Jump to content

Probleme inchidere centralizata (usi blocate, switch-uri nefunctionale, etc.)


Adi64
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

mai scoate borna pentru cateva minute si vezi daca isi revine.

daca nu, trebuie o diagnoza, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema a fost ca nu mi vedea cheia si au fost refacute lipiturile de la mufele de la ceasuri, voi incerca, ms deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu au legatura - partea de immo cu telecomanda - la modelul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc cu bateria si revin , ms 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu si a revenit nici asa cu borna luata

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE inseamna pentru tine activator de vag ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regulamentul l-ai citit ?

Cu privire la ceea ce doresti tu ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
21 minutes ago, gspp15 said:

Salut, pai am observat ca softul pe care l am eu, nu e activat si nu pot intra in anumite module numai cu VAG activat

pe ce module nu poti intra ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intru in 46, la adaption merge numai pe 03 autolock/unloack, la restul da error 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ce cod are modulul confort ? pune un scan, sa vad PN ul, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intru in 46, la adaption merge numai pe 03 autolock/unloack, la restul da error 

Dupa masa , vb,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am urmatoarea problema la masina:

Daca deschid portiera la pasager fata in aproximativ 30 secunde actioneaza inchiderea centralizata si toate portierele se blocheaza. De curand am observat ca la deschidere din telecomanda , cuiul de la geam de ridica si imediat se inchidea la loc , blocand usa, insa doar aleatoriu, adica cateodata merge si cateodata nu. Precizez ca plafoniera , luminile si martorul din bord ( portiera deschisa) se aprind. 

Ce am facut pana acum : am inlocuit switch broasca preventiv, am curatat colector motor, am refacut lipiturile pe placa de baza. Am gasit un arculet mic , aproape rupt langa urechea cuiului din broasca si l-am inlocuit cu altul aproximativ la fel; am testat mecanismul functioneaza. 

Am montat pe masina, deoacamdata portiera se deschide si inchide corect din telecomanda la teste, insa problema cu blocarea masinii dupa 30 secunde cu portiera pasager deschisa continua. Am pus alta proasca la fel reconditionata si inchiderea se manifesta in acelasi mod.

S-a mai confruntat cineva cu aceste simptome?

PS : nu am alarma pe masina

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica mufa si cablajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din telecomanda originală se deschide şi portbagajul o dată cu portierele

alarma cuplează la rotirea cheii...deci switch butuc este ok

proprietarul a scos mufa actuatorului şi se descuie doar din cheie

la test a dat ''eroare conexiuni''

m-ar interesa cum sunt legate cele 2 switch în mîner haion... cel care este acţionat de clapeta de deschidere şi cel de pe butucul cheii...mufa are 3 contacte, cheia se scoate şi vertical şi orizontal

pentru demontarea butucului se scoate clema aia ca un inel?

prin apăsarea butonului portbagaj, se deschide o singură dată dacă maşina este încuiată...dup'aia doar clipesc semnalizările, indiferent în ce poziţie este scoasă cheia din broască.

prin acţionarea clapetei nu se acţionează actuatorul, la fel, indiferet de poziţia cheii, închisă sau nu din telecomandă 

mulţumesc pentru eventualele sfaturi

 

 

 

mecanism-deschidere-haion-polo-9n-.jpg

Modificat de costaan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin, am remediat problema, foarte interesant ca nici un tester nu a sesizat. Care a fost problema, am pus un strap la casetofon intre cele doua plusuri, mentionez ca nu e original si se reseta de fiecare data cand scoteam cheia din contact, in momentul cand am luat strapul , la inchidere a inceput sa clipeasca ledul de pe usa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu testerul nu a sesizat, ci cel care il folosea.Nu a stiut unde sa se uite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, acum merge, e ok, atat ca la 46, adaption, nu am optiunea de clipire semnalizare la inchidere, deschidere, scrie error.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am următoarea problema:

Portbagajul nu se mai deschide decât dacă țin apăsat lung pe butonul de la cheie, cel din mijloc pt portbagaj. Daca apăs scurt nu se descuie. Nu se descuie nici de la butonul de pe portiera, de lângă cel pentru deschiderea capacului de alimentare și nici de la cel de închidere centrala de pe ușă. 
Aveți idee care ar fi soluția problemei? 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem,dar pentru polo 9n si 9n3.Pentru tipul tau de masina,verfica cablajul si butonul de actionare.Sau vezi topicul dedicat,unde se explica detaliat acest defect,pe aria Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am schimbat bateria la telecomanda si acum nu mai merge. Am inteles ca trebuie programata, dar am gasit doar metode cu 2 chei. Exista vreo metoda sa pot programa telecomanda cu o singura cheie?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara VCDS, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este VCDS? Ok deci ori gasesc a doua cheie ori merg la service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VCDS tester de diagnoza pentru grupul VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 6/5/2017 at 9:03 PM, CristiTR said:

Salut,

Am schimbat bateria la telecomanda si acum nu mai merge. Am inteles ca trebuie programata, dar am gasit doar metode cu 2 chei. Exista vreo metoda sa pot programa telecomanda cu o singura cheie?

Multumesc.

Am reusit sa gasesc a doua keye, dar tot nu am reusit sa programez keya careia i-am schimbat bateria. Am incercat vreo 3 metode gasite pe youtube, dar fara succes. Idei?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/5/2017 at 9:08 PM, Al Bundy said:

fara VCDS, nu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!