Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

s-ar putea sa aiba ulei la vrak si de aici sa fie diferneta de pret si sa nu ai bidoanele goale in portbagaj.

Ciudate sunt verificarile destul de scumpe care au durat 1 min fiecare maxim 5. Sa fim seriosi. Si daca eu vreu sa vad ce fac ghioarlele care e problema sunt om matur si imi asum raspunderea ca daca cad intr-un saht sau ceva.... da sa ma tina ei la usa pana fac ce minuni fac pe acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie: 15.000km

Masina: Passat B6 2008, 1.9 TDI - 105CP

Data: 20.09.2008

Service: Cardinal Motors Ploiesti

Durata: 2h

01. Service schimb ulei - 60.00

02. Filtru motorina demontat si montat - 36.00

03. Filtru aer demontat si montat - 36.00

4. Filtru praf si polen demontat si montat - 36.00

5. Verficare sistem iluminare/semnalizare - 36.00

6. Materiale mici - 15.30

7. FILTRU ULEI - 25.65

8. FILTRU MOTORINA - 95.87

9. FILTRU POLEN - 42.18

10.FILTRU AER - 54.53

11. SLX LONG LIFE ULEI CASTROL - 333.72

12. ANTIGEL - 14.36

13. SURUB - 4.00

-----------------------------------------------------------

TOTAL MATERIALE : 585.61

TOTAL MANOPERA : 204.00

-----------------------------------------------------------

TOTAL FARA TVA : 789.61

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok pretul, dar nu vad in lista aia "Diagnoza calculator" ( VAS-ul ) si ma mira o alta chestie... ti-au pus Antigel si ai ulei Long Life Castrol care e cu 1 mil mai scump decat unu ne-longlife.... ai cumva motor cu DPF ?

In rest toate bune, pretul mi se ok :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate mi-a explicat mie un Consilier de la Tess Brasov la ultima mea revizie cam asha ceva... cel putin din cate am observat Tess Brasov pune ulei Castrol Long Life 2 sau 3 numai la motoarele dotate cu DPF, la cele simple pun Mobil 1 sau Aral ( eu numa marcile astea le-am vazut pe-acolo ) ...poate la mine a fost un caz aparte... asha ca daca cineva simpte nevoie unei completari o poate face :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Trebuie sa fac revizia de 45.000 km, ce service recomandati? Din ce m-am uitat pe forum am vazut ca multi sunt multumiti de Interauto Euroservice (majoritatea au facut tinichigerie + vopsitorie), am vb cu ei iar pretul lor este de aprox. 700 Ron.

Astept propuneri.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai iesit din garantie Interauto (am un prieten care i-a vizitat de vreo doua ori si a fost multumit), daca nu, la dealerul de la care ai cumparat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Katan: uitate in postul nr 150 :))

..diferente in mare ar fi mici :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, doar ca... Eu sunt din Bucuresti si am vb cu cei de la PBV si ma costa in jur de 850-900 ron + bine cunoscuta bere (100 ron).

Asa ca ma indrept spre InterAuto dar mai astept niste pareri de la cei care au facut revizia la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati din bucuresti nu'si fac reviziile la masinii prin tara :huh: ..so nu`i noutate

toate se trag de la faptul "atitudinii" bine-cunoscute ai celor de la PBN/PBV1/PBV2 :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Riddler, hai sa-ti dau un pont referitor la ariile tehnice de pe vwforum:

NU TREBUIE SA RASPUNZI LA TOATE POSTURILE CU COMENTARII OFF TOPIC !!!

Ia acest pont si ca un avertisment. The last one.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
merci

deci pana la urma revizia de 15000 km este in jur de 750 ron...

ce anume se schimba la revizia de 15000 km

Salutare!

Sunt nou pe forum si ma bag si io...

Mi se pare destul de mult in situatia in care io am platit in jur de 400 ron revizia de 15.000 km

Acu ma asteapta revizia de 30.000 si au zis ca va ajunge in jur de 800 ron

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ceaunic, mi se pare mie sau ai iesit la "vanatoare" de posturi??? Sau n-ai observat ca ai dat reply unui coleg care a postat acum mai bine de 1 an si 7 luni !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

As avea si eu o intrebare dar nu stiu daca este topic-ul coarect pentru ea .

Am un Passat B6 2.0 TDI / 140 Cp + Ciptuning TCMturbo si as vrea sa intreb daca este normal ca la o masina cu rodajul facut exact cum scrie la carte (Nu Dat Talpa / Blana in primii 6500 Km) iar revizia de 1 an facuta la 7500 Km, care acum are 11700 Km si consuma cam 600-800 Ml ulei la 4000 Km in conditiile de mers normal pana in 3000 / 3400 Rpm .

