Jump to content

Probleme inchidere centralizata (usi blocate, switch-uri nefunctionale, etc.)


Adi64
 Share

Postare recomandată

Am luat original cu codul de pe piesa. Cel vechi nu mai face nimic, l-am masurat si da valoare zero si inchis si deschis. Nu scrie pe ambalaj NO sau NC.

Modificat de manzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie pe el .... NO sau NC - asta e valabil la cele de la mag piese electronice, nu la cele originale. Aici, daca e dupa cod, trebuie sa fie ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si atunci de ce functioneaza pe dos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai cumparat tu....este identic la cod cu cel de pe masina - cel original ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar culoarea difera cel nou e alb si cel defect e negru20190627_094458.thumb.jpg.6f8a35df81c4bc1057a4b04b031a9baa.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune-l doar in mufa - adica desfa iar.... si vezi daca in mufa lucreaza corect. Daca da, verifica posibilitatea unui montaj defectuos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lam pus in mufa am inchis broasca si cand apas pe el o deschide, ar trebui invers sa functioneze, dupa ce iai dat drumul la buton sa deschida. Manerul de la haion tine apasat switchu-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci inseamna ca nu e piesa pentru tine.... eu nu imi mai aduc aminte exact, cum arata Polo... la celelalte - Passat, Golf 4 variant, Octavia, Tiguan... deschide cand apesi switch-ul.

Esti sigur ca la tine e invers ?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchul functioneaza cum spui tu apesi si deschide, dar montat pe maner la portbagaj el sta apasat si in momentul in care tragi de maner nu se deschide trebuie sa tragi odata, dai drumu si dupaceea se deschide. Montaj defectuos ce sa fie ca el are 2 cleme si se clipseaza in locasul lui, doar il impingi gen plug&play. E foarte dubios

Modificat de manzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci originalul functioneaza invers... e exact diferenta dintre NO si NC - daca este asa cum zici tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh boy, la primele semne cand nu mai deschidea am crezut ca e broasca, am schimbat, dupa ceva timp nu a mai mers deloc, am masurat toate piesele ce tin de incuietoare si am gasit switch-ul mort, am schimbat si pe asta si tot nu functioneaza cum ar trebuii. Trebuie sa vad cate fire de par alb mi-au iesit. Deci el trebuie sa fie normal inchis sau deschis?

Modificat de manzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal, la toate de mai sus, unde mi-am mai adus aminte.... sunt NO=circuit deschis - cand apesi, inchide circuitul - adica... continuitate la apasare.

Acum, mie imi pare ca asa e si la tine, avand in vedere ca zici.... Switchul functioneaza cum spui tu apesi si deschide. Acum, montat in clapa, nu imi aduc aminte cum arata la Polo al tau, din pacate...deci, poti face ceva poze si ne uitam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac dupamasa o sedinta foto pe interior la clapa si la switch montat, acum sunt la servici. Oricum ms de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, eventual imi trimiti pozele pe wapp si ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am si eu o problema cu inchiderea centralizata. S-a ars motorasul de la broasca usii din fata stanga (usa soferului). Am desfacut broasca si am scos motorasul de tot si incuiam/descuiam usa din cheie. Cand apasam butonul de deschidere a usilor (cel de panoul de comanda de pe interorul usii, caci cel de pe cheie nu mai functiona de ceva timp)   se deschideau si inchideau si celalalate 3 usi + Hayon-ul. Dupa ceva timp cele 3 usi nu se mai deschideau din buton. Au ramas blocat si nu se deschid nici manual ( nici pe interior nici pe exterior) Acum am schimbat broasca cu totul de la usa soferului. Usa soferului se descuie si se incuie din buton ( si hayonul) dar celelalte 3 usi sunt tot blocate. As desface fata de usa sa verific broasca, dar nu am acces la suruburile din partea de jos cu usa inchisa (pentru usile din spate) , iar la usa din fata mai este si bordul care acopera o parte din fata de usa.  Mi se pare ciudat sa fi picat toate 3 yalele simultan. Am facut o scanare  a computerului de bord, dar tipul care a facut  scanarea mi-a zis ca nu afiseaza nici o informatie despre usi.  Vreo sugestie? Multumesc.

