Jump to content

Tuning SKODA


BogMW
 Share

Postare recomandată

Hello

unul dintre tunerii specializati doar pe Skoda in Germania si cu preturi relativ accesibile este Milotec www.milotec.de (din pacate site-ul e doar in germana).

image_octaviacombifl_1_640.jpg

image_fabiacombi_1_640.jpg

eu mi-as cam lua astea:

201_02_640.jpg

68EUR

153_01_640.jpg

27EUR (doar setul de manere cromate)

303_04_640.jpg

95 EUR (autsch!!)

302_04_640.jpg

40EUR (hmmmm...)

...si astea, de pe ebay

i-1.JPG

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adrianciocalau

    14

  • BogMW

    13

  • gabriel

    11

  • Vially

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

adrianciocalau

Pentru posesorii de Fabia, un site care contine link-uri spre firme de tuning, review-uri din diferite reviste si site-uri de profil, teste comparative cu alte modele din clasa, crash teste, si altele.

http://www.inet.hr/~skocijan/Fabia/

Ce stiti voi despre CHIP TUNING ? Adica, ce inseamna mai exact, din cate m-am prins eu e ceva doar de inlocuit soft-ul pentru corectarea unor eror si optimizarea parametrilor...

De asemenea m-am intrebat intotdeauna daca iti faci CHIP tuning si mai castigi ceva cai... creste consumul ? (Fabia nu se poate lauda ca este chiar economica la capitolul asta).

Am citit pe un site de tuning ca se reduce consumul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am vazut si eu site-ul de la milotec si le-am scris cate ceva. l-am convins pe taicamiu sa finanteze pt nishte ochelari fata si spate si grila unde este stema (uitati-va in pozele de mai sus) si apoi o sa-i mai pun si nishte plasa din aluminiu. cand o sa fac toate astea o sa fac poze si o sa le pun pe site :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa-mi bag picioarele in capu alora de la milotec, cika numa in germania trimit piesele :x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si o lista de accesorii originale Skoda, care ar trebui sa fie disponibile la toti dealerii (eu le am de pe site-ul Skoda.at)

- volan piele Fabia (cu pastrarea airbag-ului orig. FBA400001 - 200eur

- maneta schimbator din piele FFA400001 - 26eur

- maneta frana de mana piele FFA400010 - 87eur

- set plastic protectie praguri KDA400001 - 27eur

fb10041.jpg

- set plastic protectie praguri cu logo KDA400003 - 65eur

fb10042.jpg

- spoiler fatza Fabia FAA410003 - 224eur

bild_1017930222437.jpg

- spoiler spate Fabia FAA410004 - 225eur

bild_1017930261298.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si pt Octavia (pt Octavia exista o tona de accesorii orig.)

- decor negru montant central KGA093006 - 22eur

http://www.skoda.at/zubehoer/detail.php?ka...kat=2&artikel=7

- KGA093008 - idem pt Combi

- cotiera shofer (pana la facelift) AUTK15249 - 85eur

http://www.skoda.at/zubehoer/detail.php?ka...kat=4&artikel=1

- cotiera shofer dupa facelift DAO300001 - 197eur

http://www.skoda.at/zubehoer/detail.php?ka...kat=4&artikel=5

- maner piele schimbator pt 1.6l - FBA064007 - 24eur

- maner piele schimbator (restul) FBA064008 - 27eur

- set plastic protectie praguri KDA072009 - 25eur

http://www.skoda.at/zubehoer/detail.php?ka...at=4&artikel=34

...samd

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, cam nasol de navigat, mai ales caeu nu shtiu nemtzeshte deloc :scratch: . versiunea in egleza oare o au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, din pacate nu au engleza...

Acum sunt cam ocupat, dar o sa mai bag chestii din catalogul lor de accesorii.

Ma intreb daca la noi dealerii nu au asemenea cataloage...

online sigur ca nu... probabil onpaper.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce priveste treaba cu cipul,consumul mediu scade cam cu 10% dar asta nu inseamna ca daca turezi masina n-o sa-ti consume corespunzator,deci in conditii de mers sportiv o sa-ti consume aprox. proportional cu caii putere.In ce priveste tuningul pentru Skoda variante sunt destule iar Milotec este una dintre cele mai ieftine.Exista un importator in Targoviste care are niste piese interesante de tuning ptr skoda dar cum eu sunt in Franta si adresa e acasa nu pot sa v-o dau acum!Daca insa aveti ceva mai multi bani la dispozitie puteti obtine o Octavia RRS de 335 de cai!!!octavia_riechert_03.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit, fuscobal.

Tu te-ai "jucat" pe la motorul tau ?? 1.8 T permite foarte multe upgrade-uri.

