Jump to content

Tuning SKODA


BogMW
 Share

Postare recomandată

adrianciocalau

Tot off topic: saptamana asta mi-am gasit masinuta fara sigla SKODA de pe grila radiator :salut: Daca tot s-a intamplat, o sa rezolv si cu cele doua super-zgarieturi pe care le am pe capota si pe usa stanga-fata... Am fost la Allianz si nu au comentat nimic. Acum trebuie sa imi fac timp sa ajung si la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adrianciocalau

    14

  • BogMW

    13

  • gabriel

    11

  • Vially

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare!

Apropos de tuning -stiti careva de unde as putea cumpara un filtru K&N

Din cate am citit e primul lucru care se schimba cand vrei mai multi CP de la masina ta-in cazul acesta pana in 7-8 CP!

THNX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PitStop Tuning :salut:

Dar in nici un caz nu castigi 7-8cp, cel mult 1-2cp daca e pus cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub capota la 1.8T daca ai observat e destul de cald si daca vei da cutia jos si vei pune filtrul conic K&N in direct dupa MAF in locul cutiei vei pierde putere pentru ca va trage aer cald (foarte cald chiar) de langa motor.

Exista filtre aer sport conice care au si o carcasa metalica si un "furtun" ca sa poata trage aer din alta parte: de sub baterie sau direct din bara. Printre variante sunt: Dynatwist by GreenFilter (destul de popular la englezi), Carbon Dynamic Airbox (CDA) by BMC, Carbonio etc. Dezavantajul e ca sunt foarte scumpe, in jur de 2-300euro

Mai este varianta AEM care este format dintr-o teava metalica si un filtru K&N, teava are rolul de a ruta filtrul sub baterie, de unde trage aer rece (cel putin asa e pentru Golf4/Leon, banuiesc ca la fel e si la tine).

Din cate am mai citit, eu nu ti-as recomanda K&N, se pare ca au prostul obicei de a se incalzi destul de tare, iar uleiul cu care este imbibat incepe sa urce sper MAF, si nu face bine deloc.

GreenFilter au o varianta care il inlocuie pe cel original si este mai putin imbibat in ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corneliu Perianu

Salut!

Stie cineva cat costa si unde pot comanda un spoiler spate pentru Fabia Combi? Am dat intr-o noapte cu spatele intr-un stalp ascutit intr-o parcare si s-a taiat spoilerul cca. 5-6 cm. As vrea sa il schimb insa pretul nu e chiar mic (cca. EUR 200,-) si ma bate gandul sa imi iau ceva de tuning pe banii astia. Apropo, stie cineva o oferta de jante Al la preturi decente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretzuri de jante pe 14" si 15" gasesti incepand de la 70 eur + TVA. Dar majoritatea se invart pe la 100 + TVA ( vezi RIAL, RONAL, DEZENT si ceva modele de ANTERA ).

Daca ai vreo combinatzie incearca sa-ti aduci din DE sau AT. Acolo gasesti jante faine la 15" cu 50 eur cu tot cu TVA si daca-l mai si scotzi ( nu stiu cum e cu vama, dar poate se rezolva si aia ) atunci iesi super bine la pretz.

La noi se mai practica oferte de genul iei 3 si primesti una gratis, insa sunt tzepe mari, caci se dau numai cu cauciuc si te lucreaza baietzii de nu te vezi.

Concluzia, tristetze mare cu jantele in RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nenea Vially, mai zi-ne dom'le de "tunatori" aia!!! Au trecut 6 luni!!! :lol: Pe unde ii gasim si ce mai gasim?

Da' asa ceva finut, ca daca o "tunam" prea tare ne gafaie motorasul!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa imi comand ornament pentru stalpi, din cate stiu eu comanda se va face la sfarsitul lunii.

Stiu de comanda! Si mie mi-au placut ornamentele alea de stalpi!

Se lipesc? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe masina 2 pleoape si o grila fata, dar nu am avut cu ce sa fac poze, sper sa imi recuperez aparatul foto si sa va pun si poze. eu unul sunt foarte multumit de cum arata masina pina acum :D

Edit: Corectat un cuvant ce spune prostii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Frumos masin dl. Vially

Dar o priza de aer din spoliler unde este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu, habar n-am. O sa epelez la colegi, poate imi spune cineva ce cod are, am inteles ca e 2 EURO... Asta daca nu fac un thread in care sa va cer parerea cum sa pun plasa neagra acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul tau este 6Y0 853 666 D B41 si piesa costa 3.10 EUR in Europa.

In ceea ce priveste plasa, cred ca solutia pe care ti-am propus-o la Bran e cea mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos grill Mr Vially, felicitari pt achizitzie. Sunt foarte putzine fabii cu elemente de tuning. Nu te-ai gandit sa dai jos emblema cu milotec?

Legat de plase, o sugestie. Asa arata mai de mult a mea, acum este putzin modificata o sa postez poze noi curand. Plasa nu este speciala de tuning insa macar este unica sau cel putzin foarte rar intalnita.

Mai nou plasa de pe prize este adusa in fatza si mai mare. Poate maine pun poze si cu moaca cea noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca poate sunt offtopic legat de Milotec, dar revin cu pozele promise de ieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In sfarsit mi-au venit decorurile Milotec pe care le-am montat destul de repede si bine (zic eu :) ) Pozele nu sunt prea concludente, da' merge de o idee.

MILOTEC_PIC_0808.JPG

MILOTEC_PIC_0809.JPG

MILOTEC_PIC_0810.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bune pozele! Mai trebuie o poza de detaliu la imbinarea stalpului central cu tavanul pt. a vedea "terminatia" ornamentelor pe usa :shock: Pe mine m-ai convins! :salut: Te pricepi! :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Milotec nu cred ca au negre. Negre sunt cele de la Skoda. Dar e doar un autocolant, nu e in relief ca astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!