Mentionez ca masina are si alarma Viper, care nu mai functioneaza si careia i-am am deconectat alimentarea ca imi descarca bateria.

Modificat de Dany(el)
corectura
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveau cum sa strice toate 3.....poti încerca să bați în zona unei yale, acționezi deschis, vezi dacă se va debloca. Altfel, trebuie verificat de ce au rămas pe safe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut cam tot ce am gasit pe acest forum ( si altele) : am batut in zona Yalei in timp ce actionam manerul usi ( si interior si exterior). Am introdus o sarma otelita  printre  geam si cheder in zona yalei si am tras de cablul care este actionat de manerul exterior ( in ideea ca s-a blocat cumva mecanismul de deschidere pe o pozitie intermediara) . La diagnoza ori tipul nu a stiut unde sa caute ori ECU-ul masini  (Polo 9N 2002, 1, 4 Tdi) nu da informatii despre portiere. Mi-a gasit alte erori dar nimic legat de portiere. Am scos bornele de la baterie (pt resetarea ECU). Am apasat mufele de la modul de confort si computerul de usa. Am vormit ca vreo 2 electrcieni auto. Niciunul nu mi-a dat nici o solutie.  O sa incerc sa o duc la un service  poate reusesc sa o rezolve.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Info de portiere, in 46 convenienta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua. Am si eu o problema similara cu cele mentionate. Usa soferului, pasagerului si cea din spate dreapta nu se deschid/inchid de la telecomanda, doar stanga spate functioneaza. Aeea din spate dreapta doar uneori poate sa se deschida de la telecomanda.

Am facut si un diagnostic check si aceste erori am pe modulul de confort :

 

Address 46: Central Conv. Labels:. 6Q0-959-433.clb
Part No: 6Q0 959 433 E
Component: 3L Komfortgerát 0002
Coding: 00259
Shop #: WSC 31414
VCID: 3D718FF53771A9A2FE-4B18
Subsystem 1 - Part No: 6Q2959802A
Component: 3L Tõrsteuer.FS TFK 0004
Subsystem 2 - Part No: 6Q2959801A
Component: 3L Tõrsteuer.BF TFK 0004
Subsystem 3 - Part No: 6Q0959811A
Component: 3L Tõrsteuer.HL TFK 0004
Subsystem 4 - Part No: 6Q0959812A
Component: 3L Tõrsteuer.HR TFK 0004
1 Fault Found:
01336 - Company Data Bus for Comfort System
80-00 - Single-Wire Operation

Masina este Polo 9N 2003.

Orice sugestie mi-ar fi de folos.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jos yala și reconditionata, înlocuit switch, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna.sunt nou pe aici si vreau sa adresez si eu o intrebare:deci am un Polo 1,4 benzina 2006 si am o problema cu inchiderea centralizata,2 din cele 4 usi sunt inchise(blocate)si nu le pot deschide nici din cheie nici din interior,mentionez ca am inchidere centralizata din cheie.Comicul situatiei vine cand detaliez care sunt cele 2 usi cu probleme adica fata usa dreapta si din spate usa stanga.?.

Modificat de flo77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

In general este vb de yale cu probleme. Se deblocheaza si se reconditioneaza. Procedurile le gasesti pe forum, daca vrei sa le rezolvi singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt a le repara mai intai trebuie deschise,asta e problema cum le deschid???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pai, daca ai cauta un pic pe forum topicurile in care se discuta despre yale.....am scris de fff multe ori cum.

In zona yalei, bate cu pumnul in usa, in timp ce actionezi incuiat-descuiat.... acesta este prima solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate prima solutie nu functioneaza,daca esti amabil sa mi-o spui si pe a doua,eventual si pe a treia ca sa economisim timp.Mercy anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!