Povesteste-ne ce ti-ai facut pe la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hello fuscobal and welcome here :ok:

ce ziceai de ala din targovishte? ca aduce accesorii pt skoda? ash fi interesat sa vad ce anume are ca vreau sa-i mai schimb ceva la mashinutza . faza cu milotecul cade fiindca aia nu trimit in romania . si alte firme nu prea mai shtiu :scratch: .

ps: sa-ti traiasca mashinutza :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu la Skoda mea am facut cam asa (deocamdata):Un esapament powerful oval,pedale,praguri,capac rezervor,schimbator,frana mana piele,toate simoni racing.Pe urma am mai pus un mini disc Sony,componente infinity ref 90W rms pe fata si 3 cai infinity 100W rms pe spate precum si un amplificator kenwood doar ptr boxele spate deoarece alea din fata au rezonanta foarte proasta la joase deci le-am lasat mai mult medii si inalte.Cam in astea sau dus toate bursele mele de la facultate pe vreo 2-3 ani.Acum pentru ca sunt in Franta la proiectu' de diploma,m-am gandit eu sa-i spun lu' batranu meu ca cheltuielile pe-aici sunt mult mai mari,daca nu chiar duble decat sunt ele in realitate.Cu banii stransi si dupa ce am vizitat Paris Tuning Show,m-am gandit cand ma intorc sa-mi pun un cip si eventual inca un amplif si 2 subwoofere!Jante si pneuri le las pe mai incolo ca ce-mi place mie e prea mult!Am facut si poze pe la Paris Tuning Show da din pacate nu pot sa pun decat url aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

fuscobal, poti sa pui url, chiar as vrea sa vad si eu pozele prin ochii (sau obiectivul) unui Roman :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS:am uitat sa zic de grila si eleron(raman adeptul eleroanelor inalte de tip Impreza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curteadomneasca@rol.ro>>asta e e-mailul firmei din Targoviste care intre timp se pare ca si-a mai deschis sedii si in Bucuresti:A-Z tuning...si adineauri ammai gasit un site care vad ca are si o fabia pe lista:www.spidertuning.go.ro

Voinea eu am pozele aici,pe hard,cum pot sa le pun in forum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Voinea eu am pozele aici,pe hard,cum pot sa le pun in forum?

saptamana viitoare luam legatura si mi le trimiti (o sa-ti dau eu o adresa)

fac eu pe toate hostate pe server si va dau un link de unde se pot vede toate cu previw si cu poza mare (fac o galerie foto)

cred ca asa ar fi super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine,rezolva tu treaba lu serveru si io iti trimit pozele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Fratilor ce vreti de la Milotec puteti lua de la AUGSBURG !!!!!

Si fata de preturile de pe site au un adaus de cca 15-20 % +Tva -asta ca sa stiti. :12:

Eu oricum vreau sa mi-o fac toata Milotec , imi mai trebuie jante+cauciucuri si bandouri aripi+ aerisiri spoiler .

Salutare :26:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau
Fratilor ce vreti de la Milotec puteti lua de la AUGSBURG !!!!!

Si fata de preturile de pe site au un adaus de cca 15-20 % +Tva -asta ca sa stiti. :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles si mai au si mattig rieger msdesign etc

Bani sa fie:)

Plus ca ei au pe net si pagina lor privata de dealeri (ma refer la site-ul cu milotec la restul nu stiu)

Te hotarasti la ce vrei achiti un avans de minim 30 % si dupa aia astepti 7-10 zile :shock: sa vina comanda

Precizez ca montajul este deosebit de facil ( eu am montat totul singur ) iti da neamtul pina si cirpa cu care sa stergi dupa :)

Este mai mult decit :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

Decit sa mergi la C&C sau alte firme care iti mai iau si sume astronomice pt montaj eu zic ca e cea mai buna alternativa .

Succes si sa iti iasa masina cit mai :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, ia uitati-va ce eleron au montat pe Fabia RS. Se pare ca este aplicat peste cel normal, un adaos la eleronul standard. Daca-i asa, ar trebui sa nu fie scump, ramane sa aflam codul reperului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

un tuning usor si cu piese originale :salut: asa e si cu golful R32 sau GTI aniversar. Are eleron. Acum daca poti convinge asigurarea in caz de accident ca acolo era si asa ceva :salut: atunci te-ai scos cu un roof-eleron frumos

Cel de golf e cam la 200Euro asa ca si asta se invarte pe la acelasi pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor,cine aduce cel mai ieftin Mattig la noi?Am fost la C&C si Augsburg si am intrebat de un eleron.Se pare ca preturile mai mari le are Augsburg.C&C pune doar 30Euro peste pretul din catalogul Mattig(269 fata de 239).Preturile sunt bineinteles fara TVA.O alta problema e ca cica ma costa cam 70-80Euro vopsitul+montajul.Credeti ca pot sa fac treaba asta mai ieftin si bine in alta parte(nu vreau sa existe vreo diferenta de culoare intre eleron si masina)?Daca da,unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!