Jump to content

GTI Ed35


Edy E

Postare recomandată

:) Cica ar fi mai rigide, naiba sa le ia.

 

Oricum, faza e urmatoarea:

 

Eu am cerut initial asa:

8J0-412-331 - mount - 2

6N0-412-249 D - bearing - 2

Si la rulment am dat si codul: VKD 35025 T - SKF.

 

Tipa de la piese mi-a zis ca are la pachet cu codul asta ultimul de la SKF pereche flansa-rulment si am zis ok.

Vad ca pe flansa asta pe care mi-a dat-o am codul: 6N0-412-331E si flansa de RS3 e 8J0-412-331, deci e posibil sa fie la fel, dar arata diferit.

Cea de RS3 are dintii aia 2 pe o latura, cele de GTI au 1; iar cele pe care le-am primit n-au nimic.

 

TT/RS3 - Stg

13680041fd.jpg

 

vs ce am primit eu

 

IMG_2557.jpg

 

Sa merg maine sa le schimb ca sa fiu sigur ca pun ce trebuie? Ma gandesc ca la codul ala de rulment poate a venit o flansa care e compatibila, nu neaparat cea de RS3.?! Paranoia :))

 

Arcurile sunt de-abia prin Austria. Sper sa ajunga pana vineri :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

6N0 e cod de TT, ai primit flanse de TT, nu de TTRS / RS3. Dar pe mine m-ar ingrijora mai mult lipsa oricarui fel de marcaj de pe ele, fata de cele originale de TTRS / RS3...

Ia-le de la reprezentanta mai bine!

Link către comentariu

Inteleg ce zici tu...dar de ce trebuiau schimbate? eu am vrut sa fac asta acum 2 ani. Insa cei de la service m-au convins sa schimb doar rulmentii pt ca flansele nu aveau nimic. Daca ai trosnituri la virarea pe loc e de la caseta de directie. La mine asa se pare si o voi reconditiona curand. Nu e f costisitor.

Link către comentariu

Pai TT / TT-S / TT-RS and RS3 au aceleasi flanse din ce am vazut. Vad maine ce si cum, o sa cer cu 8J0 sa vad ce-mi aduce :)

 

N-am trosnituri, n-am nimic. In mers, la viteza mica, trosneste la viraje dar e din suruburile alea de la punte din ce am mai citit pe net. La revizie am verificat suruburile si erau intr-adevar slabite. Le-a strans dar le schimb acum ca sa stau linistit. Oricum, nici asta nu se intampla mereu, doar din cand in cand.

Are 78.xxx km masina si prefer sa schimb flansele odata cu arcurile daca tot se da amortizorul jos :) Sa nu astept sa le schimb cand incep sa faca scandal

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Nu stiu daca exista si la golf 6,dar trebuie sa fie(la golf 5 este),dar iti explic ca poate na..te ajuta cu ceva! Dupa ce am schimbat amortizorul cu flansa,brat,planetara,bielete si ce mai erau pe acolo etc,auzeam si eu niste trosnituri pe loc sau la viteza mica,s-a datorat unui rulment gen care este pus in capul amortizorului sus pe unde se desurubeaza amortizorul pe la capota ,este un fel de cerc care se invarte pe niste bilute(se numeau cumva ,gen ca la bicicleta).Al meu era crapat/uzat/spart in urma unui accident,aceea piesa se uzeaza in timp (are si plastic din ce tin eu minte).Poti sa verifici si chestiile alea,poate au ceva,caseta de directie la km astia,nu cred...si din ce am vazut intretii masina,nu dai cu ea prin toate gropile presupun.

 

Bafta!

Modificat de duku228
Link către comentariu

cand iti comanzi noile suruburi de la punte sa iti comanzi si saibele care se prind sus pe punte ca sa nu se mai desfaca, pe suruburi sa pui si lock tite, asa se recomanda:) (daca ai nevoie de codul pentru kit da-mi un pm)

Link către comentariu

Nu stiu daca exista si la golf 6,dar trebuie sa fie(la golf 5 este),dar iti explic ca poate na..te ajuta cu ceva! Dupa ce am schimbat amortizorul cu flansa,brat,planetara,bielete si ce mai erau pe acolo etc,auzeam si eu niste trosnituri pe loc sau la viteza mica,s-a datorat unui rulment gen care este pus in capul amortizorului sus pe unde se desurubeaza amortizorul pe la capota ,este un fel de cerc care se invarte pe niste bilute(se numeau cumva ,gen ca la bicicleta).Al meu era crapat/uzat/spart in urma unui accident,aceea piesa se uzeaza in timp (are si plastic din ce tin eu minte).Poti sa verifici si chestiile alea,poate au ceva,caseta de directie la km astia,nu cred...si din ce am vazut intretii masina,nu dai cu ea prin toate gropile presupun.

