Jump to content

Probleme inchidere centralizata (usi blocate, switch-uri nefunctionale, etc.)


Adi64
 Share

Postare recomandată

Sub bord,  deasupra pedalei de accelerație, ca zona orientativa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi ! Am și eu o problema la un polo 9n din 2007 ! Nu îmi mai merg toate cele 4 geamuri deloc ! Sa uitat un electrician și la mașina și a spus că de vina e calculatorul din ușă șofer! Codul este 6Y2959802A ! Am căutat să inlocuiesc acesta piesă,dar nu găsesc decât cu codul 6Q2959802A ! Diferența ar fi acel Q ! Se potrivește ? Ar merge ? Care e diferența dintre ele ? Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contează acel "A" de la sfârșitul codului ? Ce ar fi diferit ? Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E revizia piesei. Mai conteaza, nu cred sa fie o problema la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut domnilor...

Astazi am avut timp sa stau sa verific care e totusi problema la polo de nu se deschidea haionul nicidecum....

Va scriu in ideea ca cineva se va mai intalni cu asemenea caz...si poate ii va fi de ajutor.

Dupa ce am facut o verificare minutioasa la actuator si la firele/mufele de pe haion am mers pe fir(e) dupa codul de culori pana ce am ajuns la calculatorul de confort

si la releele de deasupra lui. Numai ca firul rosu/albastru care pleca de la actuator ajungea numai pana la un releu. Nicidecum in una din mufele de pe calculator asa cum ma asteptam.

Am verificat si releul care...isi facea treaba..., totul pare ca e ok numai ca problema nu era rezolvata.

Șpreiuri...mufe spalate...curatate...sigurante luate la puricit...etc....

Tin sa precizez ca din cand in cand, actionand manerul haionului cu el deschis...actuatorul facea cateva miscari, adica ...functiona...

Dupa inchiderea haionului....pauza... iar nu mai mergea. 

Am desfacut si calculatorul....chipurile sa arunc o privire pe acolo sa vad ce e...(curiozitatea!!!!....mna..!!!.)

Constat ca si acolo in interior sunt alte doua relee care spre surprinderea mea...cand actionam butonul de pe cheie, cel de la portbagaj, acele relee ticăiau...

Am incuiat masina din telecomanda de la cheie, apoi, am apasat doar butonul de la portbagaj si constat ca masina sa descuiat normal,..iar in momentul cand am actionat manerul haionului.....surpriza....sa deschis. 

Mai fac un test...ca nu prea credeam..

Incui masina, descui masina....haionul nu se deschide. las masina descuiata,si apas butonul de la portbagaj de pe cheie. Avariile clipesc de doua ori..nici un zgomot de actuator, dar...surpriza din nou... trag de manerul haionului care se deschide din nou...

Dupa alte cateva teste (pana m-am plictisit) constat ca haionul e actionat de butonul cheii responsabil cu deschiderea lui, sau....atentie...cand masina era inchisa din telecomanda, si o deschideam din nou, daca apasam de doua ori butonul de deschidere usi...imi debloca si haionul si il puteam deschide de la maner.

Concluzie: masina incuiata, apasat buton deblocare, se deschide doar portierele. apasat buton portbagaj...se deschide haionul doar dupa ce actionam manerul acestuia.

                 :masina incuiata, apsat buton haion, se descuie portierele si haionul poatea fi deschis si el.

Ce dumnezeu a avut...nu stiu inca.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare, am un Polo 9N   la care asa din senin nu se mai deschid usile din telecomanda,doar usa soferului,am facut o scanare cu VCDS dar nu ma lasa sa acceses inchiderea centralizata.Trebuie schimbat modulul confort? A mai avut cineva aceasta problema? Atasat poza cu modulul si scanarea,multumesc anticipat pentru orice informatie!

230746104_2961355454080236_4374506032748262850_n.jpg

Log-VIDOC-WVWZZZ9NZ3D151187-251380km.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza este modulul 09 centrala electrica. Responsabil de receptie telecomanda, inchidere...este 46 convenienta/confort.

Nu ai 35, inchidere centralizata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, F l o r i n said:

In poza este modulul 09 centrala electrica. Responsabil de receptie telecomanda, inchidere...este 46 convenienta/confort.

Nu ai 35, inchidere centralizata

Salut,poti sa fi mai specific te rog,nu am inteles nimic din mesajul tau :),multumesc!

Just now, klaus123 said:

Salut,poti sa fi mai specific te rog,nu am inteles nimic din mesajul tau :),multumesc!

ce am pus in poza nu este modulul confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este. Ti-am scris exact ce este....centrala electrica, modulul 09.

Am scris exact..... 

Telecomenzile, recepția acestora, se efectuează de catre modulul 46.....modul confort.