O singura data i-am dat si eu pe la 9000 Km sa vad cat se duce si asta am facut-o ca 5 min de mers la blana .

Vi se pare normal sa consume ulei ?

As vrea sa-i fac un tratament cu Duralube ?

Merita ?

Mai sunt pe forum care au aceasta problema ?

Cei care au Km mai multi parcursi as vrea sa-i intreb la cati Km sa oprit motorul din consum-ul de ulei (DACA SA OPRIT) sau consuma si mai mult ?

Nu de alata dar daca acum ia 500 Ml / 4-5000 Km cand o avea vreo 50000 Km o sa consume 2 L / 1000 Km ?

Va multumesc .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, cu siguranta nu este normal. Mie de la revizia de 28000 nu mi-a consumat deloc ulei. Nu cred ca are legatura neaparat cu stilul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la cat se ridica pretul unei revizii la 45.000 km la un Passat 2.0 TDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde intre 700 si 900 RON

suma poate depinde foarte mult daca iei uleiul de la ei sau ce tip/marca de ulei iti pui ...preturile prezentand o diferenta considerabila ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie 30k 20.10.2008

passat 3c

850ron

schimb ulei

filtru motorina

filtru ulei

filtru polen

filtru aer

stergere memorie defecta

manopera

Service rapid PBV1

tot ce am enumerat mai sus costau 350ron achizitionate din autostore...

senzatia a fost maxima, nu ma pricep la masini, dar filtrele + schimb ulei maxim 20 minute lucru care-l poti face chiar in spatele blocului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot veni vorba de revizii, trecusem azi pe la Tess Brasov sa-mi iau o piesa comandata si dau peste un pliant despre "Pregatire de Iarna" ...un fel de mini-revizie, unde ti se i-a la puricat masina inainte de-a intampia sezonul rece :D

ce-i mai fain este ca ai si ceva reduceri, de pana la 50% la manopera aferente schimbului de cauciuri/roti si al lucrarilor de verificare :Driver:

oferta este valabila doar in perioada 1-30 Noiembrie 2008, si banuiesc ca orice dealer o are :RO flag:

eu unul si asa voriam sa fac o verificare a anti-gelului si la una alta, deci n-am ezitat si mi-am facut programare pt maine la ora 15:00 exact pt o astfel de Pregatire/Revizie :huh:

sa vedem ce o sa iasa, revin cu impresii :D

Regards,

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a fost nimeni la revizia de 90.000 km? cat a costat? se schimba si distributia? apropo cat o fi o distributie de 2.0tdi???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a fost nimeni la revizia de 90.000 km? cat a costat? se schimba si distributia? apropo cat o fi o distributie de 2.0tdi???

Eu am un prieten la Skoda care imi lucreaza pe passatu meu 2.0 TDI si la ei e mai ieftin decat la VW .la Skoda e 1140 ron si la pasat undeva la 1200 Ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce tineti musai sa aruncati sute de RONI la o revizie (schimburi de consumabile) cand se poate face la orice service "de cartier" pe bani mult mai putini. (mai ales ca multora probabil le-a iesit din garantie masina?). sau ma rog poate pe unii ii intereseaza stampila din cartea de service, daca aceasta exista sau daca nu e deja manarita !

Modificat de catanexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Saptamana trecuta am fost si eu PBN la prima revizie facuta de mine (33.000km) la masina din semnatura.

Trebuie sa recunosc ca m-am dus cu inima mica dupa ce s-a discutat de ei pe forum si printre prieteni.

Aveam programare la ora 7 dimineatza. Am intarziat si am ajuns la ora 7:45. Am fost uimit sa aflu ca intra imediat pe rampa. Dupa ce au bagat masina au venit si m-au intrebat daca vreau sa imi schimbe ramele de la numere gratis (nu erau de la ei). Dupa ce mi-am dat acordul m-au condus la masina.....si m-au intrebat daca vreau sa ii intreb ceva sau sa imi arate ceva. M-am blocat de nu stiam ce sa le zic (deci am zis ca nu doresc nimic :angry:) . Dupa aproximativ 70 min masina era gata. M-am dus afara sa o verific si chiar totul era perfect. Cost total al operatiunii 1010Ron in care a intrat revizia de 30mii (consumabile si manopera) si inlocuirea unui bec de pozitie de la numarul de inmatriculare.

Cam asta a fost experienta mea si trebuie sa recunosc ca inca sunt socat. :D

O fi datorita crizei economice?

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtru motorina, filtru aer, filtru polen, filtru ulei, ulei (cel pentru motor cu DPF)....si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!