Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

3 hours ago, Al Bundy said:

DAr tu ai acum volan cu comenzi ?

 

Nu, am volanul simplu de O2 pre-fl, fara comenzi. Va multumesc mult pt ajutor, o sa caut si o maneta!  

Modificat de mihaib12
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PA si daca nu ai volan cu comenzi, cum ai pe masina calc de coloana cu CH in coada?

L-ai vazut tu fizic sau ai luat informatia asta dintr-un program ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, mihaib12 said:

Nu, am volanul simplu de O2 pre-fl, fara comenzi. Va multumesc mult pt ajutor, o sa caut si o maneta!  

Cel mai bine, fa o scanare cu un vcds si posteaza rezultatul aici, sa verificam noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/6/2020 at 2:06 PM, Al Bundy said:

PA si daca nu ai volan cu comenzi, cum ai pe masina calc de coloana cu CH in coada?

L-ai vazut tu fizic sau ai luat informatia asta dintr-un program ?

 

L-am montat eu pentru a pune pilot automat, in ideea ca pe viitor sa montez si volan cu comenzi de O2 facelift. Masina avea din fabrica doar computer de bord maxi-DOT (fara CCS si MFSW).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai de schimbat maneta de stargatoare cu una fara butoane de CB, si iti trebuie de O2FL volan , airbag si cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge orice maneta de stergatoare ce nu are butoane de BC? Am pe acasa una de la alta masina care nu avea computer de bord. Volanul de O2 fl, airbag-ul si cablajele banuiesc ca sunt aceleasi cu cele de Superb 2. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e masina cu aceeasi platforma....octavia 2, Golf 5, Leon 2....da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e de pe masina tatalui meu, tot o Octavia 2. Va multumesc mult amandurora pentru raspunsuri, caut volan si ma pun pe treaba! O zi frumoasa! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, astazi am pus volanul, am codat din VCDS comenzile, dar cele de pe partea dreapta nu merg in totalitate. Pot apasa pe rotita pt “OK / reset”, dar altceva nu merge. Butoanele de pe partea stanga (cele pt muzica) functioneaza fara probleme. Am pus o maneta de O2 pre-fl (care nu avea computer de bord) si am aceeasi problema. Imi puteti spune codul unei manete de stergatoare care sa functioneze, sau daca mai trebuia facut ceva din calculator? 
Pentru comenzi doar am modificat din 0 in 5 antepenultima cifra si am schimbat cand 2, cand 4, in functie de maneta care era pe masina. Daca ajuta, maine pot atasa si un autoscan. 
Va multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus maneta fara BC, am modificat in “Steering Assist” in optiunea “with rear wiper / board computer via wiper stalk not installed”, dar degeaba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, atunci o sa las maneta de CB, macar merg controalele de muzica (alea ma si interesau). Va multumesc mult! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Uszoges Szilard

Buna ziua, am si eu o intrebare mi-am inlocuit volanul de octavia 2 facelift cu cel de octavia 3 cineva mi-a spus ca doar comenzile cu omuletul in dreapta merg pe volanul meu am cumparat volanul cu airbag si comenzile separat l-am montat imi functioneaza claxonul si doua butoane de pe partea stanga doar ... stiti cumva care este problema, se pot coda sau? 

5A771D86-05F8-4DE3-A477-40D70C947696.jpeg

0C99AE02-C97A-45D6-9EE9-DA5034086884.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar anumite butoane merg pe platforma ta. Ai codurile butoanelor in topic,..s-a mai discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uszoges Szilard

Am inteles ca doar cele cu terminatia G sau F merg 5E0919719F sau 5E0919719G si am luat pe cel cu F si merg doar doua butoane din partea stanga. Trebuie codate prin vcds?

Modificat de Bebeee
quote + limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uszoges Szilard

O sa imi cumpar un vcds sper sa reusesc nu am mai folosit inca.

 

Daca imi poti spune ce trebuie sa fac mai exact. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, spido said:

Da,se codeaza cu Lin 2.0 pe adresa 16.

Deja are volan cu LIN 2.0, ce sa mai codeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da....neatentia mea. Trebuia sa mearga atunci plug&play. Nu sunt comenzile ok. Poate au doar eticheta cu F....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. As vrea sa pun un volan 3 spite de Octavia 3 pe un Octavia 2 facelift care nu are comenzi, cum aflu care se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge plug&play volan de O3 pe O2FL. Doar cu butoane schimbate. Ai codurile in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,

Am o întrebare, pot sa schimb volanul de O2 din 2008 cu unul în 3 spite de O2 VRS fără modificări sau alte cablaje, doar plug &player?

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este volan complet cu airbag. Doar ca nu are comenzi dar oricum nici cel actual în 4 spite nu are comenzi.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!