Acces pe 35 central locking ...inchidere centralizata, nu ai asa ceva pe masina.....la tine, inchiderea e gestionata de modulul confort. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, F l o r i n said:

Nu, nu este. Ti-am scris exact ce este....centrala electrica, modulul 09.

Am scris exact..... 

Telecomenzile, recepția acestora, se efectuează de catre modulul 46.....modul confort.

Acces pe 35 central locking ...inchidere centralizata, nu ai asa ceva pe masina.....la tine, inchiderea e gestionata de modulul confort. 

 

Salut,dar 4 zile a functionat inchiderea centralizata fara probleme din cheie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Klaus, cel mai rau este cand nu te pricepi, dar te bagi.... 

 

Ti-am scris in doua posturi, cine comanda geamurile si inchiderea centralizata, la tine - 46 - CONVENIENTA/MODULUL CONFORT - pe acesta se verifica, cu VCDS ul.

 

Verifica sigurantele, alimentarile, probeaza cu altul. 

 

NU ESTE CEL DIN POZA TA

 

ti-am atasat un link, il vezi in poza, la pozitia B.... este in stanga coloanei de directie, lipit de tunelul central, sub bord https://www.hella.com/techworld/us/bi/Volkswagen-Polo-Heating-air-conditioning-temperature-control-9643/

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii,ce sa fac daca pricep mai greu,batranetea bat-o vina! Daca cumpar un nou modul trebuie codat cu VCDS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie imperecheate si cheile, etc. Deci ai nevoie de vcds..... 

Ok, te ajut cu drag, cu ce pot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , am si eu o problema cu inchiderea electrica la un vw passat b6 2007. Nu se mai actioneqza inchiderea , de deschis se deschide de la buton dar de inchis nu mai vrea. Sfaturi ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ledul de pe telecomanda lumineaza, atunci fa o diagnoza, sa vedem ce erori ai

 

daca nu, schimba bateria la telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua tuturor de pe acest forum .Am achizitionat recent un Polo 2003 cu motor de 1,2, cod awy(mai mult pentru naveta) si pe langa problemele unei masini de 18 ani vreau sa schimb broasca de la usa sofer. Problema sta in felul urmator:

De cand am masina ,prin descuiarea usii de la sofer cu cheia in butuc se descuia si restul masinii numai uneori,la fel cum se aprindea plafoniera  sau cum suna acel buzzer cand deschizi usa soferului cu pozitiile aprinse. Toate acestea functionau doar uneori-nu are telecomanda . Am fost surprins placut sa observ ca are modul confort-daca descui de la usa din dreapta ,pe langa ca merge intotdeauna,am observat ca daca mai tin cheia in pozitia descis(in butuc) inca 3-4 secunde coboara geamurile (sau urca daca inchid ).

Vrand sa schimb broasca de la sofer,am fost la un magazin pentru a cumpara alta si cei de acolo mi-au spus ca la acest model sunt de 2 tipuri-cu 6 pini sau cu 8 pini.Eu, neputand fizic sa dau jos tapiteria si restul de la usa,am mers la un electrician care mi-a spus ca poate peste cateva zile,dar nu stiu ce broasca sa cumpar- cu 6 sau 8 pini.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!

Si as mai dori sa-i pun telecomanda pentru deschiderea-inchiderea centralizata.

Imi puteti recomanda un model anume sau merge una aftermarket?  Va merge din telecomanda chestia cu geamurile cum am spus mai sus,sau trebuie un model anume?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua. Am si eu o situatie ciudata la un Polo 9n3 cu inchiderea centralizata. Usa de la sofer, haionul si capacul de la rezervor se deschid/inchid din telecomanda fara probleme, celelalte 3 usi cand cum au ele chef. Ba se deschid toate, ba doar dreapta fata, ba doar una din spate.

Ar putea fi placa de la broasca de vina la cele 3 usi sau problema ar fi de alta natura? Inchiderea centralizata e OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e posibil. Fa o scanare, sa vedem ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu mai am VCDS si nici interfata, iar baietii din Mures cer 50-60 de lei pt o scanare, si consider ca nu merita, avand in vedere ca peste tot vad interfete cu 200-300 de lei. O vreme am trecut la alta marca si am vandut ce aveam. De unde este sigur de cumparat o interfata? Am vazut multe chinezarii pe OLX/Facebook Marketplace, si nu as vrea sa fac o minune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o arie tehnica si nu te putem ajuta fara o scanare, din pacate.

iti pot recomanda numai ce folosesc eu, dar nu cred ca te va ajuta informatia......O interfata originală vcds costa 2xxx lei. Odis original costa 1xxxx lei. Asta ca idee....

Mai departe, interfețele de care vb tu sunt clone chinezești,  nu avem permisiunea de a discuta despre ele, pe forum  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!