoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu trebuie achizitionat/codat nimic. Cumperi volanul complet și îl montezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Vreau sa schimb sigla VW de pe airbag-ul unui volan de Golf 5, cu sigla SKODA si ulterior sa montez volanul pe o Octavia 2 din 2007. Se scoate in vreun fel acea sigla cu VW fara sa deteriorez airbag-ul sau se lipeste peste ea cea noua cu SKODA? Unde as putea sa gasesc o sigla SKODA modelul vechi, cel cu verde (imi place mai mult decat modelul nou cromat) pentru airbag volan ?   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

in teorie nu se scoate si nu se gaseste. Nu vine ca piesa de schimb separata. Deci,  spor la bricolat. Nu este imposibil de realizat, doar ca  nu exista procedura oficiala in acest sens

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu in ultimul rind, avind in vedere ca acel capac sta pe o chestie facuta sa explodeze la impact, atentie ce lipesti pe el, sa nu se transforme in proiectil sau srapnel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect. Am.vazut tot felul de nenorociri pana acum...sigle S line lipite pe airbag..etc. De.fiecare data am recomandat eliminarea acestora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sper sa nu ajung vreodata sa testez eficacitatea airbag-urilor. :))Ca idee, vazusem la cineva de vanzare sigle/embleme care se lipesc peste cea veche. Ca dimensiuni zicea ca sunt de 42 mm (pt volan de Octavia 2, Fabia 2, Superb 2, Roomster) si 56 mm (pt volan de Octavia 1, Fabia 1, Superb 1).  

image.thumb.png.3882b91591c8c9c376fa5de6a10ed4a0.png

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/6/2020 at 10:55 AM, vdragos said:

sa nu se transforme in proiectil sau srapnel.

Da, doar ca are dreptate Vdragos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta problema : dupa ce l-am toaletat nitel, am probat azi volanul de Golf V pe Octavia mea si cand sa montez airbag-ul, surpriza, nu intra mufa! Poza 1 este cu mufa de la Skoda, a doua cu cea de la Golf V. In airbag-ul de la Skoda (poza 3) intra o singura mufa - mov, in timp ce in cel de G5 sunt 2 - verde si portocaliu (poza 4). In mufa galbena de la Skoda imi intra 4 fire - 2 negre (de la claxon) si 2 galbene care vin din mufa mov atasata airbag-ului. La cea de la Golf imi intra 6 fire negre - 2 de la claxon si 4 de la mufele verde si portocaliu.  In ideea ca pun mufa galbena de la airbag-ul Skodei la airbag-ul Golfului, as putea cupla intre ele, cate doua, firele care ies din mufele verde si portocaliu astfel incat, din 4 fire, sa-mi rezulte 2, cat am la airbag-ul Skodei?  Cum si cu ce as putea scoate pinii din mufele galbene (nu as vrea sa tai efectiv firele si sa le leg intre ele) ca sa fie treaba buna?

IMG_20200508_143504_0.jpg

IMG_20200508_143521_3.jpg

IMG_20200508_143536_9.jpg

IMG_20200508_143530_0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Normal. Schimba mufa, scoti pinii, muti in mufa ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos pinii din cele doua mufe de la airbag-uri, unul cate unul de pe fiecare mufa că sa nu le ametesc, am împreunat cele 4 fire de la golf încât mi-au rezultat 2 că la Octavia, cuplat cu spira de sub volan și puf! martorul de airbag aprins in bord. Urmează să pun vcds sa vedem eroarea. 

Mufa de pe spira de sub volan are 8 pini, 4 cu 4. Cei 4 din dreapta sunt pentru claxon, cei din stânga pentru airbag. Oare era mai bine daca lăsăm cele 4 fire de la golf așa cum erau, fara sa le cuplez între ele? Sau as putea folosi doar una din cele doua lăcașuri de pe airbagul golfului (portocaliu sau verde) cu mufa originala de la Skoda (care are doar un locaș)? Daca da, de care sa mă cuplez?

IMG_20200511_131305_0.jpg

Modificat de sveck78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!