 

Bafta!

 

Cred ca te referi la rulmentul de la flansa. Am luat si ala :)

 

 

@Roberto666 ti-am trimis PM.

 

De 7M3499349A e vorba :) 

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Am dat la schimb azi flansele fata. Am luat Febi - 8J0-412-331 si rulmenti SKF - VKD-35025-T.

 

La 4 dimineata erau in Budapesta arcurile :D 

 

Mai sunt de venit 2x 7M3-499-349A + cateva suruburi si gata.. Saptamana viitoare suntem low gyp.gif

Modificat de Edy E
Link către comentariu

6N0 e cod de TT, ai primit flanse de TT, nu de TTRS / RS3. Dar pe mine m-ar ingrijora mai mult lipsa oricarui fel de marcaj de pe ele, fata de cele originale de TTRS / RS3...

Ia-le de la reprezentanta mai bine!

 

6N e cod de Polo (1995-2003), 8N e primul TT iar 8J este TT mk2. Ex:

http://www.ebay.com/itm/CORDOBA-IBIZA-FRONT-SUSPENSION-STRUT-MOUNT-BEARING-RING-6N0412331E-6N0412249C-/170799158793

 

Interesant ca au folosit rulmentii de pe Polo/Cordoba din 2000 si pe alte platforme mai mari si mai noi. VW ftw :)

Modificat de paul_e88
Link către comentariu

IMG_258.jpg

 

Luni la montaj cu ele :) 

 

Ca idee, cei care v-ati mai schimbat arcurile, cat ati platit manopera?

Link către comentariu

150 - 200 lei ar trebui sa te coste.

Pana la urma ai flanse febi sau de RS3? Trebuie sa le schimb si eu..printre multe altele

Link către comentariu

Sunt Febi Bilstein flansele fata, codul de TT/RS3. Cele spate le-am comandat dupa seria mea de sasiu.

 

8J0 412 331 - strut mount TT/RS3/Cupra

VKD 35025 T - strut bearing SKF

 

Asa ma gandeam si eu, pe la 200 lei. Am primit o "super" oferta de la service-ul la care merg cu masinile de obicei de mi-au cazut plombele, 375 lei pt ca, cica dureaza 3h. Mai caut

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Misto! :D  Sa vezi look dupa.

Drop It Like It's Hot! :D

Link către comentariu

In mare stiu cum va arata. Am gasit pe mobile.de una cu arcurile astea montate; tot Edition 35, DSG, 4 usi, aceleasi jante, deci stiu ce ma asteapta :D O sa planga dupa niste distantiere insa  :)

Sper sa mai pot sa intru in garaj :))

 

Sa nu uiti de geometrie dupa :)

 

Este pe lista si asta :)

 

Sportline%200.jpg

 

Sportline%201.jpg

 

Sportline%202.jpg

 

Sportline%203.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Poate doar in prima poza sa se vada. In rest nu vad sensul. Ajungi sa dai pe 4 distantiere si suruburile aferente cat pe arcuri daca nu chiar mai mult. 

Link către comentariu

Da, nici eu nu vad sensul la distantiere. Ceva de calitate costa.

Daca totusi te hotarasit la distantiere, ai grija cat le scoti in afara. Eu am ProKit cu jante pe 17 si ET54. 

Am avut 5 persoane in masina cu rezervor aproape full si ceva bagaje. Uitandu-ma la rotile spate, am constatat ca daca as fi avut un ET40 ar fi atins aripa.

 

Parerea mea, lasa-le asa. Este mai safe si arata la fel de bine :)

Link către comentariu

M-ar ajunge distantierele putin mai mult decat arcurile :)

Am pe o alta masina de 12mm fata si 15mm spate, cumparate de la Alsteel din Cluj. Le am de aproape 2 ani si n-am avut nicio problema cu ele. Daca ma hotarasc sa iau, tot de la ei iau.

Maine cred ca montez arcurile. Revin cu poze :D

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Asa, asa. Asteptam poze! :)

 

LE: Era sa uit, bun venit in CLUB!   :))

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Badass! Arata demential.

Si nu, nu iti mai trebuie distantiere, parerea mea.

Sa le porti cu placere si fara probleme. :)

Link către comentariu

Mda.....e urata foc. Nu stiu cum poate sa mearga cu ea pe strada. :)))

Gata, ai terminat cu exteriorul. Poti sa te apuci de performante: frane soft samd

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!